Ajurvéda, prírodný systém medicíny, vznikla v Indii pred viac ako 5 000 rokmi. Termín ajurvéda je odvodený zo sanskritských slov ayur (život) a véda (veda alebo poznanie). Ajurvéda sa teda prekladá ako poznanie života.
Na základe myšlienky, že choroba je dôsledkom nerovnováhy alebo stresu vo vedomí človeka, ajurvéda podporuje určité zásahy do životného štýlu a prírodné terapie, aby sa získala rovnováha medzi telom, mysľou, duchom a prostredím.
Liečba ajurvédy sa začína vnútorným očistným procesom, po ktorom nasleduje špeciálna strava, bylinné lieky, masážna terapia, joga a meditácia.
Pojmy univerzálnej vzájomnej prepojenosti, konštitúcia tela (prakriti) a životné sily (doshas) sú primárnym základom ajurvédskej medicíny. Ciele liečby pomáhajú človeku eliminovať nečistoty, zmierňovať príznaky, zvyšovať odolnosť voči chorobám, znižovať obavy a zvyšovať harmóniu v živote. Byliny a iné rastliny, vrátane olejov a bežných korenín, sa hojne používajú pri ajurvédskej liečbe.
V Indii je ajurvéda považovaná za formu lekárskej starostlivosti, ktorá sa rovná konvenčnej západnej medicíne, tradičnej čínskej medicíne, naturopatickej medicíne a homeopatickej medicíne. Praktizujúci ajurvédy v Indii absolvujú štátom uznané a inštitucionalizované školenie. V súčasnosti nemajú ajurvédski odborníci v Európe či v Spojených štátoch licenciu a neexistuje žiadny národný štandard pre ajurvédsky výcvik alebo certifikáciu. Ajurvédske školy však v niektorých štátoch (vrátane Slovenska) získali uznanie ako vzdelávacie inštitúcie.
Ajurvéda môže mať pozitívne účinky, ak sa používa ako doplnková terapia v kombinácii so štandardnou konvenčnou lekárskou starostlivosťou.
Mnoho ajurvédskych materiálov nebolo dôkladne študovaných ani v západnom, ani v indickom výskume. Niektoré z produktov používaných v ajurvédskej medicíne obsahujú byliny, kovy, minerály alebo iné materiály, ktoré môžu byť škodlivé, ak sa používajú nesprávne alebo bez pokynov vyškoleného lekára. Ajurvédske lieky sú regulované skôr ako doplnky výživy než ako lieky, takže sa od nich nevyžaduje, aby spĺňali normy bezpečnosti a účinnosti pre konvenčné lieky. Tieto lieky môžu interagovať alebo pôsobiť proti účinkom západných liekov.

Konštitúcia (povaha) a vnútorná rovnováha
Ajurvéda kladie veľký dôraz na prevenciu a nabáda na udržanie zdravia prostredníctvom dôkladnej pozornosti venovanej rovnováhe v živote človeka, správnemu mysleniu, stravovaniu, životnému štýlu a používaniu bylín. Znalosti o ajurvéde umožňujú človeku pochopiť, ako vytvoriť túto rovnováhu tela, mysle a vedomia podľa vlastnej individuálnej konštitúcie a ako zmeniť životný štýl, aby sa táto rovnováha udržala.
Tak ako každý má jedinečný odtlačok prsta, každý človek má osobitný model energie - individuálnu kombináciu fyzických, mentálnych a emocionálnych charakteristík - ktorá obsahuje jeho vlastnú konštitúciu. Táto konštitúcia je určená pri počatí niekoľkými faktormi a zostáva rovnaká počas celého života človeka.
