Tráviace enzýmy - vplyv na zdravie

< Spať na články

Obsah článku

    Tráviace enzýmy - vplyv na zdravie

    Fráza „ste to, čo jete“ je na polovicu pravdivá. Skutočná pravda je: ste tým, čo strávite. Sú teda tráviace enzýmy kľúčové pre lepšie trávenie, zdravie čriev a vstrebávanie živín?

    Môže sa vám to zdať prekvapujúce, ale až donedávna sa len málo vedelo o tom, ako tráviaci systém v skutočnosti funguje. Dnes narastá výskyt chorôb, ktoré keď sa dajú vysledovať k zdroju, zrejme súvisia s malabsorpciou živín v dôsledku nedostatku tráviacich enzýmov.

    Prečo sú enzýmy na trávenie dôležité pri predchádzaní chorobám? Úlohou tráviacich enzýmov (TE) je predovšetkým pôsobiť ako katalyzátory pri urýchľovaní špecifických, život zachraňujúcich chemických reakcií v tele.

    V zásade pomáhajú rozložiť väčšie molekuly na ľahšie absorbovateľné častice, ktoré telo môže použiť na prežitie a prosperitu.

    Čo to tráviace enzýmy sú?

    Čo to tráviace enzýmy sú? zdroj: viavitaehealth.com

    Čo to tráviace enzýmy sú?

    Tráviace enzýmy sú definované ako „enzýmy, ktoré sa používajú v tráviacom systéme“. Všetky enzýmy sú katalyzátory, ktoré umožňujú zmenu molekúl z jednej formy na druhú. Tieto enzýmy nám pomáhajú tráviť potraviny tým, že rozkladajú veľké makromolekuly na menšie molekuly, ktoré sú naše črevá schopné absorbovať, čím podporujú zdravie čriev a zaisťujú dodávanie živín do tela.

    Hlavné tráviace enzýmy sú rozdelené do troch hlavných tried:

    • proteolytické enzýmy, ktoré sú potrebné na metabolizáciu bielkovín
    • lipázy potrebné na trávenie tukov
    • amylázy potrebné na štiepenie uhľohydrátov

    Existuje niekoľko typov tráviacih enzýmov, ktoré sa vyskytujú u ľudí, z ktorých niektoré zahŕňajú:

    • amyláza - nachádza sa v slinách a pankreatickej šťave a funguje tak, že premieňa veľké molekuly škrobu na maltózu. Je potrebná na metabolizáciu uhľohydrátov, škrobov a cukrov, ktoré sú rozšírené v zásade vo všetkých rastlinných potravinách (zemiaky, ovocie, zelenina, obilniny atď.).
    • pepsín - sa nachádza v žalúdočnej šťave v žalúdku a pomáha premeniť proteín na menšie jednotky nazývané polypeptidy
    • lipáza - tvorí ju pankreas a vylučuje sa do tenkého čreva. Po zmiešaní so žlčou sa z tukov a triglyceridov stanú mastné kyseliny. Je potrebná na správnu absorpciu potravín, ako sú mliečne výrobky, orechy, oleje, vajíčka a mäso.
    • trypsín a chymotrypsín - tieto endopeptidázy ďalej rozkladajú polypeptidy na ešte menšie kúsky
    • celuláza - pomáha pri trávení potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je brokolica, špargľa a fazuľa, ktoré môžu spôsobovať nadmernú plynatosť
    • exopeptidázy, karboxypeptidáza a aminopeptidáza - pomáhajú uvoľňovať jednotlivé aminokyseliny
    • laktáza - premieňa laktózu z cukru na glukózu a galaktózu
    • sacharóza - štiepi sacharózu na glukózu a fruktózu
    • maltáza - redukuje cukrovú maltózu na menšie molekuly glukózy
    • medzi ďalšie enzýmy, ktoré pomáhajú pri absorpcii cukru/sacharidov, patria invertáza, glukoamyláza a alfa-galaktozidáza
    Ako tráviace enzýmy fungujú?

    Ako tráviace enzýmy fungujú? zdroj: stock.adobe.com

    Ako tráviace enzýmy fungujú?

    Trávenie je komplexný proces, ktorý sa začína najskôr žuvaním jedla, pri ktorom sa v slinách uvoľňujú enzýmy. Väčšina práce sa deje vďaka gastrointestinálnym tekutinám obsahujúcim tráviace enzýmy, ktoré pôsobia na určité živiny (tuky, sacharidy alebo bielkoviny).

