Odkyslenie organizmu

< Spať na články
Odkyslenie

V dôsledku súčasného životného štýlu trpí ľudstvo rôznymi civilizačnými chorobami. Najnebezpečnejšími zdravotnými problémami našej doby je prekyslenie organizmu. Jediným účinným prostriedkom je dôkladné a pravidelné čistenie tela od kyselín.

Konzumáciu kyselinotvorných potravín kompenzuje naše telo spotrebou zásaditých minerálnych látok, ktoré sa do tela dostávajú zo stravy alebo pochádzajú z našich vlastných zásobární - krvi, kože, zubov, vlasov, kostí, kĺbov atď.


Wurzelkraft

Kým si dáte obľúbenú šálku kávy a k nej koláčik, doprajte si pár lyžičiek či polievkovú lyžicu rastlinného granulátu WurzelKraft. Tým poskytnete svojmu telu dostatočné množstvo zásadotvorných minerálnych, vitálnych a ďalších životne dôležitých látok, ktoré udržia vyrovnanú acidobázickú rovnováhu.


Všetko je to o rovnováhe. Aby strava bola vyvážená, je dobré prijímať 80% zásadotvorných a 20% kyselinotvorných potravín a nápojov. 

Zásadité potraviny

Potraviny, ktoré vytvárajú zásadité látky, sú:

zemiaky, zelená zelenina, cesnak, cibuľa, klíčky, výhonky, šaláty, surová rastlinná strava, slnkom vyzreté ovocie, banány, proso, quinoa, amarant, ľanové semená, píniové jadrá, pistácie, sezam a slnečnicové semená (všetko nepražené), karob, za studena lisované tuky a oleje, maslo a sladká smotana, bylinkový čaj, zeleninový vývar.

Denná biologická plnohodnotná strava sa má skladať z jednej tretiny zo surovej rastlinnej stravy a ovocia a z dvoch tretín z dusenej zeleniny. Základnými stavebnými prvkami pre správnu zásaditú výživu sú tiež kyslík, čerstvý vzduch, harmónia, pokoj a vyrovnanosť, pozitívne myšlienky, spokojnosť atď.

Existujú potraviny, ktoré sú veľmi bohaté na kyseliny, napr. pomaranče, citróny, ananás, kyslé odrody jabĺk, rakytník atď. Zároveň ale obsahujú mnoho minerálnych látok tvoriacich zásady a tak môže tieto potraviny do určitého množstva zdravý človek bez problémov stráviť s prevahou tvorby zásaditých látok.

Odkyslenie3

Kyselinotvorné potraviny

Potraviny, ktoré vytvárajú kyslé látky, sú:

mäso, údeniny, ryby, mliečne výrobky, stužené tuky, výrobky z bielej múky, cukor a cukrárske výrobky, kakao, čokoláda, alkohol, čierny čaj a káva. Rovnako tak kyselinotvorné sú stres, nikotín, síra, chlór, fluór, zlosť, hnev, roztržky, strach, negatívne myslenie a reč, nadmerný šport a značná časť liekov.

Ponechajte si dostatok času pre prechod na vašu biologickú plnohodnotnú stravu a prípadne začnite s užívaním niektorého z rastlinných energetických potravinových prípravkov, napr. WurzelKraft, v malých dávkach rozdelených na celý deň. Za istých podmienok si telo na túto zmenu musí najprv pomaly zvyknúť.

Ak napr. zle znášate celozrnný chlieb, dajte prednosť ľahko stráviteľnému čiernemu alebo šrotovému chlebu, grahamovému chlebu alebo suchárom. Pri problémoch so surovou rastlinnou stravou sa odporúča používať pre prechodnú fázu dusenú zeleninu.

Čím dlhšie ste konzumovali civilizačne vadnú stravu typu Fast Food, varenú stravu, bielu múku, cukor, alkohol, sladkosti atď., tým viac času si musíte naplánovať pre prechod na zdravú stravu. Následkom potravy s prebytkom kyselín vznikajú často vredy v tenkom čreve a hniloba v hrubom čreve. To je sprevádzané poškodením črevnej flóry, v črevách sa často hromadia aj škodlivé látky a huby.

