Obsah článku

  Noni

  Ovocie noni (Morinda citrifolia) rastie na tropickej vždy zelenej rastline, o ktorej sa predpokladá, že pochádza z juhovýchodnej Ázie a severnej Austrálie.

  Plody sú za mlada zelené, po dozretí sa menia na žltkasto zelené. Každé ovocie má čierne a albumínové semená. Ovocie má výraznú a štipľavú chuť. Na tichomorských ostrovoch sa väčšinou používa ako nápoj, ktorý pomáha zlepšovať funkcie tela a celkové zdravie. Nazýva sa tiež „Aspirín staroveku“. V Polynézii, Indii a Číne sa toto ovocie pestovalo 2000 rokov. Cookove ostrovy majú vulkanickú pôdu bez znečistenia, ktorá sa v záhradníctve považuje za organickú.

  Ovocie noni sa odpradávna používa pre svoje liečivé vlastnosti, ktoré posilňujú imunitný systém a pomáhajú pri detoxikácii.

  Noni1

  Noni - nutričné hodnoty

  Noni v 100 g obsahuje 95,67 vody, 15,3 kalórií, 0,43 g bielkovín, 0,1 g tuku, 0,54 g popola, 3,4 g sacharidov (z toho 1,49 g cukry), 0,1 g sacharózy, 0,32 g fruktózy, 0,1 g laktózy, 0,1 g maltózy a 1,17 g dextrózy, 0,2 g vlákniny. Ovocie noni je bohaté na antioxidanty, vitamín C, vitamín B3-niacín, vitamín A a železo.

  Noni - 6 účinkov na zdravie

  Noni má antioxidačné vlastnosti

  Plody noni majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály kyslíka a jeho účinky. Výskum ukazuje, že ovocie noni pomáha zlepšovať schopnosť zachytávať radikály a poskytuje úľavu od oxidačného stresu a jeho poškodenia.

  Noni má protirakovinové vlastnosti

  Plody noni majú protirakovinové vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine, ako je rakovina pečene, pľúc a obličiek. Pomáha znižovať pravdepodobnosť rakoviny, pretože blokuje väzbu karcinogénnej DNA a zabraňuje tvorbe aduktu. Dôkazy navyše ukazujú účinnosť ovocia noni proti množeniu nádorov v mliečnych žľazách redukciou nádorov.

  Noni2

  Noni udržuje zdravé srdce

  Ovocie noni má dilatačné vlastnosti, vďaka čomu upokojuje svalové bunky v bunkových stenách, čo vedie k správnemu prietoku krvi v tepnách. Jeho vazodilatačné vlastnosti regulujú krvný tlak a pomáhajú udržiavať zdravie srdca. Ovocie noni pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu, homocysteínu, celkového cholesterolu a zvyšovať dobrú hladinu cholesterolu v tele.

  Noni má antipsychotické účinky

  Plody noni sa používajú na liečbu rôznych chorôb a porúch spojených s centrálnym nervovým systémom. Štúdie ukazujú, že má antipsychotické vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť psychiatrické poruchy. Okrem toho má terapeutické vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť poškodenie mozgu. Pomáha predchádzať mozgovému ischemickému stresu bez ovplyvnenia dobrých enzýmov.

  Noni udržuje zdravé trávenie

  Ovocie noni má zásadný vplyv na proces vyprázdňovania žalúdka; potravina vstupuje do dvanástnika a vystupuje zo žalúdka. Štúdia ukazuje, že ovocie obsahuje fytonutrienty, ktoré spomaľujú proces trávenia a vedú k pomalému vylučovaniu cukrov z krvi. Podľa štúdie ovocie podporuje uvoľňovanie cholecystokinínu, tráviacich enzýmov bez zmeny objemu moču, prechodu čreva a výkalov.

  Noni udržuje zdravú pokožku

  Noni pomáha udržiavať zdravie pokožky. Obsahuje antrachinóny, čo je ochranná chemická zložka, ktorá má stimulačné vlastnosti a zabraňuje vzniku vráskam. Jeho protizápalové a antibakteriálne vlastnosti pomáhajú liečiť kožné ochorenia, ako sú popáleniny, akné, alergické reakcie a žihľavka. Plody obsahujú tiež proxeronín, ktorý pomáha funkciám bunkových membrán a normalizuje abnormálne bunky. Pomáha tak udržiavať zdravú a mladú pokožku.

  Ako sa noni konzumuje?

  • V severnej Austrálii a tichomorskej Ázii sa plody konzumujú surové alebo varené.
  • V Indonézii sa mladé ovocie varí ako lalab a zo zrelých plodov sa vyrába rujak alebo sa konzumuje so sambalom.
  • Kašovité zrelé plody sa zalievajú cukrom alebo sirupom.
  • V Mjanmarsku a Indočíne sa zrelé ovocie konzumuje so soľou.
  • V Indii sa zelené plody používajú v karí.
  • V Thajsku, na ostrove Hainan, vo Vietname, Indonézii, na Papue-Novej Guinei a v Číne sa mladé listy konzumujú ako zelenina.
  • Vyzreté listy sa pred varením používajú ako mäsový alebo rybí obal.
  • V Kiribati sa púčik konzumuje ako jedlo.
  • Vo Vietname sa mladé listy pridávajú do polievky z úhora.
  • Semená sa pražia na konzumáciu.

  zdroj: healthbenefitstimes.com