    Telo vytvára konkrétne tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú pri absorpcii rôznych druhov potravín. Inými slovami, tvorí enzýmy špecifické pre sacharidy, proteíny a tuky. Tráviace enzýmy nie sú len prospešné - sú nevyhnutné. Z komplexných potravín robia vstrebateľné zlúčeniny vrátane aminokyselín, mastných kyselín, cholesterolu, jednoduchých cukrov a nukleových kyselín (ktoré pomáhajú vytvárať DNA). Sú syntetizované a vylučované v rôznych častiach tráviaceho traktu, vrátane úst, žalúdka a pankreasu.

    Prehľad šesťstupňového tráviaceho procesu, počínajúceho žuvaním, ktorý v tráviacom trakte spúšťa sekréciu tráviacich enzýmov:

    1. Slinná amyláza uvoľnená v ústach je prvým tráviacim enzýmom, ktorý pomáha pri trávení molekúl, a tento proces pokračuje potom, čo sa jedlo dostane do žalúdka.
    2. Parietálne bunky žalúdka sa potom spustia do uvoľnenia kyselín, pepsínu a ďalších enzýmov vrátane žalúdočnej amylázy a začne sa proces degradácie čiastočne strávenej potravy na chyme (semifluidná hmota čiastočne strávenej potravy).
    3. Žalúdočná kyselina má tiež účinok neutralizácie slinnej amylázy, čo umožňuje žalúdočnej amyláze prevziať kontrolu.
    4. Asi po hodine sa chym vytlačí do dvanástnika, kde kyslosť spustí uvoľňovanie hormónu sekretínu.
    5. To zase upozorní pankreas na uvoľnenie hormónov, bikarbonátu, žlče a mnohých pankreatických enzýmov, z ktorých najrelevantnejšie sú lipáza, trypsín, amyláza a nukleáza.
    6. Hydrogenuhličitan mení kyslosť chymu z kyslej na zásaditú, čo má za následok, že enzýmy nielenže degradujú potravu, ale tiež zabíjajú baktérie, ktoré nie sú schopné prežiť v kyslom prostredí.

    V tomto bode je pre ľudí s dostatkom tráviacich enzýmov väčšina práce hotová. Pre ostatných je potrebná suplementácia (užívanie doplnkov výživy s obsahom tráviacich enzýmov), ktorá tomuto procesu pomôže.

    Tráviace enzýmy - výhody

    Tráviace enzýmy - výhody, zdroj: gastrodoctor.com.au

    Tráviace enzýmy - výhody

    Prečo sú tráviace enzýmy pre vás dobré? Väčšinou preto, že nám pomáhajú tráviť potraviny.

    Hlavnými dôvodmi, prečo by mnoho ľudí malo užívať tráviace enzýmy, sú:

    • pomôžu liečiť deravé črevo a iné stavy, ako je celiakia, odstránenie stresu z gastrointestinálneho traktu
    • podporia zdravú rovnováhu baktérií a mikróbov v čreve
    • pomôžu telu absorbovať ťažko stráviteľné bielkoviny a cukry, ako je lepok, kazeín a laktóza (mliečny cukor)
    • výrazne zlepšujú príznaky refluxu kyseliny a syndrómu dráždivého čreva
    • zlepšia vstrebávanie výživy a predchádzaú nedostatkom
    • pôsobia prirodzene proti inhibítorom enzýmov v potravinách, ako sú arašidy, pšeničné klíčky, vaječné biele, orechy, semená, fazuľa a zemiaky

    Pomáhajú tráviace enzýmy pri chudnutí alebo spaľovaní tukov a pri zápche?

    Ak vaše telo netvorí dostatok tráviacich enzýmov potrebných pre bezproblémový priebeh tráviaceho procesu, je možné, že budete mať zápchu. Zápcha sa môže zlepšiť, keď tráviace enzýmy doplníte.

    Kto by mal tráviace enzýmy užívať

    Kto by mal tráviace enzýmy užívať, zdroj: gastrodoxs.com

    Kto by mal tráviace enzýmy užívať

    Odpoveď na stále častejšie kladenú otázku - „Kto by mal užívať tráviace enzýmy?“ - môže to byť nakoniec oveľa viac ľudí, ako by ste očakávali.

    Ľudia, ktorí majú príznaky ako nadúvanie, plynatosť, bolesť brucha a únava v dôsledku nestrávených potravín, môžu mať prospech z užívania doplnkov výživy obsahujúcich tráviace enzýmy.

