Obsah článku

    Zázvor - ďumbier lekársky

    Zázvor patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenia na planéte. Je bohatý na živiny a bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú prínos pre vaše telo i mozog.

    Zázvor alebo ďumbier lekársky, je koreňová zelenina, ktorá sa široko používa ako korenie a liečivka. Má veľmi dlhú históriu použitia v rôznych formách tradičnej - alternatívnej medicíny.

    Zázvor pochádza z ostrova juhovýchodnej Ázie a bol domestikovaný austrálskymi národmi, ktoré ho prepravovali cez Indo-Tichomorie. Zázvor bol tiež jedným z prvých korenín vyvážaných z Ázie, prichádzajúcich do Európy a používali ho starí Gréci a Rimania. Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza z prírodných olejov, z ktorých najdôležitejšie je gingerol.

    Obsah vitamínov a minerálov v zázvore

    Zázvor v 100 g obsahuje 80 kalórií, 1 g tukov, 18 g sacharidov (z toho 2 g cukry), 2 g vlákniny a 2 g bielkovín. Ďalej obsahuje gingerol a kapsaicín, vitamín B1-tiamín, B2-ribofllavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahuje horčík, mangán, draslík, železo, fosfor, zinok, vápnik, sodík, selén.

    Upozornenie

    Zázvor je najlepšie používať čerstvý, pretože jeho sušená a mletá forma má zanedbateľné množstvo základných živín.

    Odporúčaná denná dávka zázvoru

    • Odporúčaná denná dávka zázvoru pre dospelého človeka je 1 cm, čo je cca 4 g denne, deti do dvoch rokov by nemali zázvor užívať vôbec.
    • Tehotné a dojčiace matky by mali zázvor užívať obmedzene, v malých dávkach.
    • Osoby, ktoré majú žalúdočné a dvanástnikové vredy by nemali zázvor užívať nalačno, pretože môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Pozor by si mali dávať aj diabetici.

    Zázvor pomáha zmierniť nevoľnosť, je antifungálny, podporuje imunitu, podporuje trávenie, bráni vzniku vredom žalúdka, znižuje bolesť spôsobenú artritídou, pomáha zmierniť astmu, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravý mozog, bráni vzniku menštruačným kŕčom.


    Zazvor 1

    Zázvor - 10 účinkov na zdravie

    Zázvor pomáha zmierniť nevoľnosť

    Zázvor patrí medzi najúčinnejšie prostriedky a zmiernenie kinetózy (žalúdočnej nevoľnosti pri cestovaní). Viaceré štúdie potvrdili, že zaberá rovnako dobre ako mnohé klasické lieky proti nevoľnosti. Chemické zlúčeniny, ktoré dávajú zázvoru typickú príchuť, obmedzujú sťahy čriev, neutralizujú tráviace šťavy a blokujú v mozgu centrum, ktoré riadi dávenie. Lekári často odporúčajú zázvor ako preventívny prípravok proti dáveniu, pretože na rozdiel od liekov proti nevoľnosti nevyvoláva ospalosť. Dokonca sa využíva na zmiernenie nevoľnosti po chemoterapii a operáciách.

    Zázvor oveľa účinnejšie zaberá pri prevencii nevoľnosti než pri jej liečbe. Ak vám býva zle od žalúdka v dopravných prostriedkoch, urobíte dobre, keď si pred cestou dáte zázvor. Najmenej 20 minút pred odchodom si vezmite asi štvrť lyžičky mletého zázvoru, kapsulu s 1 g prípravku alebo približne centrimetrový plátok čerstvého koreňa.

    Zázvor je antifungálny

    Plesňové infekcie spôsobujú najrôznejšie stavy, od kvasinkových infekcií až po atletickú nohu. Našťastie zázvor pomáha zabíjať huby spôsobujúce ochorenie kvôli jeho silným antifungálnym vlastnostiam. Jedná štúdia, ktorá merala antifungálne účinky 29 druhov rastlín zistila, že zázvor je najúčinnejší pri ničení húb.

    Zázvor podporuje imunitu

    Zázvor je ideálny na boj proti chorobám a infekciám, ako je nachladnutie a chrípka vo všetkých vekových kategóriách. Dokáže v tele blokovať tvorbu látok, ktoré prispievajú k zovretiu priedušiek a k horúčke. Gingerol zároveň pôsobí ako prírodný liek zmierňujúci kašeľ. Môžete ho používať vo forme čaju. Čaj pôsobí ako diaforéza, čiže vyvoláva potenie, ktoré odstraňuje toxíny z tela.

