< Spať na články
Jarna unava

Mnoho ľudí považuje jar za najlepšie a najkrajšie ročné obdobie. Radi sledujú úplnú obnovu prírody po dlhej a studenej zime. Tento prírodný proces je neuveriteľne krásny, ale môže mať pozitívny aj negatívny vplyv na ľudské fyzické a duševné zdravie.

Je najvyšší čas otvoriť oči pravde. Jar je považovaná za silný zdroj energie, ale nie pre ľudské bytosti. Zmena klímy a cirkadiánnych rytmov počas jari spôsobila, že ľudia prechádzajú mnohými občasnými depresiami a stresmi. Na jar je odolnosť tela voči rôznym faktorom výrazne nižšia ako v lete alebo na jeseň.

Cenná rada znie: zostaňte počas tohto prechodného obdobia pozitívny a prijmite všetky potrebné opatrenia, aby pomohli vášmu telu prekonať tento sezónny problém.

Čo to teda jarná únava je?

Jarná únava je vyvolaná zmenou ročných období, keď opúšťame chladnú zimu a vstupujeme do teplejšej jari. Syndróm jarnej únavy, nie je choroba, ale súbor fyzických a fyziologických symptómov, z ktorých najčastejším je pokles energie.

Je to stav, ktorého príčiny nie sú s istotou známe, ale najpravdepodobnejšími vinníkmi sú hormóny.

V zime sme zaneprázdnení produkciou väčšieho množstva spánkového hormónu melatonínu. Ale keď príde jar, naše telá reagujú na zvýšené hladiny svetla a uvoľňujú viac serotonínu, aktívneho hormónu. Táto zmena môže byť pre telo veľkou záťažou a môže sa stať, že sa počas niekoľkých týždňov cítime unavení.

Počas jarnej únavy zažívame letargiu a ospalosť - všetky normálne reakcie v dôsledku poklesu krvného tlaku spôsobeného zmenou teploty a výmenou teplých a studených období. Medzi ďalšie významné fyziologické a psychologické príznaky patria závraty, bolesti hlavy a migréna. Niektorí ľudia pociťujú bolesť kĺbov, zatiaľ čo iní majú problémy so spánkom a trpia podráždenosťou.

Vo všeobecnosti máme pocit, že je ťažké vykonávať naše každodenné domáce práce. Zdá sa, že ľudia náchylní na kolísanie krvného tlaku a tí, ktorí majú nižší krvný tlak, sú zraniteľnejšími voči príznakom jarnej únavy.

Dobrou správou je, že jarná únava netrvá dlho a zmizne, keď sa hladina serotonínu v tele stabilizuje. Ak príznaky jarnej únavy u vás pretrvávajú dlhšie ako tri týždne, bolo by dobré, aby ste sa poradili s lekárom konvenčnej alebo alternatívnej medicíny.

Aké sú príznaky jarnej únavy?

Jarná únava má mnoho rôznych príznakov, ale nie každý z nich ich sa musí u vás prejaviť. Medzi najbežnejšie príznaky patria:

Medzi príznaky jarnej únavy, okrem iného, patrí aj ospalosť počas dňa.
Medzi príznaky jarnej únavy, okrem iného, patrí aj ospalosť počas dňa.
 • únava a ospalosť počas dňa
 • málo energie
 • strata chuti do jedla
 • podráždenosť
 • úzkosť
 • strata motivácie a koncentrácie
 • bolesti hlavy
 • strata libida
 • nízky krvný tlak

Aj keď tieto príznaky netrvajú dlho, môžu sa zhoršiť, ak trpíte jarnými alergiami alebo sennou nádchou.

Rýchla pomoc pri jarnej únave

mäta pieporná - na rýchle povzbudenie si dajte dve kvapky oleja mäty piepornej na vreckovku, držte ju pri nose a zhlboka dýchajte. Ak máte viac času, skúste pridať dve kvapky oleja do vody na kúpanie spolu so štyrmi kvapkami oleja z rozmarínu na osviežujúce kúpanie.

tok krvi do mozgu - ľahnite si na chrbát a použite vankúše na podoprenie nôh na úrovni vyššej ako je vaša hlava, alebo ešte lepšie, ľahnite si na nastaviteľnú cvičebnú lavicu alebo na iný povrch, ktorý je šikmý. V Indii bojujú jogíni takýmito praktikami s únavou tým, že podporujú tok krvi do mozgu, o ktorom sa predpokladá, že zvyšuje bdelosť.

Čo máte urobiť, aby ste zvýšili svoju energiu?

Pravidelne cvičte

Okrem výberu potravín s nižším glykemickým indexom by ste nemali ignorovať cvičenie. Pomôže vám zvýšiť hladinu energie, zdvihnúť náladu, zvýšiť prietok krvi do mozgu, zlepšiť spánok a posilniť vašu dôveru.

