< Spať na články
Zmeny u žien po päťdesiatke

Vekom získavate múdrosť, silu a skúsenosti. Rozvíjate zmysluplné vzťahy a sledujete, ako vaše okolie rastie. Začnete uprednostňovať tie najdôležitejšie veci, a zbavíte sa niektorých zlozvykov, ktoré ste mali, keď ste boli mladšie. Ale spolu s týmito nehmotnými vecami prechádza aj vaše telo určitými zmenami.

O mnohých zmenách, ktoré prichádzajú so starobou, už pravdepodobne viete. Napríklad sa spomalí váš metabolizmus a stanete sa náchylnejšie na vysoký krvný tlak a srdcové choroby. Viete, že to so soľou nemáte preháňať, myslieť by ste už mali na obmedzenie potravín, ktoré by mohli viesť k vzniku vysokého cholesterolu.

Každý človek prežíva starnutie inak, ale existujú situácie, ktoré sa dejú biologicky a spôsobujú zmeny, ako sú vrásky alebo šedivé vlasy. Ostatné zmeny sú úplne neviditeľné a dejú sa vo vašom mozgu alebo na bunkovej úrovni. Prechodom do druhej polovice storočia sa pravdepodobne začnete aj inak cítiť.

Poďte sa s nami pozrieť na zmeny, ktoré u vás môžu nastať po 50. roku života.

11 zmien u žien po päťdesiatke

Spomaľuje sa tvorba kolagénu

Ako starnete, vaše telo začne spomaľovať produkciu kolagénu, proteínu zodpovedného za udržanie pevnej a pružnej pokožky. Nie je mýtom o starnutí, že nedostatok kolagénu je jedným z dôvodov, prečo sa vaša pokožka s pribúdajúcimi rokmi pokrčí. V ponuke je niekoľko druhov doplnkov kolagénu, ktoré pomáhajú spomaliť starnutie pokožky. Napríklad Kolagén 30 proti vráskam stimuluje kožné bunky k produkcii väčšieho množstva kolagénu a podporuje pre hladkú a zdravo vyzerajúcu pokožku. Kolagén FLUID je zas koncentrované vypínajúce a spevňujúce fluid, ktoré poskytuje intenzívnu starostlivosť proti vráskam.

Pokožka sa stáva suchšou

Vaša pokožka sa s pribúdajúcimi rokmi zmenšuje a stáva sa suchšou a krehkejšou. U starších ľudí sa ľahšie rozvíja pokožka, ktorá spôsobuje popraskanie a následne chrasty. Dobrou správou je, že proti dehydratácii pokožky môžete bojovať pomerne jednoducho - napríklad tým, že budete piť dostatok vody a jesť hydratačné jedlá.

Skvelou voľbou je Lipidro Creme - krém na suchú a citlivú pokožku, ktorý vďaka olejom s vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín dodáva pokožke chýbajúce tuky a zmierňuje úbytok vody vyparovaním.

Na veľmi zrohovatenú, popraskanú, suchú a drsnú pokožku nôh, ale aj rúk vám výborne poslúži masť Schrunden Salbe. Pravidelným používaním tejto masti pokožka opäť získa svoju prirodzenú pružnosť a odolnosť a bude lepšie chránená. Masť zároveň aj bráni vzniku zápalu pokožky.

Neoddeliteľnou súčasťou života ženy je menopauza.
Neoddeliteľnou súčasťou života ženy je menopauza.

Začína sa menopauza

Približne vo veku 50 rokov začínajú ženy prežívať menopauzu. Ženské vaječníky začnú produkovať nižšie množstvo estrogénu a progesterónu a vyššie množstvo folikuly stimulujúcej hormón (FSH). Bez týchto hormónov sa menštruácia stáva nepravidelnejšou a nakoniec sa zastaví úplne.

Keď ste 12 mesiacov bez menštruácie, ste oficiálne v menopauze. Fyzické zmeny, ktoré zavádzajú menopauzu, môžu začať už vo veku 40 rokov alebo sa môžu začať až v neskorých 50. rokoch. Priemerný vek, keď ženy prechádzajú do menopauzy, je 51 rokov. Zmena z perimenopauzy na menopauzu môže trvať jeden až tri roky.

