Jarný detox

< Spať na články
Detoxikacia

Detoxikácia - alebo detox - je populárne a módne slovo, skloňované hlavne v jarných mesiacoch.

Zvyčajne znamená dodržiavanie špecifickej diéty alebo používanie špeciálnych produktov, ktoré tvrdia, že vaše telo zbavujú toxínov, čím zlepšujú zdravie a podporujú chudnutie.

Našťastie je vaše telo dobre vybavené na odstránenie toxínov a nevyžaduje špeciálne diéty ani drahé doplnky. To znamená, že touto výbavou môžete vylepšiť prirodzený detoxikačný systém vášho tela.

Ako začať detox?

Najskôr si odľahčite toxínové preťaženie. Eliminujte alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry a nasýtené tuky, ktoré všetky pôsobia v tele ako toxíny a sú prekážkou v procese hojenia. Minimalizujte tiež používanie domácich čistiacich prostriedkov na báze chemikálií a výrobkov osobnej hygieny (čistiacich prostriedkov, šampónov, dezodorantov a zubných pást) a nahrádzajte ich prírodnými alternatívami.

Ďalšou prekážkou dobrého zdravia je stres, ktorý spôsobuje, že vaše telo uvoľňuje stresové hormóny do vášho systému. Aj keď tieto hormóny môžu poskytnúť „adrenalínovú horúčku“ na splnenie termínu, vo veľkých množstvách vytvárajú toxíny a spomaľujú detoxikačné enzýmy v pečeni. Jóga a meditácia sú jednoduché a efektívne spôsoby, ako zmierniť stres obnovením fyzických a duševných reakcií na nevyhnutný stresový život, ktorý žijete. 

Detoxikacia1

Detoxikačné programy

Existuje mnoho detoxikačných programov a detoxikačných receptov v závislosti od vašich individuálnych potrieb. Mnohé programy sa riadia sedemdňovým harmonogramom, pretože, ako vysvetľuje Bennett (spoluautor 7-dňového zázraku Detox s Stephenom Barrie), „čistenie tela si vyžaduje čas.“ Jeho program zahŕňa pôst na tekutiny po dobu dvoch dní, po ktorom nasleduje starostlivo naplánovaná päťdňová strava s detoxikačným účinkom, aby tráviaci systém mohol odpočívať. V knihe odporúča rýchly troj- až sedemdňový detox pozostávajúci iba z čerstvého džúsu (piť iba čerstvé ovocné a zeleninové šťavy a vodu) ako účinný spôsob uvoľňovania toxínov.

Po detoxikačnom programe môžete denne čistiť svoje telo pomocou týchto praktík životného štýlu:

  • vláknina - jedzte veľa vlákniny, vrátane hnedej ryže a ekologicky pestovaného čerstvého ovocia a zeleniny. Repa, reďkovka, artičoky, kapusta, brokolica, spirulina, chlorella a morské riasy sú vynikajúcimi detoxikačnými potravinami.
  • bylinky - očistite a ochráňte pečeň tým, že budete používať bylinky, ako napríklad koreň púpavy, lopúcha a bodliaka, a pite zelený čaj. Užívajte vitamín C, ktorý pomáha telu produkovať glutatión, zlúčeninu pečene, ktorá odvádza toxíny.
  • voda - pite aspoň dva litre vody denne, noste fľašu na vodu z nehrdzavejúcej ocele so sebou všade!
  • kyslík - dýchajte zhlboka, aby vám kyslík mohol cirkulovať v celom systéme
  • stres - transformujte stres zdôrazňovaním pozitívnych emócií.
  • vodoliečba - precvičte si vodoliečbu tak, že sa na päť minút oddáte veľmi horúcej sprche tak, aby vám voda stekala po chrbte. Nasleduje 30 sekúnd studenej vody. Urobte to trikrát a potom si ľahnite do postele na 30 minút.
  • sauna - v saune sa potíte, takže vaše telo môže vylučovať odpat pomocou potu

produkt

Spirulina

Spirulina

100% prírodná Spirulina ADVANCE obsahuje 100 % čistú spirulinu...

Pozrieť v obchode
Detoxikacia2

Zmeny životného štýlu

Zamerajte sa na spánok

Zabezpečenie primeraného a kvalitného spánku každú noc je nevyhnutnosťou na podporu zdravia vášho tela a systému prirodzeného detoxu.

