< Spať na články

Jeseň - to je obdobie pestrých farieb a rozmanitých chutí. Existuje veľa spôsobov, ako môžete využiť príchute tejto sezóny. Prudký jesenný vzduch vám prináša novú úrodu zeleniny, ktorú by ste mali zaradiť do svojho jedálnička a tak posilniť svoju imunitu a chrániť sa pred nástrahami chladného počasia.

Pozrite sa na 5 druhov zdravej zeleniny, ktoré by ste si mali pridať na tanier počas ich sezóny.

Tekvica

Tekvica

Tekvica je typická jesenná zelenina, ktorá sa okrem výzdoby na Halloween využíva najmä v kuchyni. Má výbornú chuť a poskytuje mnohé zdravotné výhody.

Tekvica má niekoľko druhov - veľkoplodá, Hokkaido, maslová, špagetová, cuketa či patizón. Bez ohľadu na druh, všetky tekvice obsahujú to isté - majú vysoký obsah vody, až 94%, vitamínov a minerálov, zatiaľ čo ich obsah kalórií je nízky. Sú tiež vynikajúcim zdrojom betakaroténu, karotenoidu, ktorý vaše telo premieňa na vitamín A. Jedna šálka varenej tekvice (245 gramov) obsahuje až 245% referenčného denného príjmu vitamínu A, ktorý spolu s vitamínom C pomáha posilniť váš imunitný systém.

Dužina aj šťava tekvíc vám pomôže zbaviť sa prebytočných kilogramov a vďaka vysokému obsahu vody výborne podporuje trávenie a vyplavuje toxíny z tela. Tekvicové jadierka zasa spomaľujú proces starnutia ľudských buniek.

Využitie tekvice

Tekvicu využijete mnohými spôsobmi, môžete ju piecť, restovať, variť z nej polievky, prílohy, pripraviť si z nej môžete i výborné placky či koláč.

čítaj tiež

Tekvica - 10 účinkov na zdravie

Tekvica - 10 účinkov na zdravie

Najužitočnejšie časti tekvice sú jej semená. Už dlhú dobu je evidentne známe, vedecky dokázané a overené, že tekvicové semená sú najlepším prostriedkom ovplyvňujúcim celý rad ochorení, preto by sme ich mali konzumovať každý deň aj niekoľkokrát.

Cibula

Cibuľa

Hoci je všetka zelenina dôležitá pre zdravie, určité druhy ponúkajú jedinečné výhody. A tou zeleninou je práve cibuľa, ktorá obsahuje rôzne vitamíny, minerály a silné rastlinné zlúčeniny, o ktorých sa preukázalo, že podporujú zdravie mnohými spôsobmi. Liečivé vlastnosti cibule sú známe už od staroveku, keď sa používala na liečbu ochorení, ako je bolesť hlavy, srdcové choroby a vriedky v ústach.

Čo sa týka chladného obdobia mali by ste ju konzumovať pravidelne, pretože pomáha predchádzať infekciám, posilňuje imunitný systém, pomáha proti kašľu, chrípke i prechladnutie, dezinfikuje nos, ústa a hltan.

Využitie cibule

Cibuľa má v kuchyni všestranné využitie. Môžete ju konzumovať surovú i varenú, pripravujeme na nej mäso, omáčky pod mäso, pridávame ju do polievok, šalátov. Môžete si z nej pripraviť i sirup proti kašľu.

čítaj tiež

Cibuľa - 10 účinkov na zdravie

Cibuľa - 10 účinkov na zdravie

Cibuľa je nielen najuniverzálnejšia ingrediencia v našej kuchyni, ale aj tisíce rokov osvedčený liečivý prostriedok na mnohé neduhy, ťažkosti i choroby.

Cesnak

Cesnak

"Nech je jedlo tvojím liekom a liekom tvoje jedlo. “ sú slová gréckeho lekára Hippokrata, ktorý predpisoval cesnak na liečenie rôznych zdravotných problémov. Cesnak má nízky obsah kalórií a je bohatý na zlúčeniny síry ako je alicín, vitamín A, B a C, minerálne látky - fosfor, draslík a zinok.

Pridávajte si cesnák do jedla kedykoľvek je to len možné, pretože posilňuje funkciu imunitného systému a má protibakteriálne účinky. Aj počas ochorenia ako je prechladnutie či chrípka konzumujte vysoké dávky cesnaku a tak znížite počet dní a závažnosť ochorenia. Alicín v cesnaku pomáha ničiť baktérie, huby, kvasinky, parazity i vírusy v tele človeka, pomáha znižovať hladinu cholesterolu i tukov v krvi, podporuje prekrvenie organizmu.

Využitie cesnaku

Cesnak je vysoko univerzálny a dá sa použiť na zosilnenie chuti vašich obľúbených pikantných polievok, omáčok, dresingov, príloh a hlavných jedál.

čítaj tiež

Cesnak - 10 účinkov na zdravie

Cesnak - 10 účinkov na zdravie

Cesnak možno považovať za jeden z najväčších darov prírodnej medicíny. Má silné antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové účinky a je považovaný za veľmi účinný imunitný stimulant.

Bataty

Batáty

Batáty alebo sladké zemiaky sú jedným z najbohatších prírodných zdrojov betakaroténu, ktorý sa vo vašom tele premieňa na vitamín A. A vitamín A je rozhodujúci pre zdravý imunitný systém. Batáty sú tiež kľúčom k udržiavaniu zdravých slizníc, najmä vo výstelke vášho čreva. Črevo je miesto, kde je vaše telo vystavené mnohým potenciálnym patogénom spôsobujúcim ochorenie. Preto je zdravé črevo dôležitou súčasťou zdravého imunitného systému.

