Ríbezle - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Ríbezle

  Ríbezle sú ako multivitamínové pilulky - dužina i šťava sú plné vitamínu C. Sú výrazne kyslé ovocie aj v zrelom stave, ale to je v tomto prípade veľmi pozitívne.

  Červená ríbezľa je doma v našich zemepisných šírkach. Na kríčkoch s dlaňovitými listami rastú strapce obsypané lesklými plodmi. Pôvodne rástla divo, no potom sa udomácnila aj v záhradách a pestovatelia už vyšľachtili množstvo kultivarov. Domovom čiernej ríbezle je severná Ázia. Uznávané odrody môžu produkovať až 3–4kg bobúľ od polovice leta do konca leta.

  Obsah vitamínov a minerálov v ríbezliach

  Každá ríbezľová bobuľka obsahuje 2 miligramy vitamínu C, 35-40 ríbezlí teda stačí na pokrytie dennej potreby. Ríbezľové farbivo obsahuje karotény, z ktorých pri látkovej premene vzniká vitamín A. Okrem toho obsahujú vitamín B5, vitamín E a tiež železo, draslík, horčík, mangán, vápnikniacín.

  Ríbezle posilňujú imunitný systém a produkciu hormónov, aktivizujú bunkový metabolizmus a krvotvorbu, chránia bunky pred voľnými radikálmi, chránia sliznice, upokojujú nervy a zlepšujú náladu, podporujú funkciu srdca a svalovú činnosť, atď.


  Ríbezle2

  Ríbezle - 10 účinkov na zdravie

  Ríbezle na imunitu

  Prítomnosť antioxidantu vitamínu C v čiernych ríbezliach ich premení na veľký posilňovač imunity. Keďže sa imunitný systém stáva silnejším, nedostanete sa k zraniteľnosti voči prechladnutiu, horúčke a infekcii.

  Ríbezle pre zdravé srdce

  Starostlivosť o váš kardiovaskulárny systém sa stáva oveľa jednoduchšou pri pravidelnej konzumácii čiernych ríbezlí. Sú bohaté na flavonoidy, čo je polyfenolová zlúčenina s vynikajúcimi antioxidačnými vlastnosťami, ktoré zabraňujú tvorbe usadenín (hlavne toxických látok) na vnútorných stenách krvných ciev. Výsledkom je plynulý tok krvi cez obehový systém.

  Ríbezľami proti vysokému cholesterolu i krvnému tlaku

  Čierne ríbezle sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú schopné znížiť hladinu lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) alebo "zlého cholesterolu" a zvýšiť množstvo lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL) alebo "dobrého cholesterolu" vo vašom krvnom obehu súčasne. V dôsledku toho sa v tepnách nenachádza žiadny cholesterol a hladiny krvného tlaku zostávajú pod kontrolou.

  Ríbezle majú protikarcinogénne vlastnosti

  Niekoľko výskumov dokázalo, že čierne ríbezle majú významné protikarcinogénne vlastnosti. Je to všetko preto, lebo majú veľa antioxidantov, ako je vitamín C, betakarotén, kryptoxantín, zea-xantín atď. Obsah antioxidantov týchto plodov je až tak vysoký, že vaše telo ostane bez poškodenia voľnými radikálmi a ostane rakovinou nezasiahnuteľné.

  Ríbezle upokojujú nervy a zlepšujú náladu

  V ríbezliach je mimoriadne vysoký obsah vápnika, ktorý je najlepší prostriedok na upokojenie, ako aj ďalších minerálnch látok: horčíka a mangánu - na zlepšenie nálady a zvýšenie koncentrácie. Vitamín C je zase dôležitý pri strese. Vedecké výskumy dokázali aktivizujúci a vitalizujúci účinok ríbezlí na celý metabolizmus, merateľný už po 90 minútach.

  Ríbezle

  Ríbezle na oči

  Výskum ukazuje, že GLA a kyselina linolová, ktoré sa nachádzajú vo vitamíne C, môžu byť sľubné pri liečbe suchého oka. Našťastie, čierne ríbezle sú obohatené o obe tieto zložky. Klinické skúšky s čiernym ríbezle zistili, že tieto plody zlepšujú funkciu očí vrátane:

  • schopnosť očí prispôsobiť sa tme
  • prietok krvi do očí
  • spomalenie progresie poškodenia zraku u ľudí s glaukómom
  • príznaky únavy zraku

  Ľudia, ktorí denne pracujú s počítačom, môžu využívať doplnky z čiernych ríbezlí. Jedna štúdia zistila, že 1 polievková lyžica bobúľ z čiernych ríbezlí znížila vizuálnu únavu o dve hodiny neskôr.

  Ríbezle na ekzém

  Protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti čiernych ríbezlí vám pomáhajú bojovať proti množstvu kožných ochorení. Preto je olej z čiernych ríbezlí topicky používaný na liečenie ekzému, psoriázy, atopickej dermatitídy atď.

  Ríbezle na pokožku

  Olej vyrobený z čiernych ríbezlí pomocou technológie s nízkou teplotou (lisovaný za studena) je mimoriadne prospešný pre pokožku. Jeho antioxidačné vlastnosti môžu vyživovať vašu suchú a poškodenú pokožku a obnoviť jej prirodzenú žiaru bez nepriaznivého účinku. Keďže vaše kožné bunky získajú dostatok živín z čiernych ríbezli stávajú sa mäkkými a plnými. Týmto spôsobom môžete znížiť všetky príznaky starnutia.

  Ríbezle na vlasy

  Pravidelné užívanie čiernych ríbezlí môže chrániť vaše vlasy. Obsahujú kyselinu gama-linolénovú, esenciálnu mastnú kyselinu, ktorá zabraňuje vypadávaniu vlasov a podporuje rast vlasov. Okrem odvrátenia vypadávania vlasov, čierne ríbezle vám pomôžu bojovať s ďalšími zdravotnými problémami. Patria medzi ne suchosť pokožky hlavy, rlámavosť vlasov a nadmerné poškodenie vlasov.

  Ríbezle na dobrý spánok

  Čierne ríbezle vám môžu pomôcť spať dobre a pokojne. Ríbezle majú vysoký obsah horčíka, čo je minerál, ktorý je priamo spojený so zlepšením kvality, trvania a pokoja spánku. Čierne ríbezle tiež pomáha regulovať metabolizmus, pomáha znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti.

  Ríbezle1

  Ako ríbezle nakupovať?

  Ríbezle musia byť pevné, sýtočervenej, bielej alebo čiernej farby, zbierajú sa od júna do septembra a v predaji sú zväčša balené v košíkoch alebo malých debničkách a ich zber je náročný, preto sa to odzrkadľuje na vyššej cene.

  Ako ríbezle skladovať?

  Ríbezle by sme nemali dlho skladovať, ale čo najrýchlejšie spracovať alebo zjesť. V chladničke nám vydržia 2-3 dni. Môžeme ich aj zamraziť - umyjeme ich, zbavíme stopiek a dáme do nádoby. V mrazáku by sme ich mali skladovať maximálne 6 mesiacov. Konzervované ovocie je možné skladovať na tmavom mieste až 1 rok. Komerčne konzervované ovocie sa môže skladovať až do 3 rokov.

  Ako ríbezle spracovať?

  Ríbezle môžeme konzumovať čerstvé, môžeme z nich pripraviť sirup, víno, koláče, lekváre, kompóty, liečivé šťavy i oleje. Môžeme ich zamiešať i do ovocného šalátu, jogurtu, musli.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.stylecraze.com/art...

  https://www.healthline.com/hea...

  https://www.dovemed.com/health...