Obsah článku

Obyvatelia pohoria Karakoram na hraniciach Indie, Pakistanu a Číny sa dožívajú v priemere o desať rokov viac ako Stredoeurópania. Jednou z príčin ich dlhovekosti je hojná konzumácia marhúľ.
Počas dozrievania sa v šupke i v dužine marhúľ vytvára vysoká koncentrácia rastlinných farbív - karoténov. Vďaka mimoriadne vysokému obsahu karoténov, ktoré sú predstupňom vitamínu A a posilňujú imunitný systém, marhule pôsobia ako veľmi efektívny prirodzený omladzovací prostriedok.
Marhuľa pochádza z Číny. Do Európy sa dostala cez Arménsko, do Česka sa rozšírila z Talianska cez Slovinsko a Rakúsko. U nás úroda marhúľ závisí od počasia - ak marhule priskoro rozkvitnú a neskoro na jar ešte udrú mrazy, úroda býva veľmi slabá.
Obsah vitamínov a minerálov v marhuliach
V množstve 100 gramov dodávajú surové marhule 48 kalórií a sú zložené z 11,96 g sacharidov, 0,87 g proteínu, 0,13 g tuku a 86% vody.
Marhule obsahujú karotény a antokyanáty, mimoriadne veľa vitamínu B3-niacínu, B9-kyseliny listovej, kyseliny pantoténovej-B5 a vitamínu C, E, K. Ďalej obsahuje celý rad minerálnych látok - draslík, sodík, horčík, fosfor, železo, magnézium, vápnik, zinok, kobalt, selén, fluór, mangán, chróm, molybdén, meď, pektín, jód.
Sušené marhule obsahujú pomerne viac živín ako čerstvé marhule, ale majú aj viac kalórií.
Marhule spomaľujú starnutie, pôsobia omladzujúco, zlepšujú náladu, odstraňujú únavu, podporujú imunitný systém, posilňujú sliznice, spevňujú pokožku, vlasy a nechty, urýchľujú tvorbu buniek, zmierňujú astmatické ťažkosti, pôsobia na kožné choroby, atď.
POZOR!
Marhuľové jadierka sú vo veľkom množstve jedovaté. V nijakom prípade nedovoľte deťom, aby sa hrali s marhuľovými jadierkami! Mohli by sa otráviť. Ani tehotné ženy by pre vysoký obsah medi nemali konzumovať veľa marhúľ. U niektorých náchylných ľudí môžu marhule vyvolávať hnačku a pri nadmernej konzumácii aj celkovú slabosť a malátnosť.
Marhule - Nutričné hodnoty
(100g)162kj
0.87
11.96g
7.18g
0.13g
2.88g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Marhuľa - 10 účinkov na zdravie
Marhuľa pre zdravé oči
Pravidelný príjem ovocia je spojený so zníženým rizikom straty zraku. Ale čo je dôležitejšie, marhule sú bohaté na karotenoidy a xantofyly - živiny, o ktorých sa výskumníci domnievajú, že môžu predísť zrakovým ochoreniam súvisiacim s vekom. A obsahujú aj vitamín A, ďalšiu dôležitú živinu pre oči. Retinol zabraňuje degenerácii makuly súvisiacej s vekom.
Marhuľa na trávenie
Rozpustná vláknina v ovocí podporuje zdravý pohyb čriev, pretože dodáva objem stolici. Vláknina tiež rýchlo rozkladá mastné kyseliny - a to zlepšuje trávenie. Vláknina v ovocí tiež lieči iné zažívacie problémy, ako je zápcha a nadúvanie.
Marhuľa pomáha pri liečbe cukrovky
Marhule majú pomerne málo kalórií a sacharidov (jedno ovocie obsahuje len 17 kalórií a 4 gramy sacharidov) - a to je dobrá správa pre diabetikov. A vláknina, ktorú obsahujú, môže regulovať hladinu cukru v krvi. Marhule majú tiež nízky glykemický index - čo znamená, že majú trvalý účinok na hladinu cukru v krvi a nezvyšuje sa príliš rýchlo. Ovocie je tiež bohaté na vitamín E, ktorý pôsobí ako antioxidant, ktorý zlepšuje hladinu cukru v krvi.
Marhuľa lieči respiračné ochorenia
Patrí medzi ne astma, nachladnutie a chrípka. Čo sa týka astmy, výskum zistil inverzný vzťah medzi flavonoidmi a astmatickými symptómami. Významnú úlohu tu zohráva aj vitamín E v marhuli. Pôsobí ako antioxidant a bojuje proti voľným radikálom. Tento proces zvyšuje imunitu a zabraňuje problémom, ako je nachladnutie a chrípka. Marhule sú tiež bohaté na beta-karotén, ktorý tiež pomáha liečiť horúčku.
Marhuľa na zdravie kostí
Marhule sú bohaté na vápnik, minerál dôležitý pre vývoj kostí. Ešte dôležitejšie je, že draslík je tiež dôležitý pre správne vstrebávanie a rovnomerné rozloženie vápnika - a marhule sú bohaté aj na draslík. Štúdie tiež ukazujú, že marhule môžu zvrátiť úbytok kostnej hmoty a dokonca zmeniť metabolizmus kostí u žien po menopauze.

