Najlepšie prírodné antihistaminiká

< Spať na články

Obsah článku

    Najlepšie prírodné antihistaminiká

    Čo je histamín

    Histamín je proteín, ktorý spôsobuje zápal, začervenanie a podráždenie. Produkuje sa v reakcii na environmentálne alebo diétne proteíny, známe aj ako antigény.

    Keď sa antigén dostane do kontaktu s telom, imunitný systém ho registruje ako votrelca a produkuje k nemu protilátky. Tieto protilátky spôsobujú uvoľňovanie histamínu do krvného obehu, kde môžu vytvárať príznaky a zvýšenie citlivosti.

    Histamíny sa nachádzajú v mnohých potravinách, najmä tých, ktoré zrejú alebo fermentujú, ako napríklad zrelé syry, červené víno a kyslá kapusta, a tiež v potravinách, ako sú vajcia, niektoré ovocie a zelenina, či korenia.

    Pozitívne je, že existuje množstvo prírodných spôsobov, ako uľahčiť vaše utrpenie, či už je to od sezónnych alergií alebo histamínových potravín.

    Znížte celkový zápal v tele

    Predtým, ako sa pozrieme na prírodné antihistaminiká, je dôležité najprv upraviť životný štýl a začať dodržiavať diétu na zníženie celkového zápalu.

    To zahŕňa odstránenie potravín, ktoré sú intolerantné (glutén a mliečne výrobky sú najbežnejšie), stabilizáciu hladiny cukru v krvi, opravu črevnej priepustnosti, zvládnutie nízkej funkcie štítnej žľazy a hormonálnej nerovnováhy a riešenie chronických stresových faktorov, ako je nedostatok spánku, nadmerný tréning, toxické expozície, nezdravé jedlo, prebytok alkoholu a mnoho ďalších.

    Ak máte sezónne alergie, viete, že toto obdobie je pre vás náročné. Kýchanie, svrbenie očí, upchatie nosa a tlak v dutinách - tieto príznaky môžu byť priam neznesiteľné.

    Pravdepodobne ste už vyskúšali veľa voľnopredajných liekov na zmiernenie týchto príznakov, ale možno budete chcieť vyskúšať ich prírodnú alternatívu. Existujú dôkazy, že prírodné antihistamínové prostriedky pomáhajú zmierniť alergické príznaky.

    Či už sa tomu hovorí senná nádcha, alergická nádcha alebo sezónne alergie, k dispozícii sú početné lieky - na lekársky predpis aj voľnopredajné - ktoré pomáhajú bojovať proti týmto príznakom, ale môžu spôsobiť vedľajšie účinky, ako je ospalosť a nevoľnosť.

    Ako účinkujú antihistaminiká?

    Alergie sú imunitnou odpoveďou na inak neškodnú látku. Táto látka - či už je to peľ, srsť zvierat alebo prach - prichádza do kontaktu s bunkami v slizniciach vášho nosa, úst, hrdla, pľúc, žalúdka a čriev. U alergikov to vedie k uvoľneniu chemického histamínu.

    Histamín je súčasťou imunitného systému, ktorý spôsobuje všetky príznaky spojené s alergiami - kýchanie, svrbenie a príznaky podobné prechladnutiu, ktoré sú nepríjemné. Antihistaminiká blokujú aktivitu histamínu v snahe zastaviť alergickú reakciu.

    Mnoho liekov na alergiu účinkuje ako antihistaminiká. Existujú ale aj určité potraviny a rastlinné extrakty, ktoré môžu podobne blokovať účinky histamínu.

    Vitamín C ako antihistaminikum

    Vitamín C ako antihistaminikum

    Najlepšie prírodné antihistaminiká

    Existuje množstvo prírodných antihistaminík, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky alergie.

    Vitamín C

    Je nevyhnutné, aby ste konzumovali potraviny bohaté na vitamín C, pretože vaše telo si ho nedokáže vyrobiť samo. Silný antioxidant, vitamín C, chráni vaše bunky pred poškodením, znižuje závažnosť alergických reakcií a pomáha telu bojovať proti infekciám. Ak sa užíva počas príznakov alergií, môže vitamín C spomaliť nadmernú reakciu vášho tela na spúšťače životného prostredia znížením produkcie histamínu v tele.

    Výskumníci štúdie v roku 2018 pozorovali, že vysoké dávky intravenózne podávaného vitamínu C znížili príznaky alergie. Uviedli tiež, že nedostatok vitamínu C môže viesť k chorobám súvisiacim s alergiou.

    Vitamín C je prítomný v mnohých plodoch a zelenine, ako napríkla - rakytník, šípky, čierne ríbezle, paprika, brokolica, Cantaloupe melón, karfiol, petržlenová vňať, kel, citrusové ovocie, kiwi, jahody, paradajky a paradajková šťava, zimná tekvica.

    Odporúčané minimálne množstvo vitamínu C, ktoré pomáha posilniť váš imunitný systém, závisí od veku, pohlavia a ďalších faktorov a je v rozmedzí od 15 mg u malých detí až po 90 mg u dospelých mužov. 