Mnoho faktorov, vnútorných aj vonkajších, na nás pôsobí, aby narušili túto rovnováhu, a odrážajú sa ako zmena povahy človeka z vyváženého stavu. Príklady týchto emocionálnych a fyzických stresov zahŕňajú emočný stav človeka, výber stravy a potravín, ročné obdobia a počasie, fyzické traumy, pracovné a rodinné vzťahy. Po pochopení týchto faktorov je možné podniknúť príslušné kroky na zrušenie alebo minimalizáciu ich účinkov alebo na odstránenie príčin nerovnováhy a na obnovenie pôvodnej konštitúcie. Rovnováha je prirodzený poriadok; nerovnováha je porucha. Zdravie je poriadok; choroba je porucha. V tele prebieha neustála interakcia medzi poriadkom a poruchou. Keď človek pochopí podstatu a štruktúru poruchy, môže znovu nastoliť poriadok.
Vyrovnávanie troch základných energií tela
Ajurvéda identifikuje tri základné druhy energie alebo funkčné princípy, ktoré sú prítomné vo všetkých a vo všetkom. Pretože v slovenčine neexistujú slová, ktoré by vyjadrili tieto koncepty, používame pôvodné sanskritské slová vata, pitta a kapha. Tieto princípy môžu súvisieť so základnou biológiou tela.
Energia je potrebná na vytvorenie pohybu, aby sa tekutiny a živiny dostali do buniek a umožnili tak telu fungovať. Energia je tiež potrebná na metabolizáciu živín v bunkách a je potrebné ju mazať a udržiavať štruktúru bunky. Vata je energia pohybu; pitta je energia trávenia alebo metabolizmu a kapha, energia mazania a štruktúry. Všetci ľudia majú vlastnosti vata, pitta a kapha, ale jedna je zvyčajne primárna, jedna sekundárna a tretia je zvyčajne najmenej prominentná. Za príčinu ochorenia v ajurvéde sa považuje nedostatok správnej bunkovej funkcie v dôsledku nadbytku alebo nedostatku dóše vata, pitta alebo kapha. Choroby môžu byť tiež spôsobené prítomnosťou toxínov.
V ajurvéde telo, myseľ a vedomie spolupracujú na udržiavaní rovnováhy. Jednoducho sa na ne pozerá ako na rôzne aspekty bytia človeka. Naučiť sa, ako vyvážiť telo, myseľ a vedomie, vyžaduje pochopenie toho, ako vata, pitta a kapha spolupracujú. Podľa ajurvédskej filozofie je celý vesmír súhrou energií piatich veľkých prvkov - vesmíru, vzduchu, ohňa, vody a zeme. Vata, pitta a kapha sú kombináciami a permutáciami týchto piatich prvkov, ktoré sa prejavujú ako vzory prítomné v celom stvorení. Vata vo fyzickom tele je jemná energia pohybu, pitta energia trávenia a metabolizmu a kapha energia, ktorá formuje štruktúru tela.

Vata je jemná energia spojená s pohybom - zložená z vesmíru a vzduchu. Reguluje dýchanie, žmurkanie, pohyb svalov a tkanív, pulzáciu srdca a všetky pohyby v cytoplazme a bunkových membránach. Vata v rovnováhe podporuje tvorivosť a flexibilitu. Nevyvážená vata produkuje strach a úzkosť.
Pitta sa vyjadruje ako metabolický systém tela - tvoria ju oheň a voda. Reguluje trávenie, vstrebávanie, asimiláciu, výživu, metabolizmus a telesnú teplotu. V rovnováhe pitta podporuje porozumenie a inteligenciu. Nevyvážená pitta vzbudzuje hnev, nenávisť a žiarlivosť.
Kapha je energia, ktorá formuje štruktúru tela - kosti, svaly, šľachy - a poskytuje „lepidlo“, ktoré drží bunky pohromade, tvorené zo zeme a vody. Kapha dodáva vodu pre všetky telesné časti a systémy. Mastí kĺby, zvlhčuje pokožku a udržuje imunitu. V rovnováhe je kapha vyjadrená ako láska, pokoj a odpustenie. Nevyvážená kapha vedie k pripútanosti, chamtivosti a závisti.
Život nám predstavuje veľa výziev a príležitostí. Aj keď je toho veľa, nad čím máme málo kontroly, máme moc rozhodovať o niektorých veciach, ako je strava a životný štýl. Pre udržanie rovnováhy a zdravia je dôležité venovať týmto rozhodnutiam pozornosť. Diéta a životný štýl vhodný pre individuálnu stavbu človeka posilňujú telo, myseľ a vedomie.
