< Spať na články
Quercetin1

Čo to kvercetín je?

Kvercetín, alebo quercetin je jedným z najsilnejších a najrozšírenejších biologicky aktívnych flavonoidov, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine. Flavonoidy sú v rastlinách osobitnou chemikáliou, ktorá sa nazýva fytonutrienty, a majú široké spektrum zdravotných výhod.

Naše telo si kvercetín nedokáže vyrábať samo, získavame ho teda vyváženou stravou alebo doplnkom výživy.

Kvercetín - 8 účinkov na zdravie

Kvercetín pomáha bojovať proti voľným radikálom

Kvercetín má antioxidačné vlastnosti a antioxidanty pracujú na ochrane tela pred voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly v tele, ktoré môžu zvyšovať riziko chorôb a urýchľovať starnutie. Mnoho ďalších faktorov môže prispieť k väčšiemu množstvu voľných radikálov, medzi ktoré patrí:

Antioxidantné vlastnosti kvercetínu pracujú na ochrane tela pred voľnými radikálmi.
Antioxidantné vlastnosti kvercetínu pracujú na ochrane tela pred voľnými radikálmi.

 • znečistenie
 • cigaretový dym
 • žiarenie
 • chemické toxíny
 • skleníkové plyny

Kvercetín je silnejším antioxidantom ako vitamín C, vitamín E alebo betakarotén.

Kvercetín pomáha zmierniť zápal

Zápal je prirodzenou reakciou tela na stres a poranenia a zvyčajne pomáha telu liečiť sa. Chronický zápal však môže byť pre organizmus škodlivý a môže prispievať k určitým zdravotným ochoreniam. Kvercetín však môže pomôcť zmierniť zápal. Jedna štúdia na zvieratách zistila, že kvercetín zabraňoval akútnemu aj chronickému zápalu a navyše vykazoval vlastnosti proti artritíde.

Výsledky štúdií na ľuďoch však priniesli zmiešané výsledky. Zatiaľ čo výskum zdravých mužských športovcov zistil, že kvercetín môže znižovať zápal, nemal rovnaký účinok u žien s reumatoidnou artritídou.

Kvercetín znižuje riziko vzniku rakoviny

Kvercetín má protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zabrániť šíreniu rakovinových buniek a množeniu nádorov. Výskum ukázal, že strava s vysokým obsahom flavonoidov, ako je kvercetín, môže pomôcť predchádzať rakovine. Ovocie a zelenina sú plné flavonoidov, takže zvýšený príjem týchto potravín môže znížiť riziko mnohých druhov rakoviny.

Správa z roku 2015 zistila, že kvercetín obmedzuje rast buniek rakoviny prostaty u myší a potkanov. Štúdia in vitro z roku 2018 naznačila, že kvercetín sa ukázal sľubným pri liečbe aj prevencii rakoviny prostaty. (In vitro znamená, že vedci vykonali experiment mimo živého tvora, napríklad v skúmavke.) Vedci stále potrebujú zistiť viac o protirakovinových vlastnostiach kvercetínu u ľudí a zabezpečiť, aby telo dokázalo efektívne absorbovať vysoké dávky kvercetínu.

Kvercetín pomáha predchádzať neurologickým ochoreniam

Kvercetín môže pomôcť predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba alebo Parkinsonova choroba. Oxidačný stres prispieva k rozvoju neurodegeneratívnych chorôb. Oxidačný stres nastáva, keď dôjde k nerovnováhe voľných radikálov v tele. Antioxidačné vlastnosti kvercetínu môžu pomôcť v boji proti voľným radikálom. Výskum na potkanoch ukázal, že kvercetín môže chrániť pred oxidačným stresom. Ukázalo sa tiež, že kvercetín môže chrániť pred toxickým účinkom určitých kovov na nervový systém.

Kvercetín pomáha zmierniť príznaky alergie

Výskum naznačuje, že kvercetín môže byť účinným antihistaminikom, pretože obmedzuje uvoľňovanie histamínu z buniek. Tieto antialergické vlastnosti naznačujú, že kvercetín môže pomôcť pri liečbe bronchitídy a astmy.

Kvercetín má antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú účinné proti takmer všetkým typom baktérií.
Kvercetín má antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú účinné proti takmer všetkým typom baktérií.

Kvercetín pomáha predchádzať infekcii

Kvercetín má antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú účinné proti takmer všetkým typom baktérií, najmä tým, ktoré súvisia s:

 • žalúdkom a črevami
 • kožou
 • dýchacími orgánmi
 • močovými orgánmi

Kvercetín spolu s ďalšími flavonoidmi môže pomôcť v boji proti vírusom, ako sú:

 • adenovírus
 • vírus herpes simplex
 • Japonská encefalitída
 • respiračný syncyciálny vírus

Kvercetín udržuje zdravé srdce

Diéta hrá zásadnú úlohu pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych chorôb, ako sú srdcové choroby a mŕtvica. Pretože ovocie a zelenina obsahujú flavonoidy, konzumácia väčšieho množstva z nich môže znížiť riziko týchto chorôb. Kvercetín môže zlepšiť zdravie buniek krvných ciev a prietok krvi tepnami u ľudí so srdcovými chorobami.

Kvercetín pomáha znižovať vysoký krvný tlak

Podľa štúdie Americkej asociácie srdcových a cievnych mozgových príhod z roku 2016 by užívanie doplnkov kvercetínu mohlo byť efektívnym spôsobom na zníženie krvného tlaku.

Ďalší výskum ukázal, že ľudia s nadváhou, ktorí užívali doplnok kvercetínu 150 mg denne, mali nižšiu hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a tiež znížený systolický krvný tlak, ktorý meria tlak v cievach počas srdcového rytmu.

Kvercetín môžete prijímať aj vo forme výživových doplnkov.
Kvercetín môžete prijímať aj vo forme výživových doplnkov.

Kvercetín - dostupnosť a dávkovanie

Kvercetín môžete do tela dostať prostredníctvom svojej stravy tým, že každý deň konzumujete rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Podobne, ako je tomu u väčšiny flavonoidov, sú jeho najbohatším zdrojom farebné a zelené rastlinné časti. Vysoké koncentrácie sa nachádzajú v bežne prijímaných potravinách ako cibuľa (300 mg/kg čerstvej hmotnosti), jablká (21-72 mg/kg), kel (100 mg/kg), červené víno (4-16mg/l) a zelený a čierny čaj (10-25 mg/l) a tiež sa nachádza napr. v čučoriedkach a inom drobnom ovocí, v čerešniach, v bylinách (napr. žihľava, ligurček, kapary), v brokolici či tekvici. Tepelnou úpravou alebo zmrazením sa kvercetín neničí.

Kvercetín je k dispozícii aj ako doplnok výživy, jeho najbežnejšia dávka je 500 mg denne, ale pri závažných ochoreniach sa môže užiť až 1 000 mg denne.

Doplnky môžu obsahovať aj ďalšie látky, napríklad Quercetin s bromelainom alebo Quercetin s vitamínom C, ktoré môžu pomôcť telu vstrebávať kvercetín efektívnejšie.

zdroj: medicalnewstoday.com, bezpecnostpotravin.cz