Limetka - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

    Limetka

    Limetkám sa zvyčajne nevenuje rovnaká pozornosť ako ich žltému súrodencovi (citrónu). V letnej sezóne je však veľmi obľúbeným doplnkom k rybám či domácich limonád. Zdravotné prínosy limetky by sa však mali oslavovať po celý rok. 

    Limetka pravdepodobne pochádza z Indonézie a arabskí obchodníci ju doviezli do Indie, východného Stredozemia a Afriky okolo roku 1 000. Do krajín západného Stredomoria boli zavedené v 12. a 13. storočí. Odtiaľ ich distribuovali do Mexika a Floridy.

    Bežné odrody limetky zahŕňajú kaffir, key a Tahiti, ktoré sa líšia sladkou a kyslou chuťou.

    Limetka zaujíma dôležité miesto medzi ovocím, ktoré má liečivé vlastnosti. Semená, dužina, šťava a koža tohto ovocia majú liečivé vlastnosti. Toto ovocie sa spomínalo v staroindických a čínskych liečivých textoch kvôli jeho zdravotným výhodám.

    Limetka1

    Obsah vitamínov a minerálov v limetke

    Jedna limetka obsahuje 20 kalórií, 0,5 g bielkovín, 0,1 g tuku, 7 g sacharidov (z toho 1 g cukry) a 2 g vlákniny. Obsahuje 19,5 mg vitamínu C a mnoho ďalších dôležitých živín, ako je vitamín A, B9-kyselinu listovú, E a K, vápnik, horčík, draslík, cholín, fosfor a betaín.

    Limetka pomáha liečiť skorbut, pomáha liečiť artritídu, pomáha liečiť zlatú žilu, podporuje trávenie, pomáha liečiť cystitídu i peptické vredy, pomáha pri chudnutí, pomáha liečiť akné i lupiny a má antivírusové účinky.

    Limetka - 10 účinkov na zdravie

    Limetka pomáha liečiť skorbut

    Skorbut je ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C. Vyznačuje sa častými infekciami vo forme prechladnutia, vredov na jazyku a ústach, popraskanými perami a kútikmi pier, hubami, opuchmi a krvácajúcimi ďasnami atď. Keďže limetka obsahuje vitamín C, je mimoriadne účinná pri liečení skorbutu.

    Limetka bola populárny liek už od 19. storočia, keď Briti zvykli mať limetkovú šťavu, aby odvrátili vznik skorbutu. Dokonca aj dnes sa limetka dáva zamestnancom pracujúcim v nebezpečnom prostredí, ako sú cementárne, lakovne, bane, pece a iné nebezpečné práce, aby sa zabránilo vypuknutiu skorbutu.

    Limetka pomáha liečiť artritídu

    Artritída je spôsobená hromadením nadbytku kyseliny močovej v tele. Táto kyselina močová je odpadový produkt, ktorý sa normálne odstraňuje močením. Keď sa však kyselina močová nahromadí, zhorší to bolesť a zápal artritídy. Kyselina citrónová nachádzajúca sa v citrusových plodoch, ako sú limetky, rozpúšťa kyselinu močovú, čo spôsobuje vylučovanie väčšieho množstva močom. Limetka má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a zápal.

    Limetka2

    Limetka podporuje trávenie

    Kyseliny prítomné v tomto ovocí uľahčujú hladšie trávenie tým, že rozbijú makro molekuly potravín. Flavonoidy sú zlúčeniny nachádzajúce sa vo vonnom oleji extrahovanom z limetky. Tieto zlúčeniny stimulujú tráviaci systém zvýšením sekrécie tráviacich štiav, žlče a kyselín.

    Limetka pomáha liečiť zlatú žilu

    Zlatá žila je definovaná ako nepríjemný stav, ktorý sa vyskytuje v análnej oblasti a spôsobuje krvácanie a nepohodlie počas vylučovania a celkovej aktivity. Ak sa nelieči, zlatá žila môže dokonca viesť k určitým formám rakoviny. Limetka pomáha liečiť vredy a rany v zažívacom a vylučovacom systéme, čím poskytuje úľavu od zápchy, ktorá je hlavnou príčinou zlatej žily.