Aké cvičenie sa odporúča?

Každé, zvlášť ak ste sa zdráhali cvičiť skôr. Ideálne je aeróbne cvičenie po dobu 30 minút, najmenej 5-krát týždenne. Ak vám to nevyhovuje, skúste kráčať miernym tempom najmenej 30 minút denne, potom postupne zintenzívnite rytmus.

Vynikajúce sú aj beh, cyklistika a plávanie. Nezabudnite popri cvičení vypiť 1,5 až 2 litre tekutín na zlepšenie krvného tlaku.

Spomaľte

V súčasnosti majú veľmi úspešní ľudia tendenciu viesť mimoriadne produktívny a aktívny život. Zvyčajne robia všetko, čo je v ich silách, aby využili každú príležitosť na rozšírenie svojich obzorov, dosiahnutie ďalších cieľov a zarobiť viac peňazí.

Ak radšej hovoríte „áno“, ako odmietate, mali by ste mať na pamäti, že na prvý pohľad môže pozitívny a neškodný zvyk spôsobiť vyčerpanie tela a počas jarného cyklu sa budete cítiť unavení. Niekedy je potrebné povedať „nie“ bez pocitu viny za vaše odmietnutie. Všetci múdri ľudia už vedia, že im nikto nič nedlhuje. Ak sa cítite slabý, mali by ste sa dočasne vyhnúť všetkým možným preťaženiam a stresovým situáciám.

Dobre vyvážená strava môže zatočiť s jarnou únavou.
Dobre vyvážená strava môže zatočiť s jarnou únavou.

Konzumujte zdravú výživu

Všeobecné pravidlo znie: jesť čo najviac ekologického ovocia a zeleniny a potraviny bohaté na rastlinnú vlákninu. Na druhej strane sa vyhnite mastným jedlám a všetkým rafinovaným výrobkom. Je dôležité jesť častejšie, ale menšie jedlá, aby sa hladina cukru v krvi udržiavala stabilná.

Kvôli únave si mnohí z vás vyberú rafinované potraviny práve preto, že krátko zvyšujú hladinu energie. Takéto potraviny však spôsobia, že pociťujete únavu znova veľmi rýchlo. Mastné potraviny, čiže potraviny bohaté na nasýtené mastné kyseliny, potrebujú na trávenie viac času, čo vedie k zvýšenému pocitu únavy. Preto znížte spotrebu vyprážaných potravín a vyberte si varené v pare, doplnené ryžou alebo cestovinami.

Výber jedál by mal obsahovať

 • potraviny s nižším glykemickým indexom - jedlo, ktoré po konzumácii postupne uvoľňuje cukor v krvi, čo predlžuje pocit plnosti a energie
 • vláknina - konzumujte potraviny bohaté na rastlinnú vlákninu, ako je šošovica, fazuľa, hnedá ryža a cícer
 • esenciálne mastné kyseliny - konzumujte potraviny bohaté na dobré esenciálne mastné kyseliny, ako je avokádo, ľanové a sezamové semená
 • čili papričky - zaraďte do svojho jedálnička čili papričky, pretože stimulujú produkciu endorfínov zlepšujúcich náladu
 • bielkoviny - nezabudnite konzumovať vysoko kvalitné bielkoviny, ako je quinoa, ktorá je mimoriadne bohatá na horčík
 • ovocie a zelenina - vychutnajte si ovocie a zeleninu, ktorých sortiment sa každým dňom zvyšuje. Odporúčame listovú zeleninu ako šalát, brokolica, kapusta, zelený hrášok a špargľa. Listová zelenina je plná vitamínu C, ktorý urýchli vstrebávanie železa zo zeleniny a tak ponúka prírodné riešenie pre chudokrvnosť.
 • voda - je veľmi dôležité, aby bol organizmus hydratovaný. Aj keď nie je presne stanovené množstvo, keďže každý jednotlivec je iný, priemerný podiel u mužov je okolo 2,5 litra za deň, zatiaľ čo priemerná žena by mala piť okolo 2 litrov.

Ste závislí na rýchlom a nezdravom jedle a je pre vás ťažké vzdať sa takýchto dobrôt? Nemusíte sa ich vzdať, len si vyberte zdravšiu variantu a tou je grilovanie. Prečo si nepripravíte hamburger z grilovaných fazúľ s nelúpanými zemiakmi pečenými v rúre?

Neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste nemali pridávať majonézu, ale iba ak ste si ju sami pripravili, zmiešaním jogurtu s horčicou. Jedlo si budete stále užívať, ale inak. Budete prekvapení, pretože takéto jedlo vám nielen poskytne pocit plnosti, ale aj dodatočnú energiu a zároveň zmierni príznaky jarnej únavy.

