Pitahaya - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pitahaya

  Pitahaya, alebo dračie ovocie je exotické a chutné ovocie, ktoré sa tiež považuje za tropickú superpotravinu, a to z dôvodu jeho mnohých výhod. Dračie ovocie má svoj pôvod v Amerike. Existuje podozrenie, že osadníci z Nového sveta ju pravdepodobne priviedli do krajín juhovýchodnej Ázie, ako sú Kambodža, Thajsko, Taiwan, Vietnam a Filipíny, kde zostáva dôležitou súčasťou príjmu ovocia v potrave. Už to nie je len zdravé ovocie, ale aj pitahaya prášok bohatý na živiny, ktorý je k dispozícii na celom svete.

  Keď pitahaya otvoríte, textúra ovocia je ako kivi a je plná malých čiernych semien. Ovocná dužina sa používa na výrobu vína a môže sa použiť aj do iných nápojov, zatiaľ čo listy dračieho ovocia sa môžu namáčať na veľmi zdravú formu čaju. Hrubá vonkajšia pokožka má malú výživovú hodnotu a zriedka sa konzumuje.

  Ale v prieskume sa zistilo, že je šupka užitočná vo farmaceutických, kozmetických a nutraceutických aplikáciách.

  Pitahaya1

  Obsah vitamínov a minerálov v pitahaya

  Pitahaya v 100 g obsahuje 264 g kalórií, žiadne tuky, 82 g sacharidov (z toho 82 g cukry), 3,6 g bielkovín, 2 g vlákniny a lykopén. Z vitamínov obsahuje vitamín A, B2-riboflavín, B3-niacín a vitamín C. Z minerálnych látok obsahuje vápnik, sodík, horčík, fosfor a železo.

  Pitahaya pravdepodobne obsahuje fytonutrienty, ktoré zabraňujú rôznym chorobám. Výskum tiež naznačuje, že v semenách týchto plodov sú polynenasýtené mastné kyseliny (kyselina linolová a kyselina linolenová) a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

  Pitahaya brani vzniku rakoviny, podporuje trávenie, pomáha v boji s cukrovkou, udržuje zdravé oči i pokožku, je vhodná pre tehotné, udržuje silné kosti a zuby.

  Pitahaya - 7 účinkov na zdravie

  Pitahaya brani vzniku rakoviny

  Pitahaya je bohatá na antioxidanty a tak je užitočná proti rakovine prsníka pôsobením na selektívne bunky. Vedci sa zamerali na tumorigénne dráhy čo po konzumácii pitahaya viedlo k zastaveniu bunkového cyklu a apoptóze.

  Prítomnosť nestráviteľných oligosacharidov v pitahaya je užitočná tiež proti rakovine hrubého čreva. Tieto oligosacharidy majú pozitívny prebiotický účinok, ak majú za následok zvýšenie bifidobaktérií a laktobacilu pričom sa znižuje počet baktérií a klostrídia.

  Pitahaya4

  Pitahaya pomáha v boji s cukrovkou

  Pravidelná konzumácia pitahaya je spojená so znížením hladiny cukru v krvi, čo je prospešné pre diabetikov 2. typu a pre prediabetikov. V štúdii sa zistilo, že u prediabetov boli zreteľne znížené hladiny cukru v krvi v porovnaní s ľuďmi, ktorí nejedli dračie ovocie. Prediabetici s vyššou spotrebou dračích plodov ďalej vykazovali väčšie zníženie hladiny glukózy v krvi.

  Pitahaya podporuje trávenie

  Dračie plody sú bohaté na spomínané oligosacharidy, ktoré pomáhajú podporovať rast črevných baktérií, ako sú laktobacily a bifidobaktérie. Štúdia potvrdila, že ovocie pomáha zvyšovať zdravú flóru čriev, čo je dôležité pre hladké trávenie.

