
Syndróm chronickej únavy je možné popísať pretrvávajúcou alebo častou únavou. Problémy môžu byť spojené so znížením koncentrácie, výpadkami krátkodobej pamäti, bolesťami svalov a nepokojným spánkom.
Problém je možné riešiť rôznymi spôsobmi, avšak základným kameňom by mal byť zdravý životný štýl (práca, rodina, medziľudské vzťahy). Ďalej je dôležité, aby si každý zaneprázdnený človek našiel čas na seba a doprial si odpočinok. Najlepšie účinky na myseľ i telo má pobyt v prírode alebo aspoň pohyb na čerstvom vzduchu.
Dobrým návodom na prevenciu pred chronickou únavou alebo syndrómom vyhorenia je rozdelenie životných záujmov. Inak povedané, pokiaľ je všetka energia venovaná iba práci a v tejto oblasti nastane problém, celá existencia jednotlivca je "nahnutá". Pokiaľ však žije aj vo svojej rodine, medzi svojimi priateľmi a vo svojich záľubách, akýkoľvek otras znáša lepšie a možnosť chronickej únavy alebo "vyhorenia" klesá.

Praktické rady ako nebyť unavený
- pokiaľ máte obmedzený čas spánku, snažte sa aspoň o pravidelnosť a kvalitu priestoru kde spíte
- jedzte pravidelne vyváženú stravu a dodržiavajte pitný režim
- aspoň raz denne venujte viac ako 15 minút vcelku jednoduchému pohybu (napr. chôdza), v ideálnom prípade na čerstvom vzduchu
- zvýšte príjem vitamínu C (citrusy, červená paprika, papája, brokolica atď.), vitamínu B5 (slnečnicové semená, huby a kukurica) a minerálov (minerálne vody, výživové doplnky)
- jedzte potraviny bohaté na železo ako hrozienka, špenát a marhule
- cesnak v surovom stave alebo formou tinktúry pomôže od akútnych príznakov chronického únavového syndrómu
- udržiavajte stabilnú hladinu cukru v krvi, prílišný hlad alebo naopak prejedanie sa určite životnej vitalite neprispeje
Aromaterapia
Najjednoduchšou formou aromaterapie je pohyb na čerstvom vzduchu a v prírode. Prirodzené vône rastlín sú ideálnym prostriedkom na načerpanie novej energie. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, je dobré vytvoriť podobné prostredie vo svojom životnom priestore.
Každý človek má individuálne vnímanie čuchových podnetov, avšak väčšina ľudí preferuje prírodné vône, preto sú na začiatok ideálne mäta pieporná, smrek, rozmarín alebo citrónová tráva.
Únavu spôsobuje aj zlá kvalita vzduchu spôsobená predovšetkým fajčením alebo inými civilizačnými zdrojmi zápachov. Ideálne na čistenie vzduchu sú pripravené kombinácie vôní, ktoré ovzdušie nielen vyčistia, ale zbavia aj baktérií a vírusov. Môžete na to použiť Zvlhčovač vzduchu a difúzor v jednom, ktorý diskrétne zabezpečí šírenie príjemných vôní.