Spánok umožňuje vášmu mozgu reorganizovať a dobiť sa, ako aj odstrániť vedľajšie produkty toxického odpadu, ktoré sa hromadili po celý deň. Jedným z týchto odpadových produktov je proteín nazývaný beta-amyloid, ktorý prispieva k rozvoju Alzheimerovej choroby.

Pri nedostatku spánku nemá vaše telo čas na vykonanie týchto funkcií, takže toxíny sa môžu hromadiť a ovplyvňovať niekoľko aspektov zdravia.

Slabý spánok súvisí s krátkodobými a dlhodobými zdravotnými následkami, ako sú stres, úzkosť, vysoký krvný tlak, srdcové choroby, cukrovka typu 2 a obezita.

Pravidelne by ste mali spať sedem až deväť hodín za noc, aby ste podporili dobré zdravie.

Ak máte ťažkosti so spánkom alebo spaním v noci, zmeny životného štýlu, ako je dodržanie harmonogramu spánku a obmedzenie modrého svetla - vyžarovaného z mobilných zariadení a počítačových obrazoviek - pred spaním, sú užitočné na zlepšenie spánku.

produkt

Melatonin 5 mg

Melatonin 5 mg

Melatonín prirodzene pomáha regulovať náš spánkový cyklus...

Pozrieť v obchode

Voda

Voda robí oveľa viac, než len uhasí smäd. Reguluje teplotu tela, maže kĺby, napomáha tráveniu a vstrebávaniu živín a detoxikuje vaše telo odstránením odpadových produktov.

Bunky vášho tela musia byť neustále opravované, aby fungovali optimálne a aby štiepili živiny, ktoré vaše telo využíva ako energiu. Tieto procesy však uvoľňujú odpady vo forme močoviny a oxidu uhličitého, ktoré spôsobujú ujmu, ak sa im umožní hromadenie v krvi.

Voda prepravuje tieto odpadové produkty a efektívne ich odstraňuje močením, dýchaním alebo potením. Preto je pre detox dôležitý správny hydratačný proces.

Primeraný denný príjem vody je 3,7 l pre mužov a 2,7 l pre ženy. Možno jej budete potrebovať viac alebo menej v závislosti od vašej výživy, bydliska a úrovne vašej aktivity.

Detoxikacia3

Znížte príjem cukru a spracovaných potravín

Cukor a spracované potraviny sa považujú za korene dnešných kríz v oblasti verejného zdravia.

Vysoká spotreba sladkých a vysoko spracovaných potravín je spojená s obezitou a inými chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. Tieto choroby bránia vášmu telu prirodzene sa detoxikovať tým, že poškodzujú orgány, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu, napríklad pečeň a obličky.

Napríklad vysoká konzumácia sladkých nápojov môže spôsobiť stukovatelú pečeň, stav, ktorý má negatívny vplyv na funkciu pečene.

Konzumáciou menej nezdravého jedla môžete udržať detoxikačný systém vášho tela zdravý.

Nezdravé jedlo môžete obmedziť tak, že ho ponecháte na polici obchodu. Ak ho nemáte vo svojej kuchyni, odvádza to pokušenie úplne.

Nahradenie nezdravých potravín zdravšími voľbami, ako je ovocie a zelenina, je tiež zdravým spôsobom, ako znížiť ich spotrebu.

Jedzte potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty chránia vaše bunky pred poškodením spôsobeným molekulami nazývanými voľné radikály. Oxidačný stres je stav spôsobený nadmernou produkciou voľných radikálov.

Vaše telo prirodzene vytvára tieto molekuly pre bunkové procesy, ako je napríklad trávenie. Alkohol, tabakový dym, zlá strava a vystavenie znečisťujúcim látkam však môžu vytvárať nadmerné množstvo voľných radikálov.

Tým, že spôsobujú poškodenie buniek vášho tela, boli tieto molekuly zapletené do mnohých stavov, ako je demencia, srdcové choroby, ochorenie pečene, astma a určité typy rakoviny.

Jesť stravu bohatú na antioxidanty môže pomôcť vášmu telu bojovať proti oxidačnému stresu spôsobenému nadmernými voľnými radikálmi a inými toxínmi, ktoré zvyšujú riziko ochorenia.

Zamerajte sa na získavanie antioxidantov z potravy a nie doplnkov, ktoré môžu v skutočnosti zvýšiť riziko niektorých chorôb, keď sa užívajú vo veľkých množstvách.