    Medzi ďalšie príznaky, že vám môžu tráviace enzýmy chýbať, patria:

    • kyslý reflux
    • dyspepsia (bolesť alebo nepríjemný pocit v hornej strednej časti oblasti žalúdka)
    • túžba po určitých potravinách
    • problémy so štítnou žľazou
    • pálenie záhy, poruchy trávenia alebo grganie
    • vypadávanie alebo rednutie vlasov
    • suchá alebo matná pokožka
    • problémy so sústredením alebo mozgová hmla
    • ranná únava
    • problém dobre spať
    • artritída alebo bolesť kĺbov
    • svalová slabosť alebo pocit prílišnej únavy na cvičenie
    • zmeny nálady, depresia alebo podráždenosť
    • bolesti hlavy alebo migrény
    • zhoršený PMS

    Ľudia s nasledujúcimi zdravotnými problémami môžu pocítiť úľavu pri užívaní TE:

    Tráviace choroby

    Ak máte akýkoľvek typ zažívacieho ochorenia - ako je kyslý reflux, plynatosť, nadúvanie, deravé črevo, syndróm dráždivého čreva (IBS), Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu, divertikulitídu, malabsorpciu, hnačku alebo zápchu - potom vám tráviace enzýmy môžu pomôcť.

    Nedostatok enzýmu súvisiaci s vekom

    Ako starneme, žalúdočná kyselina sa stáva zásaditejšou, a to môže brániť uvoľnovaniu dostatočného množstva pankreatických sekrétov. Počas starnutia rastie podozrenie, že zažívacie problémy môžu byť spôsobené buď nedostatkom kyseliny v žalúdku alebo nedostatkom tráviacich enzýmov, ktoré sú považované za bežné príčiny refluxu kyseliny.

    Hypochlorhydria

    Hypochlorhydria (príliš malé množstvo žalúdočnej kyseliny) spôsobuje, že je ťažké „štiepiť“ minerály, vitamíny a živiny z potravy v gastrointestinálnom trakte, a ak táto akcia zlyhá, zvyčajne je výsledkom nutričná nedostatočnosť.

    Ochorenie pečene a iné choroby súvisiace s enzýmami

    Ktokoľvek s ochorením pečene by mal mať podozrenie, že má súbežnú enzýmovú nedostatočnosť. Jednou z bežnejších chorôb je nedostatok alfa-1 antitrypsínu, genetická porucha, ktorá postihuje zhruba jedného z 1 500 ľudí na celom svete.

    Medzi príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť, patrí strata hmotnosti, opakujúce sa respiračné infekcie, únava a zrýchlený tep.

    Medzi choroby (ktoré sa pri prvej diagnóze môžu javiť ako nesúvisiace s nízkou produkciou tráviacich enzýmov) patria:

    • Crohnova choroba
    • nedostatok železa alebo nedostatok vitamínu B12
    • nedostatok vitamínu D

    Ďalšie symptomatické ukazovatele nedotatku enzýmov sú:

    • zmeny stolice - ak je stolica bledá a pláva alebo je mastná a tuková
    • žalúdočné a črevné ťažkosti - distenzia žalúdka a hnačka, najmä asi hodinu po jedle, plynatosť a poruchy trávenia sú orientačné

    Pankreatická nedostatočnosť

    Pankreatická nedostatočnosť je neschopnosť pankreasu vylučovať enzýmy potrebné na trávenie. Toto je bežný problém u ľudí s rakovinou pankreasu. Výrobky z pankreatických enzýmov na predpis sa môžu používať u pacientov s rakovinou pankreasu, chronickou pankreatitídou, cystickou fibrózou a po chirurgickom zákroku čreva na podporu hojenia.

    Tráviace enzýmy - najlepšie potravinové zdroje

    Tráviace enzýmy - najlepšie potravinové zdroje, zdroj: zhounutrition.com

    Tráviace enzýmy - najlepšie potravinové zdroje 

    Mnoho rastlín, ako napríklad ovocie a zelenina, obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú pri ich trávení. Surové ovocie a zelenina pestované v pôdach bohatých na živiny sú najlepším prírodným zdrojom tráviacich enzýmov, preto ich jedzte čo najviac:

    Doplnky tráviacich enzýmov pochádzajú väčšinou z troch zdrojov:

    1. ovocie - zvyčajne na báze ananásu alebo papáje. Bromelaín je enzým získaný z ananásu, ktorý štiepi široké spektrum bielkovín, má protizápalové vlastnosti a odoláva širokému rozsahu pH (kyslé/zásadité). Papain je ďalší enzým, ktorý pochádza zo surovej papáje a funguje dobre na podporu rozpadu malých a veľkých bielkovín.
    2. živočíšne zdroje - vrátane pankreatínu získavaného z vola alebo ošípanej
    3. rastlinné zdroje - získané z probiotík, kvasiniek a húb
    Tráviace enzýmy - doplnky výživy

    Tráviace enzýmy - doplnky výživy, zdroj: verywellhealth.com

    Tráviace enzýmy - doplnky výživy

    Pretože proteíny, cukry, škroby a tuky vyžadujú špecifické typy enzýmov, je najlepšie užívať doplnok, ktorý pokrýva všetky tieto živiny.