Príznaky týchto hormonálnych zmien sa líšia od človeka k človeku, ale u mnohých žien sa vyskytujú vedľajšie účinky, ako je nespavosť, návaly horúčavy, zníženie sexuálneho apetítu, depresie a zmeny nálady.

Na podporu hormonálnej rovnováhy a na zmiernenie príznakov menopauzy veľa žien siaha po výživovom doplnku Vitex od Vitamin Bottle.

Znižuje sa hustota kostí

Toto je obzvlášť prevládajúce riziko u žien nad 50 rokov - pokles estrogénu môžu spôsobiť stratu kostnej denzity a zvýšiť riziko vzniku osteoporózy.

Nízka kostná denzita je pomerne častá, pričom u každej z dvoch žien vo veku nad 50 rokov je pravdepodobné, že si zlomia kosť v dôsledku osteoporózy, uvádza Národná nadácia pre osteoporózu.

Fajčenie, nečinnosť a vysoká konzumácia alkoholu môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť zdravie kostí, ale jednou z najpôsobivejších možností životného štýlu, ktorá môže znížiť riziko osteoporózy, je zaviazanie sa k vyváženej strave.

Pravidelný príjem vápnika Vápnik citrát alebo ešte lepšie, keď je spojený s dostatkom vitamínu D Vápnik + Vitamín D3, zdravej výživy a pravidelného cvičenia, môže znížiť riziko rozvoja osteoporózy a zredukovať tak riziko lámania kostí v staršom veku.

S pribúdajúcimi rokmi si môžete všimnúť aj zmenu v kvalite vlasov.
S pribúdajúcimi rokmi si môžete všimnúť aj zmenu v kvalite vlasov.

Vlasy začínajú rednúť

Vypadávanie vlasov je bohužiaľ problém mnohých žien po 50. rokoch, rovnako tak aj lámanie vlasov. Vlasové pigmentové bunky sa po dosiahnutí päťdesiatky neprodukujú tak efektívne, ako keď ste boli mladšie, a takisto sa znižuje hladina kolagénu (jeden z proteínov používaných na tvorbu buniek vlasov, nechtov a pokožky).

Ako starnete, pozorujete rozdiel v kvalite vlasov. Môžete si všimnúť viditeľné zmeny v štruktúre vlasov: menej alebo viac kučier, vĺn alebo dokonca krepovatenie, silnejšia drsnejšia štruktúra, najmä keď už máte nejaký ten sivý vlas, alebo naopak tenké krehké vlasy bez lesku. Jedným z najbežnejších príznakov je však strata objemu vlasov, ktorá môže byť spôsobená ich lámaním alebo vypadávaním.

Priemerný človek má na hlave asi 100 000 vlasov. Ale keď sa objavia problémy ako menopauza, hypotyreóza, znečistenie alebo nesprávna strava, sú vlasy jednou z prvých postihnutých oblastí a v prípade ich lámania môže byť odpoveďou jednoduchá domáca starostlivosť o vlasy.

Vypadávanie vlasov je možné overiť najskôr skontrolovaním ich vlasovej línie. Ak vlasová línia ustupuje, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Lámanie je možné rozpoznať, keď sú konce tenké a jemné v porovnaní so zvyškom vlasov.

Konzumujte jedlá s výživnými látkami, ktoré vaše vlasy potrebujú, aby zostali silné a zdravé, aby ste oddialili tento proces.

Bioxsine sérum proti vypadávaniu vlasov je vysoko koncentrovaný produkt, vďaka obsahu rastlinných zložiek a BIOCOMPLEX 11 je účinný proti vypadávaniu vlasov, posilňuje a revitalizuje vlasové korienky, zlepšuje prekrvenie vlasových korienkov, reguluje tvorbu kožného mazu a zabezpečuje vstrebávanie obsiahnutých výživných látok.

Výživový doplnok v kvapalnej forme na báze keratínu a prírodných zložiek rastlinného pôvodu DuoLife Keratin Hair Complex zas podporuje rast vlasov, spomaľuje vypadávanie vlasov a pomáha zvýšiť hustotu a objem vlasov.

S pribúdajúcimi rokmi budete pravdepodobne spať menej tvrdo a menej dôsledne.
S pribúdajúcimi rokmi budete pravdepodobne spať menej tvrdo a menej dôsledne.

