Saw palmetto - 5 účinkov na zdravie

< Spať na články
Saw Palmetto 2

Saw palmetto je bylinný prostriedok pochádzajúci z plodov rastliny Serenoa repens. Niektoré výskumy naznačujú, že saw palmetto môže pomôcť zvládnuť aspekty reprodukčného zdravia mužov vrátane problémov s prostatou.

Saw palmetto je palma pochádzajúca z Floridy. Bobule Saw palmetto sa po stáročia používajú na zmiernenie príznakov zväčšenej prostaty alebo benígnej hyperplázie prostaty (BPH).

Takmer všetci muži nad 50 rokov pocítia určitý stupeň zväčšenia prostaty. Tento stav spôsobený zmenami v hladine testosterónu je rizikovým faktorom pre vznik rakoviny prostaty. Medzi prvotné príznaky zväčšenej prostaty patrí:

  • upchatý tok moču
  • časté močenie
  • nedostatočné vyprázdňovanie moču
  • zadržiavanie moču
  • ťažkosti so začiatkom močenia
  • silné nutkanie na močenie
  • diskomfort (dyzúria)
  • nadmerné močenie v noci

Početné štúdie preukázali, že extrakt z bobúľ výrazne zlepšuje príznaky BPH. Zhruba 90% mužov s miernym až stredne ťažkým BPH vykazovalo určité zlepšenie symptómov počas prvých 4–6 týždňov liečby. Zlepšili sa všetky hlavné príznaky BPH, najmä nočné močenie.

V dnešnej dobe sa bobule konzumujú celé alebo sušené a používajú sa na prípravu čaju. Sušené a mleté saw palmetto je možné zakúpiť aj vo forme kapsúl alebo tabliet. Je široko dostupné, vrátane online - Saw Palmetto na prostatu alebo Super prostata.

Najbežnejšou formou na trhu sú olejové extrakty mastných častí sušených bobúľ.

Tieto doplnky obsahujú 75–90% tukov v závislosti od spôsobu extrakcie. Zvyčajne poskytujú vyššie množstvo prospešných rastlinných zlúčenín, ako je vitamín E a ďalšie antioxidanty, v porovnaní so surovým ovocím.

Saw palmetto bráni vypadávaniu vlasov

Saw palmetto bráni vypadávaniu vlasov

Saw palmetto - 5 účinkov na zdravie

Saw palmetto bráni vypadávaniu vlasov

Vypadávanie vlasov je bežný stav, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane genetiky, určitých zdravotných stavov, hormonálnych zmien a užívania liekov, ako sú stimulanty a lieky na riedenie krvi.

Saw palmetto sa často užíva na vyrovnanie hladín hormónov a na boj proti vypadávaniu vlasov.

Podľa jednej recenzie môže saw palmetto pomôcť blokovať aktivitu 5-alfa reduktázy (5α-R), enzýmu, ktorý premieňa testosterón na hormón spojený s vypadávaním vlasov, ktorý sa nazýva dihydrotestosterón (DHT).

Môže tiež zabrániť vypadávaniu vlasov znížením absorpcie DHT vo vlasových folikuloch, čo zníži jeho schopnosť viazať sa na špecifické hormonálne receptory.

V jednej štúdii bolo saw palmetto účinné pri zlepšovaní rastu vlasov u 60% mužov s plešatením vo veku od 23 do 64 rokov.

Ďalšia štúdia u 62 dospelých ukázala, že topická aplikácia saw palmetto po dobu 3 mesiacov zvýšila hustotu vlasov o 35%.

Saw palmetto zlepšuje funkciu močových ciest

Problémy s močovými cestami sú bežné u starších mužov a môžu zahŕňať problémy ako inkontinencia a ťažkosti s močením.

Saw palmetto môže zlepšiť príznaky spojené s benígnou hyperpláziou prostaty (BPH) - ochorením, ktoré spôsobuje zväčšenie prostaty a vedie k zníženiu prietoku moču.

Jedna 12-týždňová štúdia na 92 mužoch ukázala, že užívanie dvoch kapsúl Prostataplexu, zmesi bylinných doplnkov, ktoré zahŕňajú saw palmetto denne, pomohlo zlepšiť príznaky močových ciest spojené s BPH.