Ajurvéda ako doplnkový systém liečenia
Je potrebné pochopiť základný rozdiel medzi ajurvédou a západnou alopatickou medicínou. Západná alopatická medicína sa v súčasnosti zameriava na symptomatológiu a choroby a primárne používa lieky a chirurgické zákroky na zbavenie tela patogénov alebo chorého tkaniva. Týmto prístupom sa podarilo zachrániť veľa životov. Ajurvéda zahŕňa aj chirurgický zákrok. Lieky však kvôli svojej toxicite často oslabujú organizmus. Ajurvéda sa nezameriava na choroby. Ajurvéda skôr tvrdí, že celý život musí byť podporovaný energiou v rovnováhe. Ak dôjde k minimálnemu stresu a tok energie v človeku je vyrovnaný, prirodzené obranné systémy tela budú silné a ľahšie sa bránia pred chorobami.
Je potrebné zdôrazniť, že ajurvéda nie je náhradou západnej alopatickej medicíny. Existuje veľa prípadov, keď sa chorobný proces a akútne stavy dajú najlepšie liečiť liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Ajurvédu je možné použiť v spojení so západnou medicínou, aby sa človek stal silnejším s menšou pravdepodobnosťou postihnutia chorobami a / alebo na obnovu tela po liečbe liekmi alebo po chirurgickom zákroku.
Všetci máme obdobia, keď sa necítime dobre a uvedomujeme si, že sme nevyvážení. Niekedy ideme k lekárovi len preto, aby sme mohli povedať, že pre svoje zdravie niečo robíme. Táto nerovnováha sa zatiaľ nedá rozpoznať ako choroba. Napriek tomu je to dosť vážne na to, aby sme si všimli naše nepohodlie. Možno si začneme myslieť, či to nie je len naša predstavivosť. Môžeme tiež začať uvažovať o alternatívnych opatreniach a aktívne sa usilovať o vytvorenie rovnováhy v tele, mysli a vedomí.
Hodnotenie a riešenie nerovnováh
Ajurvéda zahŕňa rôzne techniky hodnotenia zdravia. Odborník starostlivo hodnotí kľúčové príznaky a príznaky choroby, najmä vo vzťahu k pôvodu a príčine nerovnováhy. Berie do úvahy aj vhodnosť pacienta na rôzne liečby. Odborník prichádza k diagnóze priamym výsluchom, pozorovaním a fyzickou skúškou, ako aj odvodením. Základné techniky ako snímanie pulzu, pozorovanie jazyka, očí a fyzickej formy; a počúvanie tónu hlasu sa používajú pri hodnotení.
Ak je to vhodné, možno použiť paliatívne a čistiace opatrenia na odstránenie nerovnováhy spolu s návrhmi na odstránenie alebo zvládnutie príčin nerovnováhy. Medzi odporúčania môže patriť implementácia zmien životného štýlu; zahájenie a udržiavanie odporúčanej stravy; a používanie bylín. V niektorých prípadoch sa navrhuje účasť na čistiacom programe zvanom panchakarma, ktorý pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov a získať tak väčší úžitok z rôznych navrhovaných opatrení liečby.
Stručne povedané, ajurvéda sa venuje všetkým aspektom života - telu, mysli i duchu. Uznáva, že každý z nás je jedinečný, každý reaguje inak na mnohé aspekty života, každý má iné silné a slabé stránky. Prostredníctvom vhľadu, porozumenia a skúseností ayurvéda predstavuje obrovské množstvo informácií o vzťahoch medzi príčinami a ich následkami, bezprostrednými aj jemnými, pre každého jedinečného jedinca.

Dóša Vata - Energia pohybu
Dóša vata poskytuje nevyhnutný pohyb pre všetky telesné procesy a je mimoriadne dôležitá pre zdravie. Každoročne je vata najvýraznejšia na jeseň a v zmene ročných období, a to je najdôležitejšie obdobie, kedy treba dbať na stravu a životný štýl. Jedným z dôvodov úvah o životnom štýle je stabilizácia tohto pohybu. Rutina je veľmi užitočná pri pomoci jednotlivcovi efektívne uzemniť všetku túto pohyblivú energiu.
