
Podľa vedcov, ktorí študujú metabolické poruchy, môžu k rozvoju cukrovky 2. typu prispieť tak genetika, ako aj faktory životného štýlu – najmä strava a pohybové návyky. Desaťročia vieme, že na prirodzenú prevenciu a zvrátenie cukrovky je kľúčom konzumácia protizápalovej stravy bohatej na živiny.
Nová štúdia zistila, že kvalita stravy zohráva rovnako veľkú úlohu ako genetika pri určovaní, či sa u niekoho vyvinie cukrovka.
Aké druhy potravín sú zahrnuté do plánu diabetickej diéty?
Ako je vysvetlené nižšie, niektoré z najlepších zahŕňajú čerstvú zeleninu a ovocie, potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú strukoviny a orechy, ryby a celé zrná.
Výsledky štúdie - zdravá strava môže znížiť riziko cukrovky
Štúdia z apríla 2022 sa snažila zistiť, či genetika a strava ľudí interagujú spôsobom, ktorý vedie k vyššiemu výskytu cukrovky 2.
Štúdia zahŕňala takmer 36 000 dospelých. Na začiatku diéty nemal žiaden z účastníkov cukrovku, kardiovaskulárne ochorenie ani rakovinu. Genetické riziko účastníkov bolo charakterizované pomocou polygénneho skóre, zatiaľ čo kvalita stravy bola hodnotená pomocou indexu alternatívneho zdravého stravovania.
Zistenia ukázali, že napriek genetickému riziku cukrovky 2. typu u osoby, ktorá konzumovala „nekvalitnú stravu“, mala približne o 30% vyššie riziko vzniku cukrovky v porovnaní s tým, keby táto osoba konzumovala „vysokokvalitnú stravu“. Celkovo sa zdá, že nízka kvalita stravy a zvýšené genetické riziko majú približne rovnaký vplyv na to, či sa u danej osoby vyvinie cukrovka 2. typu.
Záverom možno povedať, že zdravá strava je spojená s nižším rizikom cukrovky naprieč všetkými úrovňami genetického rizika.
Čo to pre nás znamená
Ak budete konzumovať stravu s vysokým skóre na úrovni indexu alternatívneho zdravého stravovania, budete lepšie chránení pred cukrovkou 2. typu a ďalšími zdravotnými problémami, vrátane určitých typov rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.
Čo je to „vysokokvalitná strava“ podľa indexu alternatívneho zdravého stravovania?
Index alternatívneho zdravého stravovania vytvorili vedci z Harvardskej univerzity. Má slúžiť ako alternatíva k indexu zdravého stravovania Ministerstva poľnohospodárstva USA.
Index hodnotí stravu ľudí na základe skóre v rozsahu od 0 (nedodržiavanie) po 110 (dokonalé dodržiavanie). Skóre je založené na tom, ako často niekto konzumuje určité potraviny, vrátane zdravých/celých potravín a nezdravých/spracovaných potravín.

Potraviny, ktoré prispievajú k vysokému skóre na index, a teda potraviny, ktoré by mali byť prvoradé v strave ľudí, zahŕňajú:
čerstvá zelenina a čerstvé ovocie (ideálne päť alebo viac porcií denne) – listová zelenina, kapustovitá zelenina a bobuľové ovocie patria medzi najlepšie možnosti
celé zrná (päť až šesť porcií denne)
fazuľa, strukoviny a rastlinné bielkoviny (napríklad tofu)
ryby (dve až tri porcie týždenne)
zdravé tuky, ako je olivový olej, avokádový olej, ľanový olej, arašidový olej
nízkotučné mliečne výrobky, ako je nesladený jogurt alebo kefír
voda, bylinkové čaje, čaje a káva
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť a ktoré prispievajú k nekvalitnej strave, zahŕňajú:
sladené nápoje, ako je sóda alebo ovocné šťavy
ultra spracované potraviny vyrobené s pridaným cukrom, prísadami a množstvom sodíka
rýchle občerstvenie a vyprážané jedlá
maslo a nasýtené tuky, ako je syr a spracované mäso
Ako zdravá strava znižuje riziko cukrovky?
Diabetes je stav, ktorý zhoršuje schopnosť tela správne spracovávať živiny, najmä glukózu (cukor/sacharidy). Vyskytuje sa, keď telo nevytvára alebo nereaguje na správne množstvo hormónu nazývaného inzulín, ktorý pomáha odoberať glukózu z krvi a presúvať ju do buniek, kde sa má použiť na energiu.
Zdravá strava je nevyhnutná na udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi. Pomáha tiež znižovať zápal, ktorý môže zhoršiť metabolické poruchy vrátane cukrovky. Napokon, správne stravovanie môže odvrátiť prírastok hmotnosti a obezitu, ktoré sú spojené s vyšším rizikom cukrovky.
Najlepší typ stravy pre diabetikov by mal obsahovať zmes živín bohatých a nízkosacharidových zložiek, vrátane neškrobovej zeleniny, bielkovinových potravín a tukov prospešných pre srdce. Príjem pridaného cukru by sa mal obmedziť na minimum, čo pomôže udržať hladinu cukru v krvi v normálnom rozmedzí. Bielkoviny, vláknina a tuky pomáhajú spomaľovať vstrebávanie cukru, preto sú dôležitými zložkami každého jedla.
Ktoré živiny pomáhajú predchádzať cukrovke?
Pre metabolické zdravie je najlepší typ stravy, ktorá má nízky obsah pridaného cukru a rafinovaných sacharidov a vysoký obsah antioxidantov, vlákniny, bielkovín, zdravých tukov, prebiotík a probiotík.
Tipy na pridanie týchto živín do stravy
Pri kúpe si čítajte štítky s obsahom zložiek. Vyhnite sa potravinám s pridaným cukrom a dlhým zoznamom prísad.
Pridajte viac zeleniny a ovocia do všetkých svojich jedál. Snažte sa pripraviť polovicu taniera z čerstvých produktov.
Vyberte si rastlinné bielkoviny, ako sú fazuľa a strukoviny, ako aj ryby namiesto živočíšnych bielkovín, ako je hovädzie, bravčové alebo vyprážané kura.
Pridajte do jedál prebiotické a probiotické potraviny, ktoré podporujú zdravie čriev, a preto môžu pomôcť zvládnuť zápal. Patria sem jogurty, kefír, kyslá kapusta, artičoky, čakanka, jačmeň, špargľa, kakao, bobuľové ovocie, jablká a iné potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
Pri varení používajte zdravé tuky, napríklad olivový olej, ale vyhnite sa vyprážaniu na rastlinnom oleji alebo príliš veľkému množstvu masla.
Nekupujte balené polotovary, najmä spracované mäso, mrazené jedlá a mnohé mliečne výrobky.
Varte viac doma a chodievajte menej do reštaurácií. Pomôže vám to znížiť príjem sodíka, tukov a kalórií.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: express.co.uk,