    Avšak v závislosti od závažnosti alergií môže byť potrebná dávka 500 až 5 000 mg rozdelená počas dňa.

    Kvercetín ako antihistaminikum

    Kvercetín ako antihistaminikum

    Kvercetín

    Každý rok je jar predzvesťou dlho očakávaného prechodu od zimného obdobia do tepla. Napriek všetkým výhodám, ktoré zvyčajne prináša teplejšie počasie, znamená jar pre milióny ľudí alergie a utrpenie asi pre polovicu slovenskej populácie.

    Či už sú to vinníci roztočov, peľov, tráv, znečisťujúcich látok alebo potravín, tieto alergény spúšťajú produkciu protilátok známych ako imunoglobulín E (IgE). Tieto IgE protilátky sa potom pripájajú k špecifickým imunitným bunkám známym ako žírne bunky a bazofily, čo spôsobuje, že uvoľňujú veľké množstvo histamínu, prozápalových prostaglandínov a cytokínov. Výsledkom sú dobre známe príznaky alergie, ako je napríklad nádcha, svrbenie nosa, vodnaté oči, podráždené hrdlo, kožná vyrážka či astma.

    Kvercetín je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina patriaca do triedy látok známych ako bioflavonoidy, ktoré sú všeobecne známe pre svoje silné antioxidačné, protizápalové a antialergické účinky.

    Kvercetín má obzvlášť silnú afinitu k žírnym bunkám a bazofilom a po pripojení stabilizuje bunkovú membránu, aby v konečnom dôsledku zabránil bunkovej degranulácii a uvoľňovaniu histamínu. Ďalej znižuje zápal inhibíciou sekrécie neutrofilných lyzozomálnych enzýmov a tvorbou leukotriénov.

    V jednej štúdii sa ukázalo, že kvercetín významne inhibuje antigénom stimulované uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek získaných z nosnej sliznice jedincov s celoročnou alergickou nádchou. Účinok kvercetínu bol pri rovnakej koncentrácii takmer dvojnásobný ako pri kromoglykáte sodnom.

    Kvercetín je prirodzene prítomný v mnohých potravinách a bylinkách, ako napríklad - cibuľa, jablká, bobuľovité ovocie, čierny čaj, brokolica, pohánka, hrozno, ginkgo biloba, zelený čaj, paprika, červená cibuľa, červené víno.

    Prijímanie doplnkov kvercetínu však funguje lepšie pri liečbe alergií ako konzumácia potravín, ktoré ho obsahujú. Je to preto, že potraviny obsahujú výrazne nižšie hladiny tohto flavonoidu.

    Odporúčaná dávka kvercetínu na symptomatickú úľavu od alergickej rinitídy je v rozmedzí 250 - 600 mg, ktorá sa užíva trikrát denne, 20 minút pred jedlom. Ďalej, ak sa užíva v kombinácii s bromelaínom, absorpcia a biologická dostupnosť kvercetínu sa výrazne zlepšuje. Bromelaín pochádzajúci z ananásových stoniek je enzým, ktorý je dobre známy tým, že zvyšuje absorpciu mnohých ďalších zlúčenín a sám má antialergické vlastnosti.

    Probiotiká ako antihistaminikum

    Probiotiká ako antihistaminikum

    Probiotiká

    Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré by mohli ponúknuť zdravotné výhody tým, že pomáha telu udržiavať zdravú rovnováhu črevných baktérií.

    Ak je udržanie rovnováhy črevného mikrobiómu v tele dôležité pre metabolizmus histamínu, malo by z toho vyplývať, že probiotiká by mali byť užitočné pri zmierňovaní intolerancie histamínu; ale je nevyhnutné si uvedomiť, že existujú stovky rôznych kmeňov baktérií a že všetky majú odlišné úlohy a vlastnosti. Obmedzený výskum ukazuje, že niektoré majú pozitívnu úlohu v metabolizme histamínu.

    Druhy, ktoré môžu byť prospešné

    Na základe zatiaľ veľmi obmedzeného výskumu, ktorý sa zaoberal úlohou probiotík pri intolerancii histamínu, sú druhmi považovanými za prospešné (pretože sa predpokladá, že degradujú biogénne amíny, ako je histamín) Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum a pravdepodobne Lactobacillus reuteri.

    Ďalším predbežným výskumom in vitro boli identifikované určité kmene, ktoré pôsobia týmto účinkom, napríklad Lactobacillus plantarum D-1033, kmeň Lactobacillus rhamnosus GG®. Tieto probiotické kmene ako L. rhamnosus GG®, ktoré majú pozitívny vplyv na príznaky intolerancie histamínu, tak robia znížením regulácie receptorov IgE a histamínu, reguláciou protizápalových látok v čreve, čo pomáha znižovať črevnú permeabilitu alebo priľnavosť patogénnych baktérií k stene čreva.

    Je tiež dôležité zdôrazniť, že každý je iný, a preto to, čo funguje u jedného človeka, nemusí fungovať úplne rovnako u druhého, takže hľadanie toho správneho probiotika môže vyžadovať určitý pokus a omyl.