Ľudia s prevládajúcou dóšou vata sú obdarení rýchlou mysľou, flexibilitou a kreativitou. Psychicky zvyčajne rýchlo pochopia pojmy, ale potom na ne rovnako rýchlo zabudnú. Ľudia vata sú ostražití, nepokojní a veľmi aktívni, kráčajú, rozprávajú a myslia rýchlo, sú však ľahko unaviteľní. Majú tendenciu mať menšiu vôľu, sebadôveru, smelosť a toleranciu fluktuácie ako iné typy a často sa cítia nestabilní a neuzemnení. Ak sú typy vata nevyvážené, môžu byť vystrašené, nervózne a úzkostlivé. Vo vonkajšom svete majú typy vata tendenciu rýchlo zarobiť peniaze a aj ich rýchlo minúť. Nie sú dobrí plánovači a v dôsledku toho môžu utrpieť ekonomické ťažkosti.
Vata typy majú premenlivú chuť do jedla a trávenie. Často ich lákajú sťahujúce jedlá, ako je šalát a surová zelenina, ale ich zloženie je vyvážené teplými a varenými jedlami a sladkými, kyslými a slanými chuťami. Ich výkaly majú tendenciu produkovať málo moču a sú často tvrdé, suché a malé čo do veľkosti a množstva.
Vata sídli v hrubom čreve, rovnako ako v mozgu, ušiach, kostiach, kĺboch, koži a stehnách. Ľudia vata sú náchylnejší na choroby spojené so zásadami ovzdušia, ako je emfyzém, zápal pľúc a artritída. Medzi ďalšie bežné poruchy vaty patrí plynatosť, tiky, zášklby, boľavé kĺby, suchá pokožka a vlasy, nervové poruchy, zápcha a duševná zmätenosť. Vata v tele má tendenciu stúpať s vekom, čo sa prejavuje vysušením a pokrčením pokožky.
Pretože atribúty vata sú suché, ľahké, studené, drsné, jemné, pohyblivé a zreteľné, akákoľvek z týchto nadmerných vlastností môže spôsobiť nerovnováhu. Časté cestovanie, najmä lietadlom, hlasné zvuky, nepretržitá stimulácia, drogy, cukor a alkohol - to všetko sa mení, rovnako ako vystavenie chladu a studeným tekutinám a jedlám. Rovnako ako vietor, aj vata sa ťažko udrží a drží pri zemi. Rutina je náročná, ale nevyhnutná, ak sa má vata znižovať a kontrolovať. Najlepšie je, ak typy vata idú spať do 22:00, pretože potrebujú viac odpočinku ako ostatné typy. Ľudia s nadmernou váhou vo všeobecnosti najrýchlejšie reagujú na teplé, vlhké, mierne mastné a ťažké jedlá. Užitočné sú parné kúpele, zvlhčovače vzduchu a všeobecne vlhkosť. Odporúča sa tiež denná olejová masáž pred kúpeľom alebo sprchou.
Stravovanie ľudí v dóši vata
Medzi všeobecné pokyny týkajúce sa stravovania, ktoré znižujú množstvo vata, patria teplé, dobre varené a chutné jedlá. Ľudia by mali mať malé jedlo trikrát alebo štyrikrát denne a podľa potreby sa môžu občerstviť, pričom medzi každým jedlom musia mať dvojhodinový odstup. Pravidelnosť v čase stravovania je pre dóšu vata dôležitá. Tí, ktorí majú konštitúciu dominujúcu vata, sa výborne hodia k jedlám, ako sú polievky, prívarky a hrncové jedlá. Pri príprave jedál môžu použiť viac oleja ako pri zvyšných dvoch dóšach a zlepší sa im trávenie, ak obmedzia príjem surových jedál.