Spolu s vitamínom A aj vitamín C podporuje imunitný systém a obe tieto živiny sú obzvlášť dôležité v období prechladnutia a chrípky. Batáty konzumujte aj so šupkou, pretože len tak telu dodáte všetky potrebné vitamíny a minerály.

Využitie batátov

Sladké zemiaky je možné piecť, variť, grilovať alebo restovať a pochutnať si na nich ako lahodnej prílohe.

čítaj tiež

Batát - 7 účinkov na zdravie

Batát - 7 účinkov na zdravie

Batáty čiže sladké zemiaky patria medzi trendy potraviny, ktoré v poslednej dobe zažívajú po celom svete boom medzi priaznivcami zdravej výživy. A nielen medzi nimi. Mamičky ich s radosťou pridávajú detičkám do príkrmov, kvôli ich sladkej chuti.

Korenova

Koreňová zelenina

Mrkva

Ako jedna z najznámejších druhov koreňovej zeleniny je mrkva na vrchole rebríčka a zároveň je jedna z najvýživnejších. Je obzvlášť dobrým zdrojom betakaroténu, karotenoidov, vitamínu K1, draslíka a antioxidantov. Látky so silnou antioxidačnou aktivitou v mrkve zlepšujú imunitnú funkciu a znižujú riziko mnohých chorôb vrátane srdcových, rôznych degeneratívnych ochorení i ochorení očí a určitých typov rakoviny. Betakarotén je hlavnou látkou, ktorú mrkva obsahuje a ktorý sa premieňa na vitamín A. Absorpcia je však lepšia (až 6,5-násobne), ak sa mrkva uvarí.

Využitie mrkvy

Mrkva je vynikajúcim občerstvením, ak je konzumovaná surová. Ale môžete ju tiež variť, piecť, dusiť, smažiť a použiť pod dusené mäso alebo ako prílohu.

čítaj tiež

Mrkva - 10 účinkov na zdravie

Mrkva - 10 účinkov na zdravie

Mrkva je tá najobyčajnejšia a najznámejšia zelenina. Používame ju asi všetci. Mrkvu berieme ako niečo úplne normálne a samozrejmé. A predsa! Mrkva má svoje kvality, svoju hodnotu a svoju silu.

Zeler

Zeler je vynikajúcim zdrojom dôležitých antioxidantov, ktoré chránia bunky, krvné cievy a orgány pred oxidačným poškodením. Obsahuje tiež vitamín C, betakarotén a flavonoidy, ale na jednom koreni sa nachádza najmenej 12 ďalších antioxidačných živín.

Je to tiež vynikajúci zdroj fytonutrientov, o ktorých sa preukázalo, že znižujú výskyt zápalov v zažívacom trakte, bunkách, krvných cievach a orgánoch. Zároveň éterické oleje v zeleri dezinfikujú a detoxikujú sliznice v ústach a nosohltane, uvoľňujú hlieny pri nádche, prechladnutí a kašli.

Využitie zeleru

Zeler je univerzálna koreňová zelenina, ktorá sa výborne hodí do polievok, omáčok pod mäso, môžete ho piecť, variť i vyprážať z neho zelerové hranolčeky.

čítaj tiež

Zeler - 10 účinkov na zdravie

Zeler - 10 účinkov na zdravie

​Za svoju obľubu vďačí zeler iste predovšetkým lahodnej aróme a jemnej chuti, ktorou ozvláštni každé jedlo. Typická zelerová aróma nie je produktom náhody, ale kombináciou celého radu dôležitých účinných látok.

Cvikla

Cvikla alebo červená repa, ktorá obsahuje základné živiny, je skvelým zdrojom vlákniny, kyseliny listovej, mangánu, draslíka, železa a vitamínu C. Čerstvá cvikla a šťava z nej pripravená sa spájajú s mnohými zdravotnými výhodami vrátane zlepšenia prietoku krvi, zníženia krvného tlaku, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek, neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu.

Využitie cvikly

Cvikla je chutná surová, ale častejšie sa varí alebo nakladá. Môžete si ju aj odšťaviť do zdravých a výživných zeleninovo-ovocných džúsov.

Z hľadiska výživy je uvarená cvikla lepším zdrojom živín ako surová. Obsahuje vyššiu hladinu väčšiny minerálnych látok, predovšetkým draslíka.

čítaj tiež

Cvikla - 10 účinkov na zdravie

Cvikla - 10 účinkov na zdravie

Cvikla je neprekonateľná svojimi omladuzujúcimi účinkami na celý organizmus. Obsahuje všetky účinné látky na úspešné prebudenie k životu a omladenie starých a opotrebovaných buniek.

Petržlen

Koreň petržlenu sa pýši bohatou zásobou živín. Obsahuje základné vitamíny a minerály, najmä vitamín C, kyselinu listovú a zinok, ktoré sú výborné pri posilňovaní imunity. Poskytuje tiež horčík, minerál, ktorého väčšina populácie nemá dostatok. Dodáva do tela silné antioxidanty, ktoré prispievajú k jeho potenciálnym zdravotným výhodám. Antioxidanty znižujú stres a bojujú s voľnými radikálmi, antibakteriálne vlastnosti zas bránia baktériám a infekcii prenikať do tela.

Využitie petržlenu

Koreň i vňať petržlenu môžete pridávať do polievok, omáčok pod mäso, koreň môžete piecť i restovať.

čítaj tiež

Petržlen - 10 účinkov na zdravie

Petržlen - 10 účinkov na zdravie

Petržlen, aj keď sa konzumuje v malých množstvách, má mnohé zdravotné výhody, pretože obsahuje množstvo prospešných živín, éterické oleje a antioxidanty - až do tej miery, že sa často nazýva superpotravinou.

zdroj: healthline.com