Pôstna liečebná kúra je práve pre črevá, ktoré sú už veľmi zanesené škodlivými látkami, dobrým štartom pre prechod na živú, vitalizujúcimi látkami bohatú plnohodnotnú stravu, pretože sa touto kúrou prečistí. Až za tohto predpokladu sa črevo dostane do stavu, v ktorom je vôbec schopné surovú rastlinnú stravu stráviť a zhodnotiť.

Za určitých okolností môže byť pre opätovné získanie dokonalého zdravia nutná sanácia (ozdravenie) čriev. Na začiatku tohto procesu sú používané zásadité klystíry. Dôležitá môže byť aj hydro-colon terapia. Sanáciu je nutné dopĺňať užívaním špeciálnych probiotických prostriedkov a zásaditou stravou, aby sa opäť mohla vytvoriť zdravá črevná flóra.

Keby bol človek rastlinou, potom by jeho koreňom bolo črevo. Ak črevo nie je úplne funkčné, nemôžu byť dôležité vitalizujúce látky, ktoré boli skonzumované v potrave, telom zužitkované. Základným predpokladom pre optimálne trávenie a tým aj pre zdravie je stav, pri ktorom nie je črevo zanesené škodlivinami, nie je zapálené a neobsahuje huby. Okrem toho musia byť k dispozícii potrebné tráviace šťavy a zdravá bakteriálna flóra.

Investujte do svojho zdravia

Musíte dávať pozor, aby ste boli dostatočne zásobení "ozajstnými" potravinami, ktoré vám dávajú silu a životnú energiu.

U dnešných moderných civilizačných pokrmov sa jedná často o potraviny s nadmierou bielej múky, cukru, stužených alebo nasýtených tukov, živočíšnych bielkovín a mnohých umelých doplnkových látok. Navyše táto potrava trpí čoraz väčšou stratou hodnotných látok konzervovaním, tepelným spracovaním, transportom, genetickou manipuláciou atď.

Prehnaná konzumácia týchto potravín vedie k prekysleniu tela, ktoré má za následok najrôznejšie tzv. civilizačné choroby ako je nadváha, ochorenia srdca a krvného obehu, diabetes, alergie, dna, reuma, osteoartróze atď.

Investujte do seba a do svojho zdravia tým, že sa budete stravovať tak prirodzene, ako je to len možné! Denná plnohodnotná strava by sa mala skladať z približne z 80% z potravín tvoriacich zásady a z 20% z potravín tvoriacich kyseliny!


Morgenstund1

Na raňajky môžete jesť ovocný šalát napr. s tekvicovými alebo slnečnicovými jadrami, už dlho osvedčenú ovsenú kašu alebo MorgenStund - bezlepkovú zásaditú pohánkovú kašu s obsahom pšena, amarantu, ovocia a semienok so sušenými kúskami jabĺk a ananásu.

Na poludnie telo najlepšie trávi šaláty a surovú stravu. Ak na poludnie jete ešte teplé jedlo, mali by byť šaláty a surová rastlinná strava konzumované vždy pred varenými jedlami, pretože podnecujú trávenie a aktivizujú dôležité enzýmy.

Nejedzte večer po 18. hodine žiadne pečivo, ovocie alebo surovú zeleninu. Pečeň a tráviaci trakt sa v tejto dobe nachádzajú už v pokojovej fáze, takže táto potrava už nemôže byť optimálne rozložená a cez noc v čreve skvasí. Tak môžu vzniknúť jedovaté produkty látkovej výmeny, ktoré zaťažujú čreva a pečeň. Jedzte namiesto toho večer zeleninové polievky alebo dusenú zeleninu so zemiakmi, pšenom alebo ryžou.

Na vitamíny a minerálne látky sú obzvlášť bohaté klíčky, výhonky a čerstvé bylinky ako medovka, bazalka, petržlen, pažítka alebo kôpor. Nepoužívajte na solenie izolovanú soľ, ale napr. Morskú. Morská soľ obsahuje všetky minerálne látky a stopové prvky potrebné pre zdravú funkciu organizmu v správnych biologických pomeroch.

