Hrach - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

    Hrach

    V gastronómii je hrach pokladaný za zeleninu, ale botanicky patrí medzi ovocie. Rastie v mnohých častiach Zeme obvykle v prechodných mesiacoch, hlavne na jar a začiatkom leta. Hrach patrí k najrozšírenejšiemu druhu strukovín.

    Hrach pochádza pôvodne z Číny a podľa historikov a archeológov je hrášok súčasťou stravy už približne 5000 rokov.

    Obsah vitamínov a minerálov v hrachu

    Najcennejšia na hrachu je jedinečná kombinácia horčíka a nukleových kyselín. Semená hrachu sú dôležitým zdrojom bielkovín pre výživu ľudí a zvierat. Zrelé semená obsahujú 22 – 28 % dusíkatých látok, 46 – 56 % škrobu, 5 – 7 % vlákniny, 3 % tuku a väčšie množstvo enzýmov a vitamínov A, B1, B2, C, D a K. Hrach je spolu s bôbom obyčajným považovaný za najvýznamnejšiu strukovinu pestovanú v ekologickom poľnohospodárstve.

    Hrach má omladzujúce účinky, stimuluje rast buniek, má anabolické účinky (stimuluje rast svalovej hmoty) pri športe a kondičnom tréningu, posilňuje nervy, aktivizuje bunkový metabolizmus, spevňuje vlasy a väzivové tkanivá, zlepšuje zrakovú schopnosť, pomáha pri zápche, detoxikuje organizmus, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi.

    Hrach - 10 účinkov na zdravie

    Hrach na trávenie

    Zelený hrášok je jedným z najlepších rastlinných zdrojov bielkovín, čo je hlavným dôvodom, prečo zasýtia, spolu s ich vysokým množstvom vlákniny.

    Konzumácia bielkovín zvyšuje hladinu určitých hormónov v tele, ktoré znižujú chuť do jedla. Proteín funguje spolu s vlákninou na spomalenie trávenia a podporuje pocity plnosti. Vláknina tiež pomáha proti zápche a detoxikuje organizmus.

    Hrach ako výživa nervov

    Malé zelené guľôčky obsahujú vysoké koncentrácie vitamínu B1, ktorý zabezpečuje optimálnu výživu nervov. Vďaka vitamínu B1 sme odolnejší a máme vyrovnanejšiu náladu.

    Hrach má anabolické účinky

    Žiadny iný druh zeleniny (s výnimkou sóje) neobsahuje takú vysokú a biologicky aktívnu koncentráciu bielkovín a nukleových kyselín. Kým nukleové kyseliny (respektíve gény) v bunkových jadrách riadia bunkový metabolizmus, proteíny (bielkovinové molekuly) vo veľkom vodnatom priestore vnútri buniek tieto povely vykonávajú. Telesná a mentálna sviežosť a kondícia sú možné len vďaka súčinnosti týchto dvoch biologicky aktívnych zložiek.

    Hrach kontroluje zdravú hladinu cukru v krvi

    Zelený hrášok má niekoľko vlastností, ktoré môžu pomôcť podporiť kontrolu krvného cukru. Po prvé, má pomerne nízky glykemický index (GI). Strava, ktorá obsahuje množstvo potravín s nízkym GI, sa ukázala ako užitočná pri regulácii hladín cukru v krvi. A čo viac, zelený hrášok je bohatý na vlákninu a bielkovinu, čo môže byť prospešné pre kontrolu hladiny cukru v krvi. Je to preto, lebo vláknina spomaľuje rýchlosť absorpcie sacharidov, čo podporuje pomalší a stabilnejší nárast hladiny cukru v krvi.

    Hrach na zdravé srdce a krvný tlak

    Zelený hrášok obsahuje slušné množstvo zdravých minerálov, ako je horčík, draslík a vápnik. Strava s vysokým obsahom týchto živín môže byť užitočná pri prevencii vysokého krvného tlaku, ktorý je hlavným rizikovým faktorom srdcového ochoreni. Zelený hrášok tiež poskytuje flavonoidy, karotenoidy a vitamín C, antioxidanty, u ktorých sa zistilo, že znižujú pravdepodobnosť srdcových ochorení a mozgovej príhody kvôli ich schopnosti predchádzať poškodeniu buniek.

