Obsah článku

    Ackee

    Ackee je farebné a lahodné ovocie, ktoré je obľúbeným doplnkom mnohých exotických jedál a pre svoju chuť a blahodárne vlastnosti sa stalo základom karibskej kuchyne.

    Vedecky známe ako Blighia sapida, je toto ovocie pôvodom z mnohých západoafrických krajín, nie z Jamajky, ale bolo tam pravdepodobne vyvezené na otrokárskej lodi v 18. storočí, kde sa stalo medzinárodne známym.

    Strom, na ktorom rastie ackee, je vždyzelený a samotné ovocie pripomína hrušku. V nezrelom stave je ovocie zelené, ale postupne prechádza do žltého, oranžového a potom červenkastého odtieňa, ktoré je veľmi dobre rozpoznateľné. Ovocie sa nakoniec roztvorí a odhalia sa tri veľké čierne semená obklopené hubovitou dužinou nazývanou aril, ktorá je jedlou časťou ovocia.

    Ackee je najznámejšie ako doplnková súčasť slaných rýb a národného jedla Jamajky, a je obľúbené takmer v každom obchode a na ulici tohto karibského ostrova. Dôležitejšie ako jeho chuť a dostupnosť, ovocie je nabité vitamínmi, živinami a organickými zložkami, ktoré z neho robia užitočný diétny nástroj pre množstvo zdravotných výhod.

    Ackee1

    Ackee - nutričné hodnoty

    Ackee v 100 g obsahuje 76,7 g vody, 15 g tukov, 1 g sacharidov, 3 g vlákniny a 3 g bielkovín, ďalej obsahuje vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B9-kyselinu listovú a vitamín C. Z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, draslík, fosfor a zinok, z nenasýtených mastných kyselín obsahuje kyselinu stearovú, linolovú a palmitovú.

    Upozornenie

    Napriek mnohým výhodám je toto ovocie vysoko toxické, ak sa konzumuje ešte pred dozretím. Nikdy nekonzumujte ovocie ackee, kým sa prirodzene neotvorí; vtedy viete, že je to bezpečné. Ak ho skonzumujete pre dozretím môže spôsobiť „jamajskú chorobu zo zvracania“, v krajných prípadoch až kómu a smrť. Inými slovami, buďte opatrní, ak sa vám toto ovocie dostane do rúk!

    Ackee - 6 účinkov na zdravie

    Ackee udržuje zdravé trávenie

    Vďaka bohatému obsahu vlákniny v ackee je ideálnym pomocníkom pri trávení, pretože vláknina pomáha hromadiť stolicu a eliminovať zápchu tým, že vyvoláva peristaltický pohyb v čreve. To pomáha posúvať jedlo ďalej, zabraňuje nadúvaniu, kŕčom, zápche alebo dokonca zápalu hrubého čreva, čo by mohlo ďalej viesť k rakovine hrubého čreva a konečníka.

    Ackee zlepšuje zdravie srdca

    Ackee sa môže pochváliť pôsobivou škálou prospešných mastných kyselín vrátane kyselín stearovej, linolovej a palmitovej. Tieto konkrétne kyseliny sú nenasýtené tuky, čo je typ tuku, ktorý zlepšuje zdravie srdca a znižuje nebezpečnú hladinu cholesterolu. Vylúčením najviac nezdravých nasýtených tukov z potravy sa chránite pred aterosklerózou, mozgovými príhodami, infarktmi a srdcovými chorobami.

    Vysoký obsah draslíka v ackee zas pôsobí ako vazodilatátor, znižuje zaťaženie vášho kardiovaskulárneho systému a tým znižuje vaše šance na hypertenziu a aterosklerózu.

    Ackee3

    Ackee zvyšuje výkon bielkovín

    Jednou z kľúčových zložiek zdravej výživy sú bielkoviny a ich získavanie z lahodného ovocia, ako je ackee, je inteligentný spôsob. Ackee ako ovocie má neobvykle vysoký obsah bielkovín, čo pre ovocie nie je typické. Bielkoviny sú v podstate stavebnou jednotkou buniek, svalového tkaniva a ďalších dôležitých aspektov nášho tela, ktoré je potrebné neustále dopĺňať.

    Ackee zvyšuje imunitu

    Jedným z najbežnejších vitamínov obsiahnutých v ovocí a zelenine je vitamín C a ackee nie je výnimkou. Vďaka bohatému obsahu kyseliny askorbovej pomáha posilniť imunitný systém podporou vývoja bielych krviniek a prispením niektorých jeho antioxidačných schopností k prevencii chronických chorôb a bunkových mutácií. Vitamín C je navyše neoddeliteľnou súčasťou kolagénu, ktorý telo potrebuje na tvorbu svalov, krvných ciev a tkanív.

    Ackee2

    Ackee zvyšuje pevnosť kostí

    V ackee sa nachádza množstvo základných minerálov, vrátane vápnika, fosforu, železa a zinku, ktoré všetky prispievajú k zdravším kostiam a zabraňujú úbytku a demineralizácii kostí. Neustále vysoký príjem minerálov môže s pribúdajúcim vekom spomaliť, zastaviť alebo zvrátiť účinky osteoporózy, čo vaše kosti ponechá dlhšie silnými.

    Ackee reguluje obeh

    Ak trpíte anémiou, znamená to, že máte v strave nedostatok železa. Obsah železa v ackee tento problém dokonale rieši, takže sa vyhnete vedľajším účinkom anémie, ako sú slabosť, kognitívne poruchy, točenie hlavy a tráviace ťažkosti. Železo je kľúčovou zložkou hemoglobínu, ktorý je nevyhnutný na tvorbu RBC (červených krviniek).

    Ako ackee konzumovať?

    • Dužina z úplne zrelých plodov sa konzumuje čerstvá alebo sa používa na varenie alebo vyprážanie. Konzervovaná sa vyváža.
    • Dužina zrelého ovocia má príchuť orechov a varená má štruktúru miešaných vajec.
    • Semená sa vyhodia a dužina, ešte čerstvá a pevná, sa najlepšie varí v slanej vode alebo mlieku a potom sa ľahko opraží na masle.
    • Na Jamajke sa často varí s treskou, cibuľou a paradajkami.
    • Krátko po uvarení sa pridáva do guláša z hovädzieho a bravčového mäsa, tymianu a ďalších korenín.
    • V Benine, etnická skupina, Natemba, používa mladé listy ako zeleninu.

    zdroj: organicfacts.net, healthbenefitstimes.com