< Spať na články
Zinok covid

Kým všetci sledujú, ako celý svet zavádza program hromadného očkovania proti COVID-19, odborníci varujú, že každý musí pokračovať vo vykonávaní osobných ochranných opatrení minimálne do konca roku 2021.

Dôležité je dodržiavať tri základné osobné princípy ROR, čo znamená: Rúško (nosenie masky), Odstup (udržiavanie fyzickej vzdialenosti najmenej 2 metre od ostatných ľudí) a Ruky (časté umývanie rúk).

Zdravý životný štýl je tiež kľúčom k zníženiu rizika výskytu COVID-19 alebo vzniku jeho závažných komplikácií.

Na udržanie dobrého zdravia je nutné zdravé stravovanie, pravidelné cvičenie a zdravé zvládanie stresu. Ak sme zdraví, naše telá sú lepšie prispôsobené a odolnejšie voči vírusom, baktériám i mikróbom, ako keď máme nadváhu, žijeme v nadmernom strese a nezdravo sa stravujeme.

Čo iné môžete okrem týchto opatrení urobiť, aby ste znížili riziko nakazenia sa nielen COVIDOM-19? Predbežné dôkazy naznačujú, že pomôcť môžu niektoré bežne dostupné doplnky výživy. Ktoré to sú a aký vplyv majú na COVID-19?

Zinok

Zinok

Jedným z najsľubnejších výživových doplnkov je minerál zinok. V lekárskej literatúre existujú dôkazy, že zinok síce nepomáha liečiť vírusovú infekciu, ale účinne pomáha zmierniť jej príznaky. Jedným z týchto vírusových ochorení je aj koronavírus.

Zinok je teda pri ochorení na COVID-19 veľmi prospešný, pretože pomáha zmierňovať príznaky tohto ochorenia.

Webber Naturals ponúka Zinok 50 mg, ktorý podporuje imunitný systém a navyše má výborné antioxidačné účinky. Každá tableta obsahuje 50 mg tohto minerálu, čo je viac ako 4-násobok odporúčanej dennej dávky u mužov. Stačí Vám teda užiť 1 tabletu denne spolu s jedlom. Pri výživových doplnok, ktoré obsahujú menší podiel zinku, napríklad Zinok 15 mg, sa odporúča užívať až 3 tablety denne.

Vedci žiaľ nevedia, či zinkové výživové doplnky môžu pomôcť zdravým ľuďom vyhnúť sa infekcii COVID-19. Neexistuje totižto dôkaz, ktorý by naznačoval, že jeho užívanie poskytuje ochranu pred chorobou. Určite však nič nepokazíte, ak jednu tabletu denne užijete.

Lekárska škola vo Východnej Virgínii EVMS však odporúča dennú dávku zinku až 75 mg-100 mg.

Ďalej tiež odporúča denne užívať vitamín D3 (1 000 - 4 000 IU), vitamín C (500 mg) a melatonín (0,3 mg - 2 mg pred spanín).

Doktor Tullberg však pochybuje o tom, že je potrebné užívať všetky tieto výživové doplnky, najmä u zdravých ľudí, ktorí majú normálnu hladinu živín, ako je vitamín D3 a vitamín C.

"Užívanie týchto vitamínov nebude prospešné, pokiaľ skutočne v tele nemáte ich nedostatok," uviedol.

Vitamin d

Vitamín D

Vitamín D je známy ako slnečný vitamín, ale nájdete ho aj v niektorých potravinách, napríklad v rybách a vo vaječných žĺtkoch. Podľa niektorých výskumov môžu mať osoby s nedostatkom vitamínu D väčšie problémy v boji proti COVID-19.

Až 50% slovenskej populácie trpí nedostatkom vitamínu D a je pravdepodobnejšie, že u týchto ľudí dôjde k infikovaniu COVID-19 a že sa u nich vyvinú vážne, dokonca smrteľné komplikácie. Závažné príznaky COVID sa častejšie objavujú u seniorov a ľudí, ktorí majú obezitu alebo vysoký krvný tlak. Niekoľko nedávnych štúdií preukázalo, že ľudia s nízkou hladinou vitamínu D majú vyššiu pravdepodobnosť na prítomnosť vírusu ako ľudia s normálnou hladinou tohto vitamínu.