V inej štúdii s 85 mužmi vo veku nad 45 rokov sa podobne zistilo, že liečba 160 mg saw palmetta dvakrát denne znížila príznaky ochorenia dolných močových ciest, zvýšil tok moču a zlepšila celkovú kvalitu života po 6 mesiacoch.

Je však potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či saw palmetto môže tiež zlepšiť funkciu močových ciest u bežnej populácie, a to aj u tých, ktorí nemajú problémy s prostatou.

Saw palmetto podporuje zdravie prostaty

Prostata je malá žľaza umiestnená medzi močovým mechúrom a penisom u mužov, ktorá je zodpovedná za udržanie zdravia spermií.

Niektoré výskumy naznačujú, že saw palmetto môže podporovať zdravie prostaty a môže pomôcť pri prevencii problémov, ako sú BPH a rakovina prostaty.

Podľa jednej štúdie uskutočnenej na skúmavke bol extrakt z bobúľ palmetto schopný znížiť rast buniek rakoviny prostaty.

Ďalšia štúdia preukázala, že palmetto blokovalo šírenie a rast buniek rakoviny prostaty deaktiváciou špecifických receptorov podieľajúcich sa na vývoji rakoviny.

Ďalšie štúdie na ľuďoch a zvieratách naznačujú, že palmetto môže byť účinné aj pri znižovaní symptómov a zápalov súvisiacich s BPH.

Niektoré štúdie zatiaľ nespájajú saw palmetto s nižším rizikom rakoviny prostaty a pozorujú, že môže byť neúčinné pri znižovaní príznakov BPH.

Je potrebný ďalší vysoko kvalitný výskum na vyhodnotenie toho, ako môže palmetto ovplyvniť zdravie prostaty u ľudí.

Saw palmetto pomáha regulovať hladinu testosterónu

Saw palmetto pomáha regulovať hladinu testosterónu

Saw palmetto pomáha regulovať hladinu testosterónu

Saw palmetto často užívajú muži, ktorí chcú prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu. Regulácia hladín testosterónu môže mať vplyv na niekoľko aspektov zdravia, vrátane stavby tela, pohlavného styku, nálady a kognitívnych funkcií.

Úroveň testosterónu klesá s vekom a niektoré výskumy ukazujú, že nízka hladina testosterónu môže prispieť k ochoreniam, ako sú srdcové choroby.

Saw palmetto účinkuje tak, že znižuje aktivitu 5α-R - enzýmu zodpovedného za premenu testosterónu na dihydrotestosterón (DHT), ďalší pohlavný hormón, ktorý pomáha udržiavať hladinu testosterónu v tele.

Jedna štúdia vykonaná na skúmavke zistila, že účinnosť extraktu saw palmetto bola pri zachovaní hladiny testosterónu porovnateľná s finasteridom. Finasterid je liek používaný na liečbu vypadávania vlasov a BPH znížením aktivity 5α-R.

Ďalšia štúdia u 40 mužov pozorovala, že liečba liekom saw palmetto po 6 mesiacoch znížila hladinu DHT o 32%, čo naznačuje, že saw palmetto bolo účinné pri udržiavaní hladín testosterónu.

Saw palemtto môže znížiť zápal

Saw palmetto obsahuje antioxidanty epikatechín a metylgalát - zlúčeniny, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek, znižujú zápal a chránia pred chronickými chorobami.

Niektoré výskumy ukazujú, že saw palmetto môže mať protizápalové vlastnosti, ktoré by mohli byť prospešné pri liečbe určitých ochorení.

Jedna štúdia napríklad pozorovala, že podávanie extraktu saw palmetto myšiam so zväčšenými prostatickými žľazami znížilo opuch a niekoľko markerov zápalu, vrátane interleukínu 6 (IL-6).

Ďalšia štúdia u obéznych potkanov s BPH zistila, že saw palmetto bolo účinné pri znižovaní zápalu a zlepšovaní antioxidačného stavu.

Aj keď sú tieto výsledky sľubné, sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, aký vplyv môže mať palmetto na zápal u ľudí.

zdroj: healthline.com