Moruša - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

    Moruša

    Moruše sú bobule, ktoré pochádzajú zo stromu zvaného Morus Alba. Zvyčajne si myslíme, že moruše sú červené, ale existujú aj ich biele, čierne a modré verzie. Morušové stromy môžu rásť až 3 metre za rok a dosiahnuť plnú zrelosť na 18 metrov. Listy, ktoré sú obľúbeným jedlom priadky morušovej, v zime odpadnú a nasledujúcu sezónu znovu narastú. Moruše dozrievajú niekoľko mesiacov a v máji sú úplne zrelé.

    Štruktúra moruší je veľmi podobná štruktúre černíc. Chutia podobne ako grapefruit, len sú sladké a môžu sa jesť v suchej forme. Technicky moruše nie sú jednotlivé bobule. Každá moruša je koncentrovaným ovocím a plody v agregácii sú usporiadané okolo centrálnej osi.

    Moruše sa intenzívne pestujú v teplých oblastiach Ázie, Afriky a Ameriky.

    Moruše sa v Ázii používali po stáročia. Konkrétne biela moruša pochádza z Číny. Rovnaký typ moruše bol privezený do Európy pred storočiami a naturalizovaný. Čoskoro bola rovnaká biela moruša zavedená v koloniálnej Amerike hlavne na podporu chovu húseníc priadky morušovej, pretože listy moruše sú jedinou potravou pre priadky morušové.

    Červená moruša je pôvodom z východných Spojených štátov a z pobrežia Mexického zálivu. Čierna moruša pochádza zo západnej Ázie a v Európe sa pestuje už od rímskych čias.

    Moruša1

    morušový krík

    História moruše

    Podľa štúdie Purdue University sa moruše v čínskej bylinnej medicíne používali po stáročia na liečbu srdcových chorôb, cukrovky, anémie a artritídy.

    Existuje babylonský mýtus, ktorý pripisuje červenkasto-fialovú farbu moruší smrti dvoch milencov v starodávnom tragickom milostnom príbehu.

    História moruše je spojená s rastom hodvábneho priemyslu. Listy moruše sa použili na výkrm priadky morušovej v oblastiach Orientu. Šírenie stromov moruše po celom svete sa dá do istej miery pripísať potrebe listov moruše pre priemysel priadky morušovej.

    Moruše sa pomaly šírili z orientálnych krajín na európsky vidiek. Dokonca aj dnes môžete vidieť pestovanie moruše v Turecku, v krajine, kde sa vyrábajú svetovo známe turecké hodvábne koberce.

    Moruše boli obľúbené aj u starovekých Grékov a ovocie bolo zasvätené Minervi, bohyni múdrosti. Prvá moruša bola vysadená v Anglicku v roku 1500.

    Obsah vitamínov a minerálov v moruši

    Moruša v 100 g obsahuje 43 kalórií, 88 g vody, 0,4 g tukov, 8 g cukrov, 2 g vlákniny a 1,4 g bielkovín, antioxidanty - resveratrol, kyanidín, kyselina chlorogenová, myricetín a rutín. Okrem toho sú moruše tiež bohatým zdrojom polytriinátov, ako sú antokyanín, flavonoidy, luteín, zeaxantín, B karotény a A karotén. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík a zinok.

    Medzi nutričnými profilmi rôznych druhov moruší nie je veľký rozdiel. Čierne moruše sú zvyčajne chutnejšie ako biele, ich výživový profil je však takmer rovnaký.

    Moruša podporuje trávenie, pomáha znížiť riziko vzniku rakoviny, pomáha zlepšiť krvný obeh, pomáha pri kontrole cukru, udržuje zdravé oči, pomáha chrániť pred chrípkou a prechladnutín, udržuje zdravú pokožku.

    Moruša2

    zdravé trávenie

    Moruša - 7 účinkov na zdravie

    Moruša podporuje trávenie

    Moruše sú prínosom pre váš žalúdok. Zmierňujú zápchu a sú tiež vynikajúcim spôsobom, ako schudnúť. Moruše obsahujú dobré množstvo vlákniny. Vaše telo potrebuje vlákninu, ktorá uľahčuje správne trávenie. Robí to tak, že sa do žalúdka nahromadí stolica a uľahčí sa pohyb potravín tráviacim traktom. Tento proces pomáha pri zmierňovaní zápchy, nadúvania a kŕčov žalúdka.

    Moruša pomáha znížiť riziko vzniku rakoviny

    Ak sa chcete chrániť pred rakovinou, potom by ste mali vyhľadávať morušu. Moruše sú bohaté na antioxidanty a fytonutrienty, ktoré pomáhajú zastaviť rast a šírenie nádorových buniek a chránia vás pred rakovinou.

