< Spať na články

Obsah článku

  Top 9 jarných byliniek

  Príroda sa pomaly prebúdza zo zimného spánku, a tak začína správny čas pre zbieranie prvých jarných byliniek. Mladé rastlinky sú skutočnými elixírmi mladosti. Organizmus vyčistia, ozdravia, vyživia a povzbudia.

  Slnečné počasie posledných dní vyslovene láka k prechádzke k rieke alebo niekam do prírody. Ak sa vydáte na výlet alebo len krátku prechádzku, pozerajte sa pozorne okolo seba.

  S našimi radami objavíte pod svojimi nohami skoro zázračnú prírodnú lekáreň.

  Táto malá kvetinka je skvelá na zmiernenie kašľa a zníženie zápalu.
  Táto malá kvetinka je skvelá na zmiernenie kašľa a zníženie zápalu.

  Jarné bylinky pre zdravie

  Podbeľ liečivý

  Podbeľ sa tradične používa ako antioxidant - na posilnenie imunitného systému, antitusikum - na zmiernenie kašľa, antimikrobiotikum - na ničenie baktérií i ako protizápalové činidlo - na zníženie zápalu.

  Často sa používa ako prírodný liek na zápalové stavy, ako je astma a dna, druh artritídy, ktorá spôsobuje opuch a bolesť kĺbov. Čaj z neho pripravený je výborný pri liečbe infekcií dýchacích ciest, bolesti v krku, chrípky a horúčky.

  čítaj tiež

  Podbeľ liečivý

  Podbeľ liečivý

  Podbeľ účinkuje zmäkčujúco, hlienotvorne a sekrétolyticky pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri bronchitickej astme, pri zápale pľúc a pľúcnom kašli, pri zápaloch očí ako obklad.

  čítaj tiež

  Podbeľový med - varený

  Podbeľový med - varený

  Aj keď podbeľový med nie je tak notoricky známy, ako púpavový, je oveľa zdravší. Je fantastický pre bolesti v krku a proti kašľu, kvôli obsahu užitočných fytochemikálii. Je chutný a obľúbený najmä u detí.

  čítaj tiež

  Podbeľový med - nevarený

  Podbeľový med - nevarený

  Podbeľ sa používajú už celé stáročia ako bylinný prostriedok proti kašľu a prechladnutiu. Ponúkame Vám nevarený med, respektíve sirup, ktorý je ideálny práve na tieto problémy.


  Nechtík je jednou z naj bylín na liečbu ochorení kože.
  Nechtík je jednou z naj bylín na liečbu ochorení kože.

  Nechtík lekársky

  Je to jedna z najlepších bylín, ktoré sa majú použiť pri pokusoch o liečbu ochorení kože - ako sú poranenia, popáleniny, zápaly, modriny, menšie otvorené rany, odreniny. Fytochemikálie prítomné v tejto kvetine tvrdo pracujú proti baktériám, vírusom a plesniam. Kvôli týmto silným vlastnostiam sa nechtík môže používať na ošetrenie a upokojenie pokožky spálenej od slnka, infekcií uší, ružového oka, plienkovej dermatitíde, vyrážok, ekzémov a akné.

  čítaj tiež

  Nechtík lekársky

  Nechtík lekársky

  Nechtík pomáha pri hojení, urýchľuje epitelizáciu pri vredoch a kožných ranách, má protizápalový a protimikrobiálny účinok, preto sa používa pri zápalových ochoreniach ústnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredoch, gastritíde.

  čítaj tiež

  Nechtíková masť

  Nechtíková masť

  Nechtík je krásna kvetina a je dobre známa po celom svete ako silná liečivá rastlina. Masť z neho pripravená je výborná na kožné ochorenia, ekzémy, akné, ale môžete ju použiť aj pri zle hojacích sa ranách, popáleninách či odreninách.


  Žihľava je ideálnou pre tých, ktorí potrebujú doplniť unavené, prepracované telo a myseľ.
  Žihľava je ideálnou pre tých, ktorí potrebujú doplniť unavené, prepracované telo a myseľ.