Pribúdajú ťažkosti so spánkom

Už nemôžete spať ako predtým? Nepanikárte, nemusí to nutne znamenať, že máte nespavosť. Podľa Národnej nadácie pre spánok sú zmeny spánkových vzorcov úplne normálnou súčasťou procesu starnutia.

S pribúdajúcim vekom budete pravdepodobne spať menej tvrdo a menej dôsledne. Mnoho starších dospelých uvádza, že majú ťažkosti so zaspávaním a prebúdzaním sa viackrát počas noci. Na tento problém existuje výživový doplnok Calmin, ktorý podporuje zaspávanie a dobrý a kvalitný spánok.

Melatonín 10 mg je zas bezpečný a efektívny spôsob ako podporiť spánkový cyklus, ktorý bol narušený nespavosťou súvisiacou s vekom a pomáha zvýšiť celkovú dobu a kvalitu spánku bez nepríjemných vedľajších účinkov.

Spomaľuje sa srdcová frekvencia

Ak nemôžete kráčať po schodoch tak ľahko ako predtým, má to svoj dôvod. S pribúdajúcim vekom sa znižuje vaša maximálna srdcová frekvencia (najvyššia rýchlosť, ktorou vaše srdce dokáže biť).

Niektoré štúdie naznačujú, že sa znižuje aj normálna srdcová frekvencia, čo by mohlo hrať úlohu v schopnosti vykonávať aeróbne cvičenie. Existuje však veľa spôsobov cvičenia s nižšou intenzitou, ktoré majú stále veľké výhody.

Znižuje sa kontrola močového mechúra

Svaly v panve s pribúdajúcimi rokmi ochabujú, čo môže mať za následok inkontinenciu moču. Je to obzvlášť bežné u žien a môže to pôsobiť sociálne zábrany.

Dobrou správou však je, že existujú spôsoby, ako tomuto stavu predchádzať a to užívaním výživového doplnku Brusnice 500 mg. Ide o najsilnejší z brusnicových preparátov vhodných pre starostlivosť o močový mechúr, močovú trubicu, prostatu a obličky; vhodný tiež pri uroinfekcií a urgentnej inkontinencii.

Postava sa zmenšuje

S vekom sa skutočne zmenšujete, a to nielen kvôli držaniu tela. Od 30 do 40 rokov začnú disky medzi stavcami chrbtice vysychať a rednúť. To následne vedie k stlačeniu chrbtice. Nie je sa však čoho obávať - ľudia zvyčajne po 40. rokoch každých desať rokov stratia iba asi pol centimetra.

V dôsledku hormonálnych zmien nastávajú aj problémy s očami.
V dôsledku hormonálnych zmien nastávajú aj problémy s očami.

Pribúdajú problémy s očami

Okrem toho, že v určitom veku už potrebujete okuliare na čítanie, budete možno potrebovať aj viac svetla, aby ste dobre videli, pretože sa zhoršuje nočné videnie.

Ďalším problémom môžu byť suché oči, pretože ako starnete slzné žľazy v očiach produkujú menej sĺz. U žien je obzvlášť pravdepodobné, že pocítia tento vplyv starnutia, do veľkej miery v dôsledku hormonálnych zmien.

Znižuje sa funkcia pamäte

Niektoré zmeny v pamäti sú s pribúdajúcimi rokmi normálne. Možno si všimnete, že je ťažšie vybaviť si informácie, ktoré ste sa práve dozvedeli.

Medzi pamäťové funkcie, ktoré sa s vekom príliš nezmenia, patrí dlhodobá pamäť, schopnosť vykonávať známe úlohy alebo vybavovanie si všeobecných vedomostí.

Rovnako ako pre fyzické zdravie sú prospešné niektoré potraviny, tak aj v boji proti strate pamäti vám môžu niektoré pomôcť, napríklad čučoriedky, karfiol, brokolica, zeler, vlašské orechy i červené mäso.

Výborným výživovým doplnkom, ktorý obsahuje čisto prírodné látky je BrainActive. Jeho účinky sú zamerané na podporu pamäte, kognitívnych funkcií, sústredenia, duševnej výkonnosti i k zníženiu únavy a vyčerpania.

Ginkgo Biloba je zas veľmi účinný antioxidant, ktorý pomáha zlepšovať prítok krvi a kyslíka do mozgu, pričom podporuje sústredenie a koncentráciu.

zdroj: thedailymeal.com, healthline.com, primewomen.com