  Pitahaya obsahuje tiež vlákninu, čo znamená, že môže pomôcť pri hromadení pohybov čriev, uľahčuje hladký prechod tráviacim traktom, stimuluje peristaltický pohyb a vyvoláva uvoľňovanie tráviacich štiav. Reguláciou funkcie čriev vlákninou z potravy pomáha toto ovocie predchádzať stavom, ako je zápcha, syndróm dráždivého čreva a dokonca aj kolorektálna rakovina.

  Pitahaya udržuje zdravé oči

  Dračie ovocie inhibuje rast ľudského cytochrómu P450, proteínu nachádzajúceho sa v pečeni. Tento proteín je často spojený s výskytom vrodeného glaukómu.

  Podľa výskumu obsah betakaroténu v tomto ovoci pomáha predchádzať makulárnej degenerácii a tvorbe katarakty tým, že chráni oči pred škodlivými voľnými radikálmi.

  Pitahaya3

  Pitahaya je vhodná pre tehotné

  Dračie ovocie je prospešné pre tehotné ženy, pretože obsahuje železo, vitamíny B a jeho formu kyselinu listovú. Železo pomáha pri prevencii nedostatku hemoglobínu a tiež pri prevencii anémie. Vitamíny skupiny B pomáhajú predchádzať poruchám pri narodení a zvyšujú energiu.

  Mierne laxatívne vlastnosti pitahaya tiež pomáhajú uvoľňovať stolicu a regulujú pohyby čriev. Okrem toho obsah vápnika v nej podporuje vývoj kostí plodu, a tým prispieva k zdravému vývoju bábätka. Vysoké hladiny vápnika a horčíka tiež pomáhajú bojovať proti osteoporóze u žien po menopauze.

  Pitahaya udržuje zdravú pokožku

  Antioxidanty v pitahaya môžu pomôcť bojovať proti príznakom starnutia znížením škodlivých účinkov voľných radikálov v tele. Pomáhajú tiež pri liečbe spálenia od slnka, akné a suchej pokožky. Vitamín C obsiahnutý v mnohých druhoch ovocia, ale najmä v dračom ovocí, pomáha rozjasniť pokožku. Skúste do svojich džúsov pridať čerstvú pitahaya alebo sušený prášok a sledujte, ako bude pleť žiariť. Pitahaya je tiež populárna ako maska na tvár.

  Pitahaya udržuje silné kosti a zuby

  Pitahaya má vyšší obsah vápnika ako mnoho iných druhov ovocia, a preto prispieva k denným potrebám vápnika, ktoré sú potrebné na udržanie zdravých kostí, zlepšuje hustotu minerálov v kostiach a zabraňuje osteoporóze. Štúdia ukázala, že strava bohatá na ovocie a zeleninu ponúka správnu zmes živín, bielkovín a vápnika na zvýšenie hustoty kostí.

  Pitahaya2

  Ako pitahaya nakupovať?

  Vyberte si pitahaya, ktorá má rovnomerne červenú pokožku. Otestujte jej pevnosť ako keby ste kupovali avokádo tým, že ju jemne stlačíte rukou. Ak je ovocie mäkké, je už pravdepodobne zlé, preto uprednostňujte tvrdé ovocie. Uistite, že na šupke nemá hnedé škvrny.

  Čerstvé dračie ovocie si môžete kúpiť v miestnom supermarkete a je dokonca k dispozícii aj online.

  Ako pitahaya skladovať?

  Pitahaya môžete skladovať pri izbovej teplote, kde vám vydrží 2-3 dni, alebo v chladničke zabalenú v plastovom vrecku alebo dobre uzatvárateľnej nádobe, kde vám vydrží aj dva týždne. Dračie ovocie môže byť ovplyvnené pachmi iných potravín, ktoré máte v chladničke. Aby sa tak nestalo, uistite sa, že ovocie je správne zapečatené.

  Ako pitahaya spotrebovať?

  Keďže je ovocie sezónne, môžete do svojho smoothie, müsli, jogurtu a surových dezertov tiež použiť lyofilizovaný prášok pitahaya.

  organicfacts.net, wikihow.com