Pór - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pór

  Podobne ako cibuľa, cesnak, pažítka či šalotka aj pór obsahuje aromatické látky s obsahom síry, ktoré mu dodávajú typickú ostrú chuť.

  Pór má domovinu v južnej Európe a juhozápadnej Ázii, ale aj v južnom Anglicku a v Perzii. Bol pestovaný už Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi v staroveku. Na viacerých miestach sa o ňom zmieňuje tiež Starý zákon. Rimania si ho tak obľúbili, že mali dokonca zvláštny názov pre záhradky, na ktorých ho pestovali - hovorili im "porrinae". Dnes je pór považovaný v Anglicku a v Amerike zvyčajne len za zeleninu, ale na európskom kontinente a zvlášť vo Francúzsku patrí medzi korenia.

  Obsah vitamínov a minerálov v póre

  Pór obsahuje vitamíny: vitamín B1, vitamín B2, kyselina listová, vitamín C, vitamín B6, vitamín K, vitamín A, vitamín B5, vitamín E, vitamín B7, vitamín B3, a obsahuje minerálne látky: železo, fosfor, sodík, fluór, molybdén, jód, chróm, pektín, horčík, vláknina, draslík, meď, vápnik, selén, kobalt, zinok, mangán.

  Pór podporuje prekrvenie, čistí žalúdok a črevá od baktérií a húb, pomáha pri nadúvaní a hnačke, zefektívňuje priechodnosť čriev a pomáha proti zápche, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi, pomáha pri žilových ochoreniach, má preventívne účinky proti hemoroidom a podporuje tvorbu mového mladého väzivového tkaniva.

  Pór1

  Pór - 10 účinkov na zdravie

  Pór čistí žalúdok a črevá

  Pór nedodáva našej potrave iba lahodnú chuť. Kým niektoré ostatné druhy zeleniny, ako napríklad mrkva či kel, "iba" zásobujú organizmus živinami, pór je navyše prirodzenou zbraňou proti baktériám a hubám. Ak naša strava pozostáva prevažne z údenín, vyprážaných jedál, sladkostí a umelých sladených nápojov, žalúdok a horná časť tenkého čreva sa stávajú útočiskom celých kolónií baktérií a húb, ktoré sa tam závratnou rýchlosťou množia. Dôsledkom býva nadúvanie, črevné problémy a hnačky. Pór je ideálna zelenina pre starších a seniorov, pretože im zlepšuje črevnú flóru.

  Pór na močový mechúr

  Ženy trpiace opakovanými zápalmi močového mechúra by mali častejšie konzumovať pór. Horčicový olej alicín sa vylučuje cez obličky do močového mechúra a tam môže naplno rozvinúť svoje antibakteriálne účinky.

  Pór na žily a cievy

  Vďaka svojim fibrinolytickým vlastnostiam je pór vynikajúci preventívny a leičivý prostriedok na problémy so žilami, napr. kŕčové žily. Účinné látky v póre pôsobia proti nadmernému zahusťovaniu krvi, riedia krv a zabezpečujú, aby sa nehromadila v dutinách nepružných ciev. Pór patrí k najúčinnejším druhom zeleniny proti starobným zmenám ciev.

  Pór pre zdravé kosti

  Vysoký obsah vitamínu K v póre aktivuje osteokalcín, bielkovinu, ktorá je životne dôležitá pre zdravie kostí. Šálka póru poskytuje asi 42 mikrogramov vitamínu K, čo je 47% pre ženy a 34% pre mužov denného odporúčaného množstva.

  Pórom proti rakovine

  Pór je dobrým zdrojom alylsulfidov, ktoré môžu inhibovať dráhy spojené s tvorbou malígnych nádorov. Rovnako ako ostatní členovia rodiny allium, ako je cesnak, cibuľa, šalotka či pažítka, môže hrať dôležitú úlohu pri prevencii určitých druhov rakoviny. Môže tiež znížiť riziko rakoviny prostaty, hrubého čreva a vaječníkov.

