Ginkgo biloba

< Spať na články
Ginkgo

Ginkgo biloba, známy ako strom ginkgo alebo strašidelný strom, je jediným žijúcim druhom divízie Ginkgophyta, ktorého ostatní členovia vyhynuli. Z tohto dôvodu sa nazýva „živá fosília“.

Ginkgo je bežne dostupné ako perorálna tableta, extrakt, kapsula alebo čaj. Nejedzte však surové alebo pražené semená ginkgo, ktoré môžu byť jedovaté.

Extrakt z listov ginkgo sa v minulosti používal na liečenie rôznych ochorení a stavov vrátane astmy, bronchitídy a únavy. Ginkgo extrakty sa používajú aj v kozmetických výrobkoch.

Za najužitočnejšie zložky ginkga sa považujú flavonoidy, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti, a terpenoidy, ktoré pomáhajú zlepšovať cirkuláciu dilatáciou krvných ciev a znižovaním „lepivosti“ krvných doštičiek.

Zdravotné výhody ginkgo biloby

Ginkgo biloba je silný antioxidant

Ginkgo obsahuje vysoké hladiny už spomínaných flavonoidov a terpenoidov, čo sú zlúčeniny známe pre svoje silné antioxidačné účinky.

Antioxidanty bojujú alebo neutralizujú škodlivé účinky voľných radikálov. Voľné radikály sú vysoko reaktívne častice, ktoré sa v tele vytvárajú počas normálnych metabolických funkcií, ako je premena jedla na energiu alebo detoxikácia. Majú však tiež potenciál poškodiť zdravé tkanivá, čo prispieva k zrýchlenému starnutiu a rozvoju chorôb.

Ginkgo biloba zlepšuje prietok krvi a zdravie srdca

V tradičnej čínskej medicíne sa semená ginkgo použili na otvorenie „kanálov“ energie pre rôzne orgány, vrátane obličiek, pečene, mozgu a pľúc.

Ginkgo má schopnosť zvýšiť prietok krvi do rôznych častí tela a tak nám poskytuje mnoho výhod.

Jedna štúdia u ľudí so srdcovými chorobami, ktorí si doplnili ginkgo, odhalila okamžité zvýšenie prietoku krvi do viacerých častí tela. Pripisovalo sa to 12% zvýšeniu hladín cirkulujúceho oxidu dusnatého, zlúčeniny zodpovednej za dilatáciu krvných ciev. Ďalšia štúdia preukázala rovnaký účinok u starších dospelých, ktorí boli liečení extraktom z ginkga.

Ďalší výskum poukazuje aj na ochranné účinky ginkga na zdravie srdca, zdravie mozgu a prevenciu mozgovej príhody. Existuje niekoľko možných vysvetlení, z ktorých jedným môžu byť protizápalové zlúčeniny prítomné v rastline.


Ginkgo2

Ginkgo biloba pomáha proti únave

Pozitívne účinky Ginkgo Biloba 60 mg:

  • pomáha zlepšovať prítok krvi a kyslíka do mozgu a ku končekom prstov
  • podporuje sústredenie a koncentráciu
  • pomáha zlepšovať cirkuláciu krvi v celom tele
  • poskytuje ochranu pred nepriaznivými účinkami voľných radikálov. pôsobí ako antioxidant, ktorý prispieva k boju s účinkami znečisteného životného prostredia.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Ak sa ginkgo používa perorálne v miernom množstve, je bezpečný pre väčšinu zdravých dospelých.

Ginkgo ale vo väčšom množstve môže spôsobiť:

  • bolesť hlavy
  • závrat
  • palpitácie srdca
  • podráždený žalúdok
  • zápchu
  • alergické kožné reakcie

Ak ste epileptický alebo máte záchvaty, vyvarujte sa ginkgu. Veľké množstvá ginkgotoxínu môžu spôsobiť záchvaty. Ginkgotoxín sa nachádza v semenách ginkgo a v menšej miere v jeho listoch.

Ak ste starší, máte poruchu krvácania alebo ste tehotná, neužívajte ginkgo. Doplnok môže zvýšiť riziko krvácania. Ak plánujete operáciu, prestaňte užívať ginkgo dva týždne vopred.

Ginkgo môže tiež zasahovať do liečby cukrovky. Ak užívate ginkgo a máte cukrovku, pozorne sledujte hladinu cukru v krvi.

mayoclinic.org, healthline.com