    Zázvor podporuje trávenie

    Zázvor uľahčuje tráviaci proces. Zvýšené hladiny cukru po jedle môžu spôsobiť, že žalúdok zníži svoju prirodzenú rýchlosť vyprázdňovania. Zázvor pomáha pri regulácii vysokých hladín cukru a upokojuje žalúdok, a tým zachováva pravidelný rytmus. Obsahuje množstvo zlúčenín, ktoré zlepšujú vstrebávanie živín a minerálov z potravín, ktoré jeme. Dôvod, prečo je zázvor často používaný ako predjedlo alebo aperitív je, že stimuluje chuť k jedlu a pripravuje tráviaci systém na príjem potravy.

    Zázvor je tiež účinný proti nadúvaniu. Prebytočný plyn vyvíja tlak na jemné orgány v trupe. Žuvanie zázvoru pomáha vytlačiť plyn zdravým spôsobom a bráni tiež opätovnému vytváraniu ďalšieho plynu.

    Zázvor bráni vzniku vredom žalúdka

    Pravidelná konzumácia zázvoru bráni vzniku vredov, ktoré sú všeobecne charakterizované krvácaním a akútnou podráždenosťou žalúdka. Okrem toho tiež znižuje rast baktérií H. pylori, ktorá je hlavnou ulcerogénnou baktériou, a tým udržiava váš žalúdok zdravý. Protizápalové vlastnosti zázvoru pomáhajú pri liečbe ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby.

    Zazvor 3

    Zázvor znižuje bolesť spôsobenú artritídou

    Zázvor zvyšuje zdravie kostí a zmierňuje bolesti kĺbov spojené s artritídou. Obsahuje gingerol, ktorý má silné protizápalové vlastnosti. Gingerol je priamo spojený so zlepšením osteoartritídy, zápalu kolena a reumatoidnej artritídy. Zázvor tiež potláča zápalové zlúčeniny, ako sú cytokíny a chemokíny pri zdroji skôr, ako začnú pôsobiť na telo.

    Zázvor pomáha zmierniť astmu

    Zázvor sa tradične používa ako liek na liečbu respiračných ochorení. Zerumbon, účinná zlúčenina, nachádzajúca sa v zázvore, pomáha zmierniť astmu. Výskumy ukazujú, že alergický zápal dýchacích ciest je spôsobený prevažne dominanciou Th2 (je imunitná odpoveď založená na Th2 pomocných lymfocytoch) a zázvor ho úspešne dokáže potlačiť.

    Zázvor bráni vzniku rakoviny

    Organické zlúčeniny, ako je napríklad gingerol, pomáhajú pri prevencii rakoviny prsníka a mnohých iných typov rakoviny. Majú protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú zabrániť karcinogénnej aktivite v hrubom čreve, čo môže viesť k kolorektálnemu karcinómu. Gingerol vedie k apoptóze v bunkách rakoviny vaječníkov, čím znižuje nádory a rast rakovinových buniek, bez poškodenia zdravých buniek okolo nich. Gingerol tiež chráni proti rakovine kože.

    Zerumbon v zázvore, je pozitívne spojený s prevenciou rakoviny žalúdka, vaječníkov a pankreasu, pretože pôsobí ako antiangiogénne a protinádorové liečivo.

    Zázvor udržuje zdravý mozog

    Zázvor spomaľuje nástup neurodegeneratívnych ochorení, ako je demencia, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba, znížením oxidačného stresu a zápalu. Tieto škodlivé faktory sú tiež obviňované z poklesu kognitívnych schopností súvisiacich s vekom. Preto koreň, s jeho silnými živinami, zmierňuje riziko poškodenia mozgu a udržiava vašu pamäť neporušenú.

    Zázvor bráni vzniku menštruačným kŕčom

    Zázvor pomáha znižovať hladiny prostaglandínov v tele, preto pomáha pri zmierňovaní kŕčov. Chemické zlúčeniny obsiahnuté v zázvore zabraňujú bolestivým sťahom maternice a hladkého svalstva v tráviacej sústave, a tak pôsobia proti menštruačným kŕčom.

    Zazvor 2

    Ako zázvor nakupovať?

    Pri kúpe si vyberajte koreň, ktorý má tenkú, ale pevnú šupku. Uistite sa, že šupka nie je hrubá a pomliaždená. Najlepší spôsob, ako ju skontrolovať, je zoškrabaním nechtom. Vôňa čerstvého koreňa je korenistá, ostrá a silná.

    Zázvor si môžete kúpiť i kandovaný a sušený.

    Ako zázvor skladovať?

    Zázvor môžete skladovať v plastovom vrecku v chladničke. Pred použitím by ste ho však mali ošúpať. Ak chcete zázvor dlhodobo skladovať najskôr ho vysušte, aby vám nezhnil.

    Ako zázvor spotrebovať?

    Zázvor môžete použiť na prípravu čaju, limonády, sirupu ale i smoothie. Môžete ho primiešať do cesta na koláče ale aj do mäsovej omáčky.

    zdroj: wikipedia.org, draxe.com, organicfacts.net, 1000 rád domáceho lekára