    Hrach1

    Hrachom proti rakovine

    Pravidelné konzumovanie zeleného hrášku môže znížiť riziko vzniku rakoviny, najmä v dôsledku obsahu antioxidantov a ich schopnosti zmierniť zápal v tele.

    Zelený hrášok obsahuje aj saponíny, zlúčeniny rastlín známe ako protirakovinové. Niekoľko štúdií ukázalo, že saponíny môžu pomôcť predchádzať niekoľkým typom rakoviny a majú potenciál inhibovať rast nádorov. Okrem toho sú bohaté na niekoľko živín, ktoré sú známe svojou schopnosťou znižovať riziko vzniku rakoviny vrátane vitamínu K, čo môže byť zvlášť užitočné pri znižovaní rizika rakoviny prostaty.

    Hrach na imunitu

    Vysoká hladina antioxidantov v hrášku zabraňuje viacerým reakciám v tele, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenia. Hrach obsahuje vysoké množstvo železa, minerálov, vitamínu C a mnoho ďalších živín, čo zlepšuje našu imunitu a umožňuje bojovať proti infekciám a chorobám.

    Hrachom pre zdravé kosti i proti osteoporóze

    Hrach je plný vitamínu K a vitamínu D, ktoré pomáhajú pri absorbovaní vápnika a pomáhajú predchádzať osteoporóze a posilňovať kosti. Vitamín K pomáha ľudskému telu pred prevenciou chorôb, ako je artritída a Alzheimerova choroba.

    Hrach na chudnutie

    Hrášok je nízkotučný a nízkokalorický typ potravy. Zelené zeleniny sú považované za zdroj dobrého zdravia, ale keď hovoríme o hrášku, pomáhajú vám efektívne pri chudnutí. Hrach má relatívne nízky obsah kalórií v porovnaní s fazuľou.

    Hrach na pokožku

    Hrach obsahuje vysoké množstvo antioxidantov (katechín, flavonoidy) a pomáha predchádzať známkam starnutia. Hrach sa tiež používa na zlepšenie pleti. Antioxidanty pomáhajú pri prevencii vrások. Všetci vieme, že všetko, čo jeme, má vplyv na naše telo. Konzumácia hrášku vám určite pomôže získať zdravú a krásnu pleť.

    Hrach3

    Ako hrach nakupovať?

    Hrášok si môžeme kúpiť čerstvý, sušený, zamrazený alebo v konzerve.

    Pri čerstvom si dávame pozor, aby boli struky pevné a nepoškodené.

    Ako hrach skladovať?

    Hrach skladujeme na chladnom, tmavom mieste, pretože sa pri izbovej teplote rýchlo premení cukor prítomný v hrachu na škrob a odoberie mu sladkosť. Takto vám vydrží 3-5 dní. Hrach môžete aj zamraziť, ale najskôr ho musíte vylúskať. Mrazený hrášok vám vydrží 12-18 mesiacov.

    Sušený hrach premiestnite do bezpečnej skladovacej nádoby s tesným uzáverom. Najlepšie je ho spotrebovať do jedného roka. Po roku je viac vysušený a môže trvať dlhšie, kým sa uvarí. Ak je hrášok starší ako jeden rok, nemusíte ho hneď zahadzovať. Niektoré štúdie ukázali, že sušené strukoviny sa môžu skladovať až 30 rokov.

    Ako hrach spracovať?

    Hrach má veľmi rôznorodé použitie v kuchyni - pripravíme z neho polievku, kašu, prílohu k mäsu, pridávame ho k zapekaným jedlám a jeme ho i surový.

    Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

    https://sk.wikipedia.org/wiki/...

    https://www.healthline.com/nut...