  Pór2

  Pór pre zdravé oči

  Pór je dobrým zdrojom luteínu a zeaxantínu. Tieto zlúčeniny sú nevyhnutné pre zdravý zrak. Chránia vaše očné tkanivá pred škodlivou oxidáciou DNA a bunkových membrán filtráciou škodlivých svetelných lúčov, keď sa dostanú do vašich očí. Spotreba póru v primeraných množstvách chráni vaše oči pred šedým zákalom a vekom podmienenou makulárnou degeneráciou (strata centrálneho videnia).

  Pór pre tehotné

  Pór je bohatý na vitamín B9, tiež známy ako kyselina listová. Kyselina listová tvorí dôležitú súčasť stravy tehotných žien. Je nevyhnutná pre produkciu novej DNA, ktorá je potrebná na tvorbu nových buniek. Kyselina listová tiež podporuje zdravú tvorbu nervovej trubice, primeranú pôrodnú hmotnosť a správny rozvoj tváre, srdca, chrbtice a mozgu dieťatka.

  Pór znižuje hladinu cholesterolu

  Vláknina zohráva dôležitú úlohu pri znižovaní hladín cholesterolu tým, že podporuje ľahké pohyby čriev. Pomáha tiež vypláchnuť extra cholesterol z tela a znižuje tvorbu cholesterolu v pečeni. Pór má antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú telu bojovať proti infekcii. Pomáhajú teda znížiť LDL cholesterol a zvyšovať HDL cholesterol.

  Pór na pokožku

  Keďže je pór dobrým zdrojom vitamínu C a A spolu s niekoľkými antioxidantmi, je skvelý pre vašu pokožku. Niekoľko prínosov pre pokožku:

  • detoxifikuje pokožku - pór je prirodzený diuretikum a detoxikuje vašu pokožku zachytením škodlivých látok a vyplavovaním ich z tela. Perfektne očisťujú vaše telo, takže pokožka vyzerá žiarivo.
  • ochrana pred slnkom - zelené listy póru obsahujú 100-krát viac beta-karoténu a dvakrát toľko vitamínu C ako je v bielych častiach. Táto kombinácia vitamínov A, C a E, ako aj iných silných antioxidantov v póre chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka.

  Pór na vlasy

  Pór je dobrým zdrojom minerálov, ako je mangán, železo, vitamín C a vláknina. Pór podporuje rast vlasov - je dôležitým zdrojom železa, ktorý pomáha vlasovým folikulom rásť. Je tiež bohatý na vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa telom. Nedostatok železa môže spôsobiť anémiu, ktorá je jednou z príčin vypadávania vlasov.

  Pór3

  Ako pór nakupovať?

  Vyberte si pór, ktorý má jasne zelené listy a ostrú bielu hlavičku. Vyhnite sa tým, ktoré sú žlté alebo špinavé. Predávajú ho v rôznych veľkostiach i formách, menšie rastlinky vo zväzkoch, veľké dužnatejšie na váhu. Hlavnou sezónou tejto cibuľovej zeleniny je začiatok leta, vtedy má najjemnejšiu arómu i chuť. Zimný pór nie je taký aromatický ako letný, ale je rovnako chutný.

  Ako pór skladovať?

  Akonáhle pór prinesiete domov, uložte ho, neumytý, do plastového vrecka, takto vydrží cca 5 dní.

  Ako pór spracovať?

  Pór najčastejšie používame na ochutenie polievky, alebo do šalátov a omáčok. Pri príprave póru je potrebné ho dôkladne umyť, pretože obsahuje veľa piesku. Dlhé listy rozrežeme po dĺžke a umyjeme jednotlivé vrstvy pod studenou tečúcou vodou. Keď je pomerne suchý, môžete jemne nakrájať biele a svetlo zelené časti. Tradične sa tmavé zelené časti póru vyhadzujú, ale môžu byť ušetrené na varenie vývaru, aby sa znížil kuchynský odpad.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.stylecraze.com/art...

  http://www.atcoblueflamekitche...