  Žihľava dvojdomá

  Prvé neúmyselné stretnutie s bodnutím žihľavy na vás určite zanechá dojem. Zatiaľ čo spodná strana stonky a lístkov tejto byliny sa môže pochváliť obranou, výživu a liečivé prínosy žihľavy nemožno preceňovať.

  Žihľava prekypuje životne dôležitými, regeneračnými minerálmi a vitamínmi, ktoré prispievajú k zdraviu, je preto ideálnou bylinkou pre tých, ktorí potrebujú doplniť unavené, prepracované telo a myseľ. Žihľava ponúka fascinujúce fytoživiny, ktoré pomáhajú modulovať imunitnú reakciu, čím sa stáva vynikajúcou bylinkou pre tých, ktorí trpia sezónnymi alergiami (nádcha, svrbenie, slzenie očí a kýchanie), ako aj pre ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so zvýšenými hladinami histamínu spojenými s únavou nadobličiek. Viaceré národy po celom svete používajú dokonca aj "pŕhlenie" touto rastlinkou na zrýchlenie toku krvi a uvoľnenie stagnácie od bolestivých a artritických kĺbov.

  Najlepší spôsob, ako si pripraviť túto bylinku, je čaj alebo tinktúra.


  čítaj tiež

  Žihľava dvojdomá

  Žihľava dvojdomá

  Žihľava zastavuje krvácanie pri maternicových alebo hemoroidných krvácaniach, pri krvácaní z nosa, vykašliavaní krvi, stimuluje dýchanie pri astme, odstraňuje kašeľ a hlieny, zlepšuje činnosť srdcového svalu.


  Púpava detoxikuje, vyživuje a oživuje telo po dlhej zime.
  Púpava detoxikuje, vyživuje a oživuje telo po dlhej zime.

  Púpava lekárska

  Púpava je od špičky jej dlhého koreňového kohútika po konce jej žiarivo žltých lístkov jedlá a liečivá! Jemné jarné lístky sú mierne horké a môžu sa pridať do šalátu, pesta a môžu sa dokonca restovať s cesnakom alebo premeniť na chutné vaječné rezance.

  Púpavové kvety sú bohaté na živinu zvanú luteín a preto je vynikajúca pre oči.

  Púpavy sú veľmi ceneným doplnkom v bylinkovej lekárničke, pretože sa používa na riešenie rôznych zdravotných stavov od PMS, po podráždené črevá až po zvýšenú hladinu glukózy v krvi - púpava ponúka podporu pre široké spektrum problémov. Púpava odvádza teplo a zvyšuje prirodzené detoxikačné procesy v tele (má osobitný význam pre obličky a pečeň) a podporuje vylučovanie diuretickým pôsobením.

  Ďalšou významnou výhodou púpavy je tráviaci systém - jej horká vlastnosť podporuje vylučovanie žlčových a tráviacich štiav, podporuje dôkladné a efektívne trávenie.

  Púpava je bylina, ktorá sa používa v tinktúrach a čajoch, detoxikuje, vyživuje a oživuje telo po dlhej zime ... je to proste perfektné jarné tonikum.


  čítaj tiež

  Púpava lekárska

  Púpava lekárska

  Púpava sa používa ako podpora obranyschopnosti, účinná prevencia vzniku chrípky, nádchy, rakoviny, posilňuje funkciu pečene, žlčníka a obličiek, okysličuje a prečisťuje krv, má antiseptické a detoxikačné účinky.


  Ľubovník má schopnosťou účinne liečiť príznaky miernej až stredne ťažkej depresie.
  Ľubovník má schopnosťou účinne liečiť príznaky miernej až stredne ťažkej depresie.

  Ľubovník bodkovaný

  Ľudia používajú ľubovník bodkovaný už po stáročia. Bylina je známa svojou schopnosťou účinne liečiť príznaky miernej až stredne ťažkej depresie a môže sa použiť aj na liečbu neurologickej bolesti, napätia, úzkosti a podráždenosti, ak sa užíva vnútorne.

  Okrem toho, keď sa ľubovník bodkovaný používa navonok, je vynikajúci v domácich kúrach na ošetrenie modrín, rán a obzvlášť dobrý na ošetrenie popálenín od slnka.