    Moruše sú plné antokyanov, ktoré pomáhajú udržiavať rakovinové bunky na uzde. Obsahujú tiež resveratrol, ktorý má protirakovinové vlastnosti. Inhibičné vlastnosti rakoviny resveratrolu pomáhajú v boji proti rakovine hrubého čreva, rakoviny kože, rakoviny prostaty a štítnej žľazy.

    Moruša3

    krvný obeh

    Moruša pomáha zlepšiť krvný obeh

    Moruša zlepšuje prietok krvi v tele, reguluje krvný tlak a čistí krv. Antioxidanty prítomné v morušiach pomáhajú zlepšovať funkciu krvných ciev tým, že ich udržiavajú pružné a rozšírené, čo vedie k regulácii krvného tlaku, pretože dochádza k voľnému toku krvi zo srdca do iných častí tela. Moruše podporujú produkciu červených krviniek, pretože sú bohaté na železo.

    Moruše obsahujú polyfenoly, ktoré udržiavajú zdravé krvné cievy. Obsahujú tiež draslík, ktorý znižuje krvný tlak.

    Moruše sa už roky používajú ako liek na zdravie krvi. Staroveká čínska medicína ich včlenila do krvných tonik, ktoré sa používali na čistenie krvi a zvýšenie jej produkcie.

    Moruša pomáha pri kontrole hladiny cukru

    Najmä biele moruše pomáhajú pri kontrole hladiny cukru v tele. Niektoré chemikálie prítomné v bielych morušoch sú podobné ako lieky používané na liečbu cukrovky 2. typu.

    Tieto zlúčeniny v bielej moruše pomáhajú udržiavať hladinu cukru v tele v optimálnom rozsahu pomalým odbúravaním cukrov v čreve a umožňujú ich pomalé vstrebávanie do krvi.

    Moruša4

    Moruša udržuje zdravé oči

    Rovnako ako mrkva, aj moruše sú dobré pre vaše oči. Zlepšujú zrak a chránia vaše oči pred voľnými radikálmi, ktoré sú príčinou degenerácie sietnice a straty zraku. Moruše obsahujú zeaxantín, ktorý pomáha znižovať oxidačný stres v bunkách, ktoré sa nachádzajú v očiach. Karotenoidy prítomné v morušiach pomáhajú predchádzať katarakte a makulárnej degenerácii.

    Moruša pomáha chrániť pred chrípkou a prechladnutím

    Chrípka a prechladnutie sú hrozbou hlavne v chladnejších mesiacoch. Najmä biele morušové ovocie sa používa v ľudových liekoch na prechladnutie. Biele moruše sa považujú za sťahujúce, baktericídne a tonické a správne pôsobia pri prevencii a liečbe chrípky a prechladnutia. Obsahujú tiež vitamín C a flavonoidy, ktoré bránia vzniku prechladnutia a chrípky.

    Moruša5

    zdravá pokožka

    Moruša udržuje zdravú pokožku

    Moruše obsahujú resveratrol, ktorý chráni pokožku pred škodlivým UV lúčmi. Moruše sú bohaté na antioxidanty, ktoré sú vynikajúcimi činidlami proti starnutiu. Udržiavajú vašu pokožku mladistvú a bez vrások. Antioxidanty v moruši, ako je beta-karotén, neutralizujú voľné radikály, ktoré poškodzujú pokožku a spôsobujú jemné línie. Moruše tiež poskytujú vitamíny A, C a E, ktorých nedostatok vedie k vráskam a ich nedostatok spôsobuje suchú pokožku. Moruše sú bohaté na tieto vitamíny a pomáhajú pri liečbe suchej a jemnej pokožky. Hydratujú vašu pokožku zvnútra.

    Ako moruše nakupovať?

    Morušu je žiaľ u nás problém kúpiť. Ak sa chcete dostať k plodom musíte si ju vypestovať.

    Ako moruše skladovať?

    Čerstvé moruše vám žiaľ dlho nevydržia - tri alebo štyri dni, aj to iba v chladničke. Skladujte ju v dobre uzatvárateľnej plytkej nádobe alebo plastovom vrecku. Poškodené a mierne rozdrvené bobule musíte odstrániť.

    Morušu je možné aj sušiť a mraziť a takto vám vydrží mesiace.

    Ako moruše spracovať?

    Moruše môžete použiť na prípravu džemov, želé, smoothies, palaciniek, dezertov, omáčok a vína.

    stylecraze.com