Ananás - 10 účinkov na zdravie
Obsah článku

Mnohí zastávajú názor, že treba jesť iba to, čo sa dopestuje v našich končinách. Exotické ovocie niektorým ľudom nič nehovorí. Mnohí si ho nekúpia preto, že nevedia, ako ho správne jesť, iných odradí cena. Ovocie zo vzdialených končín sveta však môže nášmu telu dodať nielen potrebné vitamíny.
Niektoré druhy u nás už zdomácneli, ako napríklad banány, či kivi, no niektoré si stále zachovávajú nádych exotiky.

Ananás a jeho pôvod
Toto exotické ovocie pochádza z tropickej Ameriky a Západoindických ostrovov. Je to tiež jedna z lahôdok, za ktorú vďačíme Kryštofovi Kolumbusovi, ktorý bol prvým Európanom, čo poznal toto výnimočné ovocie na ostrove Quadeloupe. Ananás sa potom rýchlo stal vyhľadávaným lahôdkovým ovocím v Európe a jeho pestovanie sa postupne rozšírilo do najrúznejších tropických končín sveta. Dnes sú jeho hlavnými producentmi Havajské ostrovy, Brazília, Mexiko, Malajzia, Azory, Tajwan, Ghana, Kongo, ostrovy Západnej Indie. K nám sa ananásy dovážajú predovšetkým z Kuby.
Mnoho ľudí pozná ananás najmä v kompótovej podobe v šľahačkových pohároch a zákuskoch. A hoci sa k nám už dlho dodávajú aj čerstvé plody, mnohí stále dávajú prednosť zaváranému ananásu. Konzervovaním sa však ničí jeho najcennejšia zložka – enzým bromelaín, ktorý pomáha pri trávení bielkovín. Využíva sa aj v tabletkovej forme v systémovej enzymoterapii pri liečbe tráviacich problémov, srdcových chorôb a trombózy, pretože rozpúšťa krvné zrazeniny. Dokázalo sa, že zvyšuje účinnosť antibiotík a pôsobí protizápalovo. Ananás je vhodný na udržiavanie štíhlej línie. Môže za to aj množstvo vlákniny a nízky obsah kalórii v ananáse. Domorodé obyvateľstvo využívalo ananásovú šťavu aj na kloktanie pri zapálenom hrdle, tráviacich problémoch, liečbe artritídy a bronchitídy. Celkovo pôsobí ananás na organizmus očistne, preto je vhodný ako súčasť očistných kúr.
Oproti iným druhom ovocia ananás obsahuje pomerne málo vitamínov a minerálov. Niektorí jedinci môžu byť na čerstvý ananás dokonca alergickí.

Ananás nie len na chudnutie
Obsah vitamínov a minerálov v ananáse
Ananás má vysoký obsah Bromelínu, 90% vody, betakarotén, sacharidy, bielkoviny, vlákninu a taktiež vitamíny A, B, C, E a K a minerály: vápnik, fosfor, meď, mangán, železo, zinok, draslík, horčík, množstvo kyselín: listovú a pantoténovú, citrónovú, maleínovú a tartarínovú.
Toto obľúbené ovocie je plné živín, antioxidantov a ďalších užitočných zlúčenín, ako sú napríklad enzýmy, ktoré dokážu bojovať proti zápalom a chorobám.
Ananás a jeho zlúčeniny sú spojené s mnohými zdravotnými prínosmi vrátane podpory trávenia, posilnenia imunity a urýchlenia obnovy z chirurgického zákroku.
Čerstvo vytlačená ananásová šťava sa v prírodnom liečiteľstve používa pri horúčkovitých ochoreniach a pri morskej chorobe. V krajinách karibskej oblasti, odkiaľ ananás pochádza, ho považujú za účinné afrodiziakum.
Ananás - 10 účinkov na zdravie
Ananás a bielkoviny
Bromelín, ktorý ananás obsahuje je kombináciou troch proteolytických enzýmov: bromelínu, ananázy a extranázy. Ananás nám teda môže veľmi účinne pomôcť nutrične využiť bielkoviny v organizme. Štiepi bielkoviny a pomáha nášmu zdraviu dvojakým spôsobom:
- bromelín rozpúšťa pevný bielkovinový obal baktérií a likviduje parazity
- štiepi bielkoviny v potrave na aminokyseliny
Ananás na prekrvenie organizmu
Zázračné účinky bromelínu sa prejavujú aj v tom, že pôsobí proti zrážaniu krvi, a tým zlepšuje prekrvenie organizmu. Znižuje krvný tlak a pomáha odstraňovať usadeniny na vnútorných stenách ciev (príčina artériosklerózy).
Ananás má protizápalové účinky
Enzým bormelín má aj protizápalové účinky. Znižuje svalové napätie a zablokovaním syntézy niektorých tkanivových hormónov (odborne sa nazývajú prostaglandíny typu 2) pôsobí proti lokálnym svalovým kŕčom, ako sú napr. menštruačné kŕče.
Ananás na pigmentové škvrny
Bromelín preniká aj cez pokožku. Vatovým tampónom namočeným v ananásovej šťave sa môžeme pokúsiť zosvetliť alebo celkom odstrániť starecké pigmentové škvrny na rukách.
Ananás uľahčuje trávenie
Pomáha nielen pri tráviacich ťažkostiach, akými je pálenie záhy, plynatosť, zápcha, hnačky, vracanie, ale aj zlepšuje funkciu podžalúdkovej žľazy.

