< Spať na články
Refluxcina1

Gastroezofageálny reflux (GERD), sa stáva, keď kyselina v žalúdku presakuje do pažeráka. Spôsobuje bolestivé alebo pálivé pocity na hrudi a môže potenciálne poškodiť pažerák. Tradičná čínska medicína (TCM) je 2 000 rokov stará liečebná technika, ktorá má niekoľko návrhov na liečbu tohto nepríjemného stavu.

Na rozdiel od západných lekárov, praktici tradičnej čínskej medicíny - TCM, neliečia všetkých ľudí trpiacich GERD rovnakými liekmi. Podľa čínskej medicíny je pre účinné liečenie GERD nevyhnutné dostať sa ku koreňom problémov a individualizovať liečebné protokoly u každého pacienta osobitne.

Ako vníma čínska medicína reflux GERD?

Taoistická teória jin-jang je základom toho, ako TCM chápe chorobu.
Taoistická teória jin-jang je základom toho, ako TCM chápe chorobu.

Taoistická teória jin-jang je základom toho, ako TCM chápe chorobu. Naše telá zostávajú zdravé, pokiaľ je naša vnútorná rovnováha jinových (chladných) a jangových (teplých) síl viac-menej rovnaká. Reflux je spôsobený nerovnováhou v žalúdku alebo pečeni, alebo oboma.

Jednou z bežných príčin refluxu je oheň v žalúdku. Stáva sa to, keď do žalúdka prúdi nadmerná energia jangu a je sprevádzaná rýchlym pulzom, suchou stolicou a pocitmi hladu a smädu. Stres, frustrácia a „ohnivé“ jedlá, ako napríklad káva a chilli papričky, môžu viesť práve k ohňu v žalúdku. V priebehu času môže stav viesť k nedostatku jin.

Reflux môže byť tiež príznakom zlého trávenia, čo vedie k nahromadeniu tekutín v žalúdku známych ako vlhkosť žalúdka. Vlhkosť spomaľuje pohyb krvi a čchi (qi-vitálna energia) v tele. Ak je reflux prítomný v žalúdku, môže spôsobiť, že sa žalúdok bude cítiť plný a spôsobí, že čchi sa bude pohybovať nesprávnym smerom - hore namiesto nadol, čo vedie k refluxu kyseliny. Únava, nadúvanie a prírastok na hmotnosti sú príznaky vlhkosti žalúdka.

Napokon, aj oheň v pečeni je tiež podozrením pre reflux. Je to podobné ohňu v žalúdku a zvyčajne pochádza z hnevu alebo stresu. Podľa TCM je pečeň zodpovedná za reguláciu emócií, takže nevyvážený emocionálny stav môže narušiť tok čchi vo vašom tele.

Rozdiel v liečbe refluxu v čínskej a v západnej medicíne

Odborníci TCM považujú reflux za znak narušenia energie v tele. Veria, že väčšina príčin refluxu je spôsobená stresom a zlou stravou.

Západní lekári by súhlasili, že váha, strava a stres prispievajú k páleniu záhy. Podobne ako západní lekári, aj lekári TCM spoliehajú na získanie podrobnej histórie a vykonanie fyzikálneho vyšetrenia na stanovenie diagnózy. Odborníci z tradičnej čínskej medicíny a poskytovatelia tradičnej západnej zdravotnej starostlivosti sa zhodujú v tom, že na zníženie príznakov GERD je nevyhnutné vyriešiť obezitu, znižovať stres a vykonať zdravé stravovacie opatrenia.

Odborníci v oblasti TCM sa zameriavajú na liečbu pacienta ako celku. Na druhej strane západní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vyberajú liečby, ktoré kladú dôraz na zvládanie symptómov a kontrolu chorôb.

3 techniky liečby refluxu GERD čínskou medicínou

1. Liečba základných energetických nerovnováh

Počas presnej histórie a fyzického vyšetrenia odborníci v TCM hodnotia pacienta, základné charakteristiky, životný štýl, stravu, energetické vzorce a úrovne stresu. Vyhodnocujú sa rôzne kvality vrátane tých, ktoré sa na začiatku nemusia vzťahovať na GERD. Skúška zahŕňa techniky, ako je podrobná diagnostika impulzov a presné hodnotenie jazyka, ktoré západní lekári nevyužívajú. Použitím presných diagnostických techník môžu lekári TCM určiť, aký typ poruchy sa u pacienta vyskytuje. Po kategorizácii príznakov a identifikovaní problému sa vytvorí presne zameraný liečebný plán. Liečba často zahŕňa modifikácie životného štýlu, bylinné terapie, výživové poradenstvo a použitie akupunktúry.

2. Tradičné čínske bylinky na reflux GERD

TCM učí, že každá bylina má špecifické energetické vlastnosti. Kvalita sušenej rastliny sa môže líšiť od kvality čerstvej rastliny. Podľa TCM môže mať koreň rastliny inú energiu ako jej listy. Bylina môže sušiť alebo zvlhčovať. V závislosti od príznakov danej osoby a od posúdenia lekára TCM sa sformuluje presný rastlinný recept. Zmes sa môže meniť, keď dôjde k uzdraveniu. Mnoho z bylín používaných lekármi TCM sú rovnaké rastliny, aké západné bylinkári používajú na liečbu GERD. Často sú upokojujúce, protizápalové, výživné, antispasmodické, relaxačné.