Bylinné čaje a nápoje
Bylinné čaje sú veľmi efektívny spôsob ako sa osviežiť a eliminovať pocit únavy. Ich účinné látky organizmus čistia a regenerujú, čo výrazným spôsobom prispieva k povzbudeniu tela i mysle. V Európe sú najznámejšie zelený a čierny čaj, ktoré majú silné tonizujúce účinky.
Zelený čaj okrem toho harmonizuje energetické dráhy a celkovo prispieva k dlhovekosti. Vyhľadávanou ingredienciou je ženšen, ktorý prináša vitalitu a energiu do každodenného života. Čaje, ktoré ho obsahujú, sú preto veľmi vyhľadávané a veľmi často označované za elixír mladosti.
pH Miracle Greens od AlkalineCare je zelený alkalický nápoj zameraný na odkyslenie organizmu a alkalizáciu vnútorného prostredia, pretože kyslé vnútorné prostredie spôsobuje únavu.
Najčastejšou príčinou chronickej únavy sú problémy s trávením spojené hlavne s pečeňou, žlčníkom a pankreasom. Výsledkom rozladenia týchto orgánov je spomalené alebo úplne zastavené trávenie, ktoré nadmerne zaťažuje telo a spotrebuje veľkú dávku životnej energie. Napríklad po konzumácii ťažkých, mastných alebo vyprážaných pokrmov môže mentálna aktivita klesnúť až o polovicu. Riešením sú čaje a nápoje, ktoré trávenie povzbudia, prípadne dodajú prírodné látky, ktoré sa na ňom priamo podieľajú.
Chronickú únavu môže pomôcť vyriešiť aj kvalitný spánok. Existuje množstvo čajov, ktoré majú upokojujúce alebo až sedatívne účinky. Zmes bylín môže byť pre každého iná, najčastejšie však obsahuje fenikel, harmanček, pamajorán a materinu dúšku.
čítaj tiež

Ako zatočiť s jarnou únavou
Vedeli ste, že je možné poraziť jarnú únavu jedlom a malými zmenami v životnom štýle? Ponúkame vám zoznam zmien, ktoré vám pomôžu revitalizovať organizmus a zmierniť príznaky jarnej únavy.
Klasická liečba
Chronická únava môže byť spôsobená aj dlhodobým nedostatkom životne dôležitých látok, ako napríklad vitamínov, minerálov alebo stopových prvkov. Dôležitým nástrojom pre odstránenie únavy sú spúšťače tvorby bunkovej energie, ako napríklad veľmi známy Koenzým Q10 od Webber naturals. V ideálnom prípade by sa mal v stave vyčerpania zvýšiť prísun všetkých uvedených látok vo vyváženom pomere.
Chronická únava je syndróm, ktorý môže sprevádzať množstvo ochorení, avšak keď je spojený s krehkými žilami, bledou pokožkou a v niektorých prípadoch aj kruhmi pod očami, jedná sa o anémiu (nedostatok železa). Doplnenie tejto životne dôležitej látky je možné dosiahnuť výživou (listová zelenina, špenát) alebo syntetizovanými preparátmi, ako je napríklad Železo od Webber naturals.
Ďalším dôvodom prečo únava neprechádza ani po primeranom spánku je slabé prekrvenie orgánov, predovšetkým mozgu. Dôvodov môže byť niekoľko. Najčastejšie sa jedná o tuhosť svalov, ktoré sa pri monotónnej, sedavej práci nehýbu a tým prichádza k ich stuhnutiu. Najjednoduchším receptom je krátke cvičenie zamerané na krčnú chrbticu, vzpriamovače chrbta a mimické svaly. Pokiaľ rozcvička nepomôže, zostáva ešte relaxačná masáž, prípadne uvoľňujúci kúpeľ. V prípade ak tieto možnosti nezaberú, pomôže Melatonin + Horčík od Webber naturals, ktorý svaly uvoľní a následne Ginko Biloba od Webber naturals, ktorá pomôže tkanivá prekrviť.
V prípade ak s uvedeným problémom navštevujete lekára, konzultujte s ním aplikáciu akéhokoľvek uvedeného prípravku!
Kozmetika
Kozmetické prípravky pravdepodobne trvale neodstránia chronickú únavu, avšak krátkodobo môžu príjemne osviežiť. Pri osobnej hygiene môžeme použiť sprchový olej s prímesou citrónovej trávy alebo špeciálne namiešaných bylín. Výborný výsledok dosiahneme aj osviežujúcim kúpeľom, do ktorého môžeme pridať napríklad červený pomaranč.
Pre rýchle osvieženie sú vhodné pleťové vody s rozprašovačom, ktoré ihneď po dopade na pokožku zanechajú príjemnú vôňu a pocit uvoľnenia. Vhodnými vôňami sú rozmarín a medovka. Všetky uvedené vône povzbudzujú aj erotické túžby, takže určite prispejú aj k tejto možnosti odbúrania chronickej únavy. Pre praktické použitie na cestách sú vhodné zmesi vôní, ktoré je možné ľahko aplikovať na pokožku cez "roll-on", bez toho aby prišlo k zašpineniu oblečenia.

