Hala fruit - 5 účinkov na zdravie

Hala1

Hala fruit je exotické ovocie, rastúce na strome Pandanus, ktorý je vedecky známy ako Pandanus tectorius. Pochádza z Malajzie, tichomorských ostrovov a východnej Austrálie. Zvyčajne rastie v pobrežných oblastiach, ale môžete ho nájsť aj na Havaji, kde je známy ako Tahitian Screwpine.

Veľký ker alebo malý strom nesmierne kultúrneho, zdravotného a hospodárskeho významu v Tichomorí je druhom kokosu na atoloch. Rastie divoko najmä v poloprírodnej vegetácii v prímorských biotopoch po celom tropickom a subtropickom Tichom oceáne, kde odoláva suchu, silnému vetru a soľnej hmle. Ľahko sa šíri zo semien, ale miestnymi ľuďmi sa často šíri z odrezkov vetiev pre farmy a záhrady.

Rastie pomerne rýchlo, jeho protukcia trvá aj 20 rokov a používajú sa všetky jeho časti, od výživných plodov a konárov v konštrukciách až po listy využité na tkanie a girlandy. Rastlina je významná v tichomorskej kultúre a tradícii vrátane miestneho lekárstva.

Ovocie samo o sebe má veľmi nezvyčajný tvar. Vo svojej tvrdej červenej vláknitej šupke nájdete desiatky a niekedy aj stovky malých plodov so semenami. Plody majú priemer približne 25 cm a vyzerajú podobne ako ananás.

Hala

Hala fruit udržuje zdravé trávenie, má diuretické vlastnosti, udržuje zdravé srdce, pomáha zvýšiť energiu a pomáha tiež pri chudnutí.

Hala fruit - 5 účinkov na zdravie

Hala fruit udržuje zdravé trávenie

Rovnako ako mnoho druhov ovocia, aj hala je dobrým zdrojom vlákniny. Prevažná väčšina ľudí neprijíma dostatok vlákniny zo svojej stravy, najmä ľudia na Západe, kde strava obsahuje príliš veľa spracovaných potravín. Vláknina pomáha zlepšiť zdravie rôznymi spôsobmi.

Pomáha liečiť a predchádzať mnohým bežným tráviacim problémom, ako je zápcha, nadúvanie, plynatosť a dokonca aj hnačka. Pridanie viac vlákniny do vašej stravy môže dokonca znížiť riziko vážnych chorôb, ako je rakovina. Namiesto toho, aby ste jedli prázdne kalórie, ktoré vám neprinášajú žiadnu hodnotu a spomaľujú tráviaci proces, pridajte do svojej stravy ovocie, ako je napr. hala fruit.

Hala fruit má diuretické vlastnosti

Predbežné dôkazy naznačujú, že hala fruit má mierne diuretické vlastnosti. Diuretikum pomáha stimulovať tvorbu moču a frekvenciu močenia.

Diuretiká sa predpisujú na najrôznejšie ochorenia od infekcií močových ciest až po problémy s obličkami. Farmaceutické diuretiká bohužiaľ prinášajú riziko mnohých vedľajších účinkov, takže je dobré, že príroda poskytuje alternatívu vo forme rôznych bylín a ovocia. Hala fruit môže byť jedným z nich, ale myslím si, že by ste museli veľa jesť, aby ste zažili skutočné výhody.

Hala2

Hala fruit pomáha zvýšiť energiu

Hala fruit vám poskytuje kvalitnú výživu, ktorá pomáha zvýšiť vašu energiu a zabrániť únave vášho tela a mysle. Všetci by sme sa občas mohli postarať o podporu energie a ovocie bohaté na vitamíny, ako je hala, je vynikajúcim spôsobom, ako stimulovať systém, keď sa cítite spomalený. Ak máte nízku úroveň energie, vyskúšajte vypiť ráno pohár hala a kokosovej šťavy. Takto získate veľkú podporu energie a na dlhšiu dobu.

Hala fruit udržuje zdravé srdce

Konzumácia ovocia bohatého na vlákninu, ako je hala, je dobrá pre zdravé srdce. Je zdravou alternatívou k bežným spracovaným pochutinám a podľa niektorých môže prispieť k zlepšeniu krvného obehu a zlepšením krvného obehu pomáha chrániť pred srdcovými chorobami.

Vyšší príjem vlákniny v potrave je spojený s nižším rizikom kardiovaskulárnych chorôb a srdcových chorôb. Zistenia sú v súlade so všeobecnými odporúčaniami na zvýšenie príjmu vlákniny. 

Hala3

Hala fruit pomáha pri chudnutí

Konzumácia ovocia bohatého na vlákninu, ako je hala, pomáha zlepšiť vaše trávenie, čo znamená, že váš tráviaci systém bude fungovať efektívnejšie. Pomáha tiež uspokojiť vašu chuť k jedlu a pomôže vám cítiť sa po celý deň plnší. Ak sa cítite menej hladní, je tiež menej pravdepodobné, že budete jesť nezdravé jedlo a spotrebujete menej kalórií. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k postupnému chudnutiu.

Hala fruit - použitie

Ovocie sa môže jesť surové alebo varené a je hlavným zdrojom potravín v Mikronézii, najmä v atoloch. Je to tiež jedno z tradičných jedál maldivskej kuchyne.

Vláknitá povaha ovocia slúži tiež ako prírodná zubná niť. Používa sa tiež v samoanskej kultúre ako Ula Fala, náhrdelník vyrobený zo sušeného ovocia natretého na červeno a pri zvláštnych príležitostiach a funkciách.

Listy stromu sa často používajú ako príchuť do sladkých jedál, ako je džem kaya. Používa sa tiež na Srí Lanke, kde sa listy používajú na ochutenie rôznych kari. Listy Polynézania používali na výrobu košov, rohoží, výložníkových plachiet pre kanoe a trávnych sukní.

healthyfocus.org, en.wikipedia.org