Odborníci TCM používajú širokú škálu bylín na liečbu GERD na základe individuálnych potrieb. Yarrow je sušenie a uľahčuje hojenie surových tkanív. Klzký brest a ibištek poskytujú upokojujúce bariéry od žalúdočnej kyseliny. Rastliny, ktoré obsahujú berberín, sú sušiace, protizápalové a liečivé. Patria medzi ne čučoriedka, koreň hrozna Oregon a voduľka. Okrem bylín môžu odborníci TCM používať aj živočíšne ingrediencie, ako sú mušle v prášku. Sú bohaté na minerály, ktoré uľahčujú hojenie a naprávajú nerovnováhu energie. Zmes môže obsahovať komponenty, ktoré sa priamo nezameriavajú na príznaky GERD, ale môžu pomôcť relaxovať, podporovať trávenie a ďalšie.

Pri liečbe GERD je vhodná aj akupunktúra.
Pri liečbe GERD je vhodná aj akupunktúra.

3. Akupunktúra pri liečbe refluxu GERD

Niekoľko štúdií preukázalo účinnosť akupunktúry pri liečbe GERD, avšak niektoré príznaky pretrvávajú aj po ukončení liečby. Zistilo sa, že sú užitočné rôzne typy akupunktúry, vrátane elektroakupunktúry bez ihiel.

Štúdie naznačujú, že akupunktúra v kombinácii s čínskymi bylinnými liekmi je rovnako účinná alebo lepšia ako bežne predpísované inhibítory protónovej pumpy a antacidové lieky, ktoré sú štandardné pri liečbe západnou medicínou.

čítaj tiež

Diéta pri gastroezofageálnom refluxe GERD

Diéta pri gastroezofageálnom refluxe GERD

Gastroezofageálny reflux (GERD) môže spôsobovať veľké množstvo zdravotných ťažkostí od kašľa, častých angín až po zápaly prínosových dutín.

Diéta pri refluxe GERD podľa čínskej medicíny

Tvrdí sa, že kyslá potrava pomáha pečeni. Začlenenie octu, kivi, paradajok, citrónov a limetky do jedálnička môže ochladiť pečeň a upokojiť nervy.

Vyhnite sa horúcim a koreneným jedlám a cigaretám. Namiesto toho, ochladzovacia strava, jinové jedlá môžu ísť dlhou cestou k upokojujúcemu refluxu. Jinové potraviny majú tendenciu byť zelené a hydratujúce. Zeler, uhorka, baklažán, zelený alebo mätový čaj, koreň lotosu, aloe vera, banány a melóny sú vynikajúcimi kandidátmi.

Ak máte pocit, že potrebujete vyčistiť telo od vlhkosti, horká a štipľavá chuť je tou správnou cestou. Pokúste sa do jedál zaradiť cibuľu, reďkovky, rukolu a horký melón. Je tiež dôležité vyhnúť sa mliečnym a studeným nápojom, pretože často prispievajú k vnútornej vlhkosti.

Niektoré potraviny dokážu znížiť teplo iné chlad v žalúdku.
Niektoré potraviny dokážu znížiť teplo iné chlad v žalúdku.

Odporúčané potraviny pri refluxe

Mäta pieporná - má chladiace vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť teplo v žalúdku a zaistiť správne prúdenie čchi.

Čerstvý zázvor a citrón - môžu pomôcť zostúpiť qi a zabrániť tak obsahu žalúdka v pohybe smerom nahor. Zázvor je jangové (otepľovacie) jedlo, ktoré môže pomôcť vylúčiť chlad a vlhkosť, preto sa neodporúča, ak máte nedostatok jin. Citrón je neutrálne jedlo (má zhruba rovnaké množstvo jin a jang), ktoré pomáha telu doplniť vlhkosť.

Škrupiny arky alebo mušle - je známe, že harmonizujú žalúdok čistením hlienu a vlhkosti a reguláciou kyslosti žalúdka.

Ustrice - sú tiež bežne predpisované, pretože pomáhajú uvoľňovať čchi pečene a upokojujú shen (ducha). Jemne práškové škrupiny je možné zakúpiť v čínskej lekárni. Ak ich chcete užiť, jednoducho rozpustite prášok vo vode a vypite ho.

Bambusové hobliny - môžu pomôcť vyčistiť žalúdok od tepla, viesť žalúdok čchi nadol a zmierniť jeho bolesť. Hobliny môžete variť vo vriacej vode a piť, alebo ich pridať do opekaného alebo podobného jedla.

Vyskúšajte jogu alebo meditáciu na zmiernenie stresu.
Vyskúšajte jogu alebo meditáciu na zmiernenie stresu.

Ďalšie tipy a triky pri refluxe GERD

Úľava od stresu

Ak je váš reflux spôsobený alebo zhoršovaný nadmerným teplom v tele v dôsledku stresu, hnevu alebo úzkosti, najdôležitejšou vecou by bolo zamerať sa na zdroj vášho stresu. Ak to nie je možné, môžete vyskúšať aj meditáciu, jogu, viac odpočinku a doprajte si viac času na relaxačné aktivity.

Vyhnite sa vlhkému prostrediu

Toto je dôležité pre tých, ktorí si myslia, že môžu trpieť vlhkosťou žalúdka. Vyvarujte sa spánku na zemi a zvážte zakúpenie odvlhčovača do vášho domu či bytu. Keď vystúpite z bazéna alebo sprchy, nezabudnite sa utrieť skôr, ako sa vlhkosť dostane do vášho tela.

Spánok s mierne nadvihnutým horným telom

Pomáha to zabrániť vzostupu obsahu žalúdka a nasmerovaniu qi nadol. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je strategicky podložiť pod matrac postele vankúš.

zdroj: sepalika.com, theculturetrip.com