Náš tráviaci trakt je už pri narodení osídľovaný baktériami a zloženie črevnej mikroflóry je dôležité tak v detstve pre správny vývoj organizmu, ako aj v dospelosti. U dospelého človeka by sme v tráviacom trakte našli viac ako 400 druhov baktérií, mnohé z nich sú pre zdravie nevyhnutné a osožné.
Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele. Napomáhajú zdraviu.

Nemuseli by sme o nich vôbec hovoriť, keby nás civilizovaný spôsob života nebol priviedol ku mnohým zdravotným ťažkostiam. K civilizačným ochoreniam. Tieto ochorenia majú niekoľko spoločných vlastností, pričom strava tu pravidelne zohráva dôležitú úlohu. Zmenili sme stravovanie, aj celkové správanie sa ľudí. Na rozdiel od životného štýlu, na ktorý bol človek po tisícročia adaptovaný, prichádzajú vážne zmeny.
Probiotiká majú vplyv na mnoho rôznych ochorení a v našom jedálničku by určite nemali chýbať.
Vplyv probiotík na naše zdravie
1. Probiotiká proti zažívacím ťažkostiam
Probiotiká zlepšujú stráviteľnosť potravy a črevnú peristaltiku (pohyb črevných stien) a tým pomáhajú proti zápcham, nafukovaniu, plynatosti, hnačkám, dráždivosti atď...
2. Probiotiká proti infekciám
Probiotiká pôsobia preventívne voči niektorým infekciám. Najviac dokumentovaná je preventívna funkcia probiotík v infekciách tráviaceho traktu – baktérie, vírusy, plesne. Dobré bakteriálne zloženie črevnej mikroflóry dokáže zamedziť, alebo zmierniť priebeh ochorení ako salmonelóza, či vírusové infekcie čriev.
3. Probiotiká pri rekonvalescencii
Probiotiká sú veľmi dôležité pri rekonvalescencii (hlavne po liečbe antibiotikami a chemoterapii). Sú naviac nevyhnutné pre tvorbu niektorých vitamínov v tele a vstrebávanie potrebných živín.
4. Alergia a probiotiká
Jeden z dôležitých benefitov užívania probiotík je pomoc pri liečbe alergií. Alergická nádcha je zápal nosových ciest. Brazílski vedci však spozorovali zmiernenie symptómov a účinnú prevenciu recidívy alergickej nádchy, práve ak alergici užívali probiotiká.
5. Probiotiká a potravinové intolerancie
Citlivosť na určité potraviny trápi veľa ľudí. Nielenže zabráni potešeniu z niektorých druhov potravín, následkom sú naozaj nepríjemné pocity a zažívacie ťažkosti. Intolerancia môže byť výsledkom poruchy normálnych, zdravých baktérií v hrubom čreve. Potravinové alergie sa dajú zmierniť správnym nutričným protokolom, ktorý zahŕňa práve probiotické baktérie.
6. Vplyv probiotík na imunitu
Probiotiká preukázateľne pomáhajú posilniť imunitný systém. V spoločnostiach s prehnanou hygienu odborníci zaznamenali prudký nárast autoimunitných a alergických ochorení. Imunitný systém nie je vystavovaný patogénnym organizmom. Zavedenie priateľských baktérií vo forme probiotík prebudí imunitu tým správnym spôsobom.
7. Probiotiká môžu vyriešiť močové problémy
Žiadna žena nehovorí rada o vaginálnych infekciách. Existuje celý rad vecí, ktoré môžu vyhodiť mikroflóru v pošve z rovnováhy, ako napríklad antibiotiká, antikoncepcia a spermicídy. Probiotiká môžu pomôcť obnoviť túto krehkú rovnováhu, ktorá je dôležitá pre zamedzenie vzniku urogenitálnych problémov.
8. Probiotiká a energia
Vedeli ste, že užívanie probiotík môže skutočne pomôcť zvýšiť energetickú hladinu? Energia sa nejaví ako priamo úmerná zdraviu čriev, ale je to tak. Probiotiká pomáhajú zlepšiť vstrebávanie vitamínov, bielkovín a minerálov, obnoviť rovnováhu črevnej flóry, vytlačiť zlé baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia a udržať škodlivé vplyvy pod kontrolou. A všetky tieto veci môžu prispieť k pozdvihnutiu energie a duševnej pohody.
9. Probiotiká na lepšiu náladu
Už ste niekedy počuli, že vaše črevá sú váš druhý mozog? Je v nich rozsiahla sieť neurónov, ktorá vám umožňuje „cítiť“ náladu vašich čriev. A ľudské emócie sú ovplyvnené aj nervami v črevách. Ďalší zaujímavý fakt je, že až 95 percent serotonínu, hormón pozitívne vplývajúci na náladu, je práve v črevách. Mať zdravé zažívanie teda naozaj súvisí s dobrou náladou.
10. Probiotiká k detoxikácii organizmu.
Probiotiká potláčajú rast patogénnych baktérií v tele a obmedzujú tak produkciu toxických a karcinogénnych látok.
11. Probiotiká pri problematickej pleti
Vhodné probiotické kmene pomáhajú znížiť riziko infekcií a zápalových procesov. Pomáhajú pri problematickej pleti, kandidózach a mykózach.
12. Probiotiká proti zvýšenej hladine cholesterolu
Probiotický komplex upravuje metabolizmus cholesterolu a preukázateľne znižuje jeho hladinu.
zdroje: 1. primar.sme.sk 2. probiotik.sk 3. webmagazin.teraz.sk