  čítaj tiež

  Ľubovník bodkovaný

  Ľubovník bodkovaný

  Ľubovník má protizápalový a spazmolytický účinok, používa sa pri depresiách, neurózach a nočnom pomočovaní, na vonkajšie použitie slúži na hojenie rán a kožných vredov.

  čítaj tiež

  Recept na ľubovníkový olej

  Recept na ľubovníkový olej

  Ľubovníkový olej stimuluje regeneráciu buniek, a preto sa používa na upokojenie suchej pokožky, psoriázy, na boj proti starnutiu pleti, akné a na boj proti preležaninám. Vyvoláva tiež analgetický účinok na bolesť kĺbov.


  Rebríček je dobrý pri bolestiach žalúdka, hnačke, nadúvaní i zápche.
  Rebríček je dobrý pri bolestiach žalúdka, hnačke, nadúvaní i zápche.

  Rebríček obyčajný (myší chvostík)

  Od čias antického Grécka sa rebríček používa v obkladoch a mastiach na liečenie rán. Táto bylina obsahuje niekoľko flavonoidov a alkaloidov, rastlinné zlúčeniny, o ktorých je známe, že zmierňujú tráviace ťažkosti. Preto je vhodné používať rebríček pri problémoch ako sú vredy a syndróm dráždivého čreva (IBS), medzi ktorých príznaky patrí bolesť žalúdka, hnačka, nadúvanie a zápcha.

  Rebríček je tiež skvelý na liečbu chrípky a náhlych horúčok. Čaj vyrobený z rebríčka, hoci je horký (pre deti je vhodné pridať med), zastaví prechladnutie a zníži horúčku extra rýchlo.

  Kým zápal je prirodzenou telesnou reakciou, chronický zápal môže viesť k poškodeniu buniek, tkanív a orgánov. Rebríček pomáha znížiť zápal kože a pečene, čo pomáha liečiť kožné infekcie, príznaky starnutia kože a nealkoholické mastné ochorenie pečene.

  Rastlina má rôzne výhody ako bylinný čaj, výťažok alebo éterický olej.


  čítaj tiež

  Rebríček obyčajný (myší chvost)

  Rebríček obyčajný (myší chvost)

  Rebríček sa používa na zlepšenie chuti do jedla, na zvýšenie vylučovania žalúdočných žliaz, zvyšuje zrážanie krvi a pôsobí na zastavenie krvácania (z nosa, ďasien), zosilňuje sťahovanie maternice, eliminuje prejavy menopauzy.


  Prvosienka je skvelým pomocníkom pri nachladnutí, chrípkach, astme a bronchitíde.
  Prvosienka je skvelým pomocníkom pri nachladnutí, chrípkach, astme a bronchitíde.

  Prvosienka jarná

  Prvosienka jarná alebo ľudovo kaška je skvelým prípravkom na starostlivosť o dýchacie orgány. Vďaka látke saponín účinne riedi hlieny v prieduškách a pľúcach, čím uľahčuje odkašliavanie. Okrem toho je prvosienka skvelým pomocníkom pri nachladnutí, chrípkach, astme a bronchitíde. Okrem dýchacích problémov je užitočná aj pri liečbe neuróz, stresu, migrén a chronickej nespavosti.

  • Čaj z koreňa je skvelým liekom pri dýchacích problémoch, močových kameňoch, reumatizme a dne.
  • Odvar z koreňa a kvitnúce vňate sa pije pri migréne a melanchólii.
  • Čaj z kvetov prvosienky čistí pleť, odstraňuje pehy a vyrovnáva vrásky.


  čítaj tiež

  Prvosienka jarná

  Prvosienka jarná

  Prvosienka pôsobí odkašliavajúco a odhlieňujúco pri bronchitickom katare, čiernom kašli, astme, chrípke a prechladnutiach, účinkuje utišujúco na nervy pri nespavosti, neurózach, epilepsii, apoplexii.

  čítaj tiež

  Prvosienkový sirup - recept

  Prvosienkový sirup - recept

  Sirup z prvosienky jarnej sa používa na pľúcne, prieduškové problémy, na uľahčenie vykašliavania, ale aj pri suchom kašli. Vysoký obsah saponínov v prvosienke spôsobuje zriedenie hlienov a tým uľahčuje odkašliavanie. Prvosienkový sirup takisto účinkuje utišujúco na nervy a pri nespavosti.