Dobre uvarený ovos a ryža sú pre dóšu vata dobré, pretože nie sú príliš vysušené, ak sú uvarené s dostatkom vody a masla alebo ghee. Zatiaľ čo u ľudí vata je najlepšia varená zelenina, občasný šalát s dobrým olejovým alebo krémovým dresingom je v poriadku. Ak majú ľudia vata tuhé, boľavé kĺby alebo svaly, mali by sa vyhnúť - paradajkám, zemiakom, baklažánu a paprike - a tiež špenátu. Sladké, zrelé a šťavnaté ovocie je pre dóšu vata dobré. Mali by sa vyhnúť sťahujúcim a sušeným plodom, ako sú brusnice, granátové jablká a surové jablká. Ovocie by sa malo vždy jesť samostatne nalačno.
Mnoho ľudí vata môže uspokojiť svoju potrebu bielkovín rozumným používaním mliečnych výrobkov, ale občas môžu použiť aj vajcia, kuracie, morčacie mäso, čerstvé ryby a zverinu. Strukoviny sú ťažko stráviteľné a tí, ktorí sa snažia upokojiť dóšu vata, by ich mali konzumovať v obmedzenom množstve. Strukoviny by mali byť štiepaného typu a pred varením namočené. Varenie s trochou oleja a korenia, ako je kurkuma, kmín, koriander, zázvor, cesnak a pant (asafoetída - čertovo lajno), pomôže zabrániť narušeniu dóše vata.
Všetky orechy a semená sú dobré pre ľudí vata, ale najlepšie je ich používať ako maslo alebo mlieko. Desať mandlí, ktoré si cez noc necháte namočené vo vode a nasledujúce ráno šupky odstránite, sú uspokojivým jedlom. Sezamový olej zahrieva dóšu vata, ale v podstate všetky oleje sú dobré. Všetky mliečne výrobky sú vhodné u ľudí vata, pričom tvrdý syr by sa mal konzumovať striedmo. Všetky koreniny sú dobré, ale nemali by sa používať nadmerne. Ľudia vata si môžu dať pol pohára vína zriedeného s vodou počas jedla alebo po jedle. Pretože ľudia vata majú sklon k závislosti, mali by sa vyhýbať cukru, kofeínu a tabaku. Samotná intenzita môže byť pre dóšu vata opojná, preto by človek mal hľadať relaxáciu a meditáciu na jej zníženie.
Všeobecné pokyny dóše vata v skratke:
- udržiavať sa v teple
- zachovať pokoj
- vyhýbať sa studeným, mrazeným alebo surovým jedlám
- vyhýbať sa extrémnemu chladu
- konzumovať teplé jedlá a koreniny
- dodržiavať pravidelný režim
- dopriať si dostatok odpočinku

Dóša Pitta - Energia trávenia a metabolizmu
Typy pitta majú veľa kvalít ohňa. Oheň je horúci, prenikavý, ostrý a vzrušujúci. Podobne majú ľudia pitta teplé telá, prenikavé nápady a bystrú inteligenciu. Ak nie sú v rovnováhe, môžu byť veľmi rozrušení a temperamentní. Telo a postavu majú ľudia pitta stredne vysokého vzrastu, s červenou alebo medenou pokožkou. Môžu mať veľa znamienok a pieh. Ich pokožka je teplá a menej vráskavá ako pokožka ľudí vata. Ich vlasy majú tendenciu byť hodvábne a často sa u nich vyskytuje predčasné šedivenie alebo vypadávanie. Ich oči sú stredne veľké a spojivka je vlhká. Nos je ostrý a jeho koniec má tendenciu byť červenkastý.
Tí, ktorí majú konštitúciu dominujúcu pitta, majú silný metabolizmus, dobré trávenie a silné chute. Majú radi veľa jedla a tekutín a majú radi horúce korenie a studené nápoje. Ich zloženie je však vyvážené sladkými, trpkými a sťahujúcimi chuťami. Spánok ľudí v dóši pitta je zdravý a stredne dlhý. Produkujú veľké množstvo moču a výkalov, ktoré bývajú žltkasté, mäkké a bohaté. Ľahko sa potia a ich ruky a nohy zostávajú v teple. Typy pitta majú nižšiu toleranciu voči slnečnému žiareniu, teplu a ťažkej fyzickej práci.
