Helikobakter pylori

< Spať na články
Helikobakter

Pokiaľ máte podozrenie, že máte baktériu helikobakter pylori, test si môžete urobiť aj v pohodlí Vášho domova. Aby ste ju zredukovali alebo jej predchádzali môžete siahnuť po niektorom z výživových doplnkov.

Helicobacter pylori (H. pylori) je druh baktérie, ktorá môže vstúpiť do vášho tela a žiť vo vašom zažívacom trakte. Po mnohých rokoch môže spôsobiť vredy v sliznici žalúdka alebo v hornej časti tenkého čreva. U niektorých ľudí môže infekcia viesť až k rakovine žalúdka.

Infekcia H. pylori je pomerne bežná. Približne dve tretiny svetovej populácie ju vo svojom tele má. Je pozitívne, že u väčšiny ľudí nespôsobuje vredy ani iné príznaky. Ak však máte problémy, existujú lieky, ktoré zabíjajú baktérie a pomáhajú vredy liečiť.

Keďže čoraz viac sveta má prístup k čistej vode a hygiene, baktérie sa do tela dostávajú menej ako kedysi. Vďaka dobrým zdravotným návykom môžete chrániť seba a svoje deti pred H. pylori.

Ako helikobakter vzniká? 

Po celé desaťročia si lekári mysleli, že ľudia majú vredy spôsobené stresom, korenenými jedlami, fajčením alebo inými návykmi. Keď vedci objavili H. pylori v roku 1982, zistili, že baktérie sú príčinou väčšiny žalúdočných vredov.

Keď H. pylori vstúpi do vášho tela, napadne sliznicu žalúdka, ktorá vás zvyčajne chráni pred kyselinou, ktorú vaše telo trávi potravou. Akonáhle baktérie urobia dosť škody, môže sa kyselina dostať cez výstelku, čo vedie k vredom. Vredy môžu krvácať, spôsobiť infekcie alebo zabrániť pohybu potravín v tráviacom trakte.

H. pylori môžete získať z jedla, vody alebo zle umytého príbora. Je bežnejší v krajinách alebo komunitách, ktoré nemajú čistú vodu alebo dobré kanalizačné systémy. Baktérie tiež môžete získať kontaktom so slinami alebo inými telesnými tekutinami infikovaných ľudí.

Mnoho ľudí dostane H. pylori počas detstva, ale nájdu sa aj takí, ktorí infekciu prekonajú v dospelosti. Baktérie žijú v tele roky predtým, ako sa začnú prejavovať prvé príznaky, ale väčšina ľudí, ktorí ho majú, nikdy vredy nebude mať. Lekári si stále nie sú istí, prečo len niektorí ľudia dostanú vredy po tejto infekcii.

Aké sú príznaky helikobaktera?

Ak máte vred, môžete cítiť tupú alebo pálivú bolesť v bruchu. Môže prísť a odchádzať, ale pravdepodobne ho budete cítiť najviac, keď máte žalúdok prázdny, napríklad medzi jedlami alebo uprostred noci. Bolesť môže trvať niekoľko minút ale aj niekoľko hodín. Po jedle, pití mlieka alebo užívaní antacíd sa môžete cítiť lepšie.

Helikobakter1

Medzi ďalšie príznaky vredu patrí:

  • nadúvanie
  • grganie
  • necítite hlad
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • chudnutie bez jasného dôvodu

Vredy môžu krvácať do žalúdka alebo čriev, čo môže byť nebezpečné pre vaše zdravie.

Ak máte akýkoľvek z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:

  • stolica, ktorá je krvavá, tmavo červená alebo čierna
  • problémy s dýchaním
  • závraty alebo mdloby
  • veľká únava bez príčiny
  • bledá farba pleti
  • vracanie, ktoré obsahuje krv alebo vyzerá ako kávová usadenina
  • ťažká, ostrá bolesť žalúdka

Nie je to bežné, ale infekcia H. pylori môže spôsobiť rakovinu žalúdka. Ochorenie má spočiatku málo príznakov, ako je pálenie záhy. Postupom času si môžete všimnúť: 

  • bolesť alebo opuch brucha
  • nevoľnosť
  • necítite hlad
  • pocit plnosti aj keď zjete len malé množstvo
  • vracanie
  • chudnutie bez príčiny
Helikobakter

Ako sa diagnostikuje helikobakter?

Kvôli testu na helikobakter pylori nemusíte chodiť k doktorovi, jednoducho si môžete urobiť test aj v pohodlí vášho domova pomocou Helicobacter Pylori Ecotest.


