< Spať na články
Laktobacilus

Lactobacillus acidophilus je jedným z najbežnejších typov probiotík a nachádza sa vo fermentovaných potravinách, jogurte ale aj vo výživových doplnkoch.

Čo to Lactobacillus Acidophilus je?

Lactobacillus acidophilus je druh baktérií nachádzajúcich sa v našich črevách. Je členom rodu baktérií Lactobacillus a hrá dôležitú úlohu v ľudskom zdraví.

Produkuje - kyselinu mliečnu produkciou enzýmu nazývaného laktáza a tá rozkladá laktózu, čiže cukor nachádzajúci sa v mlieku, na kyselinu mliečnu.

Lactobacillus acidophilus sa niekedy označuje aj ako L. acidophilus alebo jednoducho acidofilus.

Svetová zdravotnícka organizácia definuje probiotiká ako „živé mikroorganizmy, ktoré po podaní v primeraných množstvách pomáhajú udržať zdravie“. Výrobcovia potravín nanešťastie nadmerne používali slovo „probiotické“, čím ho aplikovali na baktérie, u ktorých sa vedecky nepreukázalo, že by mali nejaké osobitné zdravotné výhody. To viedlo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín k zákazu slova „probiotikum“ na všetkých potravinách v EÚ.

L. acidophilus bol extenzívne študovaný ako probiotikum a dôkazy ukazujú, že môže priniesť množstvo zdravotných výhod. Existuje však veľa rôznych kmeňov L. acidophilus a každý z nich môže mať rôzne účinky na vaše telo. L. acidophilus sa prirodzene nachádza v mnohých fermentovaných potravinách vrátane kapusty, miso a tempeh, avšak celoročná dostupnosť týchto potravín je u nás zriedkavá. Acidophilus môžete nájsť v rôznych doplnkoch výživy, ako je napríklad Acidophilus od Now Foods alebo Acidophilus Bifidus od Webber naturals. Acidophilus sa tiež pridáva ako probiotikum do iných potravín ako napríklad syr a jogurt.


Kombinácia priateľských baktérií mliečneho kvasenia na správne trávenie.
Kombinácia priateľských baktérií mliečneho kvasenia na správne trávenie.

Acidophilus od NOW FOODS

  • kombinácia priateľských baktérií mliečneho kvasenia na správne trávenie
  • L. Adidophilus sa normálne nachádza v ľudských ústach, v črevách a v oblasti pošvy, navyše sa radí medzi tzv. "zdravé baktérie"
  • je jedným z najvýznamnejších typov rezidentných baktérií v črevnom trakte
  • podporuje zdravý imunitný systém
  • L. Acidophilus produkuje kyselinu mliečnu, ktorá prispieva k udržaniu správneho pH v tenkom čreve

Lactobacillus acidophilus - 5 účinkov na zdravie

Acidophilus udržuje zdravé črevá

Vaše črevo je lemované miliónmi baktérií, ktoré hrajú dôležitú úlohu vo vašom zdraví. Laktobacily sú všeobecne veľmi dobré pre zdravie čriev. Produkujú kyselinu mliečnu, čo pomáha brániť kolonizácii čriev škodlivými baktériami. Tiež zaisťujú, že výstelka čriev zostáva neporušená. Acidophilus navyše pomáha zvýšiť množstvo ďalších zdravých baktérií v čreve, vrátane iných laktobacilov a bifidobaktérií. Môže tiež zvýšiť hladinu mastných kyselín s krátkym reťazcom, ako je butyrát, ktoré podporujú zdravie čriev.

Jedna štúdia starostlivo skúmala účinky L. acidophilus na črevo. Zistilo sa, že ak sa vezme ako probiotikum, zvýši sa expresia génov v črevách, ktoré sa podieľajú na imunitnej odpovedi. Jej výsledky naznačujú, že L. acidophilus pomáha podporovať zdravý imunitný systém.

Acidophilus brani vzniku hnačky

Hnačka postihuje ľudí z mnohých dôvodov vrátane bakteriálnych infekcií a tak môže byť nebezpečné, ak ju budete mať dlho, pretože vedie k strate tekutín a v niektorých prípadoch až k dehydratácii.

Niekoľko štúdií ukázalo, že acidophilus pomáha predchádzať hnačke spojenej s rôznymi chorobami a ak u vás už prepukne, pomôže vám znížiť jej závažnosť. Navyše, keď sa L. acidophilus skonzumuje v kombinácii s iným probiotikom, môže pomôcť pri redukcii hnačky spôsobenej rádioterapiou u dospelých pacientov s rakovinou. Rovnako môže pomôcť znížiť hnačky spojené s antibiotikami a bežnou infekciou nazývanou Clostridium difficile (klostrídiové infekcie čreva).

Acidophilus pomáha liečiť a predchádzať vaginálnym infekciám.
Acidophilus pomáha liečiť a predchádzať vaginálnym infekciám.

Acidophilus pomáha liečiť a predchádzať vaginálnym infekciám

Vaginóza a vulvovaginálna kandidóza sú bežné typy vaginálnych infekcií. Laktobacily sú zvyčajne najbežnejšou baktériou vo vagíne. Produkujú kyselinu mliečnu, ktorá zabraňuje rastu ďalších škodlivých baktérií. V prípade určitých vaginálnych porúch však iné druhy baktérií začínajú prevyšovať počet laktobacilov. Viaceré štúdie zistili, že užívanie L. acidophilus ako probiotického doplnku pomáha zabrániť vaginálnym infekciám a liečiť ich zvýšením laktobacilov vo vagíne.

Acidophilus podporuje zdravý imunitný systém

Zdravé baktérie ako L. acidophilus pomáhajú zosilniť imunitný systém, a tak znížiť riziko vírusových infekcií.

Niektoré štúdie potvrdili, že probiotiká pomáhajú predchádzať symptómom prechladnutia a zlepšovať ich. V jednej štúdii denne šesť mesiacov podávali 326 deťom probiotiká L. acidophilus a tak u nich znížili horúčku o 53%, kašeľ o 41%, užívanie antibiotík o 68% a dni neprítomné v škole o 32%. Rovnaká štúdia zistila, že kombinácia L. acidophilus s iným probiotikom bola ešte účinnejšia.

Acidophilus pomáha znížiť hladinu cholesterolu

Vysoké hladiny cholesterolu môžu zvýšiť riziko srdcových chorôb. To platí najmä pre „zlý“ LDL cholesterol. Existujú dôkazy, že kombinácia L. acidophilus s prebiotikami alebo nestráviteľnými sacharidmi, ktoré pomáhajú rastúcim dobrým baktériám, pomáha zvýšiť hladinu HDL cholesterolu a znížiť hladinu cukru v krvi. To sa preukázalo v štúdiách s použitím probiotík a prebiotík ako doplnkov aj vo fermentovaných mliečnych nápojoch.

Okrem toho množstvo ďalších štúdií ukázalo, že jogurt doplnený L. acidophilus pomohol znížiť hladiny cholesterolu až o 7% viac ako bežný jogurt. Potvrdilo sa tým, že L. acidophilus - nie ďalšia zložka v jogurte - bola zodpovedná za priaznivý účinok.

zdroj: healthline.com