Psychicky sú typy pitta ostražité a inteligentné a majú dobrú schopnosť porozumenia. Sú však ľahko rozrušení a agresívni a pri nerovnováhe majú sklon k nenávisti, hnevu a žiarlivosti. Vo vonkajšom svete sú ľudia pitta radi vodcami a plánovačmi a hľadajú materiálny blahobyt. Radi vystavujú svoje bohatstvo a majetok. Ľudia v dóši pitta mávajú choroby, ktoré sa spájajú s ohňom, ako sú horúčky, zápalové ochorenia a žltačka. Medzi bežné príznaky patria kožné vyrážky, pocity pálenia, ulcerácie, horúčka, zápaly alebo podráždenia, ako je zápal spojiviek, kolitída alebo bolesť hrdla.
Pretože atribúty pitty sú olejové, horké, ľahké, pohyblivé, disperzné a tekuté, prebytok niektorej z týchto vlastností dóšu pitta zhoršuje. Leto je obdobím horúčav, obdobím pitta, preto je pre toto obdobie bežný úpal, teplo a krátka nálada. Tieto druhy pitta majú tendenciu sa upokojovať, keď sa ochladí počasie. Zmeny stravovania a životného štýlu zdôrazňujú chlad - chladné jedlá, vyhýbanie sa čili a koreniu (obzvlášť náročné pre Mexičanov) a chladné podnebie. Ľudia s nadmernou dóšou pitta musia cvičiť v najchladnejšej časti dňa.
Stravovanie ľudí v dóši pitta
Medzi všeobecné potravinové pokyny na upokojenie dóše pitta patrí vyhýbanie sa kyslým, slaným a štipľavým jedlám. Vegetariánstvo je pre ľudí pitta najlepšie a mali by sa zdržať konzumácie mäsa, vajec, alkoholu a soli. Aby sa upokojila ich prirodzená agresivita a nutkavosť, je prospešné začleňovať do stravy sladké, chladivé a trpké jedlá a chute.
Jačmeň, ryža, ovos a pšenica sú vhodné zrná pre jedincov s dominantou pitta a zelenina by mala tvoriť podstatnú časť ich potravy. Mali by sa vyhnúť paradajkám, reďkovkám, čili, cesnaku a surovej cibuli. V skutočnosti každá zelenina, ktorá je príliš kyslá alebo horká, dóšu pitta ešte prehĺbi, ale väčšina ostatnej zeleniny ju pomôže upokojiť. Reďkovky čistia pečeň, keď je pitta v rovnováhe, ale inak by sa im ľudia pitta mali vyhnúť. Šaláty a surová zelenina sú dobré pre druhy pitty na jar a v lete, rovnako ako sladké ovocie. Je potrebné vyhnúť sa kyslému ovociu, s výnimkou limetiek, ktoré sa majú používať šetrne.
Živočíšne jedlá, najmä morské plody a vajcia, by mali ľudia pitta konzumovať iba s mierou. Kuracie, morčacie, králičie a jelenie mäso sú v poriadku. Všetky strukoviny okrem červenej a žltej šošovice sú dobré v malom množstve, najlepšia je čierna šošovica, cícer a fazuľa mungo.
Väčšina orechov a semien má príliš veľa oleja a zohrieva sa pri dóši pitta. Kokos však chladí a slnečnicové a tekvicové semiačka sú občas v poriadku. Pre dóšu pitta sú vhodné aj malé množstvá kokosového, olivového a slnečnicového oleja.
Sladké mliečne výrobky sú dobré a zahŕňajú mlieko, nesolené maslo, ghee a mäkké, nesolené syry. Môže sa použiť jogurt, ak je zmiešaný s korením, trochou sladidla a vodou. V skutočnosti môžu pitta ľudia používať sladidlo lepšie ako ďalšie dve dóše, pretože to dóšu pitta zmierňuje. Mali by sa však vyhýbať ostrému koreniu, pričom používajú predovšetkým kardamón, škoricu, koriander, fenikel a kurkumu s malým množstvom kmínu a čierneho korenia.
