< Spať na články
Kyselina HA1

Kyselina hyalurónová je dobre známa svojimi blahodárnymi účinkami na pokožku - zmierňuje suchú kožu, znižuje výskyt vrások a urýchľuje hojenie rán. Pomáha tiež zmierniť bolesť kĺbov u športovcov i ľudí s osteoartrózou.

Kyselina hyalurónová HA, známa tiež ako hyaluronan, je mazacia, číra látka, ktorú si telo prirodzene vytvára. U ľudí je HA prítomná vo všetkých spojivových tkanivách a orgánoch, ako je koža, synoviálna tekutina, krvné cievy, sérum, mozog, chrupavka, srdcové chlopne a pupočníková šnúra. Najmä synoviálna tekutina má najvyššiu koncentráciu HA kdekoľvek v tele pri 3–4 mg/ml.

Vďaka svojej vynikajúcej schopnosti viazať vodu sa účinná látka používa v kozmetike pre zvlhčovanie pokožky a proti starnutiu. Kyselina hyalurónová sa tiež preslávila ako liečivo, ktoré pomáha s bolesťou kĺbov a kĺbovým opotrebovaním (osteoartritída). Kyselina hyalurónová má rôzne použitia. Mnoho ľudí ju užíva ako doplnok, ale používa sa aj v lokálnych sérach, očných kvapkách a injekciách.

Kyselina hyalurónová (HA) - 5 účinkov na zdravie

Kyselina HA zmierňuje bolesť kĺbov

Pri pohybe kĺbov je synoviálna tekutina tlačená do chrupavky a dodáva jej živiny. Keď je záťaž zastavená, tekutina prúdi späť z chrupavky do kĺbového priestoru. Pri zápale kostí a kĺbov sa znižuje množstvo a obsah živín synoviálnej tekutiny. (Synoviálna tekutina je „viskózna tekutina“, ktorá pomáha kĺbom vstrebávať šoky, zostať pružná a prenášať živiny do chrupavky.) V dôsledku toho nie sú spoje tak dobre mazané a chrupavková látka už nie je optimálne vyživovaná a tak sa chrupavka zapáli a stráca svoju elasticitu. Ak sa kyselina hyalurónová pridáva do kĺbu, má pozitívny vplyv na synoviálnej tekutinu. Zmierňuje tak bolesť a zlepšuje sa pohyblivosť kĺbov.

Doplnky kyseliny hyalurónovej sú veľmi užitočné pre ľudí trpiacich osteoartrózou, čo je typ degeneratívnej choroby kĺbov spôsobenej opotrebovaním kĺbov v priebehu času. Ukázalo sa, že užívanie 80–200 mg denne najmenej počas dvoch mesiacov významne znižuje bolesť kolena u ľudí s osteoartrózou, najmä u osôb vo veku od 40 do 70 rokov.

Kyselina hyalurónová sa tiež môže injikovať priamo do kĺbov na zmiernenie bolesti. Analýza viac ako 12 000 dospelých však zistila iba miernu redukciu bolesti a väčšie riziko nepriaznivých účinkov. Niektoré výskumy ukazujú, že spárovanie perorálnych doplnkov kyseliny hyalurónovej s injekciami môže pomôcť rozšíriť výhody zmierňujúce bolesť a predĺžiť čas medzi injekciami.

HA sa v pokožke viaže na vodu, čím pomáha udržiavať vlhkosť.
HA sa v pokožke viaže na vodu, čím pomáha udržiavať vlhkosť.

Kyselina hyalurónová udržuje zdravú pokožku

Zhruba polovica kyseliny hyalurónovej v tele je prítomná v pokožke, kde sa viaže na vodu, čím pomáha udržiavať vlhkosť. Prirodzený proces starnutia a vystavenie účinkom ultrafialového žiarenia zo slnka, tabakového dymu a znečistenia však môžu znížiť množstvo vlhkosti v pokožke. Užívanie doplnkov kyseliny hyalurónovej bráni tomuto úbytku tým, že telu dodáva ďalšie množstvo vlhkosti na včlenenie do pokožky.

Dokázalo sa, že dávka 120-240 mg denne po dobu najmenej jedného mesiaca významne zvyšuje vlhkosť pokožky a znižuje suchosť pokožky u dospelých. Hydratovaná pokožka tiež znižuje výskyt vrások, čo môže vysvetľovať, prečo niektoré štúdie ukazujú, že jej doplnením môže pokožka vyzerať hladšia. Keď sa sérum kyseliny hyalurónovej aplikuje na povrch pokožky, zníži vrásky, začervenanie, ale aj dermatitídu.

HA pomáha hojiť rany rýchlejšie reguláciou úrovne zápalu.
HA pomáha hojiť rany rýchlejšie reguláciou úrovne zápalu.

Kyselina hyalurónová urýchľuje hojenie rán

Kyselina hyalurónová hrá kľúčovú úlohu pri hojení rán. Je prirodzene prítomná v koži, ale jej koncentrácia sa zvyšuje, keď dôjde k poškodeniu, ktoré si vyžaduje opravu. Kyselina hyalurónová pomáha hojiť rany rýchlejšie reguláciou úrovne zápalu a signalizáciou tela, aby v poškodenej oblasti vybudovalo viac krvných ciev.

Ukázalo sa, že jej aplikácia na rany kože znižuje veľkosť rán a zmierňuje bolesť rýchlejšie ako placebo alebo vôbec žiadna liečba. Kyselina hyalurónová má tiež antibakteriálne vlastnosti, takže môže pomôcť znížiť riziko infekcie pri aplikácii priamo na otvorené rany. Okrem toho je účinná pri potláčaní chorôb ďasien, urýchľovaní hojenia po operácii zubov a odstraňovaní vredov pri lokálnom použití v ústach.

Kyselina hyalurónová pomáha zmierniť príznaky refluxu

Doplnky kyseliny hyalurónovej pomáhajú zmierniť príznaky kyslého refluxu. Ak sa vyskytne reflux, obsah žalúdka sa opakovane vracia do hrdla, čo spôsobuje bolesť a poškodenie výstelky pažeráka. Kyselina hyalurónová pomáha upokojiť poškodenú výstelku pažeráka a urýchliť proces regenerácie.

Jedna štúdia zistila, že použitie zmesi kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu na kyslé poškodené tkanivo hrdla pomohlo liečiť sa oveľa rýchlejšie, ako keď sa nepoužilo žiadne ošetrenie. Ďalšia štúdia zistila, že užívanie doplnku kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu spolu s liekmi znižujúcimi kyselinu znižovalo príznaky refluxu o 60% viac ako užívanie liekov znižujúcich kyselinu samotných. Iná štúdia ukázala, že rovnaký typ doplnku bol päťkrát účinnejší pri zmierňovaní príznakov kyslého refluxu ako placebo.

Očné kvapky s kyselinou hyalurónovou pomáhajú zmierniť suché oči.
Očné kvapky s kyselinou hyalurónovou pomáhajú zmierniť suché oči.

Kyselina hyalurónová pomáha redukovať suché oči

Kvapalina vo vnútri očnej dutiny je zložená takmer úplne z kyseliny hyalurónovej. Očné kvapky s kyselinou hyalurónovou pomáhajú zmierniť chronicky suché oči tým, že doplnia vlhkosť do očí, pomôžu s výrobou sĺz a obnovia rovnováhu tekutín. Niektoré štúdie tiež zistili, že kyselina hyalurónová pomáha potláčať oxidačné poškodenie spôsobené UVB svetlom v rohovke.

zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, woldo-health.cz, healthline.com, draxe.com