< Spať na články

Ak ste už prijímaním probiotík a prebiotík popracovali na zdravom tráviacom trakte, ktorý je základom silného imunitného systému ako sme si popísali v prvej časti série. Nedajbože ste začali aj otužovať, čo je najlacnejší a najdlhšie používaní spôsob posilnenia imunity, je čas vrhnúť sa na stravu, ktorá priamo, alebo nepriamo posilňuje imunitný systém. Tieto potraviny by som rozdelil to troch skupín:

 1. Potraviny obsahujúce základné minerály a vitamíny. Tieto potraviny sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému, ale aj všetkých procesov v tele.
 2. Potraviny obsahujúce látky, ktoré priamo posilňujú imunitný systém.
 3. Potraviny, ktoré majú protivírusové a antibakteriálne účinky

Potraviny obsahujúce základné minerály a vitamíny

Vitamín C

Ako dobre vieme, Vitamín C (Kyselina L-askorbová) je nevyhnutný pre zvýšenie imunity organizmu. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám tým, že posilňuje účinnosť bielych krviniek. Taktiež pomáha pri vyliečení z chrípky a zvyšuje výkonnosť.

ODD vitamínu C sa pre dospelého človeka pohybuje asi na úrovni 60 až 80 mg.
ODD vitamínu C sa pre dospelého človeka pohybuje asi na úrovni 60 až 80 mg.

Doporučená denná dávka vitamínu C

Odporúčaná denná dávka sa pre dospelého človeka pohybuje asi na úrovni 60 až 80 mg. Pri ochorení sa však jeho potreba rapídne zvyšuje. Chorý organizmus potrebuje často aj 20-krát viac tejto látky. Zvýšené dávky sú potrebné aj pre vlastnosti liekov, ktoré tento vitamín ničia. Napríklad obyčajný acylpirín, alebo aspirín obsahujú účinnú látku kyselinu acetylosalicylovú, ktorá však nie je k vitamínu C veľmi šetrná.

Potraviny, ktoré obsahujú vitamín C

Ovocie mg / 100g Zelenina mg / 100g
Rakytník rešetliakový 520 chren 200
ríbezle
čierne
110 zelená
paprika
120
jahody 60 petržlenová vňať 140
pomaranče 52 kel 60
citróny 40 karfiol 55
grapefruit 40 špenát 45
ríbezle
červené
36

kaleráb
40
egreše 33 zelený
hrášok
21
maliny 24 cesnak 18
ostružiny 21 zemiaky
(nové)
24
čučoriedky 16 zemiaky
(okt. - dec.)
12
jablká 7 zemiaky (jan.
- mar.)
10

Zinok

Zinok zvyšuje prirodzenú imunitu proti infekciám.

Denná potreba zinku

Denné dávky zinku odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou sú priemerne 8,5 mg denne. U detí sa pohybujú od 5 do 7 mg, u dospelých 15 mg, u tehotných žien 20 až 25 mg a u športovcov a rizikových skupín 25 mg a viac. Za maximálnu ešte únosnú dávku sa považuje 100 mg denne. Pri dávke nad 30 mg je potrebné brať aj 2-3 mg medi, aby sa nenarušil pomer medzi meďou a zinkom.

Zdroje zinku

Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne: žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, prírodná ryža, slnečnicové semená, mak, strukoviny, tekvicové semená, mäso, huby, pivovarnícke droždie a žĺtky.

Ostatné antioxidanty

 • Vitamín A (Retinol) - mrkva, pečeň, špenát, brokolica, melón, marhuľa, morské ryby, mlieko
 • Vitamín E (tokoferol) - najmä v potravinách rastlinného pôvodu, rastlinných olejoch, orechoch vrátane lieskových, mandliach, fazuliach, cereáliách, zelenine, kapuste, špenáte, pšeničných klíčkoch
 • Železo - riasy, pivné kvasnice, hovädzia pečeň, hovädzie mäso, sezamové semienka, pistácie, sójová múka, biela fazuľa, šošovica, špenát
 • Mangán - zdroje mangánu sú bohaté a priemernú potrebu pre dospievajúcich a dospelých, ktorá je 2 až 5 mg, môže pokryť konzumácia 100 g zemiakov, ktoré obsahujú 2 až 3 mg. Múka celozrnná obsahuje priemerne 1 až 8 mg, ryža 5-7 mg, zelenina 0,2-1,5 mg a orechy 1-5 mg na 100 g.
 • Selén - selén sa vyskytuje v pivovarníckom droždí, brokolici, hnedej ryži, celých zrnách, mliečnych výrobkoch, rybách, cesnaku, cibuli, morských riasach, morských živočíchoch, zelenine, koreňoch lopúcha, kuchynskom korení, semenách, orechoch, hlohu, prasličke, pŕhľave, šípke, rebríčku obyčajnom a inde. Mnoho selénu majú klíčky obilnín a iných druhov.

Potraviny obsahujúce látky, ktoré priamo posilňujú imunitný systém

Potraviny ktoré obsahujú latky podporujúce imunitný systém sú výborným prostriedkom hlavne v prechodných obdobiach a v zime, keď je náš systém často oslabený vplyvom chladného počasia, nedostatku slnečného svetla a väčšieho výskytu vírusov u ľudí v okolí. Medzi najznámejšie potraviny, ktoré posilňujú imunitný systém patria:

Včelia materská kašička

Včelia materská kašička: jeden z najúčinnejších stimulátorov imunitného systému.