S jarnou únavou vám môžu pomôcť aj doplnky výživy.
S jarnou únavou vám môžu pomôcť aj doplnky výživy.

Doprajte si bylinky, vitamíny a minerály

Ženšen - je starým liekom na tento pocit vyčerpania. Vyhľadajte doplnok obsahujúci najmenej 4% ginsenosidov a užite dve 100 mg kapsuly denne. Tento rastlinný liek stimuluje váš nervový systém a pomôže chrániť vaše telo pred pustošením. Taktiež existuje aj kombinácia Maca so ženšenom v jednom doplnku výživy. Maca zvyšuje energiu a pomáha zlepšiť náladu.

čítaj tiež

Ženšen pravý

Ženšen pravý

Ženšen pôsobí na obehový systém, zlepšuje pamäť, sústredenie, pomáha pri zvládaní stresu i pri veľkej fyzickej námahe, pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, podporuje imunitný systém.

Horčík - skúste užívať 500 mg horčíka každý deň. Tento minerál sa v tele podieľa na stovkách chemických reakcií. Zohráva úlohu pri premene bielkovín, tukov a uhľohydrátov na zdroje energie. Mierny nedostatok môže byť u niektorých ľudí príčinou únavy.

čítaj tiež

Horčík (Magnézium)

Horčík (Magnézium)

Horčík je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Horčík je potrebný pre veľký počet biochemických reakcií v rámci metabolizmu. Zdrojom horčíku sú orechy, obilniny, listová zelenina.

Ginkgo - zlepšuje prietok krvi do mozgu, vďaka čomu sa cítite viac ostražití a menej unavení. Ráno zoberte 1 tabletu ginkgo biloba.

Karnitín - zvážte doplnky aminokyseliny karnitínu, táto aminokyselina pomáha zvyšovať aktivitu mitochondrií, bunkových zložiek, ktoré produkujú energiu. Vyskytuje sa v niektorých potravinách, ale väčšina ľudí nemá dostatok stravy. Postupujte podľa pokynov na dávkovaní na štítku.

Koenzým Q10 - látka produkovaná v tele, tiež pomáha vašim mitochondriám vyrábať energiu. Užívajte 30 miligramov dvakrát denne (1 tabletu Koenzýmu Q10 od Webber Naturals), pri raňajkách a obede. (Najlepšie sa absorbuje, keď sa užíva s jedlom.) Koenzým Q10 sa tiež nachádza v niektorých potravinách vrátane orechov a olejov.

multivitamín - užívajte denne multivitamín, aby ste sa uistili, že dostávate živiny, ktoré vaše telo potrebuje

Choďte na čerstvý vzduch

Mnoho odborníkov v oblasti orientálnej medicíny s istotou uvádza, že nedostatok čerstvého vzduchu je jednou z hlavných príčin syndrómu chronickej únavy. V zime veľa ľudí, najmä administratívnych pracovníkov, trávi väčšinu času v bezvzduchových a upchatých izbách bez toho, aby si uvedomili, že toto pohodlie a teplo nie sú pre ich zdravie užitočné.

Ak trávite príliš veľa času v zle vetraných miestnostiach, zvyšuje sa koncentrácia kyseliny uhličitej v krvi. Výsledkom je, že nedostatok kyslíka vo vašom tele vedie k pocitu únavy a ďalších nepríjemných príznakov.

Je žiaduce tráviť viac času vonku, aby sa obnovila rovnováha kyslíka vo vašom tele a vaše svaly sa naplnili energiou. Ak nemáte príležitosť riadiť sa týmto jednoduchým pravidlom, mali by ste sa pokúsiť prevzdušniť miestnosť a nájsť si čas na hlboké dýchanie.

Doprajte si kvalitný spánok

Ľudia veľmi často hovoria, že cesta k úspechu je náročná a tŕnistá. Niekedy musíte niečo obetovať, aby ste dosiahli želaný výsledok. Zdravie je najvyššou prioritou každej ľudskej bytosti a preto by ste nemali obetovať spánok pre svoju prácu, štúdium alebo iné životné ciele. Nedostatok spánku môže ovplyvniť celkovú pohodu. Ak máte nejaké poruchy spánku, mali by ste sa pred spaním zamerať na relaxačné techniky. Určite vám pomôžu prekonať jarnú únavu a zlepšiť kvalitu spánku.

Práve tento produkt je určený pre vyčerpaný organizmus.
Práve tento produkt je určený pre vyčerpaný organizmus.

