Melón - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Melón

  Šťavnatá červená dužina vodového melóna chutí ako sladká voda, preto si mnohí myslia, že je dobrý iba proti smädu a biologicky aktívnych látok v ňom veľa nie je. Omyl! Melóny obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov.

  Tieto popínavé byliny pochádzajú z Afriky. Najlepšie sa im darí v teplom, ale nie prihorúcom podnebí, v súčastnosti sa pestujú napr. v krajinách južnej a juhovýchodnej Európy, v Izraeli i v severnej Afrike. Na Slovensku ich poznáme aj z domácej produkcie v teplých vinohradníckych oblastiach. Rozlišujú sa dva základné druhy konzumných melónov, z ktorých každý má niekoľko odrôd: 1. žlté alebo cukrové melóny a 2. oveľa väčšie vodové melóny alebo dyne s červenou dužinou. Najrozšírenejšie sú vodové melóny.

  Obsah vitamínov a minerálov v melóne

  Melón v 100 g obsahuje iba 30 kalórií, 0,2 g tukov, 8 g sacharidov (z toho cukry 6 g), 0,4 g vlákniny, 0,6 g bielkovín. Ďalej obsahujú karotény, ktoré sa menia na vitamín A, vitamín B1-tiamín,B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, C, K, z minerálnych látok obsahujú draslík, horčík, meď, vápnik, sodík, železo, mangán.

  Melón znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitu, prekrvuje mozog, chráni nervové funkcie, bojuje proti zápalu, chráni pred parodontózou, chráni obličky, poskytuje telu hydratáciu, atď.


  Melón1

  Melón - 10 účinkov na zdravie

  Melón znižuje hladinu cholesterolu

  Lykopén je zodpovedný za ružovočervený odtieň melónov. Vedeli ste, že je viac lykopénu v melóne ako v paradajkách? Takmer jeden a polkrát viac. Lykopén znižuje hladinu cholesterolu a výskyt kardiovaskulárnych ochorení.

  Melón na imunitu

  V melónoch je vysoká koncentrácia vitamínu C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a vitamínu A, ktorého molekuly chránia sliznice organizmu pred voľnými radikálmi, vírusmi, baktériami a inými nebezpečenstvami.

  Melón prekrvuje mozog

  Žltá respektíve červená dužina melóna obsahuje veľa karoténov, ktoré sa v metabolizme menia na vitamín A. Vitamín A je dôležitý pre správny prepis genetických informácií v bunkách a podporuje tiež vznik krvných kapilár privádzajúcich k bunkám kyslík a živiny a to má - okrem iného - za následok prekvenie mozgu a zlepšenie jeho funkcií. Mangán v melóne zasa stimuluje mozog a nervy.

  Melón chráni nervové funkcie

  Melón je bohatý na draslík, ktorý pomáha regulovať nervové funkcie uľahčením prenosu elektrických impulzov a správ. Príliš málo draslíka môže spôsobiť nedostatok nervových funkcií, necitlivosť a brnenie. Ak trpíte nočnými kŕčmi nôh, príčinou môže byť aj nedostatok draslíka. Vyhýbajte sa týmto nepríjemným vedľajším účinkom tým, že si vychutnáte šálku melónu, ktorý má približne 170 mg draslíka.

  Melón bojuje proti zápalu

  Chronický systémový zápal je známy ako predchodca mnohých závažných ochorení, ktorými dnes trpíme, vrátane cukrovky, srdcových ochorení a dokonca aj rakoviny. Pretože zápal môže mať taký škodlivý účinok na telo, je potrebné podniknúť kroky na boj proti nemu všetkými možnými spôsobmi. Jedným z najúčinnejších prostriedkov na boj proti zápalu je melón, ktorý obsahuje aminokyseliny L-arginín a L-citrulín, dve známe silné protizápalové činidlá.

  Melón2

  Melón chráni pred parodontózou

  Parodontóza môže viesť k strate zubov, infekcii a dokonca bola spojená s inými zdravotnými stavmi, ako sú srdcové ochorenia. Správna ústna hygiena a pravidelné zubné prehliadky sú vašim primárnym nástrojom proti ochoreniu parodontu, ale adekvátne množstvo vitamínu C v potrave ukázalo, že znižuje rozvoj alebo zhoršenie ochorenia. Melón je skvelým zdrojom vitamínu C, preto by ste ho mali jesť, aby bol váš úsmev zdravý a žiarivý.

  Melón chráni pred úpalom

  Úpal nie je len o prehriatí. Je to vážny stav, ktorý si vyžaduje lekársku starostlivosť. Melón, ktorý obsahuje väčšinou vodu, obsahuje aj elektrolyty, ktoré pomáhajú negovať účinky tepla v lete a môžu potenciálne znížiť riziko úpalu. Ak niekomu teplo nerobí dobre, mal by jesť melón.

  Melón chráni obličky

  Počas priemerného dňa sme vystavený nespočetným toxínom. Niektoré z nich pochádzajú z potravín, ktoré jeme, alebo zo vzduchu. Bez ohľadu na ich zdroj, obličky robia veľa práce, aby odstránili tieto toxíny z tela. Dve hlavné, proti toxínom bojujúce, živiny v melóne sú vápnik a draslík. Pred odchodom do práce si naplňte misku s čerstvým melónom na "chrumkanie" počas celého dňa a vaše obličky vám budú ďakovať.

  Melón poskytuje telu hydratáciu

  Mnohí z nás nestíhajú počas dňa piť, takže sme v neustálom stave miernej dehydratácie. Možno si to naozaj nevšimnete, pretože nie ste nutne smädní, ale môžete trpieť miernymi či chronickými vedľajšími účinkami, ako sú bolesti hlavy, únava a nepríjemná zápcha. Tráviaci systém potrebuje vodu, aby mohol stráviť potraviny a pretlačiť ich. Na pomoc potrebuje aj vlákninu. Melón obsahuje obe,
  čo z neho robí dokonalú zažívaciu potravinu.

  Vyskúšajte osviežujúci a upokojujúci nápoj pre tráviaci systém - šálka vody s kúskami melónu a čerstvej mäty.

  Melón lieči impotenciu

  Arginín, prítomný vo vodnom melóne, je prospešný pri liečení erektilnej dysfunkcie a stimulačná povaha chemikálie môže zvýšiť libido, znížiť frigiditu a dáva milostnému životu nový zmysel.

  Melón3

  Ako melón nakupovať?

  Melóny sú v predaji najmä v lete. Vyberte si melóny s pevnou, hladkou pokožkou, ktorá je bez hlbokých jaziev alebo mäkkých škvŕn a musí byť ťažký. Ak by ste naň poklepali, mali by ste počuť dutý zvuk.

  Ako melón skladovať?

  Ak neplánujete okamžite rozrezať melón, je najlepšie skladovať ho celý pri izbovej teplote, mimo priameho slnečného svetla. Ak ste melón rozkrojili a nezjete ho, zabeľte ho do potravinovej fólie a môžete ho skladovať v chladničke, kde vydrží 3-4 dni.

  Ako melón spracovať?

  Melón konzumujeme samostatne alebo v kombinácií s iným ovocím v ovocnom šaláte.

  čítaj tiež

  Melónový olej - 5 účinkov na zdravie

  Melónový olej - 5 účinkov na zdravie

  Liečivé účinky melónu sú známe už oddávna. Jeho hlavným účinkom je vplyv na obličkové kamene a močovú sústavu. Účinný je však aj pri rôznych kožných ochoreniach, kde nie len znižuje podráždenie, ale aj lieči základnú infekciu spôsobujúcu zápal.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová, naturalfoodseries.com, organicfacts.net