Liečba refluxu GERD podľa čínskej medicíny

< Spať na články

Obsah článku

  Liečba refluxu GERD podľa čínskej medicíny

  Gastroezofageálny reflux (GERD), sa stáva, keď kyselina v žalúdku presakuje do pažeráka. Spôsobuje bolestivé alebo pálivé pocity na hrudi a môže potenciálne poškodiť pažerák. Tradičná čínska medicína (TCM) je 2 000 rokov stará liečebná technika, ktorá má niekoľko návrhov na liečbu tohto nepríjemného stavu.

  Na rozdiel od západných lekárov, praktici tradičnej čínskej medicíny - TCM, neliečia všetkých ľudí trpiacich GERD rovnakými liekmi. Podľa čínskej medicíny je pre účinné liečenie GERD nevyhnutné dostať sa ku koreňom problémov a individualizovať liečebné protokoly u každého pacienta osobitne.

  Ako vníma čínska medicína reflux GERD?

  Refluxcina2

  Taoistická teória jin-jang je základom toho, ako TCM chápe chorobu. Naše telá zostávajú zdravé, pokiaľ je naša vnútorná rovnováha jinových (chladných) a jangových (teplých) síl viac-menej rovnaká. Reflux je spôsobený nerovnováhou v žalúdku alebo pečeni, alebo oboma.

  Jednou z bežných príčin refluxu je oheň v žalúdku. Stáva sa to, keď do žalúdka prúdi nadmerná energia jangu a je sprevádzaná rýchlym pulzom, suchou stolicou a pocitmi hladu a smädu. Stres, frustrácia a „ohnivé“ jedlá, ako napríklad káva a chilli papričky, môžu viesť práve k ohňu v žalúdku. V priebehu času môže stav viesť k nedostatku jin.

  Reflux môže byť tiež príznakom zlého trávenia, čo vedie k nahromadeniu tekutín v žalúdku známych ako vlhkosť žalúdka. Vlhkosť spomaľuje pohyb krvi a čchi (vitálna energia) v tele. Ak je reflux prítomný v žalúdku, môže spôsobiť, že sa žalúdok bude cítiť plný a spôsobí, že qi sa bude pohybovať nesprávnym smerom - hore namiesto nadol, čo vedie k refluxu kyseliny. Únava, nadúvanie a prírastok na hmotnosti sú príznaky vlhkosti žalúdka.

  Napokon, aj oheň v pečeni je tiež podozrením pre reflux. Je to podobné ohňu v žalúdku a zvyčajne pochádza z hnevu alebo stresu. Podľa TCM je pečeň zodpovedná za reguláciu emócií, takže nevyvážený emocionálny stav môže narušiť tok čchi vo vašom tele.

  Rozdiel v liečbe refluxu v čínskej a v západnej medicíne

  Odborníci TCM považujú reflux za znak narušenia energie v tele. Veria, že väčšina príčin refluxu je spôsobená stresom a zlou stravou.

  Západní lekári by súhlasili, že váha, strava a stres prispievajú k páleniu záhy. Podobne ako západní lekári, aj lekári TCM spoliehajú na získanie podrobnej histórie a vykonanie fyzikálneho vyšetrenia na stanovenie diagnózy. Odborníci z tradičnej čínskej medicíny a poskytovatelia tradičnej západnej zdravotnej starostlivosti sa zhodujú v tom, že na zníženie príznakov GERD je nevyhnutné vyriešiť obezitu, znižovať stres a vykonať zdravé stravovacie opatrenia.

  Odborníci v oblasti TCM sa zameriavajú na liečbu pacienta ako celku. Na druhej strane západní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vyberajú liečby, ktoré kladú dôraz na zvládanie symptómov a kontrolu chorôb.

  3 techniky liečby refluxu GERD čínskou medicínou

  1. Liečba základných energetických nerovnováh

  Počas presnej histórie a fyzického vyšetrenia odborníci v TCM hodnotia pacienta, základné charakteristiky, životný štýl, stravu, energetické vzorce a úrovne stresu. Vyhodnocujú sa rôzne kvality vrátane tých, ktoré sa na začiatku nemusia vzťahovať na GERD. Skúška zahŕňa techniky, ako je podrobná diagnostika impulzov a presné hodnotenie jazyka, ktoré západní lekári nevyužívajú. Použitím presných diagnostických techník môžu lekári TCM určiť, aký typ poruchy sa u pacienta vyskytuje. Po kategorizácii príznakov a identifikovaní problému sa vytvorí presne zameraný liečebný plán. Liečba často zahŕňa modifikácie životného štýlu, bylinné terapie, výživové poradenstvo a použitie akupunktúry.

  2. Tradičné čínske bylinky na reflux GERD

  TCM učí, že každá bylina má špecifické energetické vlastnosti. Kvalita sušenej rastliny sa môže líšiť od kvality čerstvej rastliny. Podľa TCM môže mať koreň rastliny inú energiu ako jej listy. Bylina môže sušiť alebo zvlhčovať. V závislosti od príznakov danej osoby a od posúdenia lekára TCM sa sformuluje presný rastlinný recept. Zmes sa môže meniť, keď dôjde k uzdraveniu. Mnoho z bylín používaných lekármi TCM sú rovnaké rastliny, aké západné bylinkári používajú na liečbu GERD. Často sú upokojujúce, protizápalové, výživné, antispasmodické, relaxačné.

