Obsah článku

  Hurmikaki (Tomel)

  Hurmikaki pochádza z východnej Ázie a je mimoriadne obľúbené v Japonsku. Nezrelé ovocie má nepríjemnú trpkú chuť, ale keď sa nechajú plody dozrieť na miske pri izbovej teplote tak, že sú na dotyk mäkké, odvďačia sa vám sladkou chuťou zrelej marhule s príchuťou mrkvy.

  Obsah vitamínov a minerálov v hurmikaki

  Hurmikaki je dobrým zdrojom vitamínu C, betakaroténu a draslíka. Odporúča sa aj ľuďom s chorou pečeňou a obličkami. Vhodný je aj pre ľudí s artritídou a dnou. Toto ovocie má i upokojujúce účinky. Pomáha udržiavať pod kontrolou hladinu cholesterolu. Vďaka antibakteriálnym látkam potláča množenie škodlivej mikroflóry čriev.

  Hurmikaki obsahuje vápnik, čím prispieva k udržiavaniu pevných kostí. Vďaka množstvu vitamínu A, ktorý sa mení na betakarotén, sa odporúča tehotným i dojčiacim ženám, deťom a starším ľuďom, ale aj fajčiarom a tým, ktorí si častejšie doprajú alkohol. Okrem toho obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E, ktorý pozitívne ovplyvňuje stav pokožky, spomaľuje tvorbu vrások, škvŕn. Odporúča sa pri problémoch s vypadávaním vlasov.

  Hurmikaki obsahuje aj draslík, horčík, fosfor, meď, mangán. Pokiaľ sa konzumuje čerstvé, zlepšuje stav srdcovo-cievneho systému. Je i zdrojom lykopénu, čím sa z neho stáva účinný antioxidant, ktorý chráni pred rakovinou prostaty, krčka maternice, žalúdka a pľúc. Vďaka železu sa odporúča ako jeden z preventívnych či liečivých prostriedkov pri anémii (chudokrvnosti).

  Hurmikaki je zároveň zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže za krátky čas dokáže poskytnúť telu dostatok energie, čo oceníte, keď na vás čaká náročný fyzický či psychický výkon.

  Hurmikaki1

  Hurmikaki - 10 účinkov na zdravie

  Hurmikaki proti oxidačnému stresu

  Antioxidanty, ktoré hurmikaki obsahuje pomáhajú predchádzať alebo spomaľovať poškodenie buniek tým, že pôsobia proti oxidačnému stresu, čo je proces vyvolaný nestabilnými molekulami nazývanými voľné radikály. Oxidačný stres bol spojený s určitými chronickými ochoreniami, vrátane srdcových ochorení, cukrovky, rakoviny a neurologických stavov, ako je Alzheimerova choroba.

  Hurmikaki proti rakovine

  Hurmikaki majú vysoký obsahom flavonoidov, ktoré sú silnými antioxidantami, ktoré sa nachádzajú vo vysokých koncentráciách v šupke a dužine a sú spojené s nižšou mierou rakoviny pľúc i rakoviny hrubého čreva, rakoviny prostaty, krčka maternice a žalúdka.

  Hurmikaki pre zdravé srdce

  Silná kombinácia živín, ktoré sa nachádzajú v hurmikaki, ich robí vynikajúcou voľbou pre posilnenie zdravia srdca. Hurmikaki obsahujú flavonoidné antioxidanty, vrátane kvercetínu a kaempferolu.Strava s vysokým obsahom potravín bohatých na flavonoidy môže podporiť zdravie srdca tým, že znižuje krvný tlak, znižuje "zlý" LDL cholesterol a znižuje zápal.

  Hurmikaki môže pomôcť znížiť zápal

  Choroby, ako je srdcové ochorenie, artritída, cukrovka, rakovina a obezita sú spojené s chronickým zápalom. Hurmikaki, ktoré majú vysoký obsah protizápalových látok, môžu pomôcť znížiť zápal a znížiť riziko týchto ochorení.

  Hurmikaki sú vynikajúcim zdrojom silného antioxidantu vitamínu C. Jedna hurmikaki obsahuje 20% odporúčaného denného príjmu tohto vitamínu, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a bojuje proti zápalu v tele.

  Hurmikaki na trávenie

  Vláknina, ako viete, je nevyhnutná pre dobré pohyby čriev. Pravidelné používanie tohto plodu bohatého na vlákninu môže pomôcť zmierniť problémy súvisiace s pohybom čriev, čím sa vytvorí cesta pre udržanie zdravého tráviaceho systému. Taníny, prítomné v hurmikaki, regulujú črevné pohyby, a tým poskytujú úľavu od hnačky.

  Hurmikaki2

  Hurmikaki proti cukrovke

  Rozpustné potraviny bohaté na vlákninu, ako je hurmikaki, môžu pomôcť predchádzať tvorbe krvného cukru.

  Hurmikaki pre zdravé oči

  Hurmikaki poskytujú veľa vitamínu A a antioxidantov, ktoré sú rozhodujúce pre zdravie očí. Jedna hurmikaki obsahuje 55% odporúčaného príjmu vitamínu A, ktorý podporuje funkciu spojiviek a rohovky. Okrem toho je základnou zložkou rhodopsínu, čo je proteín potrebný pre normálne videnie.

  Hurmikaki tiež obsahujú luteín a zeaxantín, ktoré sú karotenoidnými antioxidantmi, ktoré podporujú zdravé videnie. Strava bohatá na luteín a zeaxantín môžu znižovať riziko niektorých ochorení očí, vrátane vekom podmienenej degenerácie makuly, ochorenia, ktoré postihujú sietnicu a môžu spôsobiť stratu zrak.

  Hurmikaki pomáha pri chudnutí

  Stredne veľké ovocie váži okolo 168 gramov a ponúka len 31 gramov sacharidov. Ovocie nemá žiaden tuk. Tieto dva faktory z neho robia ideálneho kamaráta pre tých, ktorí sa snažia zbaviť nejakých tých kíl.

  Hurmikaki na vysoký krvný tlak

  Sodík, keď je nadmerne zahrnutý do stravy, môže vyvolať hypertenziu. Je známe, že hurmikaki má nízke hladiny sodíka. Preto môže byť použitá ako súčasť vyváženej nízkoriadenej stravy určenej pre tých, ktorí majú hypertenziu.

  Hurmikaki na energiu

  Hurmikaki je zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže za krátky čas dokáže poskytnúť telu dostatok energie, čo oceníte, keď na vás čaká náročný fyzický či psychický výkon.

  Ako správne čistiť hurmikaki

  Ako hurmikaki spracovať?

  Hurmikaki môžeme jesť čerstvé, sušené alebo varené a sú bežne používané po celom svete v ovocných šalátoch, mäsových jedlách, želé, nápojoch, koláčoch, pudingoch a smoothies.

  zdroj: Soňa Štubňová, healthline.com, stylecraze.com