Jahoda obyčajná

Fragaria vesca

Doba zberu: Máj , Jún , Júl

Zbierame: listy a plody

O jahode obyčajnej

Jahoda obyčajná (Fragaria vesca) – čeľaď ružovitá

Jahoda je trváca bylina s plazivou stonkou. Listy majú dlhé stopky a sú zložené z troch vajcovitých, zúbkatých lístkov. Listové stopky a stonka sú jemne chlpaté. Kvety sú biele. Plod je zložený z drobných semienok nachádzajúcich sa na povrchu mäsitého červeného kvetného lôzka. Vysušené listy sú svetlozelené a slabo horké, nevoňajú. Jahodu nájdeme v lesoch a na lesných rúbaniskách, na mierne vlhkých a hlinitých pôdach. Pestujeme ich aj v záhradách, ale i na balkónoch.

Čo obsahuje jahoda obyčajná – účinné látky

Jadoha obsahuje sacharidy, kyselinu citrónovú a jablčnú, pektíny, triesloviny, flafóny, vitamíny A, B, C, E, K, karotén, éterický olej, vodu, soli fosforu a mikroprvky: železo, meď, chróm a mangán.

Jahoda obyčajná - použitie a účinky na zdravie

  • jahoda rozširuje cievy a znižuje krvný tlak pri hypertónii, spomaľuje rytmus a zväčšuje amplitúdu srdcových úderov
  • zosilňuje sťahy maternicového svalstva, preto sa používa pri gynekologických ochoreniach
  • podporuje látkovú výmenu a účinkuje protizápalovo pri dne, kameňoch v obličkách, močovom mechúri a žlčníku, pri zápaloch žalúdka a čriev
  • rastlina je účinná aj pri hnačke
  • plody účinkujú prospešne pri ateroskleróze, hystérii, žalúdočných a dvanástnikových vredoch
  • plody sú vhodným prostriedkom pri liečení anémie a avitaminózy

Jahoda obyčajná - zber

Zbierame listy obyčajnej a záhradnej jahody, no pri zbieraní ich oddeľujeme. Listy jahody obyčajnej zbierame aj so stopkami, listy jahody záhradnej bez stopiek. Zbierame ich po zbere plodov, kým sú ešte zelené. Sušia sa v tieni pri teplote do 40 stupňov.