Anannás - účinky na zdravie
Ananás a rakovina
Bromelín ma protirakovinové účinky, potláča rast nádorov a zvyšuje účinnosť chemoterapie.
Rakovina je chronické ochorenie charakterizované nekontrolovaným bunkovým rastom. Jeho progresia je bežne spojená s oxidačným stresom a chronickým zápalom. Ananás a jeho zlúčeniny môžu znížiť riziko vzniku rakoviny. Je to práve preto, že môžu minimalizovať oxidačný stres a zmierniť zápal.
Ananás na imunitu
Ananás obsahuje širokú škálu vitamínov, minerálov a enzýmov, ktoré môžu kolektívne podporovať imunitu a potláčať zápal. Protizápalové vlastnosti pomáhajú imunitnému systému.
Ananás urýchľuje regeneráciu po chirurgickom zákroku
Konzumácia ananásu môže skrátiť čas potrebný na zotavenie z operácie. Z veľkej časti je to spôsobené protizápalovými vlastnosťami bromelaínu.
Niekoľko štúdií ukázalo, že bromelaín môže zmierniť zápal, opuchy, modriny a bolesť, ktoré sa často vyskytujú po operácii.
Ananás na kosti
Spolu s vápnikom je stopový minerálny mangán nevyhnutný pre udržanie silných kostí a zdravých spojivových tkanív. Jediný šálka ananásovej šťavy obsahuje asi 76% odporúčanej dennej hodnoty mangánu. Mangán pomáha odvrátiť osteoporózu a zmierniť symptómy ochorenia kosti tým, že pomáha zlepšiť celkovú hustotu kostí a minerálov.
Ananás na chudnutie
Atribútom tohto ovocia, ktorý prispieva k úbytku hmotnosti, je veľmi vysoký obsah vody. Potraviny s vysokým obsahom vody majú schopnosť zapĺňať žalúdok, aby ste sa cítili plní a sú tiež nevyhnutné pre stratu hmotnosti.
Ananásy majú nízky obsah tuku! Takže ak máte po slabej večeri chuť na sladké siahnite po tomto nízkokalorickom ovocí.

Ako ananás nakupovať?
V obchode by sme mali siahnuť len po zrelých plodoch. Spoznáme ich podľa toho, že tvrdé odstávajúce šupinky sa dajú ľahko odtrhnúť. Koža by mala byť žiarivá žltá bez bielych alebo hnedých oblastí. Vôňa ananása by mala byť sladká, ale ak je príliš sladká a má takmer náznak alkoholu, potom je prezretý. Zrelé ovocie bude mať tlmený, pevný zvuk. Nezrelé ovocie bude znieť duto.
Ako ananás skladovať?
Ananás je citlivé ovocie - nesmieme ho skladovať na priveľmi chladnom mieste. Uloženie do chladničky mu rozhodne neprospeje.
Ako ananás spracovať?
Čerstvý ananás nakrájame na kolieska hrubé ako prst a až potom ostrúhame. Konzumujeme ho nožíkom na ovocie a dezertnou vidličkou, krevitý hlúb nejeme. Ak chceme ananás pekne naservírovať, môžeme ho rozdeliť pozdĺžne na štvrtiny a drevitý hlúb vykrojiť. Kústky ostrúhame, pokrájame a podávame v úprave podľa vlastnej fantázie.
Ananás môžeme použiť i do šalátov, môžeme z neho uvariť želé alebo marmeládu, kúsky ananásu dotvárajú mnohé sladkokyslé zeleninové jedlá. Bez ananásovej šťavy sa nezaobídeme ani pri príprave kokteilov a miešaných nápojov.
Ananás - Nutričné hodnoty
(100g)184kj
0.49
12.7g
3.46g
0.19g
1.95g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Soňa Štubňová
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, s. 16
https://www.healthline.com/nut...
https://www.stylecraze.com/art...