Káve, alkoholu a tabaku by sa mali úplne vyhnúť, hoci občasné pivo môže byť pre ľudí pitta relaxačné. Čierny čaj možno tiež občas použiť s trochou mlieka a štipkou kardamónu.
Všeobecné pokyny dóše pitta v skratke:
- zabrániť nadmernému teplu
- vyvarovať sa nadmernému množstvu oleja
- zabrániť nadmernému množstvu pary
- obmedziť príjem soli
- konzumovať chladiace, nie korenené jedlá
- cvičiť počas chladnejšej časti dňa

Dóša Kapha - Energia mazania
Typy kapha sú požehnané silou, trpezlivosťou a vytrvalosťou. V rovnováhe majú tendenciu mať sladké, láskavé dispozície a sú stabilné a uzemnené. Ich pokožka je mastná a hladká. Fyzicky môžu ľudia kapha ľahko priberať a mať spomalený metabolizmus. Zvyknú sa vyhýbať cvičeniu. Majú hrubú pokožku a ich telá a svaly sú dobre vyvinuté. Ich oči sú veľké a atraktívne s hustými, dlhými riasami a obočím. Ľudia z dóši kapha sa vyprázdňujú pomaly a výkaly bývajú jemné, bledé a mastné. Potenie je mierne. Spánok je hlboký a predĺžený. Typy kapha lákajú sladké, slané a mastné jedlá, ale ich zloženie je najviac vyvážené horkou, sťahujúcou a štipľavou chuťou.
Psychologicky majú ľudia kapha sklon byť pokojní, tolerantní a zhovievaví. Môžu však byť letargickí. Aj keď súvislosti chápu pomalšie, ich dlhodobá pamäť je vynikajúca. Keď nie sú v rovnováhe, ľudia kapha majú tendenciu zažívať chamtivosť, závisť, pripútanosť a vlastníctvo. Vo vonkajšom svete majú ľudia kapha tendencie k uzemneniu, stabilita a pripútanosť im pomáhajú zarábať a držať sa peňazí.
Je pravdepodobnejšie, že budú mať choroby spojené s vodným princípom, ako sú chrípka, upchatie sínusov a ďalšie choroby postihujúce sliznicu. Častá je aj pomalosť, nadváha, cukrovka, zadržiavanie vody a bolesti hlavy. Dóša kapha sa môže s pribúdajúcim mesiacom ešte viac zhoršovať, pretože v tom čase existuje tendencia k zadržiavaniu vody. Zima je obdobím najväčšej akumulácie kaphy a dodržiavanie rovnováhy kapha je v tomto období najdôležitejšou zmenou stravovania a životného štýlu.
Stravovanie ľudí v dóši kapha
Diétne pokyny pre ľudí kapha zdôrazňujú horkú, sťahujúcu a štipľavú chuť. Skutočne potrebujú potraviny, ktoré povzbudia ich myseľ a zároveň obmedzia ich celkovú konzumáciu jedla. Mali by sa vyhýbať mliečnym výrobkom a tukom akéhokoľvek druhu, najmä vyprážaným alebo mastným jedlám.
Tí, ktorí majú dominantné konštitúcie kapha, potrebujú menej zrna ako dóše pitta alebo vata, pričom pre nich sú optimálnymi zrnami pohánka a proso (väčšie zahriatie), po ktorých nasleduje jačmeň, ryža a kukurica. Najlepšie sú pečené alebo suché varené zrná. Všetka zelenina je pre dóšu kapha vhodná, ale treba uprednostniť listovú zeleninu a zeleninu pestovanú nadzemne viac ako koreňovú zeleninu a vyhnúť sa pritom veľmi sladkej, kyslej alebo šťavnatej zelenine. Všeobecne platí, že ľudia kapha môžu jesť surovú zeleninu, hoci je ľahšie stráviteľná zelenina pripravená na pare. Mali by sa vyhnúť veľmi sladkému alebo kyslému ovociu, radšej by mali použiť sťahujúce a sušené ovocie, ako sú jablká, marhule, brusnice, mango, broskyne a hrušky.