Ak nemáte príznaky vredu, lekár vás pravdepodobne nebude testovať na H. pylori. Ak ich však máte teraz alebo ste mali v minulosti, je najlepšie ich otestovať. Lieky ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu tiež poškodiť sliznicu žalúdka, preto je dôležité zistiť, čo spôsobuje vaše príznaky, aby ste mohli dostať správnu liečbu.

Lekár sa vás na začiatku spýta na anamnézu, príznaky a lieky, ktoré užívate. Potom vám urobí fyzickú skúšku, vrátane stlačenia brucha, aby skontroloval opuch, citlivosť alebo bolesť. Môže vykonať aj:

  • testy krvi a stolice - ktoré môžu pomôcť nájsť infekciu
  • skúška močovinou - vypijete špeciálnu tekutinu, ktorá obsahuje látku nazývanú močovina. Potom vydýchnete do vaku, ktorý váš lekár pošle do laboratória na testovanie. Ak máte baktériu H. pylori, baktéria zmení močovinu vo vašom tele na oxid uhličitý a laboratórne testy ukážu, že váš dych má vyššiu ako normálnu hladinu plynu.

Na podrobnejšie sledovanie vredov môže lekár použiť:

  • horná gastrointestinálna endoskopia – v nemocnici lekár použije skúmavku s malou kamerou, nazývanú endoskop, na prezretie krku, žalúdka a hornej časti tenkého čreva. Tento postup sa môže tiež použiť na zozbieranie vzorky, ktorá bude vyšetrená na prítomnosť baktérií. Počas procedúry môžete spať.
  • testy hornej GI - v nemocnici pijete tekutinu, ktorá obsahuje látku nazývanú bárium, a lekár vám urobí röntgen. Tekutina potiera hrdlo a žalúdok a umožní ich jasne vydieť.
  • skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT) - je to výkonný röntgen, ktorý vytvára detailné fotografie vnútra vášho tela.

Ako sa lieči H. pylori?

Ak máte vredy spôsobené baktériou H. pylori, budete potrebovať liečbu, aby ste zabili mikróby, vyliečili sliznicu žalúdka a zabránili vredom v návrate. Zlepšenie zvyčajne nastáva po 1 až 2 týždňoch liečby. Na vyliečenie helicobaktera Vám môže doktor predpísať:

  • Antibiotiká zabíjajúce baktérie vo vašom tele a pravdepodobne budete musieť užívať aspoň dve dávky.
  • Lieky, ktoré znižujú množstvo kyseliny v žalúdku blokovaním malých pumpičiek, ktoré ju produkujú. 
  • Lieky, ktoré blokujú chemický histamín, čo vedie v žalúdku k zvýšeniu kyslosti.

V prípade, že sa obávate užívať antbiotiká, ktoré bohužial zabijájú nielen tie zlé bakteŕie, môžete vyskúšať prírodnú liečbu pomocou mastichy. Masticha je prírodné antibiotikum, ktoré je účinné pri liečbe aj prevencii infekcie hekikobaktera pylori.


Masticha Active Sq

Masticha active od Apothecary

Masticha active od Apothecary je prírodný produkt, ktorý obsahuje Chioskú mastichu (prírodné antibiotikum) a probiotické kvasinky Sacharomyces boulardii, obzvlášť účinné pri infekcii helikobakter pylori, žalúdočných ťažkostiach i vredoch. Je ideálna i ako prevencia vzniku H. Pylori.


Chioska Masticha

Chioská masticha prášok s inulínom na redukciu helikobaktera, pálenie záhy a podporu trávenia obsahuje až 80 účinných látok, ktoré Vám pomôžu pri redukcii helikobatera, znižovať bolesť žalúdka a zároveň odstraňujú pálenie záhy.


V prípade, že Vám užívanie tabletiek nesedí, môžete vyskúšať Elma žuvačky Lemon masticha a citrón, ktoré sú ideálne nielen pri problémoch s paradentózou či zubným kazom, ale vďaka obsahu chioskej mastichy i pri problémoch s tráviacim traktom, vrátane H. pylori.

Je skutočne dôležité užiť všetko, čo vám predpíše lekár, a riadiť sa jeho pokynmi. Ak neberiete antibiotiká správnym spôsobom, baktérie vo vašom tele sa voči nim môžu stať rezistentnými (odolnými), čo sťažuje liečbu infekcií. Ak vás lieky obťažujú, poraďte sa so svojím lekárom o možnostiach liečby a o tom, ako zvládnuť vedľajšie účinky.

Približne 1 - 2 týždne po ukončení liečby môže lekár znova skontrolovať dych alebo stolicu, aby sa ubezpečil, že infekcia zmizla.

webmd.com