Hliva ustricová

Hliva ustricová - obsahuje Betaglukán, ktorý pomáha naštartovať imunitný systém (odporúča sa užívať pri vírusoch, baktériách, plesňových infekciách, parazitoch, pri autoimúnnych ochoreniach, alergiách a oslabenom imunitnom systéme).

Rastlina Echinacea

Echinacea má významný stimulačný účinok na imunitný systém, je pre ideálna na posilnenie imunity.

Zazvor

Zázvor

Zázvor pomáha udržiavať zdravý imunitný systém, zdravý dýchací systém a má výrazné antioxidačné vlastnosti.

Čaj Lapacho

Lapacho (lapačo) obsahuje široké spektrum látok, ktoré dokážu výrazne posilniť obranyschopnosť organizmu a účinne pomáhajú pri celom spektre ochorení. I tých najvážnejších.

Kórejský ženšen

Kórejský ženšen sa v čínskom lekárstve užíva už tisíce rokov k predĺženiu veku a zlepšenie kvality života. Sa používa najmä jej koreň, ktorý vyzerá ako ľudské telo. Ženšen kórejský patrí k najsilnejším a najznámejším druhom ženšenu.

Mumio

Mumio je prípravok prírodného pôvodu, ktorý normalizuje imunitnú mechanizmy v organizme. Športovci ho nazývajú "elixírom rekordov", pretože organizmu pomáha prekonávať veľkú fyzickú a psychickú záťaž a súčasne regeneruje kostnú hmotu.

Cordyceps huba

Svetoznámy produkt rastúci na vysokohorských planinách Číny a Tibetu, je vyhľadávaný kvôli svojmu jedinečnému účinku na imunitu, zlepšenie dýchania, či potenciu. Zlepšuje fyzickú i mentálnu výkonnosť. Je často využívaným podporným prostriedkom čínskych športovcov.

Aloe vera

Aloe Vera podporuje imunitu, pomáha udržiavať optimálnu hmotnosť, zdravý tráviaci trakt, riešiť kožné problémy, priaznivo vplýva pri únave, cukrovke a na ženské reprodukčné orgány.

Potraviny, ktoré majú protivírusové a antibakteriálne účinky

Cesnak

Cesnak známy a vysoko účinný liek na chrípku a prechladnutie. Obsahuje chemickú zlúčeninu alicín, ktorá mu dodáva typickú chuť a vôňu. Táto zlúčenina je zároveň silným antibiotikom a má protiplesňové a protivírusové účinky. Cesnak sa odporúča jesť surový, najlepšie, ak si ho nakrájate na plátky.

Živý jogurt

Živý jogurt obsahuje baktériu Lactobacillus acidophilus, ktorá povzbudzuje bunky v boji proti baktériám a taktiež pôsobí na produkciu antivírusovej substancie gamainterferónu. Ak budete jesť živé jogurty, znížite možnosť prechladnutia o 25 %.

Med

Med dodáva telu množstvo vitamínov a minerálov a pritom nezaťažuje organizmus. Pridávajte si ho do čaju, alebo pri problémoch s hrdlom si ho dávkujte po čajových lyžičkách.

Chren

Chren – taktiež antibiotické účinky a posilňuje obrany schopnosť organizmu. Silice, ktoré obsahuje rozpúšťajú sekrét, ktorý sa pri prechladnutí ukladá na slizniciach dýchacích ciest. Je vysoko účinný najmä pri nádche a zachrípnutí. Chren nastrúhajte a zmiešajte s medom v pomere 2:1. Užívajte 3x denne za čajovú lyžičku.

Zázvor

Čaj z čerstvého zázvoru je vynikajúci hlavne pri začínajúcom prechladnutí. Dobre prehreje teplo a má protizápalové schopnosti. Ak nemáte chuť na zázvorový čaj, doprajte si zázvorový kúpeľ.

Shitake huba

Huba shitake obsahuje množstvo antivírusových a antibakteriálnych látok, dokonca aj protirakovinovú zlúčeninu lentinan, ktorá zabraňuje rastu nádorov a bráni premene zdravých buniek na rakovinové. Posilňuje ochranný systém, znižuje cholesterol v krvi i možnosť migrény, alergie a chronickej únavy. Shitake si môžete osmažiť na štipke oleja s cesnakom. Podobné účinky má aj hliva ustricová.

 • Ananás: pôsobí protivírusovo.
 • Čierny čaj a zelený čaj: má protivírusové účinky
 • Čučoriedky: majú protibaktériové aj protivírusové účinky.
 • Horčica s chrenom: pôsobí protizápalovo, uvoľňuje hlien a pomáha vykašliavať.
 • Kapusta a karfiol: majú protivírusové účinky.
 • Sója: veľmi aktívny protivírusový prostriedok.

čítaj tiež

Posilnenie Imunity #4: Športujte primerane

Posilnenie Imunity #4: Športujte primerane

Aké sú skutočné pozitíva aktívneho pohybu? Kľúčom je nájsť správnu úroveň cvičenia pre vás, aby ste telo udržali vo zvýšenej kondícii bez nadmerného namáhania a nezvýšili tak svoje šance na nakazenie sa nejakou infekciou v dôsledku dočasne oslabeného imunitného systému.