    Druhy, ktorým je potrebné sa vyhnúť

    Na základe malého množstva dostupného výskumu sa predpokladá, že niektoré z baktérií používaných na fermentáciu jogurtu a fermentovaných potravín by mohli potenciálne zvýšiť produkciu histamínu, takže veľa ľudí s intoleranciou na histamín by sa malo týmto typom potravín vyhýbať. Spravidla ide o kmene Lactobacillus casei a Lactobacillus bulgaricus. Je dôležité mať na pamäti, že kmene v rámci druhu baktérií môžu reagovať odlišným spôsobom, a tak nie všetky kmene v týchto druhoch budú mať tento účinok, ale ak máte pochybnosti, pre istotu sa týmto druhom vyhnite.

    Žihľava ako antihistaminikum

    Žihľava ako antihistaminikum

    Žihľava

    Prírodné lieky môžu byť skutočne užitočné pri zmierňovaní príznakov sennej nádchy a alergickej nádchy, pričom žihľava je jednou z menej známych, ale nie menej efektívnych možností riešenia problému.

    Žihľava sa všeobecne považuje za prírodné antihistaminikum, ale výskumy ukazujú, že môže potlačiť aj niekoľko zápalových faktorov, ktoré spôsobujú príznaky alergickej nádchy.

    Výskum určil chemické cesty, ktorými žihľava interferuje, aby sa tieto príznaky zmiernili.

    Pri kontakte s alergénom sa uvoľňuje histamín zo žírnych buniek a bazofilov. Potom sa aktivujú receptory histamínu (z toho 4), pričom alergické reakcie sú najčastejšie spojené s H1 a H2.

    Receptory histamínu-1 sa nachádzajú v stenách krvných ciev, najmä v dýchacom a kardiovaskulárnom systéme. Ak sú aktivované histamínom, vyvolajú rôzne reakcie vrátane zvýšenia priepustnosti krvných ciev. To podporuje pohyb imunitných buniek a zvyšuje citlivosť senzorických nervov v dýchacích cestách. A to zas zvyšuje pravdepodobnosť reakcie celého dýchacieho systému na všetko, s čím sa stretne.

    Žihľava je tu užitočná, pretože má antagonistickú (protikladnú) a negatívnu agonistickú aktivitu, čo znamená, že môže blokovať receptorové miesta, na ktoré sa histamín zvyčajne zachytáva.

    Žihľava navyše môže inhibovať tryptázu, enzým, ktorý sa uvoľňuje spolu s histamínom a ktorý podporuje jeho účinky. Jeho inhibícia je preto užitočná pri znižovaní alergických reakcií.

    Ako žihľavu použiť

    Ak alergická nádcha spôsobuje svrbenie, hrboľaté červené vyrážky alebo zapálenú pokožku, môže vám žihľava prospieť. Žihľavové čaje sú bežne dostupné v obchodoch so zdravou výživou a v supermarketoch, alebo môžete užívať tinktúru zo žihľavy niekoľkokrát denne.

    Bromelaín ako antihistaminikum

    Bromelaín ako antihistaminikum

    Bromelaín

    Bromelaín, ktorý sa nachádza v ananáse, je ďalším známym prírodným antihistaminikom. Dva rôzne vedecké prehľady - jeden špecifický pre bromelaín a druhý zameraný na bylinné lieky - ukázali, že bromelaín je obzvlášť dobrý pri liečbe alergickej rinitídy. Bromelaín tiež pôsobí ako prírodné antihistaminikum tým, že zmierňuje dýchacie ťažkosti a zápaly spôsobené alergiami.

    Extra tipy

    Ak chcete zachovať vyváženú hladinu histamínu, zvážte tieto jednoduché tipy:

    • Nepite energetické nápoje a obmedzte kofeín na minimum - ako alternatívu vyskúšajte bylinkový čaj (napríklad žihľavový!).
    • Ak ste citliví na peľ, znížte jeho expozíciu tak, že požiadate suseda alebo priateľa, aby vám pokosili trávnik namiesto vás.
    • Dajte si pozor na mliečne výrobky vyvolávajúce hlien, ktoré môžu zhoršiť prekrvenie a nádchu.
    • Skúste sa namiesto sladkých koláčov a sušienok zamerať na čerstvé a sušené ovocie. Tieto čerstvé alternatívy dodajú výživu podporujúcu imunitu, ktorá pomôže telu vyrovnať sa s alergénmi, zatiaľ čo cukor môže zhoršiť zápalové príznaky alergie, preto je najlepšie sa mu vyhnúť.
    • Tvrdé čistiace chemikálie používané v bazénoch môžu vyvolať reakcie v citlivom dýchacom systéme. Ak je to tak, pokúste sa obmedziť čas v týchto oblastiach.
    • Kedy ste si naposledy robili poriadok v taške na make-up alebo čistili kúpeľňovú skrinku? Uistite sa, že všetko, čo si dávate na pokožku alebo okolo očí alebo úst, je ešte v záruke a skutočne čisté, aby ste predišli reakcii.

    zdroj: medicalnewstoday.com, ynchchronicpainsolutions.com, avogel.co.uk, fxmedicine.com.au