Marhuľa spomaľuje známky starnutia
Píling pripravený z marhuľových jadier pomáha zbaviť sa starých, odumretých kožných buniek na povrchu vašej pokožky a umožňuje vytváranie nových kožných buniek. Táto exfoliačná činnosť pomáha pri odstraňovaní jemných línií a malých vrások odstránením poškodených povrchových buniek z kože.
Marhuľový olej pomáha pri udržiavaní čistoty pokožky a pružnosti. Môže byť použitý s inými ovocnými olejmi ako maska na tvár na zjemnenie pokožky. Často sa používa pri aromaterapeutickej masáži vďaka jej revitalizačným a výživným účinkom na pokožku.
Marhuľa bojuje so zápalom
Nielen ovocie, ale aj jadierka sú účinné pri zmierňovaní zápalu. Extrakt z marhuľového oleja chráni pred ulceróznou kolitídou, čo je zápalové ochorenie čriev. Marhule sú bohaté na beta-kryptoxantín, chemickú látku, ktorá môže zabrániť osteoartritíde a iným zápalovým formám artritídy. Horčík v ovocí zasa môže zmierniť zápalovú bolesť.
Marhuľa na kožné choroby
Marhuľa je bohatá na vitamíny C a A, marhuľový olej je skvelý pre citlivú pokožku. Jeho protizápalové vlastnosti sú účinné pri liečbe kožných porúch, ako je dermatitída a ekzém. Marhuľový olej v kombinácii s inými éterickými olejmi má upokojujúci účinok na kožné ochorenia. Odporúča sa však, aby ste sa pred použitím poradili s lekárom, aby ste predišli nežiaducim vedľajším účinkom.
Dužina marhúľ je prospešná pri odstraňovaní akné. Môžete marhule zmixovať alebo odšťaviť, aby ste získali jej šťavu. Aplikácia topicky pomáha zbaviť sa svrbenia spôsobeného spálením slnkom, ekzémom a svrabom.
Marhuľami proti málokrvnosti
Marhule sú dobrým zdrojom železa, ktorý pomáha liečiť chudokrvnosť. Železo zlepšuje produkciu hemoglobínu, čo zvyšuje aj kvalitu krvi. A vďaka kombinácii účinných látok kyseliny listovej a vysokého obsahu medi a kobaltu sú marhule ideálne ovocie pre bledých anemických ľudí.
Marhuľa na zdravé vlasy
Vitamín E v marhuľovom oleji podporuje zdravý rast vlasov a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Tento vitamín v kombinácii s mastnými kyselinami pôsobí ako konzervačný prostriedok tým, že zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi.
Marhuľový olej obsahuje vitamíny A a E, ktoré podporujú zdravie pokožky a jej opravy. Je to skvelý liek na problémy, ako je suchá pokožka hlavy, lupienka, lupiny a ekzémy. Tento olej vracia vlhkosť suchej a šupinatej pokožke.

Ako marhule nakupovať?
Marhule kupujeme iba počas sezóny - od mája do augusta, a vždy čerstvé. Vyberajte si tvrdšie, polozrelé či takmer zrelé plody. Úplne zrelé či prezreté plody by sa vám rýchlo pokazili. Zavárané a konzervované marhule obsahujú málo vitamínov, ale karotény sú dobre využiteľné aj po tepelnej úprave. Sušené marhule kupujte vždy bez obsahu síry.
Ako marhule skladovať?
Zrelé marhule skladujeme v plastovom vrecku alebo nádobe a uchovávame ich v chladničke. Uistite sa, že marhule sú skutočne zrelé, pred uskladnením v chladničke - nezrelé marhule nevyzrejú ak ich schladíte.
Nezrelé marhule vložte do tmavého papierového vrecka, opatrne sklopte hornú časť vrecka, aby ste ho zavreli, takže etylénový plyn, ktorý marhule produkujú, bude zachytený a pomôže mu dozrieť. Marhule neskladujte v plastovom vrecku. Na rozdiel od papiera, ktorý je mierne porézny, takže nejaký vzduch môže prejsť dovnútra a von z vrecka, plast je vzduchotesný. V dôsledku toho môže byť etylénový plyn príliš účinný a môže sa to skončiť s kašovitými, prezretými marhuľami.
Ako marhule spracovať?
Použitie marhúľ je veľmi rôznorodé. Najčastejšie ich konzumujeme čerstvé či sušené, ale môžeme z nich pripraviť kompóty, lekváre, koláče, môžeme ich pridať do ovocných šalátov. Marhuľovou omáčkou zasa ozvláštnime zapečený syr typu encián i tradičné zemiakové placky.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová, stylecraze.com