Pri pečení pečiva dávajte prednosť celozrnným výrobkom a prirodzeným sladidlám ako je jablkový, hruškový alebo javorový sirup, sirup z agáve alebo med, vždy ale s mierou!

Používajte skôr rastlinné oleje, napr. olivový, slnečnicový, ľanový alebo z tekvicových jadier. Používanie masla alebo sladkej smotany v prírodnom stave je v malých množstvách nezávadné.

Jedzte pomaly v uvoľnenej atmosfére a dôkladne žujte! Trávenie začína fyzikálne a chemicky už v ústach.

Jedzte pestrú stravu, ale počas jedného jedla nie príliš veľa druhov potravín naraz! Príjem výživných látok je totiž tým lepšie, čím menej jednotlivých potravín je pri jedle použité.

Jedzte skutočne len vtedy, keď máte hlad! Naučíte sa tak znovu lepšie vnímať signály hladu a sýtosti Vášho tela.

Jedzte radšej viac malých jedál, to znamená asi tri až päť denne! Črevá tak nebudú preťažené a potrava sa lepšie strávi.

Odkyslenie5

Tipy na prípravu potravín 

Všeobecne je nutné dbať na to, aby bola zelenina pri príprave len krátko dusená a neboli tak zničené drahocenné vitamíny a enzýmy. Taktiež voda, v ktorej sa potraviny varia (napr. na prípravu omáčky) sa má využiť, pretože väčšina minerálnych látok sa pri varení mení v roztok a v tejto vode sa hromadia.

Ovocie a zelenina sa má krájať až krátko pred prípravou jedla, aby v ňom zostali obsiahnuté enzýmy a vitamíny. Používajte len málo octu, citrónovej šťavy a cukru! Omáčku na šalát môžete urobiť napr. s kefírom, srvátkou, cmarom, korením alebo rastlinným olejom.

Na pečenie je vhodný čistý kokosový a palmový tuk alebo špeciálne tuky na pečenie. Olivový olej sa odporúča napr. na dusenie zeleniny. Nepoužívajte na pečenie nikdy oleje lisované za studena. Lebo čím viac nenasýtených mastných kyselín olej obsahuje, tým citlivejší je na teplo a tým menej je vhodný na pečenie. Pri určitej teplote začnú oleje meniť svoju štruktúru. Tým dochádza k vzniku látok, ktoré silne zaťažujú látkovú výmenu.

Zdravé kompenzačné opatrenia

  • 1 šálka kávy - 1 čajová lyžička WurzelKraftu a 1 pohár vody
  • malé mäsové jedlo - 1 veľká porcia šalátu alebo 2 čajové lyžičky WurzelKraftu
  • nadmerný šport - zásaditý celotelový kúpeľ s MeineBase
  • kúsok koláča - zásaditý kúpeľ chodidiel s MeineBase a 1 čajová lyžičku WurzelKraftu

Tipy na nakupovanie 

Pri nakupovaní ovocia, zeleniny a obilnín by ste mali dbať na veľmi nízky obsah akýchkoľvek škodlivých látok, čo je možné docieliť bio pestovaním. Ďalej dbajte na to, aby tieto potraviny boli čerstvé a boli spracované len na najnižšom možnom stupni. Ak je to už nutné, siahnite radšej po zmrazených než po konzervovaných potravinách. Vyvarujte sa potravín s pridanými chemickými látkami. Prečítajte si vždy zoznam pridaných látok (zloženie)!

Nakupujte podľa sezóny! Plody a zelenina, ktoré majú za sebou dlhú transportnú cestu a zberajú sa prevažne nezrelé, ešte nedosiahli plný obsah vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov.

Čomu sa treba vyhnúť 

Konzumujte čo možno najmenej živočíšneho tuku! 

Jedzte mäso, ryby alebo údeniny najvyššej kvality, ale len zriedka! Obmedzte týmto spôsobom denný príjem živočíšneho tuku. Najmenej zdravé je mäso bravčové. Uvedomte si, že zároveň s konvenčným mäsom konzumujete okrem kyselín tiež jedy, napr. antibiotiká alebo syntetické hormóny. Vašu potrebu bielkovín môžete rovnako tak dobre pokryť rastlinnými potravinami ako sú listový šalát, amarant, quinoa, pšeno alebo čiastočne tiež sušenými morskými riasami a strukovinami.