Poslednou skupinou kozmetických prípravkov sú telové mlieka, telové a pleťové masážne oleje a pleťové balzamy. Ich aplikáciou na spánky, čelo, oblasť krčnej chrbtice, zápästia alebo tvár dosiahneme dlhodobé osvieženie. Veľmi silnou látkou, ktorá stimuluje organizmus, je Soľ z mŕtveho mora od Dr. Nona. Okrem povzbudenia organizmu má silné čistiace a regeneračné účinky, takže v prípade poškodenia tkanív môže prísť k úplnej regenerácii (napríklad pri silnom stuhnutí šije alebo trapézových svalov).
Prírodná liečba
Napriek tomu, že nám únava mnohokrát prekáža, je to jav prirodzený a dokonca aj potrebný. Únava je indikátorom preťaženia organizmu alebo blížiacej sa hranice fyzických alebo psychických možností človeka.
Pokiaľ sa únava dostavuje bez zjavnej príčiny, je to neklamný znak nerovnováhy telesných alebo duševných pochodov. Prvou pomocou sú preto prípravky, ktoré nepôsobia na konkrétne orgány alebo choroby, ale sú širokospektrálne a sú určené na získanie rovnováhy. Typickým príkladom sú výťažky z ovocia alebo prípravky, ktoré podporujú vstrebávanie minerálov a ostatných živín.
V prípade ak je únava chronická a boli vylúčené všetky medicínske dôvody, nedostatok energie spôsobuje pravdepodobne zlé fungovanie hlavných energetických dráh. Riešením situácie je kombinácia zdravej výživy a prípravkov, ktoré harmonizujú organizmus.
Jednoduchým receptom ako sa rýchlo a príjemne osviežiť predstavuje "Ľadová voda". Recept je veľmi jednoduchý: 1L vody necháme v mrazuvzdornej nádobe na noc zmrznúť. Na druhý deň nádobu vyberieme a keď sa ľad začne meniť na kvapalinu, pridáme ovocie, ideálne jablká alebo hrušky. Po piatich hodinách lúhovania vodu scedíme a môžeme nápoj podávať. Pre maximalizáciu účinkov nápoj popíjame v malých dávkach viackrát za deň.

Výživa
Z pohľadu výživy sú pri chronickej únave kľúčové dva zásadné parametre:
1. Pomer surovej zeleniny a ovocia voči mäsu a výrobkom s vysokým obsahom tuku - výrobky z akéhokoľvek mäsa obsahujú množstvo stopových látok, ktoré boli v rámci veľkochovu skonzumované na podporu rastu alebo proti chorobám. Podľa koncentrácie a citlivosti organizmu môžu byť reakcie rôzne. Medzi najbežnejšie patrí nadmerné zaťaženie pečene spojené s malátnosťou a extrémnou únavou hneď po prebudení. Ďalším problémom sú tučné pokrmy, ktoré nesmierne zaťažia žalúdok, žlčník a tenké črevo, čo má za následok silnú únavu ihneď po jedle. Prevaha mäsitých jedál nad zeleninou a ovocím spôsobuje aj prekyslenie organizmu, ktoré okrem chronickej únavy môže spôsobiť rôzne iné ochorenia.
2. Hladina cukru v krvi počas dňa - veľké výkyvy v množstve prijatej potravy počas dňa spôsobujú zásadné zmeny hladiny cukru v krvi. Na jednej strane sa to môže prejaviť nervozitou (alebo až nechcenou hyperaktivitou), ale rovnako aj chronickou únavou. Jednoduchým riešením je jedlo rozložiť do pravidelných a dlhodobo udržateľných intervalov. V praxi platí, že pokiaľ jete aspoň 5 krát za deň (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera maximálne do 18.00), hladina krvného cukru by nemala klesnúť pod minimum, ktoré telo potrebuje pre bežné fungovanie.