Obsah článku

  Akébia päťpočetná

  Akébia päťpočetná (akebia quinata) je drevina, ktorá rastie vytrvale buď vo forme prízemného kra, alebo skrúteného viniča. Dorastá do výšky 12 metrov a jej rast je veľmi rýchly.

  Rastlina produkuje jednodomé kvety, čo znamená, že každá kvetina obsahuje iba samčie alebo iba samičie reprodukčné časti. Existujú však aj výnimky a niektoré rastliny nesú kvety obsahujúce obe reprodukčné časti.

  Rastliny akébia nie sú schopné samooplodnenia. Na jar má akébia niekoľko fialových farebných kvetov, ktoré visia zo štíhlych stoniek. Každá kvetina má tri lístky. Rastliny občas prinesú ovocie v neskoršej časti leta, ktoré sú podobné plodinám baklažánu. Lusky obsahujú bielu, polopriesvitnú želatínovú dužinu, ktorá je mierne sladká a plná semien. Chuť je opísaná ako sladká, ale skôr „bez chuti“.

  Akebia

  Akébia päťpočetná - účinky na zdravie

  Stonky

  Stonky akébie majú terapeutické vlastnosti a používajú sa na liečenie rôznych zdravotných stavov. V Japonsku, ako aj v Číne, ľudia vysušujú stonky tejto rastliny tak, že ich udržiavajú na čerstvom vzduchu a používajú ich vo forme surového lieku. Sušené stonky sa používajú vo forme analgetík, antiflogistík a diuretík. V Číne lekári rastlinného lekárstva tiež odporúčajú tento liek vo forme diuretika a antiflogistika na liečenie stavov, ako je amenorea, problémy spojené s laktáciou, cukrovkou, nachladnutím, bolesti hlavy, celková slabosť, prietrž, lumbago a reumatizmus, okrem zapálených obličiek a žalúdka. V Číne ľudia niekedy používajú na podobné účely aj iný druh nazývaný Akébia trifoliata.

  Okrem vyššie uvedených terapeutických vlastností akébie sa tento druh používa tiež vo forme antibiotického, protizápalového, protinádorového a galaktogogického činidla. Ak sa koreň akébie používa vnútorne, okrem infekcií močových ciest pomáha liečiť plesňové aj bakteriálne infekcie. Táto bylina je tiež účinná na vyvolanie laktácie a menštruácie. Koreň akébie sa používa vo forme antipyretickej látky.

  Plody

  Aj plody tejto rastliny sa používajú na liečebné účely. Ovocie akébie je známe diuretickou, depuratívnou (čistiacou), žalúdočnou, antireumatickou a tonickou povahou. Plody sú dobre akceptovaným rastlinným liekom na liečenie rôznych foriem rakoviny. Akébia sa umiestnila na 13. mieste v prieskume 250 potenciálnych rastlín na ochranu rastlín v Číne.

  Akebia1

  Akébia päťpočetná - použitie

  Ovocie obsahuje sladkú mäkkú dužinu pripomínajúcu bielu dračiu šťavu, ktorá sa konzumuje predovšetkým v Japonsku ako sezónna pochúťka. Kôra s mierne horkou chuťou sa používa ako zelenina, napríklad plnená mletým mäsom a vyprážaná. Vinič sa tradične používa na tkanie košov.

  zdroj: tipdisease.com, en.wikipedia.org