
Nádcha je najbežnejším akútnym ochorením človeka. Je to ochorenie sliznice nosnej dutiny najčastejšie spôsobené vplyvom vírusov, prípadne baktérií, sprevádzané výtokom z nosa.
Ako sa prechladnutie prejavuje?
Prechladnutie sa prejavuje zdurením nosovej sliznice, čo spôsobuje obmedzenú priechodnosť nosa. Prvými príznakmi, že sa niečo deje, je svrbenie a dráždenie v nose, ktoré nás nútia ku kýchaniu, a následne zvýšená teplota. Môže byť prítomná aj strata chuti do jedla. V noci sa môže dostaviť dráždivý kašeľ a vplyvom upchatých dýchacích ciest i chrápanie. Nachladnutie máva pozvoľný priebeh a podľa toho sa prejavujú a menia aj formy nádchy. Pri nachladnutí sa nádcha najskôr prejavuje vodnatým výtokom z nosa, ktorý sa zle vysmrkáva. Komplikáciou je aj odretie a podráždenie nosa. V pokročilom štádiu choroby sa premení na hlienovitý alebo hlienohnisavý výtok. Nosová sliznica je prekrvená a nosné dutiny sú pokryté hlienom. V tomto prípade už sa snažíme čo najviac smrkať a zabrániť jej rozšíreniu v dutinách. Môžu byť tiež zväčšené lymfatické uzliny. Ak sa vírusy a baktérie rozšíria a upchajú sa aj vedľajšie nosné dutiny, je obvykle prítomná zvýšená teplota sprevádzaná bolesťami hlavy.
5 tipov, ako zatočiť s nádchou
Vypláchnite si nos slanou vodou
Vypláchnutie nosa slanou vodou pomáha prelomiť upchatie a zároveň odstraňuje vírusové častice a baktérie z nosa.

Zmiešajte 1/4 čajovej lyžičky soli a 1/4 čajovej lyžičky jedlej sódy v 200 ml teplej vody. Na tento roztok použite striekačku alebo súpravu na nosné výplachy (konvička). Držte jednu nosovú dierku zatvorenú miernym tlakom prstov a striekajte soľnú zmes do druhej nosovej dierky. Nechajte všetku tekutinu odtiecť. Opakujte dva až trikrát a potom ošetrite druhú nosovú dierku.
Pite dostatok tekutín
Horúce tekutiny zmierňujú upchatie nosa, bránia dehydratácii a upokojujú nepríjemné zapálené membrány, ktoré lemujú váš nos. Ak máte upchatý nos až tak, že nemôžete v noci spať, vyskúšajte horúci vekový liek. Urobte si šálku bylinného čaju, pridajte jednu čajovú lyžičku medu a jeden malý štamperlík alkoholu. Obmedzte sa ale len na jeden štamperlík, pretože príliš veľa alkoholu zapáli membrány a spôsobí, že sa budete cítiť horšie.
Inhalujte esenciálne oleje
Na papierovú vreckovku nakvapkajte trochu eukalyptu, tea-tree olejčeka alebo mentolu a držte si ju pri nose. Podobne zaberá tiež myrha, tymian alebo jalovec. Ak to vydržíte a nikto sa na vás nepozerá, môžete si vatovú tyčinku s týmito prostriedkami alebo malú vatovou guľôčku zastrčiť rovno do nosa. Ale nie na viac ako 30 minút, aby ste si nepoškodili sliznicu. Účinnejšie je použiť kompresorový inhalátor už od prvých známok ochorenia, aby ani nestačilo prepuknúť.

Doprajte si vývar
Kuracia polievka nemusí byť všeliekom, ale keď ste chorí, je to skvelá voľba. Výskum naznačuje, že konzumácia kuracej polievky so zeleninou môže spomaliť pohyb neutrofilov v tele. Neutrofily sú bežným typom bielych krviniek. Pomáhajú chrániť vaše telo pred infekciou. Keď sa pohybujú pomaly, zostávajú viac koncentrované v oblastiach tela, ktoré vyžadujú najhojnejšie liečenie.
Štúdia zistila, že kuracie polievka bola účinná najmä pri zmierňovaní príznakov infekcií horných dýchacích ciest. Polievka s nízkym obsahom sodíka má tiež veľkú výživovú hodnotu a pomáha udržiavať hydratáciu.
Doprajte si horúci kúpeľ
Na nepríjemné šteklenie v nose vyskúšajte ponoriť ruky až po lakte do horúcej vody a vydržte čo najdlhšie. Procedúru môžete opakovať aj na opačnom konci - do lavóra s horúcou vodou dajte nohy. Upokojujúci účinok môže mať aj pridanie niekoľkých kvapiek éterického oleja alebo Soli z mŕtveho mora, ako je čajovník, borievka, rozmarín, tymián, pomaranč, levanduľa alebo eukalyptus. Vďaka horúcej vode sa vám stiahnu cievy v tele, tým sa zároveň stiahne sliznica a upchatý nos sa uvoľní. Na nohy si po kúpeli obujte teplé ponožky a šup pod perinu.
čítaj tiež

Prechladnutie
Prechladnutie je tiež známe pod názvami nazofaryngitída, rinofaryngitída, akútne koryza alebo nádcha. Ide o ľahko šíriteľné infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré postihuje najmä nos.
zdroj: webmd.com, healthline.com, zena.aktualne.cz, mojezdravi.cz