6 tipov na kašeľ
< Spať na článkyObsah článku

Kašeľ je reflex, ktorý pomáha vyčistiť dýchacie cesty od dráždivých látok. Nervy v dýchacích cestách sú stimulované alergénmi, chorobami, liekmi a inými dráždivými látkami, čo vedie k silnému vytlačeniu vzduchu z pľúc.
Poznať, aký kašeľ máte a čo ho spôsobuje, je základným predpokladom k jeho vyliečeniu. Existuje veľa možných príčin kašľa, vrátane alergií, infekcií a refluxu. Liečba závisí aj od druhu kašľa, či ide o suchý, vlhký alebo chronický kašeľ.
Ak je váš kašeľ silný alebo pretrváva dlhšie ako niekoľko týždňov, alebo kašeľ, ktorý je sprevádzaný vysokými teplotami, vykašliavaním sfarbeného spúta, bolesťami na hrudi alebo alteráciou celkového stavu, je potrebné riešiť s odborníkom.
Aké sú príčiny kašľa?
Existuje veľa príčin kašľa. Medzi bežné príčiny patria:
- alergény - peľ, prach, srsť zvierat, pleseň
-
dráždivé látky - fajčenie, vdýchnutie pasívneho dymu, znečistenie, chemické výpary, parfumy, osviežovače vzduchu
choroby - nachladnutie, infekcie horných dýchacích ciest, chrípka, pneumónia, čierny kašeľ, astma, gastroezofágový reflux, infekcie dutín, postnatálne kvapkanie, akútna bronchitída, chronická bronchitída, bronchiektázia, chronická obštrukčná choroba pľúc, rakovina pľúc, zlyhanie srdca
lieky - ACE inhibítory, beta blokátory
Aké sú druhy kašľa?
Suchý kašeľ
Suchý kašeľ je zvyčajne spôsobený vírusmi nachladnutia a chrípky, alergií, refluxu, liekov na inhibítory ACE a dráždivých látok, napríklad cigaretového dymu.
Vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ je často spôsobený vírusmi prechladnutia alebo chrípky alebo chronickým obštrukčným ochorením pľúc.
Pretrvávajúci alebo chronický kašeľ
Pretrvávajúci alebo chronický kašeľ je taký, ktorý trvá viac ako 3 týždne a môže byť spôsobený srdcovými chorobami, astmou, pľúcnymi chorobami, bronchitídou a čiernym kašľom.
čítaj tiež
Aký kašeľ máte?
Otázka, ktorú by ste si mali položiť, keď sa snažíte určiť, aký liek je pre vás najvhodnejší. Suchý alebo vlhký? Niekedy je však ťažké spoznať o aký typ kašľa ide, pretože vlhký kašeľ je väčšinou ráno, kedy sa v pľúcach a dýchacích cestách nahromadia cez noc hlieny a potrebujú sa z tela dostať von. Suchý kašeľ je typický v noci.

6 tipov na kašeľ
Med
Med sa v ľudovej medicíne používa odnepamäti a jeho moc pri liečbe kašľa, bolesti hrdla a prechladnutia potvrdzujú aj odborníci. Medový sirup si vyrobíte jednoducho a rýchlo sami doma. Stačí do pár lyžíc medu vyžmýkať čerstvú šťavu z citróna, vmiešať môžete aj lyžičku kokosového oleja.
Pri liečbe kašľa pomocou medu je však nutné upozorniť na nebezpečenstvo alergickej reakcie, zvlášť rizikové je liečiť medom deti mladšie ako jeden rok. U peľových alergikov môže med kašeľ naopak zhoršiť.
Zázvor
Táto aromatická bylina s charakteristickou štipľavou chuťou patrí medzi dobre známe prostriedky prírodnej medicíny a účinné prostriedky proti kašľu. Najmä východná medicína bežne odporúča zázvor pri liečbe príznakov chrípky a prechladnutia, ako je práve kašeľ, pretože má antibakteriálne a antivírusové účinky.
Ako prostriedok proti kašľu sa osvedčil predovšetkým silný zázvorový čaj, ktorý získate preliatím nastrúhaného zázvoru vriacou vodou. Po vychladnutí môžete pre zvýšenie liečebného účinku do čaju pridať lyžicu medu a citrónovú šťavu.
čítaj tiež

Cibuľový sirup
Dobré účinky na suchý kašeľ má aj cibuľový sirup. Môžete si ho ľahko pripraviť doma. Cibuľu nakrájanú na tenké plátky ukladajte striedavo s cukrom, alebo medom, do menšieho zaváraninového pohára. Nechajte postáť 2-3 hodinky a užívajte 3-4krát denne. Najlepšie je pripraviť si vždy nový sirup.
Tekutiny
Zvýšenie príjmu tekutín a dôsledný pitný režim je pri liečbe kašľa veľmi dôležitý. Tekutiny totiž pomáhajú k uvoľneniu hlienu v dýchacích cestách, čím môžu pomôcť znížiť potrebu kašľať.
Piť by ste mali nielen vodu, ale aj bylinkové čaje, vývary, teplú vodu i teplé ovocné džúsy. Denný príjem tekutín môžete navýšiť tiež konzumáciou ovocia a zeleniny, vďaka ktorej dodáte telu aj potrebné vitamíny.

Naparujte sa
Vlhký kašeľ, ktorý vytvára hlien, sa môže zlepšovať pomocou pary. Pustite si horúcu sprchu a nechajte kúpeľňu zaplniť parou. Zostaňte v tejto pare niekoľko minút. Potom vypite pohár vody, aby ste sa ochladili a zabránili dehydratácii.
Poprípade si pripravte parnú misu. Naplňte veľkú misku horúcou vodou. Pridajte bylinky alebo éterické oleje, napríklad eukalyptus alebo rozmarín, ktoré tiež môžu zmierniť prekrvenie. Nakloňte sa nad misku a na hlavu si položte uterák. Inhalujte výpary po dobu 5 minút.
Nenaparujte sa, ak je kašeľ spôsobený astmou, pretože pary môžu zhoršovať jej príznaky.
Olejový zábal
Na suchý kašeľ sa odporúča olejový zábal, teda namočiť plienku do teplého (nie horúceho) oleja, priložiť na hrudník a chrbát, zabaliť igelitom a prikryť dekou asi tak na 20 až 30 minút.
Do oleja je možné pridať aj nejaké vhodné éterické oleje: eukalyptus, cyprus a podobne.
medicinenet.com, medicalnewstoday.com, mojezdravi.cz, idnes.cz