< Spať na články
Gotu kola1

Pupkovník ázijsky - Gotu kola patrí medzi najvýznamnejšie rastliny s blahodárnymi účinkami na svete. Jej pozitívne účinky na nervovú sústavu poznali už pred stáročiami himalájski jogíni, ktorí odvar z listov popíjali pred meditáciou. Gotu kola, ale toho dokáže omnoho viac. Gotu kola má vysoký obsah organického vápnika, horčíka, sodíka, draslíka, chrómu, selénu a mnohých ďalších cenných zložiek.

Gotu kola vyniká predovšetkým v oblasti centrálnej nervovej sústavy a mozgu, na ktorého funkciu má pozitívny vplyv. Ale to nie je všetko, čo nám môže takmer dva metre vysoká tropická rastlina ponúknuť.

Gotu kola je súčasťou najstaršej medicíny sveta

Indická tradičná medicína sa nazýva ajurvéda a gotu kola je jej dôležitou súčasťou. Ale čo to vlastne ajurvéda znamená? V staroindickom jazyku nazývanom sanskrit znamená AYUSA "život" a veda "poznanie".

Môžeme teda povedať, že slovo ajurvéda znamená "veda o živote". Tento liečebný systém vznikol už pred 5 000 rokmi a neskôr sa stal zdrojom pre čínsku i našu západnú medicínu, a tak môžeme počuť ako sa o ajurvéde hovorí ako o "matke medicíny". Hlavnými piliermi ajurvédy je liečba, prevencia a dlhovekosť. A že je to naozaj uznávaný systém dokazuje aj fakt, že bola pridaná medzi platné liečebné systémy Svetovou zdravotníckou organizáciou. Tým sa nepriamo potvrdila aj dôležitosť a účinnosť ajurvédskych bylín.

Je gotu kola nový liek na dlhovekosť?

Povera hovorí, že v jednej čínskej provincii žil bylinkár menom Li Ching Yun, ktorý si každé ráno doprial hrnček bylinnej zmesi s obsahom listov gotu kola. Hoci sa to zdá neuveriteľné, vďaka tejto receptúre sa dožil 256 rokov. Keďže nemáme k dispozícii žiadne overené informácie, musíme sa uspokojiť s tvrdením dedinčanov. Bengálske tigre, ktoré sa pri love alebo šarvátke poranili, hľadali stromy gotu kola, aby si do opadaných listov ľahli a zranenia sa im rýchlejšie zahojili. A vo svete zvierat ešte chvíľu zostaneme. Na Srí Lanke, kde žijú aj početné slonie stáda sa traduje, že ich dlhovekosť je spôsobená tým, že si slony pochutnávajú práve na lístkoch gotu koly, ktoré omladzujú a podporujú dlhý život.

Gotu kola priaznivo ovplyvňuje mentálne a poznávacie funkcie.
Gotu kola priaznivo ovplyvňuje mentálne a poznávacie funkcie.

Užívanie gotu koly v celej Ázii

Tradične sa lístky používali vo Vietname a na Srí Lanke ako prostriedok na podporu dlhého života. V Číne a Indii bola gotu kola zase súčasťou tradičnej medicíny. Používala sa na liečbu malomocenstva a lepry. Jogíni na ňu nedajú pred meditáciou dopustiť, pretože im pomáha dostať obe mozgové hemisféry do rovnováhy. Postupom času sa užívanie rozšírilo aj do Afriky a Austrálie a miestne kmene si rastlinu ihneď osvojili.

Osviežuje myseľ a bojuje s depresiou

Gotu kola má hneď niekoľko zdraviu prospešných účinkov, a tak začneme tým najznámejším. V Ázii je prezývajú "potrava pre mozog", pretože priaznivo ovplyvňuje mentálne a poznávacie funkcie. To pomáha predovšetkým ľuďom po prekonanom infarkte alebo mŕtvici, ktorí sa znovu učia základné činnosti ako hovorenie, písanie alebo čítanie.

Má vplyv na:

 • mozgové pochody
 • zvyšuje koncentráciu
 • zlepšuje pamäť
 • pomáha dlhšie udržať pozornosť
 • posilňuje centrálnu nervovú sústavu

Prispieva k lepšiemu prekrveniu mozgu a je teda skvelým pomocníkom pre študentov alebo manažérov.

Gotu kola sa užíva pri:

 • psychických problémoch
 • zmierňuje úzkosti
 • depresie
 • pomáha sa lepšie vysporiadať s prichádzajúcim stresom
 • zlepšuje spánok
 • zmierňuje bolesti hlavy plynúce zo stresu či nepokoja
 • posilňuje psychickú kondíciu a vitalitu

Listy obsahujú plno zdraviu prospešných látok.
Listy obsahujú plno zdraviu prospešných látok.

Gotu kola od NOW FOODS

Listy obsahujú plno zdraviu prospešných látok, tak si ich poďme predstaviť. Hlavnou účinnou zložkou sú triterpenické saponíny, ktoré nám pomáhajú prekonať úzkosti, zlepšujú krvný obeh a navyše máme vďaka nim aj odolnejšie kosti, pretože podporuje tvorbu kolagénu. Ďalšími dôležitými látkami sú glykozidy, vitamín B a C, minerály, fytosteroly, minerály, nasýtené mastné kyseliny a niekoľko alkaloidov.


Ako nám môže ešte gotu kola pomôcť?

 • Gotu kola má protizápalové účinky, a tak pomáha pri zápaloch močových ciest, kedy čistí celú močovú sústavu.
 • Zmierňuje príznaky reumatizmu a môžeme ju využiť ako podporný prostriedok pri Alzheimerovej chorobe, cukrovke typu II. a cirhóze pečene.
 • Zlepšuje krvný obeh a spriechodňuje cievy.
 • Zabraňuje vzniku kŕčových žíl, zmierňuje opuchy a krvné zrazeniny.
 • Gotu kola má predovšetkým antioxidačné, protizápalové a upokojujúce účinky.

zdroj: herbal-store.cz