Cibuľa - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Cibuľa

  Vo všetkých krajinách, kde v staroveku prekvitala medicína, bola cibuľa obľúbeným liečivým prostriedkom: v Číne, Indii i na Blízkom východe. Odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Na rozdiel od iných citlivejších druhov zeleniny si cibuľa pri raste vytvára toľko obranných látok proti škodlivému hmyzu a baktériám, že ju netreba chrániť chemicky.

  Cibuľa je už tisíce rokov osvedčeným ľudovým prostriedkom proti mnohým neduhom, ťažkostiam a chorobám. Veď aj slzenie, ktoré vyvoláva pri krájaní, má liečivé účinky: keď si uslzené oči utrieme, rohovka je zbavená všetkých choroboplodných baktérií. Cibuľa ničí baktérie aj na ostatných slizniciach a vracia nám zdravie a odolnosť.

  Obsah vitamínov a minerálov v cibuli

  Každá cibuľka je malá továreň na výrobu alicínu a iných sírnatých zlúčenín. Obsahuje typické látky. Výrazným je typický cukor ramnóza, ktorý dominuje po skonzumovaní silným zápachom. Ďalšou látkou ktorá je obsiahnutá v stene bunky je síru obsahujúca aminokyselina izoalliin, ktorý sa rozkladá už pri príprave. Ľudia musia pri rezaní cibule "plakať", pretože vo vnútri bunky sa nachádza enzým alliináza, ktorý aminokyselinu isoalliin štiepi medzi inými na dráždivý propanthial-S-Oxid, ktorý po vyparení a prsknutí dráždi sliznicu, v dôsledku čoho oči slzia. 

  Cibuľa má vysoký obsah kyseliny listovej i vitamínu C, je veľmi bohatá na železo aj zinok. Väčšina kultivarov cibule obsahuje asi 89% vody, 9% sacharidov (vrátane 4% cukru a 2% vlákniny), 1% bielkovín a zanedbateľného tuku. Cibuľa obsahuje nízke množstvo základných živín a má energetickú hodnotu 166 kJ (40 kalórií) v 100 g.

  Existujú značné rozdiely medzi odrodami cibule vo fytochemickom obsahu, najmä v prípade polyfenolov:

  • šalotka - je s najvyššou úrovňou, šesťkrát vyššou ako množstvo zistené vo vidalia cibuli
  • žltá cibuľa - má najvyšší obsah flavonoidov, čo je 11-krát vyššie ako v prípade bielej cibule
  • červená cibuľa - má značný obsah antokyanínových pigmentov, pričom najmenej 25 identifikovaných zlúčenín predstavuje 10% celkového obsahu flavonoidov

  Cibuľa pomáha predchádzať infekciám, dezinfikuje nos, ústa a hltan, posilňuje imunitný systém, pomáha proti kašľu, chrípke i prechladnutiu, predchádza ochoreniam cievneho systému, zmierňuje ochorenia žíl. Cibuľa bojuje tiež proti rakovine, depresii i vysokému cukru i tlaku v krvi.

  Cibuľa1

  Cibuľa - 10 účinkov na zdravie

  Cibuľou proti rakovine

  Zelenina obsahujúca alicín bola študovaná značne vo vzťahu k rakovine, najmä rakoviny žalúdka a hrubého čreva. Ich blahodarné a preventívne účinky sú pravdepodobne čiastočne spôsobené ich bohatými organosírovými zlúčeninami.

  Presný mechanizmus, ktorým tieto zlúčeniny inhibujú rakovinu, nie je známy, ale hypotézy zahŕňajú inhibíciu rastu nádoru a mutagenézu a prevenciu tvorby voľných radikálov. Cibuľa je tiež zdrojom silného antioxidantu vitamínu C, ktorý pomáha bojovať proti tvorbe voľných radikálov, o ktorých je známe, že spôsobujú rakovinu.

  Cibuľa je vhodná na rakovinu prostaty, hrubého čreva a žalúdka.

  Cibuľou na depresiu

  Folát, ktorý sa nachádza v cibuli, môže pomôcť znížiť depresiu. Homocysteín zabraňuje vnikaniu krvi a iných živín do mozgu a folát zabraňuje tomu, aby sa táto chemická látka budovala. Nadbytočný homocysteín tiež zasahuje do produkcie hormónov, ktoré majú serotonín, dopamín a norepinefrín, ktoré regulujú nielen náladu, ale aj spánok a chuť do jedla.

  Cibuľa dezinfikuje nos, ústa a hltan

  Cibuľa má silný antibakteriálny účinok na sliznice, pomáhajú predchádzať infekciám a chránia jemné a citlivé epitelové bunky (vrchnú vrstvu slizníc). Sliznice nosohltana sa nám dezinfikujú už pri krájaní cibule a účinok týchto dráždivých látok trvá ešte aj v obličkách, močovom mechúri a vlastne v celých močových cestách, kde likvidujú a liečia zápaly.

  Pacienti s respiračnými problémami, ako je astma a alergická rinitída, môžu ťažiť z výťažkov z cibule. Prebiotiká prítomné v cibuli môžu pomôcť pri odstraňovaní nosovej kongesie a tým pomôcť pokojnému spánku.

  Cibuľa nám pomáha tiež ako účinný prostriedok proti kašľu vo forme cibuľového sirupu.