  Medvedí cesnak lieči chrípku, prechladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, bronchitídu a angínu.
  Medvedí cesnak lieči chrípku, prechladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, bronchitídu a angínu.

  Medvedí cesnak

  Medvedí cesnak je vynikajúci bylinka, ktorá pri priaznivom počasí rastie už koncom februára a začiatkom marca.

  Táto zázračná bylinka obsahuje veľa vitamínov, minerálov, silíc, allin a ďalšie zlúčeniny, ktoré sú pre ľudský organizmus priaznivé. Medvedím cesnakom sa dá liečiť celý rad rôznych ochorení, ako sú chrípka, prechladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, bronchitída a angína. Ako mierne antibiotikum pôsobí proti zápalovým ochoreniam, má fungicídne a baktericídne účinky, ničí teda plesne, baktérie a mykózy. Napravuje prirodzené prostredie v zažívacom trakte, užíva sa pri črevných ochoreniach a proti črevným parazitom.

  Medvedí cesnak predchádza vzniku oparov, podporuje hojenie rán a pomáha likvidovať kandidu. Medvedí cesnak ďalej pomáha pri vysokom krvnom tlaku, zanesených cievach, poruchách srdcového rytmu aj rakovinové bujnenie.

  čítaj tiež

  Medvedí cesnak

  Medvedí cesnak

  Medvedí cesnak podporuje trávenie a vyprázdňovanie, prečisťuje črevá má silné antibiotické a antibakteriálne účinky, pomáha pri zápche, plynatosti či pri chronických hnačkách.

  čítaj tiež

  Pesto z medvedieho cesnaku

  Pesto z medvedieho cesnaku

  Prišla jar a s ňou aj mnoho zelených a zdravých byliniek. Bola by škoda nevyužiť liečivú silu medvedieho cesnaku. Pripravte si chutné a zdravé pesto z medvedieho cesnaku, ktoré môžete použiť na hrianku, do cestovín, alebo spolu s olejom ako dressing na šalát.


  Pľúcnik pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť.
  Pľúcnik pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť.

  Pľúcnik lekársky

  Pľúcnik lekársky nájdete v tienistých lesoch, svetlých hájoch a na okrajoch lesov už na konci marca.

  Táto trváca bylina pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Ďalej pôsobí proti kataru bronchov, pľúcnym chorobám, žalúdočnému krvácanie, hemoroidoch a hnačky.

  V ľudovom liečiteľstve sa užíva aj pri žalúdočných a črevných ťažkostiach. Pľúcnik sa dobre uplatňuje aj pri poškodení sliznice hltana a žalúdka po požití koncentrovaného alkoholu, horúcich jedál alebo nápojov, chemikálií a podobne.

  Používa sa nálev z pľúcnika, odvary, obklady i čaj.


  čítaj tiež

  Pľúcnik lekársky

  Pľúcnik lekársky

  Pľúcnik zmierňuje dráždenie pri kašli, napomáha odhlieňovať, pôsobí priaznivo na liečbu lymfatických uzlín, zvonka slúži na hojenie rán a kožných vriedkov.

  Ako bylinky zbierať

  Pri zbere byliniek je dobré, ak sa dodržiavajú určité pravidlá:

  • rastlinky zbierame čo najďalej od "civilizácie"
  • liečivky nikdy nezbierame do igelitových tašiek či mikroténových sáčkov, vhodný je prútený košík či papierový sáčok
  • bylinky trháme za suchého a slnečného počasia

  Zber a skladovanie byliniek

  Ak budete akúkoľvek z týchto byliniek zbierať a sušiť, je predovšetkým dôležité ich dobre usušiť. Potom nám tie druhy, ktoré neobsahujú silice vydržia asi dva až tri roky. Byliny, ktoré silice obsahujú, ako je napríklad mäta alebo medovka, vydržia skladovanie zhruba rok až rok a pol. Potom už ich silice vyprchajú.

  zdroj: frugallysustainable.com, nittygrittylife.com, healthline.com, tn.nova.cz