Latinský názov
Thymus vulgaris
Doba zberu
Máj, Jún, Júl, August
Zbierame
Vňať
Dúška tymianová - tymián je malý, trváci, voňavý polokrík. Ako tymián sa označuje aj voňavá živica z tejto rastliny používaná ako kadidlo pri náboženských obradoch a voňavá vňať z tejto rastliny používaná ako korenie.
O tymiane
Dúška tymianová (lat. Thymus vulgaris) – čeľaď hluchavkovitá
Dúška tymianová je nízky poloker vysoký 20-30 cm. Drevnatá byľ je husto obrastená drobnými čiarkovitými listami. V pazuchách listov vyrastajú vidlicovité zoskupenia nachových kvetov, ktoré majú dvojpyskovitý, päťzubý kalich, dvojpyskovitú škľabiacu korunu a štyri dvojmocné tyčinky. Plody sú tvrdky. Tymián nájdeme na slnečných, suchších a ľahších pôdach. Pestuje sa tiež ako obľúbená liečivá a koreninová kuchynská bylina v črepníku na balkóne. Rozmnožuje sa semenami.
Čo obsahuje tymian – účinné látky
20-40% tymolu, 2% silice, horčinu, živicu, triesloviny, saponín, karvakrol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné.
Tymian - použitie a účinky na zdravie
- pôsobí proti hnačkám, nadúvaniu a pri zápaloch zažívacieho traktu
- je protizápalový
- účinný proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom
- je výborný pri liečbe prechladnutia, kašľa, bolestí hrdla, infekciách v ústach
- je vynikajúcim dezinfekčným prostriedkom pre pľúca
- pomáha pri infekciách močových ciest a močového mechúra
- účinkuje ako diuretikum
- stimuluje krvný obeh a produkciu bielych krviniek
Tymian - zber
Tymianová vňať sa zbiera v lete po začiatku kvitnutia. Vňať sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Tymián môže použiť sušený ale aj čerstvý. Je výborný ako korenie do polievok, omáčok, plniek a šalátov.
Upozornenie
Jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť tyreotoxikózu (zvýšenú činnosť štítnej žľazy), preto by sa k jeho použitiu, najmä vo forme čaju, malo pristupovať s mierou. Najlepšie pôsobí vo forme kloktadiel, kúpeľov (pôsobí výborne na regeneráciu buniek pleti) a ako korenie do rôznych jedál (zlepšenie trávenia, proti nadúvaniu).