< Spať na články
Probiotika1

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré žijú vo vašom čreve. A zatiaľ čo veľa ľudí si myslí, že mikroorganizmy - najmä rozmanitosť baktérií - sú škodlivé pre vaše zdravie, probiotiká skutočne poskytujú zdravotné výhody.

Niekedy ale potrebujete malú pomoc z vonkajších zdrojov, aby ste zaistili tieto výhody, a preto mnohí odborníci odporúčajú potraviny s probiotikami. Fermentované výrobky - kefír, kyslá kapusta či kimchi - sú na začiatok skvelou voľbou.

Ak to nestačí, lekár vám môže navrhnúť probiotický doplnok. Nestačí však vojsť do lekárne a kúpiť si prvý výrobok, ktorý vám ponúknu. Probiotické doplnky nie sú všetky rovnaké a často obsahujú rôzne kmene, ktoré slúžia rôznym potrebám. Napríklad: to, čo jeden potrebuje v boji proti streptokoku, je odlišné od toho, čo potrebuje človek trpiaci syndrómom dráždivého čreva.

Probiotiká pre ženy ako výživový doplnok

Probiotika 200401 132221

Probiotiká pre ženy od najpredávanejšieho výrobcu v Kanade Webber Naturals obsahujú 5 bakteriálnych kmeňov čo je 5 miliárd aktívnych buniek, aby pokryli celý črevný trakt, ale aj vaginálnu oblasť. Obsahujú tiež extrakt brusnice, aby sa zabránilo nezdravým baktériám "držať" sa na stenách močového ústrojenstva.

Probiotiká pre ženy udržujú zdravie rôznymi spôsobmi

Probiotiká pomáhajú obnovovať dobré baktérie

Antibiotiká môžu pomôcť v boji proti bakteriálnym infekciám, ale ich nadmerné užívanie môže v skutočnosti poškodiť dobré baktérie vo vašom tele. (Preto lekári odporúčajú, aby ste neužívali antibiotiká, pokiaľ ich naozaj nepotrebujete.) Ak musíte antibiotiká užívať, pridajte k nim aj probiotiká, pretože pomáhajú obnoviť užitočné mikroorganizmy a udržať pomer rovnováhy dobrých a zlých baktérií. Nikdy však neužívajte probiotiká naraz s antibiotikami a nechajte si medzi nimi aspoň trojhodinový odstup.

Probiotiká pomáhajú predchádzať infekcii močových ciest

Ak ste jednou zo 40-60% žien, ktoré trpia infekciami močových ciest (UTI), s určitou pravidelnosťou budete mať úžitok z probiotík. Pomôžu vám znížiť frekvenciu ich výskytu. Ak sa však u vás vyskytnú, tieto mikroorganizmy môžu pomôcť zmierniť príznaky, ktoré sú nepríjemné a často sprevádzajú UTI.

Probiotiká pomáhajú bojovať proti vaginálnym infekciám

Probiotiká pomáhajú zabrániť vaginálnym kvasinkovým infekciám, urogenitálnym infekciám a bakteriálnej vaginóze udržiavaním rovnováhy vaginálneho mikrobiómu. Štúdie tiež ukázali, že denné užívanie probiotík môže pozitívne zvýšiť vaginálnu flóru.

Probiotiká podporujú trávenie

Mikróby v dolnom črevnom trakte sú zodpovedné za to, že vám pomôžu tráviť jedlo a užívanie probiotík vám pomôže udržať hladký chod tráviacim traktom. Podľa Harvard Medical School pomáhajú probiotiká tiež zmierniť tráviace symptómy vrátane plynatosti, nadúvania a zápchy.

Probiotiká podporujú imunitný systém

Ak ste často chorý, probiotiká môžu pôsobiť ako imunitný zosilňovač. Ukázalo sa, že posilňujú imunitu obohatením a doplnením dobrých baktérií v tele. A keď pravidelne konzumujete potraviny s obsahom probiotík, je pre vaše telo jednoduchšie vytvárať vitamíny a enzýmy, ktoré pomáhajú udržiavať vaše črevá šťastnými.

zdroj: healthline.com