Napríklad podľa jednej nedávnej štúdie malo viac ako 80% z 200 pacientov s COVID-19 v španielskej nemocnici nedostatok vitamínu D. U mužov bola pravdepodobnosť nízkych hladín vyššia ako u žien a u ľudí s nízkymi hladinami tiež boli zvýšené sérové hladiny zápalových markerov, ako sú feritín a D-dimér.

Ďalšie výskumy ukazujú, že hospitalizovaní pacienti s často smrteľnou komplikáciou COVID-19 - akútnym respiračným zlyhaním - mali extrémne vysokú mieru nedostatku vitamínu D. Mnohé štúdie poukazujú na priaznivý účinok vitamínu D na imunitný systém, najmä pokiaľ ide o ochranu pred infekciami. Pri vývoji opatrení proti COVID-19 vedci z EVMS zaznamenali, že v USA boli s väčšou pravdepodobnosťou hospitalizovaní pacienti s nízkou hladinou vitamínu D. Tiež pozorovali, že v krajinách s nízkou priemernou úrovňou vitamínu D sa častejšie vyskytnú vážne ohniská a vyššia úmrtnosť.

Vitamín D3 Extra obsahuje 62,5 μg/2500 IU v jednej tablete, čo predstavuje až 4-násobok odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu.

Vitamín D3 1000 IU je k dispozícii aj v cmúľajúcich tabletách, pre tých, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet.

Tí ktorí uprednostňujú vitamín D3 v tekutej forme, je k dispozícii Vitamín D3 1000 IU 25 ml. Tekutá forma zabezpečuje rýchlejšie vstrebávanie vitamínu.

Deťom od 3 rokov je vhodné podávať Vitamín D3 400 IU, pri ktorom sa odporúča 1-2x denne jedna kvapka.

Pre dojčatá je v ponuke Vitamín D3 400 IU 15 ml, pri ktorom sa podáva 1 kvapka denne do materského alebo umelého mlieka.

Vitamin c

Vitamín C

EVMS zahrnula do svojho protokolu tiež vitamín C, pretože je to silný antioxidant, ktorý je rozhodujúci pre funkciu imunitných buniek. Uvádzajú rozsiahlu štúdiu s viac ako 11 000 pacientmi, ktorá ukazuje, že vitamín C znižuje riziko prechladnutia. Citujú tiež výskum, ktorý ukazuje, že vitamín C zmierňoval príznaky nachladnutia, z ktorých asi 25% sú spôsobené inými koronavírusmi.

Vitamín C od Webber Naturals poskytuje až 1000 mg tohto vitamínu v jednej tablete, ktorý je uvolňovaný počas celého dňa.

VitaCé od Advance je unikátny výživový doplnok, ktorý obsahuje najviac prírodného vitamínu C v 1 kapsule. Obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka s vysokou koncentráciou prírodného vitamínu C.

Super vitamín C 1000 od Avita sa odporúča užívať 1 tabletu denne pri prevencii hroziaceho ochorenia, ktorým je aj COVID-19, i na zmiernenie príznakov prechladnutia, chrípky či iného zápalového ochorenia.

Cé vitamín v prášku od Kompava je vhodný na každodenné doplnenie vitamínu C pre zvýšenie imunity i pre ľudí s oslabenou imunitou. Keďže ide o práškovú formu je tento výživový doplnok cenovo výhodnejší ako vitamín C v tabletkovej forme.

Melatonin

Melatonín

Aj keď je melatonín najlepšie známy ako pomocník pri poruchách spánku, dostal sa na tento zoznam, pretože môže blokovať zápal, najmä v pľúcach. Znižuje tiež riziko fibrózy, ktorá je jednou z najvážnejších komplikácií COVID-19.

Melatonín 10 mg je výživový doplnok, ktorý sa odporúča užívať jedenkrát denne najlepšie pred spaním. Aby sa rýchlejšie vstrebal do krvného obehu, nechajte si tabletu rozpustiť pod jazykom.

Voda

Voda

Aj keď neexistuje dôkaz, že niektorý z týchto doplnkov môže bojovať proti COVID-19, existuje jeden faktor, ktorý určite pomôže: hydratácia.

Ak ste dehydratovaní, máte vyššie riziko nákazy akéhokoľvek typu vírusových alebo bakteriálnych ochorení, infekcií močových ciest a zápalu pľúc. Ak máte suchý hlien z dôvodu nedostatku tekutín, zníži sa vaša imunitná odpoveď, pretože sa zníži vaša imunitná bariéra.

zdroj: uchealth.org