  Odborníci TCM používajú širokú škálu bylín na liečbu GERD na základe individuálnych potrieb. Yarrow je sušenie a uľahčuje hojenie surových tkanív. Klzký brest a ibištek poskytujú upokojujúce bariéry od žalúdočnej kyseliny. Rastliny, ktoré obsahujú berberín, sú sušiace, protizápalové a liečivé. Patria medzi ne čučoriedka, koreň hrozna Oregon a voduľka. Okrem bylín môžu odborníci TCM používať aj živočíšne ingrediencie, ako sú mušle v prášku. Sú bohaté na minerály, ktoré uľahčujú hojenie a naprávajú nerovnováhu energie. Zmes môže obsahovať komponenty, ktoré sa priamo nezameriavajú na symptómi GERD, ale môžu pomôcť relaxovať, podporovať trávenie a ďalšie.

  Refluxcina3

  3. Akupunktúra pri liečbe refluxu GERD

  Niekoľko štúdií preukázalo účinnosť akupunktúry pri liečbe GERD, avšak niektoré príznaky pretrvávajú aj po ukončení liečby. Zistilo sa, že sú užitočné rôzne typy akupunktúry, vrátane elektroakupunktúry bez ihiel.

  Štúdie naznačujú, že akupunktúra v kombinácii s čínskymi bylinnými liekmi je rovnako účinná alebo lepšia ako bežne predpísované inhibítory protónovej pumpy a antacidové lieky, ktoré sú štandardné pri liečbe západnou medicínou.

  čítaj tiež

  Diéta pri gastroezofageálnom refluxe GERD

  Diéta pri gastroezofageálnom refluxe GERD

  Gastroezofageálny reflux(GERD) môže spôsobovať veľké množstvo zdravotných ťažkostí od kašľa, častých angín až po zápaly prínosových dutín.

  Diéta pri refluxe GERD podľa čínskej medicíny

  Tvrdí sa, že kyslá potrava pomáha pečeni. Začlenenie octu, kivi, paradajok, citrónov a limiet do jedálnička môže ochladiť pečeň a upokojiť nervy.

  Vyhnite sa horúcim a koreneným jedlám a cigaretám. Namiesto toho, ochladzovacia strava, jinové jedlá môžu ísť dlhou cestou k upokojujúcemu refluxu. Jinové potraviny majú tendenciu byť zelené a hydratujúce. Zeler, uhorka, baklažán, zelený alebo mätový čaj, koreň lotosu, aloe vera, banány a melóny sú vynikajúcimi kandidátmi.

  Ak máte pocit, že potrebujete vyčistiť telo od vlhkosti, horká a štipľavá chuť je tou správnou cestou. Pokúste sa do jedál zaradiť cibuľu, reďkovky, rukolu a horký melón. Je tiež dôležité vyhnúť sa mliečnym a studeným nápojom, pretože často prispievajú k vnútornej vlhkosti.

  Refluxcina4

  Odporúčané potraviny pri reflux

  Mäta pieporná - má chladiace vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť teplo v žalúdku a zaistiť správne prúdenie qi.

  Čerstvý zázvor a citrón - môžu pomôcť zostúpiť qi a zabrániť tak obsahu žalúdka v pohybe smerom nahor. Zázvor je jangové (otepľovacie) jedlo, ktoré môže pomôcť vylúčiť chlad a vlhkosť, preto sa neodporúča, ak máte nedostatok jin. Citrón je neutrálne jedlo (má zhruba rovnaké množstvo jin a jang), ktoré pomáha telu doplniť vlhkosť.

  Škrupiny arky alebo mušle - je známe, že harmonizujú žalúdok čistením hlienu a vlhkosti a reguláciou kyslosti žalúdka.

  Ustrice - sú tiež bežne predpisované, pretože pomáhajú uvoľňovať qi pečene a upokojujú shen (ducha). Jemne práškové škrupiny je možné zakúpiť v čínskej lekárni. Ak ich chcete užiť, jednoducho rozpustite prášok vo vode a vypite ho.

  Bambusové hobliny - môžu pomôcť vyčistiť žalúdok od tepla, viesť žalúdok qi nadol a zmierniť jeho bolesť. Hobliny môžete variť vo vriacej vode a piť, alebo ich pridať do opekaného alebo podobného jedla.

  Refluxcina

  Ďalšie tipy a triky pri refluxe GERD

  Úľava od stresu

  Ak je váš reflux spôsobený alebo zhoršovaný nadmerným teplom v tele v dôsledku stresu, hnevu alebo úzkosti, najdôležitejšou vecou by bolo zamerať sa na zdroj vášho stresu. Ak to nie je možné, môžete vyskúšať aj meditáciu, jogu, viac odpočinku a doprajte si viac času na relaxačné aktivity.

  Vyhnite sa vlhkému prostrediu

  Toto je dôležité pre tých, ktorí si myslia, že môžu trpieť vlhkosťou žalúdka. Vyvarujte sa spánku na zemi a zvážte zakúpenie odvlhčovača do vášho domu či bytu. Keď vystúpite z bazéna alebo sprchy, nezabudnite sa utrieť skôr, ako sa vlhkosť dostane do vášho tela.

  Spánok s mierne nadvihnutým horným telom

  Pomáha to zabrániť vzostupu obsahu žalúdka a nasmerovaniu qi nadol. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je strategicky podložiť pod matrac postele vankúš.

  sepalika.com, theculturetrip.com