Sú vajcia zdravé, alebo naopak škodia nášmu zdraviu tým, že obsahujú cholesterol? Poďme sa na to pozrieť z bližšia.
Vajcia patria k veľmi výživným potravinám. Sú významným zdrojom vitamínov A, D, E a K, ale aj celého komplexu B. Prakticky obsahujú všetky vitamíny okrem céčka. Z minerálnych látok je to fosfor, železo, síra a v škrupine vápnik.
Bielkoviny z vajec majú ideálne a komplexné zloženie všetkých nevyhnutných aminokyselín vrátane BCAA aminokyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Ich stráviteľnosť je vysoká. Vysokú výživnú hodnotu majú aj tuky, ktoré obsahuje žĺtok. Ich pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín je dokonca priaznivejší, ako pri mnohých iných živočíšnych tukoch.

Obávaný cholesterol
V minulosti boli obavy, že pri konzumácii vajec a iných potravín bohatých na cholesterol dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi, teda aj vyššiemu riziku srdcových ochorení. Vo väčšine prípadov však cholesterol zo stravy nevplýva na cholesterol v krvi natoľko ako množstvo a druh skonzumovaného tuku, s výnimkou niektorých osôb, ktoré sú na vyšší príjem cholesterolu citlivé. Súčasné dôkazy naznačujú, že konzumácia vajec, ako súčasť zdravo vyváženej stravy, u väčšiny ľudí nevplýva významne na zvýšenie cholesterolu v krvi. Výživové štúdie prípadov postihnutých srdcovým ochorením nezistili žiadnu súvislosť s pravidelnou konzumáciou vajec (až do šesť kusov vajec za týždeň), dokonca ani u ľudí, u ktorých už predtým bola zaznamenaná vysoká hladina cholesterolu.
čítaj tiež

Ako jesť vajcia aby boli najzdravšie
Niekto ich má najradšej v praženici, niekto "na tvrdo" a niekto zase "na mäkko". Je veľa spôsobov ako si pripraviť vajce, ale nie všetky spôsoby sú zdravé. Povedzme si, aká príprava vajec je pre naše telo najzdravšia.
Ako kupovať vajcia
Ak sa chcete o vajciach dozvedieť čo najviac, nepozerajte na obal. Z neho sa dozviete len baliareň, či triediareň vajec, prípadne ich hmotnostnú kategóriu (S, M, L). Dôležitejšie je pozrieť sa priamo na vajíčko. Nájdete na ňom totiž kód krajiny, napríklad SK – ide o Slovenskú republiku. Okrem kódu krajiny tam nájdete aj čísla. Napríklad 3 SK 4321 prečítate takto: číslo 3 znamená chov v obohatených klietkach, SK – kód krajiny, pôvod vajec (je lepšie kúpiť si vajce z blízkeho regiónu ako také, čo precestovalo pol Európy), a číslo za kódom je veterinárne identifikačné číslo chovu, pridelené každému schválenému chovu nosníc.
Čísla podľa spôsobu chovu:
- 0 – ekologická poľnohospodárska výroba
- 1 – chov vo voľnom výbehu
- 2 – chov na podstielke
- 3 – chov v obohatených klietkach
Vajcia trochu inak
Výživná maska na vlasy
Zmiešajte 1 vajce, 1 banán, 1 pohár medu a asi 5 lyžíc olivového oleja. Vmasírujte do vlasov a vlasovej pokožky a nechajte pôsobiť 15 minút. Umyte vlasy jemným šampónom na bežné použitie.
Maska proti padaniu vlasov
1 žĺtok, 1 lyžica rumu, lyžica ricínového oleja (Podľa niektorých iných receptov stačí aj samotný žĺtok). Všetky ingrediencie poriadne zmiešajte. Vmasírujte túto zmes do pokožky hlavy. Potom vlasy zabaľte do starého uteráka a nechajte pôsobiť minimálne pol hodiny, ale pokojne aj oveľa dlhšie (napr. celú noc). Vlasy potom umyte jemným šampónom.
Maska na suché vlasy
1 žĺtok, 3 lyžice olivového oleja a 2 lyžičky kávy. Všetky ingrediencie poriadne zmiešajte. Nechajte pôsobiť 20 minút (ideálne pod uterákom). Následne masku zmyte vlažnou vodou.)
Výživná maska pre suchú a normálnu pleť
1 žĺtok, 1-2 lyžičky olivového oleja, pár kvapiek citróna. Všetko spolu vymiešame. Na pleť je ideálne naniesť zohriatú zmes (pozor však, aby sa nám nezačala pri nahrievaní robiť omeleta :-)). Necháme pôsobiť 15 minút.
Snehová maska na unavenú pleť
1 bielok. Aj samotný vyšľahaný bielok dokáže vypnúť vašu pleť. Stačí ho naniesť na pleť a nechať 20 minút pôsobiť.
Bielková maska na vyhladenie drobných vrások
1/2 bielku a pár kvapiek citróna. Jemne vyšľahajte a naneste na tvár, krk aj dekolt. Ľahnite si a nechajte masku pôsobiť 10 minút. Potom pleť umyte studenou vodou. Následne je vhodné pleť chvíľu masírovať froté handričkou. Túto masku si doprajte maximálne raz za dva týždne.
Autor: Soňa Štubňová
zdroj: Hu FB et al. (1999). A prospective study of egg consumption and risk of cardiovascular disease in men and women. Journal of the American Medical Association 281:1387-1394. Song WO & Kerver JM. (2000). Nutritional contribution of eggs to American diets. Journal of the American College of Nutrition 19:556S-562S.