Levanduľa

Lavandula angustifolia

Doba zberu: Jún , Júl , August

Zbierame: kvet

O levanduli

Levanduľa (Lavandula angustifolia) - čeľaď hluchavkovitá

Levanduľa je poloker z rozkonárenou štvorhrannou stonkou vysokou do 60 cm. Listy sú sediace, čiarkovité, protistojné a plstnaté. Kvety majú modrú korunu a kalich, ktoré sú tiež plstnaté, príjemne voňajú a majú slabo horkastú chuť. Plod je štvorsemenná tvrdka s čiernymi, lesklými semenami. Rastlina je medonosná. Vysušená rastlina je modrá alebo fialovomodrá, príjemne vonia a má horkú chuť. Levanduľa sa u nás v divej forme nenachádza. V menšom množstve sa pestuje v záhradkách. Jej domovinou je Stredomorie.

Čo obsahuje levanduľa - účinné látky

Éterický olej, silice, triesloviny, linalylestery, bornylacetát, linalol, vitamíny A a C, železo, vápnik, sodík, bielkoviny, tuk, sacharidy.

Levanduľa - použitie a účinky na zdravie

  • levanduľa má utišujúci a slabo sedatívny účinok pri závratoch, migréne, nespavosti, neurasténii, nervovom preťažení a hystérii
  • používa sa ako spazmolytický prostriedok pri žalúdočných, črevných a obličkových kolikách
  • účinkuje tiež žlčopudne pri žlčovej dyskinéze, vetropudne pri meteorizme,
  • účinkuje diureticky
  • éterický olej vo forme masáží pôsobí povzbudzujúco a rozpustený v liehu sa používa na masáže pri reumatických bolestiach a neuralgii
  • vo forme kúpeľov sa používa na liečenie neurózy a kožných ochorení
  • kvety majú aj baktericídny účinok

Levanduľa - zber

Kvety levandule zbierame v čase kvitnutia (júl-august). Sušia sa v tieni pri teplote do 35 stupňov.

čítaj tiež

Levanduľová silica

Levanduľová silica

Levanduľová silica má charakteristickú vôňu levandule s gáfrovým nádychom a je výborná na popáleniny (aj po slnku), ochorenia dýchacích ciest, akné, ekzémy, nespavosť i migrény. Získava sa destiláciou čerstvých kvetov a stoniek vodnou parou.