Užívajte doplnky výživy

WurzelKraft od Dr. Jentschura

WurzelKraft je určený pre vyčerpaný organizmus. Vďaka svojej jedinečnej kvalite a rozmanitosti kombinuje bohatstvo prírody v jednej lyžičke. So svojím širokým spektrom obsahuje viac ako 100 rastlinných zložiek, ktoré sú zdrojom dôležitých živín a účinných látok, ako sú minerály, vitamíny, enzýmy, sekundárne rastlinné látky, esenciálne aminokyseliny a ďalšie prvky s optimálnou biologickou dostupnosťou, ktoré tvoria náš organizmus a ktoré potrebuje pre svoje rozmanité funkcie.

WurzelKraft chutí skvele, keď sa zamieša do zeleninových a ovocných štiav, kaše, müsli, šalátového dresingu, chladených polievok a zeleninových jedál. Aby sa zachovali všetky jeho vitamíny, enzými, aminokyseliny a ďalšie cenné zložky, pridajte si ho do už vychladených jedál. Môžete ho samozrejme konzumovať aj samostatne a tak umožníte rýchlejšie vstrebávanie živín.

Vianutra

Mužský i ženský organizmus sa odlišujú a každý potrebuje niečo špecifické. U mužov je to psychická i fyzická odolnosť, silná imunita a silný výkon mozgu. U žien je to zas vitalita, rovnováha, ale aj odolnosť voči stresu.

Vianutra For Man aj For Woman vám ponúka komplex prírodných látok, výťažkov z rastlín, zmes aminokyselín, komplex vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré pomáhajú odolávať únave, stresu a dodávajú do vášho tela energiu a vitalitu, či už ste žena či muž. V jarnom období, keď vás napáda jarná únava, určite siahnite po tomto výživovom doplnku.

Prekvapujúci spôsob, ako získať viac energie, vrátane zmiernenia stresu a únavy poskytuje Energy Boost, obsahujúci komplex prírodných látok, vrátane vitamínov, minerálov a vitalizujúcej zmesi, ktorá mimo iného obsahuje ženšen, zelený čaj i zelené kávové zrná. Všetko sú to látky, ktoré vášmu telu, počas jarnej únavy (ale aj mimo nej), zabezpečujú dostatok energie i vitality s postupným nástupom a s dlhotrvajúcim účinkom.

Intra je prírodný doplnok, ktorý pomáha uchovávať vitalitu, optimálne zdravie...
Intra je prírodný doplnok, ktorý pomáha uchovávať vitalitu, optimálne zdravie...

Intra od Lifestyles

Intra je jedinečnou zmesou 23 rastlinných výťažkov, ktorá bola vyvinutá pre podporu a posilnenie všetkých ôsmich sústav a systémov ľudského organizmu.

Tento prípravok je vyrábaný na základe špeciálnej receptúry, ktorá zahŕňa veľmi silnú (avšak bezpečnú) koncentráciu bylinných extraktov. Jeho pozitívnym účinkom sa tešia ľudia na celom svete už dlhšie ako pätnásť rokov. Intra je prírodný potravinový doplnok, ktorý pomáha uchovávať vitalitu, optimálne zdravie, detoxikuje organizmus, znižuje únavu a zároveň zvyšuje výkonnosť, a navyše pôsobí preventívne proti nádorovým chorobám.

Koenzým Q10 od Webber naturals

Koenzým Q10 potrebujeme na výrobu energie, ktorá poháňa všetky bunky. Energia sa nazýva „obeh života“ a jej aspekty sú silné, ak si uvedomíte, že každá zo 70 biliónov buniek v tele závisí od koenzýmu Q10.

Popri svojej úlohe pri výrobe energie, koenzým Q10 tiež pôsobí ako antioxidant. Môžme teda povedať, že to je efektívny nástroj na podporu obnovy energie a rýchlosti. Vaše telo produkuje koenzým Q10 prirodzene, ale jeho tvorba má s vekom tendenciu klesať. Našťastie ho môžete získať aj prostredníctvom výživových doplnkov alebo potravín.

Maca a Ženšen od Webber naturals

Maca je koreňová zelenina pochádzajúca z Peruánskych Ánd. Obsahuje vysoko kvalitný rastlinný proteín, fytonutrienty, vitamíny a minerály.

V tradičnej juhoamerickej medicíne sa používa k podpore imunity a vyrovnáva hormonálny systém. Dokáže stimulovať koncentráciu, bojuje s chronickou únavou a v športe je využívaná k podpore výkonu i nárastu svalovej hmoty. V kombinácii so ženšenom posilňuje psychickú i duševnú odolnosť, pôsobí proti stresu a ako bonus pozitívne ovplyvňuje sexuálne funkcie.

zdroj: alternativa-za-vas.com, kratomalternatives.net, besthealthmag.ca, womanitely.com