< Spať na články

Obsah článku

  12 potravín s najvyšším obsahom antioxidantov

  Antioxidanty sú látky, ktoré môžu zabrániť alebo spomaliť poškodenie buniek pôsobením voľných radikálov - nestabilných molekúl, ktoré telo produkuje ako reakciu na životné prostredie a životný štýl.

  Niekedy sa im hovorí „lapači voľných radikálov“.

  Zdroje antioxidantov môžu byť prírodné alebo umelé. Mnohé rastlinné potraviny sú bohaté na antioxidanty. Rastlinné antioxidanty sú druhom fytonutrientu alebo rastlinnej živiny.

  Antioxidanty pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čo podporuje celkové zdravie.

  Antioxidačné hodnoty jednotlivých potravín sú vyjadrené v jednotkách ORAC.

  V tabuľke vám prinášame najlepšie antioxidanty - potraviny zoradené podľa ich hodnôt ORAC - najvyššie hodnoty znamenajú najvyššie namerané množstvo v antioxidačnej aktivite in vitro.

  Čo skratka ORAC znamená?

  ORAC znamená Oxygen Radical Absorbance Capacity. Jedná sa o laboratórny test, ktorý sa pokúša kvantifikovať „celkovú antioxidačnú kapacitu“ (TAC) potraviny. Existuje niekoľko rôznych testov určených na meranie celkovej antioxidačnej kapacity, ale ORAC je pravdepodobne najznámejší a najpopulárnejší.

  ORAC tabuľka potravín s najvyšším obsahom antioxidantov

  potravina ORAC hodnota
  1. dračia krv 2 897 110
  2. astaxantín 2 822 200
  3. triphala prášok 706 250
  4. kávový čerešňový (cascara) prášok 343 900
  5. sumac otruby (surové) 312 400
  6. mleté klinčeky (korenie) 290 283
  7. egreš indický (sušený) 261 500
  8. cirokové otruby, vysoko tanínové 240 000
  9. oregano korenie (sušené) 175 295
  10. bakopa (sušená) 169 800
  11. rozmarín korenie (sušené) 165 280
  12. mäta pieporná (sušené listy) 160 820
  13. tymián korenie (sušené) 157 380
  14. extrakt z huby chaga 146 700
  15. baobab prášok (sušený) 140 000
  16. škorica korenie (mleté) 131 420
  17. kurkuma korenie (mleté) 127 068
  18. koreň čiernej rasce (sušený) 126 495
  19. vanilka korenie (sušené) 122 400
  20. šalvia korenie (mleté) 119 929
  21. sečuánske korenie (sušené) 118 400
  22. extrakt z hroznových jadier 108 130
  23. koreň sladkého drievka (sušený) 102 945
  24. acai berry 102 700

  12 potravín s najvyššim obsahom antioxidantov

  Dračia krv

  Dračia krv, ktorá je v peruánskej španielčine známa ako Sangre de Grado, sa už stovky rokov používa ako bylinný prostriedok na poranenie kože, hnačky a iné ochorenia. Podporuje imunitný systém v boji proti baktériám a plesniam, má silné protivírusové účinky a obmedzuje množenie DNA a RNA vírusov, respiračných a chrípkových vírusov.

  Astaxantín

  Podľa laboratórnych testov sa preukázalo, že astaxantín má až 6 000-násobok antioxidačnej sily vitamínu C, 800-krát vyššiu hladinu CoQ10 a 550-krát vyššiu hladinu vitamínu E.

  Astaxantín je karotenoidový pigment, ktorý sa okrem iných morských tvorov vyskytuje aj v pstruhoch, mikroriasach, kvasniciach a krevetách. Najčastejšie sa vyskytuje u tichomorského lososa a poskytuje rybe jej ružovú farbu.

  Mleté klinčeky (korenie)
  Mleté klinčeky (korenie)

  Mleté klinčeky (korenie)

  Okrem toho, že klinčeky obsahujú aj niekoľko dôležitých vitamínov a minerálov, sú bohaté na antioxidanty.

  Obsahujú totižto zlúčeninu zvanú eugenol, o ktorej sa preukázalo, že pôsobí ako prírodný antioxidant.

  Štúdia potvrdila, že eugenol zastavil oxidačné poškodenie spôsobené voľnými radikálmi päťkrát účinnejšie ako vitamín E, ďalší silný antioxidant.

