Dúška tymiánová - tymián

Thymus vulgaris

Doba zberu: Máj , Jún , Júl , August

Vňať

Dúška tymianová - tymián je malý, trváci, voňavý polokrík. Ako tymián sa označuje aj voňavá živica z tejto rastliny používaná ako kadidlo pri náboženských obradoch a voňavá vňať z tejto rastliny používaná ako korenie.

O tymiáne

Dúška tymiánová (lat. Thymus vulgaris) – čeľaď hluchavkovitá

Dáška tymiánová je nízky poloker vysoký 20-30 cm. Drevnatá byľ je husto obrastená drobnými čiarkovitými listami. V pazuchách listov vyrastajú vidlicovité zoskupenia nachových kvetov, ktoré majú dvojpyskovitý, päťzubý kalich, dvojpyskovitú škľabiacu korunu a štyri dvojmocné tyčinky. Plody sú tvrdky. Tymián nájdeme na slnečných, suchších a ľahších pôdach. Pestuje sa tiež ako obľúbená liečivá a koreninová kuchynská bylina v črepníku na balkóne. Rozmnožuje sa semenami.

Čo obsahuje tymián – účinné látky

20-40% tymolu, 2% silice, horčinu, živicu, triesloviny, saponín, karvakrol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné.

Tymián - použitie a účinky na zdravie

  • pôsobí proti hnačkám, nadúvaniu a pri zápaloch zažívacieho traktu
  • je protizápalový
  • účinný proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom
  • je výborný pri liečbe prechladnutia, kašľa, bolestí hrdla, infekciách v ústach
  • je vynikajúcim dezinfekčným prostriedkom pre pľúca
  • pomáha pri infekciách močových ciest a močového mechúra
  • účinkuje ako diuretikum
  • stimuluje krvný obeh a produkciu bielych krviniek

Tymián - zber

Tymiánová vňať sa zbiera v lete po začiatku kvitnutia. Vňať sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Tymián môže použiť sušený ale aj čerstvý. Je výborný ako korenie do polievok, omáčok, plniek a šalátov.

Upozornenie

Jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť tyreotoxikózu (zvýšenú činnosť štítnej žľazy), preto by sa k jeho použitiu, najmä vo forme čaju, malo pristupovať s mierou. Najlepšie pôsobí vo forme kloktadiel, kúpeľov (pôsobí výborne na regeneráciu buniek pleti) a ako korenie do rôznych jedál (zlepšenie trávenia, proti nadúvaniu).

čítaj tiež

Tymiánový olej - 10 účinkov na zdravie

Tymiánový olej - 10 účinkov na zdravie

Tymiánový olej má mnoho zdravotných výhod a ľudia ho používajú na zlepšenie svojej pokožky, krvného obehu a posilnenie imunitného systému, na odstránene myómu i stresu.

čítaj tiež

Tymiánová silica

Tymiánová silica

Tymiánová silica má bylinnú prenikavú vôňu a má výrazné účinky proti vírusom, baktériám a plesniam. Získava sa detiláciou čiastočne vysušenej vňate vodnou parou.