    Mnoho odborníkov sa domnieva, že najlepšie tráviace enzýmy vo forme doplnkov sú tie, ktoré obsahujú zmes celého spektra určenú na všeobecné zlepšenie trávenia. Hľadajte doplnok, ktorý obsahuje rôzne enzýmy, vrátane niektorých z nasledujúcich (cena sa môže líšiť v závislosti od doplnku, ktorý si kúpite):

    • alfa-galaktozidáza (to je enzým, ktorý údajne pomáha pri trávení uhľohydrátov)
    • amyláza (produkovaná slinnými žľazami)
    • celuláza
    • glukoamyláza
    • invertáza
    • laktáza
    • lipáza
    • diastáza sladu
    • proteáza (alebo kyslé proteázy)
    • peptidáza
    • beta-glukanáza
    • pektináza
    • fytáza

    Niekoľko tipov na nákup tráviacich enzýmov na základe symptómov a aktuálneho zdravia:

    • Ak máte problémy so žlčníkom a hľadáte prírodnú liečbu, kúpte si viac lipázy a žlčových solí.
    • Ak vidíte betaín HCL uvedený ako zložku produktu, uistite sa, že obsahuje aj pepsín.
    • Iné obsahujú laktázu, ktorá bola donedávna k dispozícii iba ako individuálny produkt. Tento enzým je určený na pomoc osobám so špecifickými problémami súvisiacimi s absorpciou cukru z mliečnych výrobkov.
    • Ak máte autoimunitné alebo zápalové ochorenie, zvážte doplnok, ktorý obsahuje proteázu, ktorá pomáha pri trávení bielkovín.
    • Vyberte si zmes s bylinkami, ako je mäta pieporná a zázvor, ktoré tiež podporujú trávenie.
    • Pretože niektorí ľudia potrebujú viac pankreatických enzýmov ako ostatní, musíte mať na pamäti, že úroveň každého z nich závisí od vašich potrieb. Väčšina produktov obsahuje určitú hladinu pankreatínu, ktorý je kombináciou všetkých troch pankreatických enzýmov.

    Sú k dispozícii vegánske doplnky tráviacich enzýmov?

    Niektoré produkty obsahujú iba rastlinné enzýmy, ktoré sú určené pre vegetariánov a vegánov. Spravidla obsahujú prinajmenšom bromelaín získaný z ananásu a mnohé obsahujú enzým papaín z papáje.

    Výrobky určené špeciálne pre vegánov zvyčajne obsahujú pankreatín získaný z Aspergillus niger (Aspergil čierny). Ide skôr o kvasený produkt na báze húb než o enzým získavaný z volskej alebo bravčovej žlče, ktorý je obvyklým zdrojom.

    Niektoré navyše obsahujú bylinky a korenie. Často je zahrnutý extrakt z amly (egreša) - ktorý nie je enzýmom, ale je to prírodný liečebný prostriedok z ajurvédskej medicíny, ktorý sa používa pre celkovú pohodu. Verí sa, že funguje v synergii s inými zlúčeninami.

    Kedy by ste mali užívať tráviace enzýmy?

    Aby ste dosiahli optimálne výsledky, užívajte tráviace enzýmy asi 10 minút pred každým jedlom alebo prvým sústom. Proteínové doplnky je možné užívať medzi jedlami a okrem tráviacich enzýmov aj s jedlom.

    Začnite tým, že budete užívať enzýmy zhruba s dvoma jedlami denne a postupne si dávkovanie upravte podľa potreby.

    Môžete užívať probiotiká a tráviace enzýmy súčasne?

    Áno. Užívajte enzýmy pred jedlom a probiotiká a prebiotiká po alebo medzi nimi.

    Je tiež prospešné získavať probiotiká z fermentovaných potravín, ako je jogurt, kefír, kimchi alebo kyslá kapusta. Probiotiká môžu pomôcť obnoviť rovnováhu črevného mikrobiómu a ďalej pomôcť pri trávení a súčasne zmierniť príznaky ako plynatosť a nadúvanie.

