Latinský názov
Hypericum perforatum
Doba zberu
Jún, Júl, August
Zbierame
vňať
O ľubovníku bodkovanom
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) - čeľaď ľubovníkovitá
Ľubovník je trváca bylina so vzpriamenou, v hornej časti silne rozkonárenou, okrúhlou, červenkastou stonkou vysokou 50-60 cm. Listy sú protistojné, sediace, elipsovité až kopijovité, celistookrajové, dlhé 10-30 mm. Pri pohľade proti svetlu vyzerajú bodkované, čo zapríčiňujú žliazky so silicou nachádzajúce sa v mezofyle listov. Kvety vytvárajú na vrcholoch stoniek vrcholíkové súkvetia. Kvet má 5 voľných, žltých korunných lupienkov. Plod je vajcovitá, trojpuzdrová tobolka. Vysušená bylina je zelená, kvety sú žlté. Má živicovú vôňu a je horkastá. Ľubovník nájdeme na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov.
Čo obsahuje ľubovník bodkovaný - účinné látky
Ľubovník obsahuje hypericín a pseudohypericín, katechínové triesloviny, flavónové glykozidy hyperozid, rutín a kvercitrín, zelenkastú živicu, kyselinu askorbovú, fytoncídy, živice, karotén.
Ľubovník bodkovaný - použitie a účinky na zdravie
- ľubovník má protizápalový a spazmolytický účinok
- osoží pri poruchách trávenia
- pri chorobách pečene a žlčníka
- pri zápaloch močových ciest
- používa sa pri depresiách, neurózach a nočnom pomočovaní
- na vonkajšie použitie slúži na hojenie rán a kožných vredov
- má antimikrobiálny účinok
- podporuje imunitu
- odstraňuje kašeľ a dusenie, plynatosť a bolesti brucha
- má močopudný účinok
Ľubovník bodkovaný - zber
Nadzemnú časť rastliny zbierame v čase kvitnutia (máj-august). Odrezávame horné časti stoniek, a to 20 cm od vrcholu. Vňať viažeme do zväzkov a sušíme v tieni pri teplote do 45 stupňov.
Ľubovník bodkovaný - liečivé recepty

Recept na ľubovníkový olej
Ľubovníkový olej stimuluje regeneráciu buniek, a preto sa používa na upokojenie suchej pokožky, psoriázy, na boj proti starnutiu pleti, akné a na boj proti preležaninám. Vyvoláva tiež analgetický účinok na bolesť kĺbov.