Ľudia v dóši kapha len zriedka potrebujú živočíšne jedlá, a keď to potrebujú, mali by byť varené nasucho - pečené, opekané, grilované - nikdy by nemali byť vyprážané. Môžu jesť kuracie mäso, vajcia, králiky, morské plody a divinu. Pretože ich telá nevyžadujú veľké množstvo bielkovín, nemali by sa ani prejedať strukovinami, aj keď sú pre ne lepšie ako mäso kvôli nedostatku tuku. Pre ľudí kapha je najlepšia čierna fazuľa, mungo fazuľa, pinto fazuľa a červená šošovica.
Ťažké vlastnosti orechov a semien zhoršujú dóšu kapha rovnako ako oleje v nich obsiahnuté. Príležitostne slnečnicové a tekvicové semiačka sú v poriadku. V malom množstve sa môžu použiť aj mandľové, kukuričné, svetlicové alebo slnečnicové oleje. To isté platí pre mliečne výrobky: ľudia typu kapha by sa všeobecne mali vyhýbať ťažkým, chladiacim a sladkým vlastnostiam mliečnych výrobkov. Pre typy kapha je dobré malé množstvo ghee na varenie a konzumácia kozieho mlieka.
Pretože by sa ľudia kapha mali vyhýbať sladkostiam, jediným sladidlom, ktoré by mali používať, je surový med, ktorý zohrieva. Môžu však použiť všetky koreniny okrem soli, pričom najlepšie im poslúži zázvor a cesnak. Osoba, ktorej dominantnou dóšou je kapha a ktorá má veľmi malý vplyv na ďalšie dve dóše, môže mať prospech z príležitostného používania stimulantov, ako je káva a čaj. Rovnako im neuškodí tabak a tvrdé alkoholické nápoje. Avšak alkohol vôbec nepotrebujú. Ak sa predsa len rozhodnú požiť alkohol, najlepšou voľbou je víno.
Všeobecné pokyny dóše kapha v skratke:
- doprajte si dostatok pohybu
- vyhýbajte sa ťažkým jedlám
- buďte aktívny
- vyhýbajte sa mliečnym výrobkom
- vyhýbajte sa ľadovým jedlám a nápojom
- obmieňajte svoje aktivity
- vyhýbajte sa mastným, vyprážaným jedlám
- konzumujte ľahké a suché jedlo
- žiadne denné zdriemnutia
Pamätajte, že váš pokrok smerom k rovnováhe a zdraviu je úmerný tomu, ako dobre dodržiavate zásady stravovania a životného štýlu. Staré zvyky sa niekedy ťažko menia a vaše zmeny môžu byť veľmi postupné, ale aby ste dosiahli pokrok, je potrebné ich vykonať. Sami zodpovedáte za svoju mieru zmeny.

Ajurvédske techniky liečby
Ajurvédske techniky zahŕňajú:
- zmeny v strave
- bylinná medicína vrátane kombinácie bylín s kovmi, minerálmi alebo drahokamami (známe ako lieky rasha shastra), ktoré môžu mať formu peliet, tabliet a práškov rôznych farieb a vôní)
- akupunktúra (praktizujú niektorí odborníci)
- masáže
- meditácia
- dýchacie cvičenia
- panchakarma („päť akcií“) - špecializovaná liečba pozostávajúca z piatich terapií vrátane vracania, klystírov a krvopúšťania, ktoré sú určené na detoxikáciu tela a vyváženie dóš (v ajurvéde, troch životne dôležitých energiách tela)
- zvuková terapia vrátane použitia mantier
- joga
Ajurvéda lieči celý rad ochorení
Odborníci na ajurvédu sa domnievajú, že ich prístup je účinný pri liečbe mnohých ochorení, ako je napríklad:
- úzkosť
- astma
- artritída
- problémy s trávením
- ekzém
- vysoký krvný tlak
- vysoká hladina cholesterolu
- reumatoidná artritída
- stres
zdroj: hopkinsmedicine.org, betterhealth.vic.gov.au, ayurveda.com