    Limetka3

    Limetka pomáha liečiť cystitídu

    Cystitída, známa tiež ako infekcia močových ciest, je zápal močového mechúra spôsobený nedostatočnou hygienou alebo alergickou reakciou na lieky alebo ožarovanie. Limetka má vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha eliminovať toxické látky a zrazeniny, ktoré sa hromadia v obličkách a močovom mechúre. Limetka má tiež dezinfekčné vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť infekcie močového systému. Okrem toho bránia rastu prostaty a zabraňujú zablokovaniu moču spôsobenému ukladaním vápnika v močovom trakte.

    Limetka pomáha liečiť peptické vredy

    Peptické vredy sa zvyčajne vyvíjajú vo vnútornej výstelke žalúdka, pažeráka a hornej časti tenkého čreva, čo vedie k veľkým bolestiam brucha. Kyseliny v limetke pomáhajú znižovať kyslosť žalúdka tým, že spôsobujú alkalickú reakciu v zažívacom systéme. Limety obsahujú okrem vitamínu C aj flavonoidy, ako napríklad limonoidy, ako je Limonin Glucoside, ktoré majú antioxidačné, antibiotické, antikarcinogénne a detoxikačné vlastnosti, ktoré uľahčujú rýchle hojenie peptických a orálnych vredov.

    Limetka4

    Limetka pomáha pri chudnutí

    Limetová šťava sa tradične používa v niekoľkých programoch na zníženie hmotnosti a je vynikajúcim osviežujúcim a antioxidačným nápojom. Limetková šťava je prirodzene sladká, ale veľmi nízkokalorická. Obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá je vynikajúcim spaľovačom tuku. Ak chcete schudnúť, pridajte do 250 ml teplej vody 1-2 čajové lyžičky surového, organického medu a šťavu z čerstvej limetky. Vypite ho každé ráno na lačný žalúdok, aby ste do týždňa dosiahli prospešné výsledky.

    Limetka má antivírusové vlastnosti

    Limetka pomáha bojovať a chrániť proti vírusovým infekciám, ktoré spôsobujú nachladnutie, príušnice, osýpky, kiahne a iné podobné choroby. Je účinná pri liečbe infekcií hrdla, úst, žalúdka, čriev, hrubého čreva a moču. Je to tiež účinný liek na infekcie dýchacích ciest, ako sú kašeľ a preťaženie hrudníka, bronchitída, sínusitída a astma.

    Limetka5

    Limetka pomáha liečiť akné

    Akné, pupienky a škvrny sú spôsobené tým, že nečistoty, oleje a odumreté kožné bunky upchávajú póry. Akné a pupienky sú bežné problémy u ľudí s mastnou pokožkou. Baktérie prítomné v póroch tváre zhoršujú zápal, zvyšujú začervenanie a bolesť. Antibiotické vlastnosti limetovej šťavy inhibujú rast baktérií spôsobujúcich akné. Ak chcete udržať akné a pupienky na uzde, môžete si pripraviť zmes na tvár z limetovej šťavy a medu. Zatiaľ čo med má antibakteriálne vlastnosti, ktoré bránia rastu baktérií, kyslá povaha limetovej šťavy bude kontrolovať nadbytok oleja. Táto zmes na tvár by sa mala používať každý týždeň ako súčasť vášho režimu starostlivosti o pleť.

    Limetka pomáha liečiť lupiny

    Lupiny sú nepochybne jedným z najbežnejších problémov s vlasmi. Je to stav charakterizovaný nadmerným odlupovaním pokožky hlavy. Limetová šťava sa často používa ako prísada v šampónoch proti lupinám. Zistilo sa, že kyselina citrónová prítomná v limetovej šťave je veľmi účinná a prospešná pri liečení lupín. Aby ste sa zbavili lupín, natrite plátkom limetky priamo na pokožku hlavy. Opláchnutie vlasov limetkovou šťavou pridanou do vody tiež pomáha pri odstraňovaní lupín. Limetková šťava však môže niekedy sušiť vašu pokožku hlavy. V takom prípade ju môžete kombinovať s olivovým olejom, kokosovým olejom alebo mandľovým olejom.

    Ako limetku nakupovať?

    Limetku si vyberajte pevnú, ale nie príliš tvrdú ani príliš mäkkú. Pozor si dajte na odreté, puknuté a hnilé kúsky.

    Ako limetku skladovať?

    Limetku môžete skladovať pri izbovej teplote mimo priameho slnečného žiarenia, ale môžete ju držať i v chladničke.

    Ako limetku spotrebovať?

    Limetkovou šťavou si môžete ochutiť šalát, rybu, dresing na mäso, môžete ju pridať do koláčov, zmrzlín i krémov.

    stylecraze.com, universityhealthnews.com