Konzumujte mlieko a mliečne výrobky len v malej miere! 

V priemyselných krajinách sa používajú na predĺženie trvanlivosti mlieka vyššie alebo dokonca extrémne vysoké teploty. V takto tepelne spracovanom mlieku s predĺženou trvanlivosťou už nie sú obsiahnuté pre telo dôležité látky, resp. telo ich už nemôže využiť. Navyše pôsobí toto mlieko v našom tele ako zlodej vápnika, pretože pre látkovú výmenu musia byť získavané minerálne látky z nášho "skladu minerálnych látok", teda napr. z kostí. Je zaujímavé, že tento jav môže mať vplyv na častejší výskyt zubných kazov a osteoartrózy. Úplne iné je to u mnohých národov Afriky, ktoré pijú mlieko len celkom výnimočne alebo dokonca vôbec, a napriek tomu majú silné zuby a kosti.

Dávajte prednosť prírodnému kvalitnému mlieku z obchodov so zdravou výživou alebo kupujte čerstvé mlieko priamo od chovateľov.

Ako náhradku môžete piť aj ryžové mlieko. Univerzita v Heidelbergu zistila, že iba 55% Stredoeurópanov znáša kravské mlieko bez problémov. Toto mlieko obsahuje asi 25 rôznych typov bielkovín, ktoré môžu práve v kombinácii s cukrom a bielou múkou viesť k alergickej reakcii. Dobré rastlinné zdroje vápnika sú rôzne druhy zeleniny a ovocia, orechov a sušených plodov.

Spotreba syrov by mala byť tiež obmedzená. Dávajte vždy prednosť syrom zo surového mlieka, ktoré dostať v predajniach so zdravou výživou.

Údeniny a syry je možné výborne nahradiť rastlinnými nátierkami.

Odkyslenie6

Vyhnite sa rafinovanému bielemu cukru a sladkostiam!

Obmedzte konzumáciu živočíšnych tukov (masť, tučné mäso a údeniny) a vyhýbajte sa stuženým tukom (hotové jedlá, margaríny, čokoláda atď.)! Zrieknite sa do budúcnosti požívatín ako sú sladkosti, malinovky, zrnková káva, čierny čaj, sladké nápoje, alkohol, cigarety atď.

Ak sa nebudete chcieť vzdať šálky zrnkovej kávy alebo čierneho čaju, pite ju/ho ráno. Zrnkovú kávu môže ostatne veľmi dobre nahradiť káva z obilnín alebo bylinný čaj.

Bylinný alebo čistiaci čaj by ste mali piť prevažne v prvej polovici dňa prípadne až do skorého popoludnia. Neskôr večer Vám doporučujeme piť už len čaj zbavujúci telo škodlivín v kombinácii s jednou alebo dvoma čajovými lyžičkami rastlinnej výživy ako je napr. WurzelKraft.

Vyvarujte sa tiež prílišnému pitiu počas jedla! 

Príliš veľké množstvo tekutín prijímaných počas jedla zriedi žalúdočnú kyselinu soľnú a ostatné tráviace šťavy a bráni tak optimálnemu tráveniu.

Toto riedenie žalúdočných štiav spôsobuje, že bielkoviny sú štiepené len nedokonale a baktérie v potrave nie sú zničené. Následkom toho začne nestrávená potrava v čreve hniť. Začnú sa tvoriť jedovaté produkty látkovej výmeny, ktoré zaťažujú pečeň a negatívne ovplyvňujú celý organizmus.

Pite preto väčšie množstvo tekutín aspoň jednu hodinu pred alebo hodinu po jedle.

Okrem vody, bylinkového čaju a zeleninových štiav môžete vypiť v rámci krytia dennej potreby tekutín aj jeden pohár ovocnej šťavy za deň, najlepšie v riedenom stave v pomere 1 diel šťavy a 3 diely vody. Nepite príliš veľa ovocnej šťavy, lebo tá môže spôsobiť kvasenie v črevách. Pri kúpe ovocnej šťavy dbajte vždy na to, aby sa jednalo o 100% čistú šťavu bez pridania cukru.

regenerujte.cz