    Použitie TE v tradičnej čínskej medicíne a ajurvéde

    Použitie TE v tradičnej čínskej medicíne a ajurvéde, zdroj: gutmicrobiotaforhealth.com

    Použitie tráviacich enzýmov v tradičnej čínskej medicíne a ajurvéde

    V histórii systémy tradičnej medicíny kládli dôraz na komplexné liečenie zlého trávenia tým, že namiesto užívania doplnkov robili zmeny v stravovaní a životnom štýle. Tráviace enzýmy sú k dispozícii vo forme doplnkov iba posledných 50 rokov, ale dávno predtým boli títo ľudia odkázaní na konzumáciu surových potravín a probiotických potravín, ktoré prirodzene podporovali zdravie čriev.

    Podľa starodávneho liečebného systému ajurvédy závisí trávenie od dostatočného množstva agni, „alebo tráviaceho ohňa“. Agni sa údajne zlepšuje odstraňovaním príčin tráviacich ťažkostí (ako je konzumácia jedla v strese alebo tesne pred spaním), zlepšenie stravy a používanie byliniek a domácich liekov na posilnenie tráviacich orgánov.

    Korenie hrá v ajurvéde dôležitú úlohu pri podpore trávenia, patrí sem napríklad zázvor, kurkuma, rasca, koriander, fenikel, kardamón, senovka grécka, škorica, rozmarín, šalvia, oregano.

    Jeden prostriedok na zlepšenie tráviaceho ohňa je pitie bylinkového čaju, ktorý môže pomôcť s funkciami enzýmov, ako je čaj varený s jednou tretinou čajovej lyžičky rasce, koriandra a feniklu. Konzumácia papáje je tiež prospešná, pretože prirodzene poskytuje papaín, ktorý si vie poradiť so zápalmi.

    V tradičnej čínskej medicíne sa trávenie zlepšuje zlepšením „čchi“ alebo životnej sily. Akupunktúra, bylinky, pohyb a zvládanie stresu dopĺňajú používanie rastlinných enzýmov, ktoré sa získavajú konzumáciou celých potravín.

    Na podporu trávenia sa najviac odporúča surové ovocie a ľahko uvarená zelenina.

    Medzi ďalšie spôsoby, ako podporiť zdravie čriev, patria:

    • jesť miestne/sezónne jedlá
    • výber organických, nespracovaných, bez GMO potravín
    • obmedzenie príjmu pridaného cukru, tekutín počas jedla a studených jedál
    • dôkladne prežúvať potraviny
    • nejedenie do dvoch až troch hodín pred spaním
    • praktizovaním tai chi, jogy, cvičenia a strečingom na zvýšenie chuti do jedla

    Pankreatické enzýmy vs. tráviace enzýmy

    „Tráviace enzýmy“ - ako žalúdočné enzýmy - je široký pojem, ktorý zahŕňa pankreatické, rastlinné a hubové enzýmy.

    Pankreatické enzýmy sa nachádzajú v neskutočných ôsmich šálkach pankreatických štiav, ktoré väčšina ľudí produkuje denne. Tieto šťavy obsahujú pankreatické TE, ktoré pomáhajú pri trávení, a bikarbonát, ktorý neutralizuje žalúdočnú kyselinu.

    Názvy pankreatických enzýmov zvyčajne končia na -in (ako trypsín alebo pepsín), zatiaľ čo ostatné TE spravidla na -áza alebo -óza (ako laktóza, sacharóza, fruktóza).

    Tieto enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení predovšetkým tukov a aminokyselín, zahŕňajú:

    • lipáza - premieňa triglyceridy na mastné kyseliny aj na glycerol
    • amyláza - premieňa sacharidy na jednoduché cukry
    • elastázy - degradujú proteínový elastín
    • trypsín - premieňa bielkoviny na aminokyseliny
    • chymotrypsín - premieňa bielkoviny na aminokyseliny
    • nukleázy - konvertujú nukleové kyseliny na nukleotidy a nukleozidy
    • fosfolipáza - premieňa fosfolipidy na mastné kyseliny

    Hlavnými štruktúrami ľudského tráviaceho systému produkujúcimi enzýmy sú slinné žľazy, žalúdok, pankreas, pečeň a tenké črevo. Pankreas produkuje žlčové soli alebo kyseliny - ktoré obsahujú vodu, elektrolyty, aminokyseliny, cholesterol, tuky a bilirubín - všetky tieto zdroje pochádzajú z pečene.

    Sú to kyselina cholová a chenodeoxycholová, ktoré v kombinácii s aminokyselinami glycínom alebo taurínom produkujú samotné žlčové soli, ktoré sú nevyhnutné pre absorpciu živín.

    zdroj: draxe.com