Čerešne - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Čerešne

  Mäkký plod s priemerom okolo 15 mm ukrýva kôstku, okolo ktorého sa nachádza sladká dužina bielej alebo ružovkastej farby s vysokým obsahom vody. Povrch plodu tvorí šupka, ktorá má podľa fázy zrelosti červenkastú, červenú alebo tmavočervenú farbu. Šťavnaté plody dozrievajú v našich podmienkach od mája do júla.

  Čerešne síce pochádzajú z Prednej Ázie a juhovýchodnej Európy, ale dnes sú rozšírené na celom svete. Čerešne bohato rodia a voľne rastúce mávajú mohutnú korunu. Z pôvodných divo rastúcich čerešní vznikli desiatky odrôd okrasných čerešní.

  Obsah vitamínov a minerálov v čerešniach

  Dužina je tvorená viac ako 80% vody, ďalej ovocnými cukrami, čerešne sú významným zdrojom minerálov: horčík, železo, jód, fosfor, zinok, vápnik, draslík a kremík a vitamínov: A, B, C, E a P.

  Čerešne chránia väzivové tkanivo pred enzymatickým rozkladom, majú omladzujúce účinky, skrášľujú pleť, pôsobia protizápalovo, pomáhajú pri paradentóze, zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov a dnu, pomáhajú pri redukcii hmotnosti, atď.

  POZOR - nezapíjajte čerešne vodou!

  Podobne ako ostatné kôstkovice dochádza pri ich kontakte s vodou k rýchlemu kvasenie, čo môže spôsobiť značne nepríjemné zažívacie problémy, a preto sa odporúča, aby sa ich konzumácia nespájala s pitím vody či inej tekutiny a po nejaký čas sa s pitím počkalo.

  Čerešne - 10 účinkov na zdravie

  Čerešne na trávenie

  Čerešňová kúra upraví trávenie, odstráni zápchu a detoxikuje organizmus. Stačí celý týždeň denne zjesť štvrť kila čerstvých alebo upravených čerešní a telo sa vám odvďačí zdravím trávením.

  Čerešne3

  Čerešne zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov

  Ak celý týždeň konzumujeme denne 250 gramov čerešní, zníži sa nám obsah kyseliny močovej v krvi, a tým predchádzame vzniku dny. Antokyanáty zmierňujú tvorbu histamínnu a prostaglandínu, a tým zmierňujú zápaly. Vďaka týmto vlastnostiam sú čerešne ideálnym prírodným liečivom pri zápaloch a artritíde.

  Čerešne chránia väzivové tkanivo

  Antokyanáty, respektíve antokyanidíny (rastlinné farbivá) v kombinácii s vitamínom C a zinkom premieňajú stavebné jednotky bielkovín na pevnú spleť pružných kolagénových vláken, a tým umožňujú regeneráciu väzivového tkaniva. Okrem toho neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov a ničia škodlivé enzýmy, ktoré rozožierajú väzivo.

  Čerešne na chudnutie

  Biologické látky v čerešniach viažu na seba škodliviny tak, že organizmus ich môže vylúčiť. Čerešne pomáhajú aj pri redukcii hmotnosti, lebo účinné látky neutralizujú mastné zložky potravy a nedovolia im preniknúť cez črevné steny do krvného obehu.

  Čerešne na imunitu

  Čerešne obsahujú veľmi veľa vitamínu C, ktorý nám posilňuje obranyschopnosť organizmu a dáva nám mentálnu sviežosť.

  Čerešne1

  Čerešne majú omladzujúce účinky

  Čerešne majú najvyššiu úroveň antioxidantov v porovnaní s iným ovocím. Antioxidanty pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú, že vyzeráme staro. Pitie pohárika džúsu denne spomaľuje proces starnutia a vädnutia pleti, má omladzujúce účinky a skrášľuje pleť.

  Čerešne proti rakovine

  Čerešne sú veľmi bohatým zdrojom antioxidantov, známymi ako antokyanáty, ktoré sa osvedčili ako látky, ktoré odstraňujú rakovinu. Pomáhajú udržiavať kontrolu prítomnosti rakovinových buniek v tele a zabraňovať ich nekontrolovateľnému rastu.

  Čerešne na krásne vlasy

  Vitamín A udržuje vlasy a vlasovú pokožku hydratovanú. Reguluje tiež produkciu esenciálnej kyseliny zvanej kyselina retinová, ktorá je dôležitá pre vlasové folikuly. Vitamín B pomáha pri zlepšovaní krvného obehu v tele, vrátane pokožky hlavy, čo vedie k regenerácii existujúcich buniek a spúšťa rast vlasov. Vitamín C pomáha pri posilňovaní vlasových folikulov a zabraňuje rozpadu koreňov. Vyživuje vlasy a zabraňuje lámaniu končekov a vypadávaniu vlasov stimuláciou rastu nových vlasových folikulov. Vitamín E pomáha pri správnom krvnom obehu udržiavať imunitu a pomáha predchádzať poškodeniu vlasov. Rovnako udržiava vhodnú vlhkosť vo vlasoch a na pokožke hlavy.

  Čerešne pre dobrý spánok

  Čerešne obsahujú hormón nazývaný melatonín, ktorý uľahčuje dobrý, pokojný spánok. Melatonín je hormón, ktorý produkuje epifýza v mozgu. Je známe, že reguluje spánok a prebúdzacie cykly a riadi vnútorné hodiny tela.

  Čerešne pre zdravé srdce

  Čerešne brania kardiovaskulárnym ochoreniam. Antioxidanty prítomné v čerešniach nazývané antokyanáty pomáhajú pri znižovaní hladín zlého cholesterolu, regulujú krvný tlak a bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu zapríčiniť zápal. To znižuje riziko ochorenia srdca a mozgovej príhody.

  Ceresne - vplyv na zdravie

  Čerešne - vplyv na zdravie

  Ako čerešne nakupovať?

  Čerešne i višne dozrievajú od mája do augusta a do predaja sa dostávajú bezprostredne po zbere. Zrelé čerešne sú veľmi krehké, lebo šťavnatú dužinu plodov chráni iba tenká šupka. Stačí silnejší dážď a čerešne popraskajú. Vždy by sme mali dať prednosť domácim čerešniam, o ktorých vieme, že neboli chemicky ošetrené. Čerešne z importu sú niekedy ošetrené aj kozmetickými prípravkami na zlepšenie vzhľadu - voskmi, šelakmi a živicami.

  Ako čerešne skladovať?

  Keďže čerešne podliehajú rýchlemu kazeniu, je potrebná ich rýchla konzumácia. Prípadné skladovanie by malo prebiehať v chladnom a tmavom prostredí a len na krátky čas.

  Ako čerešne spotrebovať?

  Pri zaradení čerešní do jedálneho lístka sa fantázii medze nekladú. Najobľúbenejšie jedlá sú nákypy, bublaniny, mliečne kaše z ryže, sladké omelety. Z čerešní môžeme pripraviť aj studené ovocné polievky, kaše, kompóty, omáčky i lekvár. Horúce alebo flambované čerešne podávame k zmrzline alebo pudingu.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.care2.com/greenliv...

  https://www.stylecraze.com/art...

  https://food.ndtv.com/food-dri...