Ananás nie len na chudnutie

Mnohí zastávajú názor, že treba jesť iba to, čo sa dopestuje v našich končinách. Exotické ovocie niektorým ľudom nič nehovorí. Mnohí si ho nekúpia preto, že nevedia, ako ho správne jesť, iných odradí cena. Ovocie zo vzdialených končín sveta však môže nášmu telu dodať nielen potrebné vitamíny.

Niektoré druhy u nás už zdomácneli, ako napríklad banány, či kivi, no niektoré si stále zachovávajú nádych exotiky.

Ananás nie len na chudnutie

Ananás nie len na chudnutie

Ananás a jeho pôvod

Toto exotické ovocie pochádza z tropickej Ameriky a Západoindických ostrovov. Je to tiež jedna z lahôdok, za ktorú vďačíme Kryštofovi Kolumbusovi, ktorý bol prvým Európanom, čo poznal toto výnimočné ovocie na ostrove Quadeloupe. Ananás sa potom rýchlo stal vyhľadávaným lahôdkovým ovocím v Európe a jeho pestovanie sa postupne rozšírilo do najrúznejších tropických končín sveta. Dnes sú jeho hlavnými producentmi Havajské ostrovy, Brazília, Mexiko, Malajzia, Azory, Tajwan, Ghana, Kongo, ostrovy Západnej Indie. K nám sa ananásy dovážajú predovšetkým z Kuby.

Mnoho ľudí pozná ananás najmä v kompótovej podobe v šľahačkových pohároch a zákuskoch. A hoci sa k nám už dlho dodávajú aj čerstvé plody, mnohí stále dávajú prednosť zaváranému ananásu. Konzervovaním sa však ničí jeho najcennejšia zložka – enzým bromelaín, ktorý pomáha pri trávení bielkovín. Využíva sa aj v tabletkovej forme v systémovej enzymoterapii pri liečbe tráviacich problémov, srdcových chorôb a trombózy, pretože rozpúšťa krvné zrazeniny. Dokázalo sa, že zvyšuje účinnosť antibiotík a pôsobí protizápalovo. Ananás je vhodný na udržiavanie štíhlej línie. Môže za to aj množstvo vlákniny a nízky obsah kalórii v ananáse. Domorodé obyvateľstvo využívalo ananásovú šťavu aj na kloktanie pri zapálenom hrdle, tráviacich problémoch, liečbe artritídy a bronchitídy. Celkovo pôsobí ananás na organizmus očistne, preto je vhodný ako súčasť očistných kúr.

Oproti iným druhom ovocia ananás obsahuje pomerne málo vitamínov a minerálov. Niektorí jedinci môžu byť na čerstvý ananás dokonca alergickí.

Čo obsahuje ananás?

90% vody, sacharidy, bielkoviny, vlákninu a taktiež vitamíny a minerály: vápnik, fosfor, meď, mangán, železo, zinok, draslík, horčík, kyseliny listovú a pantoténovú a vitamíny A, B, C, E a K

Účinky ananásu – zdravie

Či už si ananás vychutnáte čerstvý alebo si z neho urobíte chutnú šťavu, vedzte že má mnoho účinkov na zdravie:

 • Podporuje trávenie
 • Prečisťuje tráviaci trakt od škodlivín
 • Zlepšuje pravidelnú stolicu
 • Znižuje vysoký cholesterol
 • Znižuje vysoký krvný tlak
 • Šťava pomáha zlepšiť kožné problémy
 • Podporuje kostnú a svalovú stavbu
 • Pomáha tráviť bielkoviny
 • Zvyšuje imunitu
 • Chráni telo pred pôsobením baktérií a parazitmi
 • Pozitívny vplyv na vlasy, nechty, pokožku

Autor: Soňa Štubňová