< Spať na články
Astaxantin

Astaxantín je silný antioxidant, ktorý poskytuje výrazne vyššiu antioxidačnú ochranu ako karotenoidy betakarotén, lykopén a luteín, ako aj alfa-tokoferol, a preto sa považuje za jeden z najlepších prostriedkov na ochranu bunkových membrán.

Prírodný astaxantín je pri eliminácii voľných radikálov 20-krát účinnejší ako syntetický astaxantín. Astaxantín cicavce neprodukujú, preto ho treba získavať z potravy.

Tento antioxidant je jasne červenej farby a bioakumuluje sa v organizmoch, ktoré ho konzumujú. Je zodpovedný za ružový až červenkastý odtieň krilu, kreviet, lososov a dokonca aj peria plameniakov.

Hlavné výhody astaxantínu

Najväčším atribútom astaxantínu je, že je silným antioxidantom aj protizápalovým prostriedkom. To znamená, že astaxantín poskytuje najmä dve hlavné zdravotné výhody:

 • bojuje proti oxidačnému stresu
 • zmierňuje zápal

Oxidačný stres a zápal spolu veľmi úzko súvisia. Keď vaše bunky používajú na výrobu energie kyslík, vytvárajú ako vedľajší produkt voľné radikály. Pri nízkych hladinách sú voľné radikály skutočne prospešné pre vaše zdravie. Podporujú zdravé imunitné funkcie a bunkovú odpoveď. Ale keď je vaša hladina voľných radikálov príliš vysoká, začnú vytvárať oxidačný stres.

A oxidačný stres je nezdravý. Môže poškodiť všetky vaše bunkové štruktúry, o ktorých sa predpokladá, že urýchľujú proces starnutia! Výskum navyše naznačuje, že oxidačný stres môže hrať úlohu pri vývoji celého radu zdravotných stavov, ako je rakovina a artritída.

Oxidačné poškodenie spôsobené oxidačným stresom môže navyše spôsobiť, že sa vaša zápalová reakcia stane „nadmerne aktívna“. To vedie k chronickému zápalu nízkej kvality, ktorý je tiež spájaný s niekoľkými zdravotnými stavmi vrátane úbytku kostnej hmoty! Oxidačný stres a zápal sa navyše navzájom dopĺňajú, aby spôsobili ďalšie poškodenie vášho tela.

Astaxantín teda pomáha vyrovnávať hladinu voľných radikálov, znižovať oxidačný stres a zmierňovať zápaly!

Astaxantín pomáha udržiavať zdravie rôznymi spôsobmi.
Astaxantín pomáha udržiavať zdravie rôznymi spôsobmi.

Je potrebné vykonať komplexnejšie štúdie, aby sme mohli dospieť k definitívnym záverom, ale prvý výskum naznačuje, že astaxantín by mohol poskytnúť aj nasledujúce zdravotné výhody:

 • zlepšené zdravie srdca
 • zlepšená cirkulácia krvi
 • posilnená imunitná odpoveď
 • zlepšená kognitívna funkcia
 • zlepšené zdravie očí
 • zdravšia a mladšie vyzerajúca pokožka
 • zlepšený svalový výkon, vytrvalosť a zotavenie
 • zlepšená plodnosť u mužov

Ako zaradiť astaxantín do stravy

Existuje viac ako 700 známych karotenoidov a astaxantín je jedným z najsilnejších a najprospešnejších! Ľudské telo však nedokáže astaxantín produkovať. Aby ste mohli využívať všetky výhody, budete musieť do svojej stravy začleniť potravinové zdroje astaxantínu alebo doplnku. Astaxantín sa teraz takmer výlučne nachádza v morských riasach a morských plodoch.

Riasy sú „pôvodným“ zdrojom astaxantínu, pretože ho skutočne produkujú. Ryby a iné morské živočíchy obsahujú astaxantín, pretože konzumujú riasy.

Najbežnejšie potravinové zdroje astaxantínu, s ktorými sa stretnete, sú:

 • losos - je jedným z hlavných zdrojov a obsahuje medzi 0,4–3,8 mg astaxantínu na 100 g. A losos nerka obsahuje najviac zo všetkých druhov lososov s 26–38 mg astaxantínu na kg (čo predstavuje 2,57 až 3,76 mg na porciu 100 g).
 • krevety - poskytujú 1 až 4 mg astaxantínu na porciu 113 g.
 • krab
 • homár
 • pstruh červený
 • krill
Výživový doplnok vám poskytne potrebný astaxantín.
Výživový doplnok vám poskytne potrebný astaxantín.

Aby ste zo svojej stravy získali zmysluplné množstvo astaxantínu, museli by ste každý deň zjesť 100-113 g (asi veľkosť dlane) porcie lososa nerka. Aj pre milovníkov morských plodov je to trochu nereálne.

A čo viac, tehotné, dojčiace alebo ženy, ktoré môžu otehotnieť, by nemali konzumovať viac ako 2 až 3 porcie morských plodov týždenne, aby minimalizovali expozíciu ortuti a zároveň maximalizovali zdravotné výhody konzumácie rýb.

Ale nebojte sa, existuje realistickejší spôsob, ako každý deň prijímať astaxantín... Alternatívou sú astaxantínové doplnky!

Omega-3 Krill olej

- je zdrojom antioxidantu astaxantínu a je takmer 50x účinnejší ako ostatné produkty s omega-3. Podporuje kardiovaskulárne zdravie udržiavaním optimálnych hladín cholesterolu.

Pozrieť v eShope >

zdroj: clinicaleducation.org, algaecal.com