Príklady antioxidantov zahŕňajú vitamín A, vitamín C, vitamín E, selén, lykopén, luteín a zeaxantín.

Bobule, ovocie, orechy, kakao, zelenina, korenie a nápoje, ako je káva a zelený čaj, majú jedny z najvyšších množstiev antioxidantov.

Detoxikacia4

Jedzte potraviny s vysokým obsahom prebiotík

Zdravie čriev je dôležité pre udržanie zdravého detoxikačného systému. Vaše črevné bunky majú detoxikačný a vylučovací systém, ktorý chráni vaše črevo a telo pred škodlivými toxínmi, ako sú napríklad chemikálie.

Dobrý stav čriev začína prebiotikami, typom vlákniny, ktorá živí dobré baktérie vo vašom čreve nazývané probiotiká. S prebiotikami sú vaše dobré baktérie schopné produkovať výživné látky nazývané mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sú prospešné pre zdravie.

Dobré baktérie vo vašom čreve môžu byť nevyvážené zlými baktériami z dôvodu používania antibiotík, zlej dentálnej hygieny a kvality stravovania. 

V dôsledku toho môže tento nezdravý posun v baktériách oslabiť imunitný a detoxikačný systém a zvýšiť riziko ochorenia a zápalu.

Konzumácia potravín bohatých na prebiotiká môže udržať váš imunitný a detoxikačný systém zdravý. K dobrým zdrojom potravy prebiotík patria paradajky, artičoky, banány, špargľa, cibuľa, cesnak a ovos.

Znížte príjem soli

Pre niektorých ľudí je detox prostriedkom na odstránenie prebytočnej vody. Konzumácia príliš veľkého množstva soli môže spôsobiť, že si vaše telo zachová prebytočnú tekutinu, najmä ak máte ochorenie postihujúce obličky alebo pečeň - alebo ak nepijete dostatok vody.

Toto nadmerné nahromadenie tekutiny môže spôsobiť nadúvanie. Ak zistíte, že konzumujete príliš veľa soli, môžete sa zbaviť nadmernej hmotnosti vody.

Aj keď to môže znieť kontraintuitívne, zvýšenie vášho príjmu vody je jedným z najlepších spôsobov, ako eliminovať nadmernú váhu vody pri konzumácii príliš veľkého množstva soli.

Je to preto, že keď spotrebujete príliš veľa soli a málo vody, vaše telo uvoľní antidiuretický hormón, ktorý vám zabráni v močení - a preto detoxikuje. 

Zvýšením príjmu vody vaše telo redukuje vylučovanie antidiuretického hormónu a zvyšuje močenie, čím eliminuje viac vody a odpadových produktov.

Pomáha tiež zvýšiť príjem potravín bohatých na draslík - ktoré vyvažujú niektoré účinky sodíka. Potraviny bohaté na draslík zahŕňajú zemiaky, tekvicu, fazuľa, banány a špenát.

Detoxikacia5

Buďte aktívny

Pravidelné cvičenie - bez ohľadu na telesnú hmotnosť - je spojené s dlhšou životnosťou a zníženým rizikom mnohých stavov a chorôb vrátane cukrovky 2. typu, srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a niektorých druhov rakoviny.

Aj keď za zdravotným prínosom cvičenia stojí niekoľko mechanizmov, kľúčovým bodom je znížený zápal.

Aj keď je určitý zápal potrebný na zotavenie sa z infekcie alebo hojenia rán, príliš veľa z neho oslabuje systémy vášho tela a podporuje ochorenie.

Znížením zápalu môže cvičenie pomôcť telu - vrátane detoxikačného systému - správne fungovať a chrániť pred chorobami.

Odporúča sa vykonávať najmenej 150–300 minút týždenne cvičenie so strednou intenzitou - napríklad svižná chôdza - alebo 75–150 minút týždenne s intenzívnou fyzickou aktivitou - napríklad beh.

čítaj tiež

Všetko o detoxikačnej diéte - čo môžete a nemôžete konzumovať, základný stravovací plán,...

Všetko o detoxikačnej diéte - čo môžete a nemôžete konzumovať, základný stravovací plán,...

Detoxikačné diéty sú široko propagované a zahŕňajú trojdňové, sedemdňové a dlhšie detoxikačné osnovy zamerané na chudnutie, zlepšenie zdravia a ďalšie výhody.

healthline.com, gaiam.com