  Cibuľa pre zdravé kosti

  Osteoporóza je bežný zdravotný problém, najmä u postmenopauzálnych žien. Zdravá strava je jednou z hlavných preventívnych opatrení. Cibuľa má ochranné účinky proti poškodeniu kostí a pravidelná konzumácia je spojená so zvýšenou hustotou kostí.

  Cibuľa na zníženie cukru v krvi a krvného tlaku

  Jedna zo zlúčenín síry prítomných v cibuli (S-metylcysteín) a kvercetín môže mať priaznivý vplyv na kontrolu hladiny cukru v krvi. Chróm, ktorý sa nachádza aj v tejto koreňovej zelenine, môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi.

  Už starí Egypťania, Gréci a Rimania vedeli, že cibuľa je najlepším prostriedkom na zníženie krvného tlaku. Malá porcia cibuľového šalátu (jedna cibuľa, ocot, soľ) je účinnejšia ako farmaceutický preparát.

  Cibuľa3

  Cibuľou si zlepšite zdravie mozgu

  Cibuľa je bohatá na antioxidanty, ktoré sa viažu so škodlivými toxínmi v mozgu a vyplavujú ich z tela. Zistilo sa, že výťažky z cibule udržiavajú hipokampus. Ďalšia zlúčenina síry v cibuli, pomenovaná ako di-n-propyltrisulfid, zlepšuje poškodenie pamäti a znižuje stratu pamäti súvisiacu s vekom.

  Cibuľa pomáha predchádzať ochoreniam cievneho systému, zmierňuje ochorenia žíl

  Cibuľa preventívne pôsobí proti chorobným zmenám na cievach, najmä na žilách, zlepšuje prekrvenie, ochorenia ciev a lieči hemoroidy. Cibuľa obsahuje aj mnoho zinku z pôdy, ktorý je dobrý na spevnenie ciev.

  Cibuľa na pokožku i vlasy

  Cibuľa má vysoký obsah vitamínu C, ktorý je potrebný pre budovanie a udržiavanie kolagénu, ktorý poskytuje štruktúru pokožke a vlasom.

  Cibuľa je bohatá v antibakteriálnych a antifungálnych vlastnostiach, pomáha vlasom rásť. Bohatý obsah síry a antioxidantov zabraňuje zriedeniu a lámaniu vlasov a predčasnému šediveniu. Bojuje proti lupinám a pomáha pri krvnom obehu, ktorý pomáha pri raste vlasov.

  Cibuľa na zdravé zuby

  Cibuľa obsahuje bohatý zdroj tiosulfátov a tiosulfátov (zlúčeniny síry), ktoré pomáhajú zmenšovať baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz. Zelenina je tiež obohatená na vitamín C, ktorý udržuje zuby zdravé.

  Cibuľa bráni zápalu a iným alergiám

  Kvercetín (a ďalšie flavonoidy) v cibuli pomáha pri prevencii zápalu. Cibuľa tiež pomáha pri liečbe alergií tým, že zabraňuje uvoľňovaniu histamínu z buniek. Antihystamínové vlastnosti kvercetínu môžu tiež pomôcť pri znižovaní kongescie nosa. Antibiotické účinky cibule urýchľujú hojenie rán.

  Cibuľa2

  Ako cibuľu nakupovať?

  Pri kúpe si vyberte tie cibule, ktoré majú suchú a papierovú šupku. Okrem toho by mala byť vonkajšia vrstva úplne bez škvŕn a vlhkosti. Mali by byť tiež pevné a ťažké na ich veľkosť, aby zabezpečili, že sú šťavnaté a nie príliš zrelé. Dávajte si pozor, aby ste si nevybrali tie, ktoré začali kysnúť, pretože budú rýchlo hniť.

  Tiež by ste sa mali vyhnúť cibuľke, ktorá má prenikavú vôňu. Môžu byť pomliaždená alebo príliš zrelá.

  Ako cibuľu skladovať?

  Cibuľu je najlepšie skladovať na chladnom, ale suchom, tmavom a dobre vetranom mieste. Skladovaním celej cibule v chladničke ju vystavujete chladným, vlhkým podmienkam. Vzhľadom k tomu, že veľmi ľahko absorbujú vlhkosť, môžu sa rýchlejšie pokaziť. Toto sa však nevzťahuje na olúpanú, nakrájanú cibuľu. Olúpaná cibuľa sa môže skladovať v chladničke až dva týždne, kým cibuľka nakrájaná sa môže skladovať iba 7-10 dní.

  Ako cibuľu spracovať?

  Cibuľa je všestranná zelenina a používa sa ako zložka mnohých jedál - polievok, omáčok, pod mäso, môžeme ju vyprážať, piecť i plniť.

  Z cibule si môžeme tiež pripraviť sirup vhodn proti kašľu i cibuľový čaj vhodný pri chrípke a prechladnutí.

  čítaj tiež

  Top 5 jesenných zelenín pre zdravie

  Top 5 jesenných zelenín pre zdravie

  Jeseň - to je obdobie pestrých farieb a rozmanitých chutí. Existuje veľa spôsobov, ako môžete využiť príchute tejto sezóny.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová, en.wikipedia.org, medicalnewstoday.com, lybrate.com