  Oregano korenie (sušené)

  Oregano má vysoký antioxidačný účinok vďaka vysokému obsahu fenolových kyselín a flavonoidov. Tiež preukázal antimikrobiálnu aktivitu proti kmeňom potravinového patogénu Listeria monocytogenes.

  Rozmarín korenie (sušené)

  Kyselina rozmarínová, ktorá sa nachádza v rozmaríne, pomáha chrániť mozog pred voľnými radikálmi, znižovať riziko mozgových príhod a neurodegeneratívnych chorôb, ako je Alzheimerova choroba a amyotrofická laterálna skleróza, a je protizápalová. Karnozol je tiež sľubnou chemoprevenciou a protirakovinovým prostriedkom proti rakovine. Štúdia zistila, že rozmarín spôsobil významné zvýšenie výkonu pre celkovú kvalitu pamäte a sekundárne pamäťové faktory.

  Mäta pieporná (sušené listy)
  Mäta pieporná (sušené listy)

  Mäta pieporná (sušené listy)

  Dôvod, prečo je sušená mäta pieporná oveľa vyššie v hodnotení ORAC ako čerstvá bylina, je spôsobený obsahom vody. Pretože zo sušených listov je odstránená takmer všetka voda, je koncentrácia antioxidantov exponenciálne vyššia. Nie je to teda tak, že sušené sú zdravšie ako čerstvé, ale skôr, že obsahujú oveľa viac živín v pomere ku váhe, ktorú po strate vody získajú.

  Tymián korenie (sušené)

  Tymián, alebo dúška tymiánová je vytrvalá bylina, ktorá pochádza z oblastí južného Stredomoria, sa dnes pestuje po celom svete pre svoje kulinárske a terapeutické využitie. Aj keď táto bylinka oživí vaše varenie, tymián môže tiež pomôcť vylúčiť škodlivé organizmy z tela a podporiť vaše duševné a fyzické zdravie.

  Škorica korenie (mleté)

  Škorica má dlhú históriu ako korenie, aj ako liek.

  Jedinečné liečivé schopnosti škorice pochádzajú z troch základných druhov zložiek v éterických olejoch nachádzajúcich sa v jej kôre. Tieto oleje obsahujú aktívne zložky nazývané cinnamaldehyd, cinnamylacetát a cinnamylalkohol a širokú škálu ďalších prchavých látok.

  Kurkuma korenie (mleté)
  Kurkuma korenie (mleté)

  Kurkuma korenie (mleté)

  Kurkumín je účinná látka v kurkume a má silné biologické vlastnosti. Ajurvédska medicína, tradičný indický systém liečby, odporúča kurkumu pre rôzne ochorenia. Patria sem chronické bolesti a zápaly. Západná medicína začala študovať kurkumu ako prostriedok na tlmenie bolesti a hojenie.

  Vanilka korenie (sušené)

  Hlavnou chemickou zložkou vanilky je vanilín. Lusky tiež obsahujú množstvo stopových látok, ako sú eugenol, kyselina kaprónová, fenoly, fenoléter, alkoholy, karbonylové zlúčeniny, kyseliny, estery, laktóny, alifatické a aromatické uhľohydráty a vitispirany.

  Čistý vanilkový extrakt má niekoľko liečivých vlastností a môže byť prospešný pre vaše zdravie rôznymi spôsobmi.

  Šalvia korenie (mleté)
  Šalvia korenie (mleté)

  Šalvia korenie (mleté)

  Slovo šalvia je odvodené z latinského „salvere“ (aby som sa zachránil), a liečivé vlastnosti sa už dlho pripisujú jej rôznym druhom. Moderné dôkazy ukazujú možné použitie ako prostriedok proti poteniu, antibiotikum, antimykotikum, sťahujúci prostriedok, spazmolytikum, estrogénový, hypoglykemický a tonikum. V dvojito zaslepenej, randomizovanej a placebom kontrolovanej štúdii sa zistilo, že šalvia je účinná pri liečbe ľahkej až stredne ťažkej Alzheimerovej choroby.

  Koreň sladkého drievka (sušený)

  Liečivé využitie sladkého drievka sa datuje do starovekého Egypta, kde sa z koreňa vyrobil sladký nápoj pre faraónov.

  Používa sa v tradičných čínskych, stredovýchodných a gréckych liekoch na upokojenie podráždeného žalúdka, na zníženie zápalu a na liečbu problémov s hornými dýchacími cestami.

  scientificamerican.com, superfoodly.com, nutrition-and-you.com