< Spať na články
Soja

Menopauza označuje obdobie, keď telo postupne prestane produkovať estrogén a uvoľňovať vajíčko každý mesiac. Tento pokles estrogénu môže spôsobiť celý rad symptómov, vrátane:

  • návaly horúčavy
  • nočné potenie
  • výkyvy nálad
  • nedostatok sústredenia
  • únava
  • vaginálna suchosť
  • problémy so spánkom

Hormonálna terapia je jedným zo spôsobov, ako zmierniť tieto príznaky. Zahŕňa to užívanie estrogénu, ktorý pôsobí proti prirodzenému poklesu estrogénu počas menopauzy. Aj keď je metóda veľmi efektívna, prináša určité riziká.

Užívanie estrogénu - najmä po dlhú dobu - môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín, mozgovej príhody, rakoviny prsníka alebo maternice. Estrogén nemusí byť pre mnoho žien správnou voľbou v závislosti od ich zdravotného stavu.


Fyto soja

Fyto-Sója proti návalom horúčavy v menoupauze


Niektoré ženy sa obrátili na prírodné alternatívy, ako napríklad sója, aby zvládli svoje príznaky menopauzy s menším rizikom. Sója obsahuje chemické zlúčeniny nazývané izoflavóny, ktoré majú účinky podobné estrogénom. Sója sa vyskytuje v potravinách ako tofu a sójové mlieko, ale môžme ju prijímať jednoducho v doplnkoch výživy ako Soy Isoflavone Complex od Webber naturals.


Čo sú izoflavóny v sóji?

Izoflavóny sú súčasťou skupiny rastlinných chemikálií nazývaných fytoestrogény. Tieto chemikálie pôsobia v tele ako slabšia forma estrogénu. Hlavnými izoflavónmi v sóji sú genisteín a daidzeín. Keď jete sóju, baktérie v črevách ju rozložia na aktívnejšiu formu.

Sójové izoflavóny sa už vo vašom tele viažu na rovnaké receptory ako estrogén. Receptory sú ako dokovacie stanice na povrchu buniek. Keď sa izoflavóny viažu na niektoré receptory, napodobňujú účinky estrogénu. Keď sa viažu na iné receptory, blokujú účinky estrogénu. Ak izoflavóny napodobňujú estrogén, môžu pomôcť zmierniť návaly horúčavy a iné príznaky menopauzy.

Sója pomáha znížiť únavu u žien stredného veku

Únava je hlavným problémom žien, ktoré prechádzajú menopauzou, a sója môže pomôcť pri boji s týmto príznakom. Doplňujúc sójový lecitín, tuk, ktorý má priaznivé účinky na zdravie, výrazne zlepšuje energiu a vitalitu žien vo veku od 40 do 60 rokov.

Sója bojuje proti osteoporóze

Keď dosiahnete vek 50 rokov, pokles estrogénu významne zvyšuje riziko straty kostnej hmoty. V skutočnosti u 1 z 3 žien nad 50 rokov dôjde k zlomeninám súvisiacim so stratou hustoty kostí. Zvyšovanie vápnika a vitamínu D spolu s cvičebným programom a zaradenie výživového doplnku Soy Isoflavone Complex sú spôsoby, ako posilniť kosti a chrániť ich pred zlomeninami.

zdroj: healthline.com, healthyeating.sfgate.com